Jump to content

Aγορα εξωτερικου φιλτρου...


dimitris76

Recommended Posts

Καλησπερα στην περεα!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα εξωτερικο φιλτρο γιατο 110λιτων ενυδρειο μου...

Ειμαι αναμεσα σε δυo: eheim 2213 και eheim 2034...

Xαρακτηριστικα:

2213: καδος 3λιτ.-ροη 440λιτ/ωρα-καταλληλο για ενυδρειο εως 250λιτ. (ετσι γραφει...)

2034: καδος 4λιτ.-ροη 600λιτ/ωρα-καταλληλο για ενυδρειο απο 100 εως 200λιτ.(ετσι γραφει...)

Απο τιμη (και μετα απο διερευνηση αγορας) κοστιζουν πανω-κατω το ιδιο μιας και το 2034 ερχεται ετοιμο με υλικα!

Τι μου προτεινετε???

Υ.Γ. θα κρατισω και το εσωτερικο που εχει απο μαμα...

Ευχαριστω εκ των προτερω... :)

Link to comment
Share on other sites

:) για μενα παρε το δευτερο το 2034

Προς αυτο κλεινω και εγω... :thumbup:

Καποια αλλη γνωμη? Θα χαρω πολυ να την ακουσω!

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θελω να σε μπερδεψω,για δες αλλες 2 προτασεις....

eheim classic 2215 & fluval 305.

η σειρα κλασικ ειναι σκυλια στο περασμα των χρονων,ενω αντιστοιχα τα φλουβαλ ειναι τεχνολογικα πιο φρεσκα και επισης αξιοπιστα.....

ΥΓ.μην ξεχνας πως μετα απο λιγο καιρο μειωνεται σχετικα η ροη του φιλτρου γιαυτο εγω προσωπικα στα 100+ λιτρα θα πηγαινα σε αυτην την κατηγορια....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θελω να σε μπερδεψω,για δες αλλες 2 προτασεις....

eheim classic 2215 & fluval 305.

η σειρα κλασικ ειναι σκυλια στο περασμα των χρονων,ενω αντιστοιχα τα φλουβαλ ειναι τεχνολογικα πιο φρεσκα και επισης αξιοπιστα.....

ΥΓ.μην ξεχνας πως μετα απο λιγο καιρο μειωνεται σχετικα η ροη του φιλτρου γιαυτο εγω προσωπικα στα 100+ λιτρα θα πηγαινα σε αυτην την κατηγορια....

Φιλε klaz δεν θες να με μπερδεψεις αλλα τα καταφερες για τα καλα... :)

Παντως αν τα βαλουμε ολα κατω (τιμη,καταναλωση και φυσικα το οτι θα λειτουργει παραλληλα και το εσωτερικο φιλτρο), νομιζω οτι ειναι καπως υπερβολικα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το μέλλον. Σίγουρα δεν θα μείνεις στα 100 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις λεφτά πάρε της μεγαλύτερης κατηγορίας και για την παραπάνω ροή και για τον όγκο του κάδου. Όσον αφορά στο μοντέλο τα classic είναι πολύ απλά, γνώμη μου πως όσο περισσότερα αξεσουάρ ευκολίες κλπ έχει κάτι τόσο πιο εύκολα να χαλάσει-στραβώσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2213: καδος 3λιτ.-ροη 440λιτ/ωρα-καταλληλο για ενυδρειο εως 250λιτ. (ετσι γραφει...)

2034: καδος 4λιτ.-ροη 600λιτ/ωρα-καταλληλο για ενυδρειο απο 100 εως 200λιτ.(ετσι γραφει...)

Eγω θελω να κανω μια ερωτηση γιατι απο eheim δεν γνωριζω,δεν ειχα ποτε.

Πως γινετε με 3 λιτρα καδο 440λιτ/ωρα να καλυπτει εως 250λιτρα ενυδρειο και το αλλο

με 4 λιτρα καδο 600λιτ/ωρα να καλυπτει εως 200λιτρα ενυδρειο;

Αν το 2234 με 600/3=200 τοτε δεν θα επρεπε και το 2213 να ειναι 440/3=146;(και με 1 λιτρο λιγοτερο βιολογικο υλικο)

Eπισης το 2213 ειναι χωρις υλικα και χωρις βανακια,ενω το 2034 εχει και υλικα και βανακια(μονα).

Με βαση αυτα τα στοιχεια επειδη και εγω το σκεφτομαι να παρω ενα φιλτρο σε αυτα τα λιτρα,μαλλον θα διαλεγα το 2234.

Απο fluval κατι αντιστοιχο ειναι το 205,το 305 το εχω σε 300λιτρο και ειμαι υπερευχαριστημενος.

fluval 105 480λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

fluval 205 680λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

fluval 305 1000λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Eγω θελω να κανω μια ερωτηση γιατι απο eheim δεν γνωριζω,δεν ειχα ποτε.

Πως γινετε με 3 λιτρα καδο 440λιτ/ωρα να καλυπτει εως 250λιτρα ενυδρειο και το αλλο

με 4 λιτρα καδο 600λιτ/ωρα να καλυπτει εως 200λιτρα ενυδρειο;

Αν το 2234 με 600/3=200 τοτε δεν θα επρεπε και το 2213 να ειναι 440/3=146;(και με 1 λιτρο λιγοτερο βιολογικο υλικο)

Eπισης το 2213 ειναι χωρις υλικα και χωρις βανακια,ενω το 2034 εχει και υλικα και βανακια(μονα).

Με βαση αυτα τα στοιχεια επειδη και εγω το σκεφτομαι να παρω ενα φιλτρο σε αυτα τα λιτρα,μαλλον θα διαλεγα το 2234.

Απο fluval κατι αντιστοιχο ειναι το 205,το 305 το εχω σε 300λιτρο και ειμαι υπερευχαριστημενος.

fluval 105 480λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

fluval 205 680λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

fluval 305 1000λιτ/ωρα+βανακια+υλικα

Eχω γραψει καταλαθος 2234 αντι για 2034

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα λενε για ενυδρεια εως χχχ λιτρα.

Αυτο μπορει να σημαινει "αδειο" ενυδρειο δλδ με λιγα ψαρια.

Αυτος που στηνει το ενυδρειο και αναλογα το ενυδρειο κανονιζει τι φιλτρο θα βαλει (απο ογκο υλικων και κυκλοφορια)

- Τα classic υπαρχουν σε διαφορες εκδοσεις "με υλικα", χωρις υλικα", "με μονο βανακια", "με διπλα βανακια".

Ολες εχουν ομως σωλήνες και μπαστουνι εισαγωγης και spraybar εξαγωγης (τα ecco δεν εχουν spraybar).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συνεχίσεις με Fluval. Θα πρότεινα το 405 ή το G3, G4.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συνεχίσεις με Fluval. Θα πρότεινα το 405 ή το G3, G4.

Οταν ειπα οτι ψαχνω φιλτρο για τα ιδια λιτρα,εννοουσα στα ιδια λιτρα ενυδρειο με τον dhmhtrhs76,για ενα jewel rekord που πηρα προσφατα,οχι για το 300λιτρο :wacko:

Οποτε τα 405,G3,G4 ειναι πολυ μεγαλα και θα γινει μεγαλη φουρτουνα μεσα :bowdown:

Delta66 μηπως γνωριζεις κατι σχετικα με το Fluval Biomax;

Δεν μπορω να βρω πουθενα τι εκταση πιανει και αν ειναι παρα πολυ κατωτερο απο το siporax και το subtrat pro.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Delta66 μηπως γνωριζεις κατι σχετικα με το Fluval Biomax;

Δεν μπορω να βρω πουθενα τι εκταση πιανει και αν ειναι παρα πολυ κατωτερο απο το siporax και το subtrat pro.

Ουτε και εγω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα λενε για ενυδρεια εως χχχ λιτρα.

Αυτο μπορει να σημαινει "αδειο" ενυδρειο δλδ με λιγα ψαρια.

Αυτος που στηνει το ενυδρειο και αναλογα το ενυδρειο κανονιζει τι φιλτρο θα βαλει (απο ογκο υλικων και κυκλοφορια)

- Τα classic υπαρχουν σε διαφορες εκδοσεις "με υλικα", χωρις υλικα", "με μονο βανακια", "με διπλα βανακια".

Ολες εχουν ομως σωλήνες και μπαστουνι εισαγωγης και spraybar εξαγωγης (τα ecco δεν εχουν spraybar).

Παρακατω ακολουθουν τιμες απο γνωστο ενυδρειακο καταστημα:

Eheim external filter 2213 + 2 Βανάκια 12/16mm τιμη 71.17

Eheim Media Set for 2213 Classic Filter τιμη 28.36

Συνολο: 99.53

Eheim ecco pro 120 - 2032,βανακια ειναι μεσα,υλικα ειναι μεσα τιμη 73,61

(περισοτερα λιτρα/ωρα,1 λιτρο μεγαλυτερος καδος,1 λιτρο περισοτερο υλικο)

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειπα οτι ψαχνω φιλτρο για τα ιδια λιτρα,εννοουσα στα ιδια λιτρα ενυδρειο με τον dhmhtrhs76,για ενα jewel rekord που πηρα προσφατα,οχι για το 300λιτρο :wacko:

Οποτε τα 405,G3,G4 ειναι πολυ μεγαλα και θα γινει μεγαλη φουρτουνα μεσα :bowdown:

Delta66 μηπως γνωριζεις κατι σχετικα με το Fluval Biomax;

Δεν μπορω να βρω πουθενα τι εκταση πιανει και αν ειναι παρα πολυ κατωτερο απο το siporax και το subtrat pro.

Το Fluval Biomax είναι το αντίστοιχο με εκείνα που προανέφερες. Η κάθε εταιρία ισχυρίζεται ότι το δικό της είναι καλύτερο και αυτό είναι καθαρά θέμα marketing. Το biomax είναι μεγαλύτερο σε όγκο. Για τα φίλτρα Οκ αλλά φουρτούνα δεν θα έχεις αν τοποθετήσεις τα υλικά κάπως "σφιχτά". Επίσης τα fluval έχουν ρυθμιστή ροής που ΔΕΝ επηρεάζει το μοτερ (μέχρι ένα όριο).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Τι ειναι το spraybar? Περνει το 2034 spraybar??? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Τι ειναι το spraybar? Περνει το 2034 spraybar??? :wacko:

Eχεις την επιλογη να βαλεις την εξοδο του φιλτρου αντι για καθετα σε οριζοντια θεση και αντι να βγαινει το νερο απο την ακρη,βγαινει απο μικρες τρυπουλες κατα μηκος του πλαστικου σωληνα.

Δεν ειναι τιποτα εκπληκτικο οσο ακουγετε,δες το παρακατω βιντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=rUdI-AEcIm0...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια τι θα έχεις μέσα? Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel είναι πολύ παρεξηγημένα, μήπως και μόνο αυτό σε καλύπτει με κατάλληλα υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Eχεις την επιλογη να βαλεις την εξοδο του φιλτρου αντι για καθετα σε οριζοντια θεση και αντι να βγαινει το νερο απο την ακρη,βγαινει απο μικρες τρυπουλες κατα μηκος του πλαστικου σωληνα.

Δεν ειναι τιποτα εκπληκτικο οσο ακουγετε,δες το παρακατω βιντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=rUdI-AEcIm0...feature=related

Ωραιο μου φενεται :wacko:

Μπορω να το κανω στο 2034?

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια τι θα έχεις μέσα? Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel είναι πολύ παρεξηγημένα, μήπως και μόνο αυτό σε καλύπτει με κατάλληλα υλικά?

Αν ρωτας εμενα εχω: 1 ansictrus sp, 3 loaches yoyo, 1 dwarf gourami, 10 neon tetras και πολυ συντομα 2 ramirezi και ισως αλλο 1 ansictrus sp... (Aσια και Αμερικη μαζι αλλα τουλαχιστον ειναι συμβατα...Αρχαριος γαρ... :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας εμενα εχω: 1 ansictrus sp, 3 loaches yoyo, 1 dwarf gourami, 10 neon tetras και πολυ συντομα 2 ramirezi και ισως αλλο 1 ansictrus sp... (Aσια και Αμερικη μαζι αλλα τουλαχιστον ειναι συμβατα...Αρχαριος γαρ... :wacko: )

Από εμένα σου φτάνει το εσωτερικό με ένα καλό βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα σου φτάνει το εσωτερικό με ένα καλό βιολογικό υλικό.

Ξερεις τι σκεφτομαι? Αφενος οτι ενα μερος του εσωτερικου φιλτρου καταλαμβανει καποια ποσοτητα τυρφης και αφετερου οτι δεν μπορω να ειμαι τοσο τυπικος με τις συστηματικες αλλαγες νερου (καθε εβδομαδα)...Μπορει αυτες να γινουν σε 10-12 μερες οποτε το δυνατοτερο φιλτρο θα βοηθησει ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι σκεφτομαι? Αφενος οτι ενα μερος του εσωτερικου φιλτρου καταλαμβανει καποια ποσοτητα τυρφης και αφετερου οτι δεν μπορω να ειμαι τοσο τυπικος με τις συστηματικες αλλαγες νερου (καθε εβδομαδα)...Μπορει αυτες να γινουν σε 10-12 μερες οποτε το δυνατοτερο φιλτρο θα βοηθησει ετσι δεν ειναι?

Τα λίτρα βοηθάνε σε αυτό όχι το φίλτρο, εκτός αν έχεις κανένα υλικό που κάνει απονιτροποίηση αλλά δεν μπορείς να βασιστείς, με μερικά φυτά θα μπορείς να κάνεις αλλαγή από ένα σημείο και μετά κάθε 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ανάμεσα στο 2034 και το 2213 επέλεξα τελικά το classic αφού η διαφορα στην κατανάλωση είναι 3 watt μονο. 5 watt το 2034 8 watt το 2213. πήρα την έκδοση με διπλα βανάκια για ευκολία στο καθάρισμα και 1 λίτρο siporax. ίδια λεφτά ήρθαν πάνω κάτω.για 60 λίτρα.αν θες να βάλεις spreybar που για μένα σημαίνει καλύτερη κατανομή και ποιο ήρεμη κυκλοφορία στο 2034 πρέπει να πάρεις το instalation 2 set τις eheim. υπολόγισε κάνα 20 παραπάνω δηλαδή. (δεν ξέρω ακριβώς τιμή)

αν και πήγαινα με κλειστά ματια για το 2034, μην λέω ψέματα μου άλλαξαν γνώμη στην διαδρομή. και ελπίζω καλός.....

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...