Jump to content

αποριες που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας!


anounaki7

Recommended Posts

οπως ειπα και πριν εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα με λευκη αμμο και πετρες λαβας!

το ενυδρειο ειναι εξοπλισμενο με ενα εξωτερικο φιλτρο unimax250 μια αντλια αερα ενα φερμοστατη nsh 2 λαμπες philips και ενα κυκλοφοριτη.

τα ψαρια που μου εχουν απομινει ειναι ενα labidochromis 4-5 εκατοστα,ενα melanochromis auratus 3-4 εκατοστα,ενα jewel 5 εκατοστα και δυο pseudotropheus το ενα 4 εκατοστα(παιδι) και το αλλο 10 εκατοστα(μανα).

το πρωτο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι η μαμα pseudotropheus επιτηθετε σαν μεγαλητερο ψαρι ολων σε ολα τα υπολοιπα....τι κανω?την λυπαμε γιατι μου εχει γεννησει!

θα ηθελα επισης να μοθ πειτε την γνωμη σας για το το πρεπει να βαλω στο φιλτρο για να πετυχω το καλυτερο δυνατο φιλτραρισμα...αυτην την στιγμη το φιλτρο εχει απο πανω προς τα κατω σφουγγαρι,ανθρακα και μακαρονι!

τελος σκεφτομαι να βαλω ακομα τα εξης ψαρια...2 halpochromis venustus,1 melanochromis auratus ακομη,2 nimbochromis livingstoni και 1 labidochromis ακομα,ολα 4-5 εκατοστα.πειτε μου την γνωμη σας και για αυτο!

σορρυ αν σας πριζω...ειναι πολλα ε?

thanks για ολα! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα πολυ να πληροφορηθεις για τα ψαρια που εχεις,αλλα και που σκοπευεις να βαλεις.

Τα ψαρια που λες οτι θελεις μεγαλωνουν πολυ.Πολυ πανω απο 20 εκατοστα....................

Τα λιτρα που εχεις δεν κανουν για Malawi..........

Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις,θα ηταν να δωσεις πισω τα ψαρια,και να κοιταξεις κατι σε νανοκιχλιδες Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς στον ,θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Δία.Το ενυδρείο σου - ποιές είναι οι διαστάσεις;-ειναι μικρό για τα ψάρια που ήδη έχεις μέσα , πόσο μάλλον να προσθέσεις.

Διάβασε λίγο για τα ψάρια αφρικής και τα λέμε.Μάλλον όπως αναφέρει και ο Δίας για το συγκεκρίμενό ενυδρείο ήταν καλά να πάμε σε μικρά ψάρια Ταγκανίκας.

:)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως εχω αφρικανες malawi εδω και 3 χρονια και πρωτη φορα μου λενε κατι τετοιο!

βλεπετε τα μαγαζια βλεπουν μονο πως να πουλησουν!!

τεσπα...το ενυδρειο ειναι 1.00μ μηκος,40εκ υψος και 40εκ πλατος.

θα ηθελα να μου προτεινετε ψαρια απο τανγκανικα και να με βοηθησετε στο τι αλλαγες πρεπει να κανω στο νερο σε σχεση με τις malawi.επισης δειτε το προηγουμενο post μου και βοηθηστεμε στα του φιλτρου.

thanks και παλι

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ενα unimax250 3 καλαθια!πανω εχει σφουγκαρι στο μεσαιο ανθρακα και στο τελευταιο μακαρονι!

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα μπορείς να τον βγάλεις και να τον αντικαταστήσεις με οτιδήποτε άλλο βιολογικό υλικό.

Ο άνθρακας, αν δεν έχεις ανακατευτεί με θεραπείες, δεν σου προσφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...