Jump to content

Αλλαγή υποστρώματος


Recommended Posts

Όπως το λέει ο τίτλος θέλω να αλλάξω το υπόστρωμα του ενυδρείου μου.. αυτήν την στιγμή έχω πολύ ψηλή λεύκη άμμο και θέλω να την αντικαταστήσω έστω το 60%-70% με χαλίκι . έχει να μου προτείνει κάποιος καμιά ηδέα πως μπορώ να το κάνω χωρίς να χρειαστεί να βγάλω τα ψάρια από μέσα? Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο? Τα φώτα σας διότι δεν αντέχω άλλο με την άμμο δεν έχω ευχαριστηθεί καθόλου το ενυδρείο μου με την βρώμα που μαζεύεται πάνω στην άμμο και με τα αιωρούμενα καθαρίζω 2-3 φορές την ημέρα και πάλη βρόμικο είναι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε panosfast το θέμα έχει συζητηθεί παλιότερα και ενδεικτικά κάποιες περιπτώσεις μπορείς να δεις παρακάτω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%E1%F4%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%E1%F4%EF%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EC%E1%F4%EF%F2

Αν μετά από αυτά έχεις ακόμα απορίες, μπορούμε να το συζητήσουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αλλαγή έγινε με επιτυχία.. τα ψάρια στρεσαρίστηκαν λίγο κατά την διαδικασία αλλά όταν τελείωσε το όλο εγχείρημα συνήρθαν σχετικά γρήγορα και έδειχναν να χαίρονται το νέο τους βυθό από χαλίκι.. αναφέρω τον τρόπο όπου επέλεξα για να κάνω την αλλαγή για όποιον ενδιαφέρεται αλλά πιστεύω ότι δουλεύει μόνο αν κάποιος έχει πολύ λεπτή άμμο.

Αγόρασα ένα λάστιχο ποτίσματος σιλικόνης και το προσάμμωσα στο στόμιο ενός μπουκαλιού αναψυκτικού 1,5λ το οποίο είχα κόψει αρκετά κοντό τόσο όσο ήταν και το πάχος περίπου της άμμου που είχα μέσα στο ενυδρείο αυτό το έκανα για να τραβά ποιο άμεσα την άμμο από τον βυθό. Με αυτήν την diy σκούπα βυθού είχα το πλεονέκτημα σε σχέση με μια σκούπα εμπορίου ότι είχα μεγαλύτερη επιφάνεια αναρρόφησης από το μπουκάλι και το λάστιχο δεν έφραζε από την άμμο που πέρναγε από μέσα. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να βγάζω περίπου 2+ κιλά άμμο την φορά γεμίζοντας έναν κουβά 10 λίτρων νερό όπου μετά από 15 περίπου κουβάδες είχα καταφέρει να βγάλω περίπου 30 κιλά άμμο από τα 50κιλα που είχα μέσα.. κατά την διάρκεια όλης της διαδικασίας και τα 2 εξωτερικά φίλτρα δούλευαν για να τραβανε ότι βρώμα σηκώνονταν από την ανατάραξη του βυθού . μετά αφού είχε τελειώσει η διαδικασία της αφαίρεσης της άμμου ξέπλυνα πολύ καλά το χαλίκι μέσα σε κουβά και μετά το ξανά τοποθέτησα μέσα στις σακούλες συσκευασίας και μαζί με τις σακούλες μια μια τις τοποθετούσα στον πάτο του ενυδρείου όπου με απαλές κινήσεις τις άδειαζα μέσα στο ενυδρείο θολούρα υπήρξε αλλά κράτησε μόνο λίγες ώρες και μετά καθάρισε.. να μην ξεχάσω να πω ότι στην αναπλήρωση του νερού έριξα διπλή δόση αντιχλωριο και διπλή δόση βακτήρια..

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος πρεπει να ειναι ομοιογενης, αν εχεις ανακαταμενη αμμο διαφορετικου διαμετρηματος ή/και χαλικι, πιθανως να εμφανιστουν προβληματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Το ενυδρείο βρωμάει, γιατί;

Όπως ανέφερα αρκετές φορές πιο πάνω, αυτό μπορεί να συμβεί όταν πέσει το Eh κάτω από τα -300mv. Τότε τα βακτηρίδια αλλάζουν τον τρόπο διατροφής τους και από εκεί που κατανάλωναν ΝΟ3, αρχίζουν να καταναλώνουν τα θειικά άλατα (SO4). Αποτέλεσμα είναι να δημιουργείται σουλφίδιο του σιδήρου (FeS) και σουλφίδιο του υδρογόνου (H2S), το οποίο είναι άκρως δηλητηριώδες. Επειδή όμως το ενυδρείο μας δεν είναι φύση, το σουλφίδιο του υδρογόνου μπορεί εύκολα να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά στα ψάρια μας. Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται πιο πολύ σε κακοσυντηρημένη άμμο και σε διάφορες προσωπικές κακές παρεμβάσεις που κάνουμε στην άμμο. Παράδειγμα, μίξη πολλών διαφορετικών διαμέτρων κόκκου άμμου π.χ.0,1 έως 2mm, σε άμμο άγνωστης προέλευσης, σε άμμο με πολλά οργανικά υπολείμματα, σε άμμο που δεν πλύθηκε καλά, σε ανάμιξη άμμου και χαλικιού ή σε άμμο που μπερδεύτηκε με υπόστρωμα, και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς που να χαλάσει την ομοιογένεια του κόκκου.

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος πρεπει να ειναι ομοιογενης, αν εχεις ανακαταμενη αμμο διαφορετικου διαμετρηματος ή/και χαλικι, πιθανως να εμφανιστουν προβληματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Το ενυδρείο βρωμάει, γιατί;

Όπως ανέφερα αρκετές φορές πιο πάνω, αυτό μπορεί να συμβεί όταν πέσει το Eh κάτω από τα -300mv. Τότε τα βακτηρίδια αλλάζουν τον τρόπο διατροφής τους και από εκεί που κατανάλωναν ΝΟ3, αρχίζουν να καταναλώνουν τα θειικά άλατα (SO4). Αποτέλεσμα είναι να δημιουργείται σουλφίδιο του σιδήρου (FeS) και σουλφίδιο του υδρογόνου (H2S), το οποίο είναι άκρως δηλητηριώδες. Επειδή όμως το ενυδρείο μας δεν είναι φύση, το σουλφίδιο του υδρογόνου μπορεί εύκολα να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά στα ψάρια μας. Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται πιο πολύ σε κακοσυντηρημένη άμμο και σε διάφορες προσωπικές κακές παρεμβάσεις που κάνουμε στην άμμο. Παράδειγμα, μίξη πολλών διαφορετικών διαμέτρων κόκκου άμμου π.χ.0,1 έως 2mm, σε άμμο άγνωστης προέλευσης, σε άμμο με πολλά οργανικά υπολείμματα, σε άμμο που δεν πλύθηκε καλά, σε ανάμιξη άμμου και χαλικιού ή σε άμμο που μπερδεύτηκε με υπόστρωμα, και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς που να χαλάσει την ομοιογένεια του κόκκου.

Αυτό ακριβώς είχα παρατηρήσει με την άμμο.. τελευταία όταν έβαζα σκούπα βυθού το νερό που έβγαζα βρώμαγε σαν χαλασμένο αβγό .. το τελευταίο καιρό μάλιστα 2 φορές και μετά από σκούπα μου είχε ανέβει η αμωννια .. δεν ξέρω αν με θυμάσαι είμαι ο Παναγιώτης που είχα πάρει από εσένα τα Χριστούγεννα το φίλτρο .. μάλιστα μου είχες πει τότε να μην βάζω τόσο συχνά σκούπα στην άμμο .. αυτό λοιπόν και εγώ έκανα . να φανταστείς από τότε έχω καθαρίσει με σκούπα τον βυθό 10 φορές περίπου.. όλα οκ μέχρι πριν ένα μήνα όπου και άρχισαν και τα προβλήματα. Όλα τα απόβλητα των ψαριών έμεναν στην επιφάνεια όπου μετά από λίγο καιρό εισχωρούσαν περίπου 1-2εκατοστα μέσα στην άμμο όπου και σάπιζαν δημιουργώντας επικίνδυνα αέρια και με την παραμικρή κίνηση της άμμου ελευθερώνονταν στην επιφάνεια με την μορφή φυσαλίδων.. στο παλιό ενυδρείο που είχα για 3 χρόνια με χαλίκι δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι παρόμοιο και ούτε τώρα με το δεύτερο ενυδρείο που έχω και τρέχει και αυτό 6 μήνες με χαλίκι.. ίσως δεν χειρίστηκα εγώ το όλο θέμα σωστά η η άμμος που επέλεξα για το ενυδρείο ήταν ακατάλληλη.. πάντως ότι άμμος έχει απομείνει τώρα στο ενυδρείο έχω σκοπό να την αφαιρέσω στις επόμενες 2 αλλαγές που θα γίνουν διότι ήταν αδύνατον να βγει όλη με την πρώτη φορά διότι θα χρειαζόταν να αφαιρέσω πάνω από το 60% του νερού και αν έκανα κάτι τέτοιο θα είχε περισσότερες αρνητικές συνέπειες για την βιολογία και για το στρες των ψαριών.

ΥΓ ευχαριστώ για το link πολύ επιμορφωτικό :)

Link to comment
Share on other sites

.. όλα οκ μέχρι πριν ένα μήνα όπου και άρχισαν και τα προβλήματα. Όλα τα απόβλητα των ψαριών έμεναν στην επιφάνεια...

Μηπως αυξησες σημαντικα την ιχθυοφορτωση ή μεγαλωσαν τα ψαρια που ηταν μικρα στην αρχη?

Εχεις καλη κυκλοφορια νερου πανω στο βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυξησες σημαντικα την ιχθυοφορτωση ή μεγαλωσαν τα ψαρια που ηταν μικρα στην αρχη?

Εχεις καλη κυκλοφορια νερου πανω στο βυθο?

Τα ψάρια σαφώς και μεγάλωσαν. Όσο από κυκλοφορία του νερού τα σπρέι μπαρ και από τα 2 φίλτρα είχαν ελαφριά κλήση προς τον πάτο του ενυδρείου και είχα τοποθετήσει και μια αντλία κυκλοφορητή από το παλιό ενυδρείο όπου αυτή χτυπούσε άμεσα τον βυθό. Μάλιστα είχα τοποθετήσει και ένα εσωτερικό φίλτρο για μηχανική φιλτρανση το οποίο το έχω ακόμα αλλά με φορά εξόδου του νερού προς την επιφάνεια για ανατάραξη. Απλά πιστεύω ότι το όλο σύστημα με την άμμο έφτασε σε ένα σημείο κορεσμού από θέμα βρόμας λόγο του ότι δεν την καθάριζα τόσο εντατικά με σκούπα βυθού γιατί μαζί με ακαθαρσίες τραβούσα και άμμο μαζί και έκανε το μπαμ..

Link to comment
Share on other sites

... Απλά πιστεύω ότι το όλο σύστημα με την άμμο έφτασε σε ένα σημείο κορεσμού από θέμα βρόμας λόγο του ότι δεν την καθάριζα τόσο εντατικά με σκούπα βυθού γιατί μαζί με ακαθαρσίες τραβούσα και άμμο μαζί και έκανε το μπαμ..

Δεν νομίζω να συνέβει κάτι τέτοιο. Εχω άμμο/ πούδρα στο mini tanganyika με ψάρια που τα κάνουν χάλια όλη μέρα και έβαζα σκούπα αραιά. Το φίλτρο γύριζε την άμμο και η ακαθαρσίες έφταναν στην είσοδό του...

Link to comment
Share on other sites

Με το χαλίκι τα βλέπεις καλύτερα τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...