Jump to content

Θέλω την γνώμη σας και τη συμβουλή σας


Recommended Posts

post-16598-1270874770_thumb.jpgpost-16598-1270874754_thumb.jpgpost-16598-1270874738_thumb.jpgpost-16598-1270874722_thumb.jpgΈχω ένα ενυδρείο στα 120 Λίτρα και για αρχή είπα να έχω μόνο ψάρια και ζωντανό βράχο. Η λειτουργία του ξεκίνησε στις 1/11/08, αλλά επειδή είχα λάθος καθοδήγηση τα είχα κάνει σχεδόν όλα λάθος. Αποτέλεσμα ήταν να έχω πολλά νιτρικά (μονίμως πάνω από 50mg/l) και πολλή πράσινη άλγη όπως φαίνεται και στη πρώτη φωτό. Μετά από πολύ διάβασμα και με τη βοήθεια σας κατάφερα να τα φέρω βόλτα. Άφησα σε καταστολή το ενυδρείο μέχρι να το σταθεροποιήσω. Κατάργησα σταδιακά όλα τα τεχνητά υλικά (σφουγγάρια, μακαρόνια, substrat κ.α) και έμεινα με τον αραγωνίτη 18kg και με τον Ζ.Β που τώρα είναι 17kg. Πήρα για skimmer το MC300 της Deltec και έβαλα μέσα για κυκλοφορία δύο tunze 6025, 2500l/h ο καθένας. Επίσης έβαλα για αντλία επιστροφής μια eheim 1000l/h, η οποία κτυπά απευθείας στην επιφάνεια. Σε μετρήσεις που έκανα στις 13 Μαρτίου είχα:

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΗ3=2

KH=9

PH=8.2

Πρώτα θέλω την γνώμη σας για το ενυδρείο μου γενικά. Οι υπόλοιπες φωτό είναι χθεσινές.

Ακολούθως θέλω να ρωτήσω για τη κυκλοφορία που έχω. Επειδή στον μέλλον λέω να βάλω και λίγα κοράλια θέλω να ξέρω αν η κυκλοφορία μου είναι καλή.

Οι δύο κυκλοφορητές που έχω τώρα δημιουργούν μια σχετικά δυνατή κυκλική ροή γύρω από το σύμπλεγμα βράχων και στη κορυφή του συμπλέγματος έχω πιο λίγη κυκλοφορία. Ποιά η είναι η γνώμη σας????

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και λόγω του ότι το μήκος του ενυδρείου είναι σχετικά μικρό ίσως θα ήταν καλύτερα οι κυκλοφορητές να είναι λίγο πιο επάνω ή στραμμένοι προς τα επάνω επιτυγχάνοντας έτσι καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειες, συνεπώς και καλύτερη οξυγόνωση.

Κανε δοκιμές είτε με τον έναν είτε και με τους δυο σ αυτή τη θέση γιατί φοβάμαι ότι έτσι όπως τους έχεις μήπως στο ενυδρείο μέσα γίνεται χαμός από κυκλοφορία.

Όσο για τα κοράλλια που θες να βάλεις σε σχέση πάντα με την κυκλοφορία, εξαρτάται από το είδος των κοραλλιών. Κάποια θέλουν έντονη και κάποια άλλα πιο χαλαρή.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελεις να βαλεις κοραλια,πες μας και τι φωτισμο διαθετει το ενυδρειο σου και κανε και μετρησεις Ca,Mg και PO4.Αλατοτητα ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προς το παρών δε θα βάλω κοράλια, θέλω να προχωρήσω ένα-ένα βήμα. Πρώτα με ενδιαφέρει η κυκλοφορία κι όταν είμαι σίγουρος, μετά θα περάσω σ' άλλες παραμέτρους.

Η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο μου έχει πιο λίγο μήκος παρά ύψος. Για αυτό και εγώ προσπάθησα να βάλω το βράχο στο κέντρο και να πάω όσο πιο ψηλά γίνεται.

Από θέμα επιφάνειας δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Η αντλία της eheim 1000l/h κάνει τρομερή δουλειά. Την έχω και κτυπά διαμέσου του spray bar απευθείας στην επιφάνεια.

Τώρα, παρατηρώντας τους κυκλοφορητές μου, τις πρώτες μέρες τους έβαλα ακριβώς λίγο πιο πάνω από το σημείο που θα μου ανακατεύανε πολύ τον αραγωνίτη. Μεταφέρθηκε λίγος αλλά όχι σε σημείο που να μου κάνει βουνό σε μια μεριά και σε άλλη μεριά να έχω γούβα. Απλά επειδή δε ξέρω και τελικά αν είναι πολλή η ροή και για τα ψάρια μου, τους έχω αφήσει το πάνω μέρος με πιο λίγη ροή για να ηρεμούν αν αυτό χρειάζεται.

Θέλω να καταλάβω αν γίνεται (ξέρω ότι είναι δύσκολο) τα σημάδια του να έχω παραπάνω ροή από αυτή που χρειάζεται.

Για να είμαι ακριβής στο ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή με τη θέση που έχω τους κυκλοφορητές ο αραγωνίτης παραμένει στη θέση του. Αν πρόσθετα λίγο ακόμη θα πέταγε, άρα είμαι στα όρια.

Σήμερα που έβαλα λίγο μύδι για να ταϊσω τα κοχύλια μου, έσβησα τους κυκλοφορητές. Μετά που άναψα πάλι, ένα κομματάκι που έμεινε γύριζε αρκετά γρήγορα γύρω από τους βράχους και μετά χώθηκε κάτω από ένα βράχο. Λέει τίποτα αυτό????

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άποψη-απάντηση????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έβαλα λίγο μύδι για να ταϊσω τα κοχύλια μου, έσβησα τους κυκλοφορητές. Μετά που άναψα πάλι, ένα κομματάκι που έμεινε γύριζε αρκετά γρήγορα γύρω από τους βράχους και μετά χώθηκε κάτω από ένα βράχο. Λέει τίποτα αυτό????

ότι υπάρχει κίνηση νερού στο ενυδρείο , δεν μπορώ από τη παραπάνω περιγραφή να σου πω αν είναι σωστή – αρκετή η κυκλοφορία

δεν έχω καταλάβει τι ταΐζεις με μύδι ..

υπάρχει φωτογραφία ?

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχει κίνηση νερού στο ενυδρείο , δεν μπορώ από τη παραπάνω περιγραφή να σου πω αν είναι σωστή – αρκετή η κυκλοφορία

δεν έχω καταλάβει τι ταΐζεις με μύδι ..

υπάρχει φωτογραφία ?

Βασικά μύδι ταϊζω τα κοχύλια που έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου, που τα πήρα από δική μας θάλασσα. Ξεκίνησα τυχαία και είδα ότι ήταν εντυπωσιακό. Με το που βάζω ένα κομμάτι μύδι μέσα στο ενυδρείο βλέπεις και τα τέσσερα από κει που είναι σε ησυχία σηκώνουνε κεραίες και ξεκινάνε προς το μύδι.

Πολύ εντυπωσιακή φάση λέμε.

Τώρα για τους κυκλοφορητές, το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος από μια φωτογραφία.

Βασικά γύρισα τον ένα προς την επιφάνεια και τον άλλο στην ευθεία γιατί τελικά όντως το ενυδρείο μου είναι στενό σε σχέση με το ύψος. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κίνηση υπάρχει σ' όλο το ενυδρείο με τη διαφορά ότι κάπου είναι έντονη και κάπου όχι. Έτσι πάει?????

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα κυκλοφορια δεν ειναι απλο.Εγω εχω κυκλοφορια ιση με 50 φορες τον ογκο του ενυδρειο μου.Αρα μην φοβασαι οτι εχει πολυ ροη.Το θεμα ειναι η ροη αυτη να μην σηκωνει αμμο και να περναει απο ολα τα σημεια του ενυδρειου σου και να μην υπαρχει καποια γωνια χωρις ροη που θα μαζευει βρωμια.

Το ευκολοτερο για μια επιτυχη ροη ειναι να ειναι αυτη κυκλικη με τους κυκλοφορητες να ειναι τοποθετημενοι αντιδιαμετρικα απεναντι.Δεν πρεπει να παραλειψεις να εχει καλη αναταραψη της επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...