Jump to content

Παντα να ακουτε τους παλιους....!!!


tsaftsouf

Recommended Posts

Ξεκηνησα την ενασχοληση μου με ενα stock ενυδρειο 120lt Ferplast με φιλτρο εσωτερικο πλατης BluWave05. Εβαλα χαλικι μεσαιο 3-5χλ κ καποια πλαστικα φυτα κ διακοσμητικα. Εβαλα κ καποια ψαρια για αρχη (gappy) ωστε να στρωσει βιολογια. Εκανα το χομπυ μου κ παραλληλα σιγα σιγα αρχισα να μαθαινω κ να καταλαβαινω ολο κ πιο πολλα πραματα γυρω απο την βιολογια ενος ενυδρειου (κυκλο αζωτου) κ τα διαφορα προβληματα που μπορει να προκυψουν (αμωνια-νιτρικα-φωσφορικα). Καθομουν ωρες κ το χαζευα κ μετα απο 6-7μηνες το χαζευε κ η 3-4μηνων τοτε κορουλα μου. Οσο περναγε ο καιρος κ εκανα αλλαγες νερου-καθαρισμο κ αλλαγες στα διακοσμητικα ανακαλυπτα κ αλλες πτυχες ενος ενυδρειου οπως γενες απο gappy κ ξιφοφορους, λαθρεπιβατες σαλιγκαρια σε μια ανουμπια που εβαλα κ τασεις ψαριων να κρυβονται στα πιο απιθανα μερη.Καπου στους 15 μηνες πριν κανα μηνα δλδ κ αφου ακουγα κ εβαζα διαφορα ψαρια κατοπιν συμβουλης απο τους πετσοπαδες προβληματιστηκα κ με επιασε μια μανια να κανω το ενυδρειο μου αυτο που πιστευω οτι πραγματικα πρεπει να ειναι δλδ ενας αλληλενδετος ζωντανος οργανισμος οπου ολα ζουν σε ισοροπια (οσο γινεται). Με πλαστικα φυτα κ διακοσμητικα μαλον δεν θα εκανα ποτε δουλεια κ ετσι αποφασησα να ψαχτω κ αλλο... Διαβασα καποια αρθρα κ ανοιξα καποια θεματα ρωτοντας κ ζητωντας ιδεες κ συμβουλες... Αποτελεσμα να καταλαβω οτι καποια ψαρια δεν ειναι κ τα ποιο καταληλλα ασχετα με το τι μου ελεγαν οι πετσοπαδες κ οτι για να κανω αυτο που ηθελα μαλον επρεπε να κανω πιο σωστα βηματα κ πιο προσεγμενα... Ετσι κ γω ακουγοντας τα παιδια εδω μεσα εκανα τις εξης κινησης προκειμενου να δω κ γω καποια ψαρια να μεγαλωνουν κ να αναπτυσονται. Πεταξα το stock φιλτρο πλατης 350λτ κ εβαλα ενα εξωτερικο φιλτρο-καδο παροχης 600λτ. Εφτιαξα 2 σπηλιες (DIY αρθρο) με θεσεις για τρια ψαρια ωστε να εχει το καθε ενα τον δικο του χωρο. Εβαλα 3 ξυλα πομανι.Ενα μεγαλο οπου εδεσα πανω του 2 φυτα ευκολης αναπτυξης μιας κ δεν εχω υποστρωμα κ στο 2ο μικρο εβαλα μια ανουμπια νανα.Στο 3ο τιποτα. Περιμενω να βρω γιαβα μος να βαλω στην μια σπηλια επανω κ να τελοιωσω με την χλωριδα του ενυδρειου.Σειρα εχει η πανιδα οπου εχουν δρομολογηθει η σωστες κινησεις για σωστη ιχθυοφορτιση κ πανω απ'ολα σωστη επιλογη ψαριων. Περιτο να πω οτι εδω κ 3-4 μερες που τρεχει ετσι το ενυδρειο εχω δει τρελες αλλαγες στην συμπεριφορα των ψαριων μου.Ο πλεκο εχει καβατζωσει μια θεση στην σπηλια κ δεν το κουναει ρουπι. Καθεται αναποδα-κανονηκα-πλαγια κ καθαριζει συνεχως την σπηλια. Οι δε κλοουν μπηκαν στις αλλες θεσεις κ κυνηγαν οποιο ψαρι κανει το λαθος να πλησιασει την εισοδο τους. Τα νεον εχουν χωθει αναμεσα στα φυλωματα κ παιζουν κρυφτο. Τα σιζορτειλ κολυμπουν σαν τα τρελα κοντρα στο ρευμα της αντλιας μιας κ εχει πια αρκετο.Να μην τα πολυλογο ειναι μια οπτασια πια κ το χαζευω σε σημειο αποχαυνωματος... Πιστευω οτι τα καλυτερα ερχονται κ περιμενω πως κ πως. Συγνωμη αν ακουγομαι σκατοχαρουμενος αλλα ΕΙΜΑΙ. Καποιος θα πει "σιγα τα αυγα, ειπαρχουν πολυ καλυτερα κ ανωτερα σε ποιοτητα χλωριδας-πανιδας ενυδρεια" αλλα για μενα ειναι μεγαλη αλλαγη κ προσωπικη επιβραβευση αυτο που βλεπω... Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπον σε ολους οσους ασχοληθηκαν κ εγραψαν τα αρθρα που διαβασα με συμβουλευσαν κ καθοδηγησαν στα σωστα βηματα... Να ειστα καλα... :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

ολα για το χομπι φιλε μου. :thumbup:

χαιρομαστε ιδιαιτερα ολοι μας οταν βλεπουμε χαμογελα χαρας και ικανοποιησης πανω στο χομπι,που ειναι και η τρελλα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καποιος θα πει "σιγα τα αυγα, ειπαρχουν πολυ καλυτερα κ ανωτερα σε ποιοτητα χλωριδας-πανιδας ενυδρεια" αλλα για μενα ειναι μεγαλη αλλαγη κ προσωπικη επιβραβευση αυτο που βλεπω... Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπον σε ολους οσους ασχοληθηκαν κ εγραψαν τα αρθρα που διαβασα με συμβουλευσαν κ καθοδηγησαν στα σωστα βηματα... Να ειστα καλα... :D:)

+1 :closedeyes::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε κ μερικες φωτο απο το τελικο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ κατά τύχη έπεσα σε αυτό το site πριν δυο μήνες ψάχνοντας κάτι για τον γαμπρό μου που έστηνε καινούργιο ενυδρειο και μου άνοιξαν τα μάτια. Εκτός ότι άλλαξε η όψη του ενυδρειου από τότε, βλέπω ευτυχισμένα ψάρια με πιο έντονα χρώματα να κολυμπάνε σαν τρελά από την χαρά τους. Ο μόνος δυστηχισμένος είναι ένα σκαλάρι μεγάλο που έχω το οποίο ξέρω πλέον ότι δεν ταιριάζει με τους υπόλοιπους κλόουν μολυ και πλατυ αλλά λυπάμαι να τον αποχωριστώ γιατί αυτος και ένας κλόουν είναι από τα πιο παλιά ψάρια που έχω, μετρουν χρονια ζωής σε ένα ενυδρείο το οποίο δεν είχε καν τις σωστές συνθήκες. Και εμένα η κόρη μου 17 μηνών και ο ανιψιός μου 3 χρονών την μιση μέρα εκεί την βγάζουν. Και εγώ λοιπόν ευχαριστώ τα παιδιά για το site και για τις πολύτιμες συμβουλές μου μου άλλαξαν την νοοτροπία με την οποία αντιμετώπιζα το ενυδρείο και την συντηρησή του

Link to comment
Share on other sites

:):D

Καποια ψαρια ειναι ακομα ασυμβατα μεταξυ τους, ασυμβατα με τις παραμετρους του νερου, ασυμβατα με το χωρο του ενυδρειου, και σε λαθος αριθμο ομαδας

Και αυτα παιζουν ακομα πιο σημαντικο ρολο στην συμπεριφορα, υγεια και εμφανιση τους.

Τσεκαρε το προφιλ του καθε ψαριου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Βαλε κι αλλα ευκολα φυτα.

Οπως και καποιο επιφανειας για λιγη σκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις υποδηξεις. Ο ενας πλεκο μας αφησε χρονια μιας κ σημερα το πρωι εκανε σαλτο μορταλε απο το ανοικτο καπακι... Τα κοριντορας εχουν σειρα μιας κ δεν εχω αμμο μεσα οποτε μαλον τα ζοριζω... Οσο για φυτα περιμενω να βρω εδω στον Βολο γιαβα μος να βαλω στις σπηλιες κ να κανω μια αλλαγη στην διαρυθμιση των φυτων. Για περισοτερη σκια το σκεφτηκα κ γω κ ειμαι σε αναζητηση....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις υποδηξεις. Ο ενας πλεκο μας αφησε χρονια μιας κ σημερα το πρωι εκανε σαλτο μορταλε απο το ανοικτο καπακι...

Αυτο σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι κατι δεν παει καλα στο νερο.

Κανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι κατι δεν παει καλα στο νερο.

Κανε μετρησεις.

Εχω κανει μετρησεις κ ειναι ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μετρησεις κ ειναι ολα καλα...

Οι NH3 NO2 NO3 μπορει, αλλα σε pH gH καποια ψαρια θα ειναι παραπονουμενα.

Δεν τις λες και εδω μηπως δει καποιος κατι που δεν βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Bεβαιως. Οριστε... pH-6.9, KH-6, GH-8, NO2-0, NO3-50mg/l, NH3-0, NH4-0

Link to comment
Share on other sites

Bεβαιως. Οριστε... pH-6.9, KH-6, GH-8, NO2-0, NO3-50mg/l, NH3-0, NH4-0 κ ολες οι μετρησεις εγιναν πριν λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πόσες μέρες κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πόσες μέρες κάνεις?

Η τελευταια αλλαγη εγινε πριν 7 μερες οπου εβαλα κ το εξωτερικο φιλτρο... Συνηθως κανω καθε 15-20 μερες μιας κ καθαριζα τον βυθο με απλη σκουπα αναροφησης. Τωρα πηρα μια ηλεκτρικη της ΕΗΕΙΜ που απλα ανακυκλωνει το νερο κ κραταει τα σκουπιδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...