Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μια (ακομα) ερωτηση...

To Red Ramshorn Snail ειναι γνωστο να εχει παρουσιασει παρθενογεννεση?

Μου αρεσει πάρα πολύ και αγορασα ενα αλλά με τρομοκρατησαν στο petshop οτι θα γεμισει το ενυδρειο μου ακομα και με το ένα που αγορασα...

Επίσης... τρώει φυτά? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια (ακομα) ερωτηση...

To Red Ramshorn Snail ειναι γνωστο να εχει παρουσιασει παρθενογεννεση?

Μου αρεσει πάρα πολύ και αγορασα ενα αλλά με τρομοκρατησαν στο petshop οτι θα γεμισει το ενυδρειο μου ακομα και με το ένα που αγορασα...

Επίσης... τρώει φυτά? :)

Είναι ερμαφρόδιτα σαλιγκάρια αλλά δεν έχουν σχέση με την παρθενογένεση. Το θέμα είναι αν έχει ήδη γονιμοποιημένα αυγά μέσα του και τα εναποθέσει για να εκκολαφθούν. Ακόμα κι αυτό να συμβεί, τα νεαρά σαλιγκάρια θα είναι λίγα (καμιά δεκαριά) κι εύκολα μπορείς να τα ελέγξεις.

Δεν τρώνε φυτά και είναι ίσως το καλύτερο και ασφαλέστερο είδος σαλιγκαριού για ένα ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Stormtrooper said: "Δεν τρώνε φυτά και είναι ίσως το καλύτερο και ασφαλέστερο είδος σαλιγκαριού για ένα ενυδρείο"

Ειναι και το ομορφοτερο επίσης!! :D

Προς το παρον το εχω σε ένα πλαστικο διαφανές κουτάκι μέσα στο ενυδρειο με νερο εννοειται του ενυδρειου και κερατοφυλλο για να το έχω υπο έλεγχο, φυσικα αν σκαρφαλώσει ένα εκατοστο θα βρεθει στο ενυδρειο αλλά δεν το έχει κάνει - εχει πλακα ο μονομάχος που ειδε το φυλαρακι τροφης που έπεσε στο κουτάκι και το κοπάναγε για να το φάει :closedeyes: ειναι απίστευτος ο ψαρής μου..

Αν ειναι για 10 μικρακια το αφηνω από τωρα :)

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για 10 μικρακια το αφηνω από τωρα :)

Τα 10 μικρά γίνονται εύκολα 50 :closedeyes:

Μην τρομάζεις πάντως. Δεν είναι επιδημία...

Ορίστε ένα βιντεάκι που έφτιαξα με τα αυγουλάκια :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο υπερδιπλάσιε! :thumbup::):D

Στείλε ένα C.V στο National Geographic... Που ξέρεις?... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο υπερδιπλάσιε! :thumbup::):D

Προτιμώ το τρισυπόστατε :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι "κλεισμένο" από το Σπύρο... :)

Off topic... :D

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το τρισυπόστατε :)

Eισαι κα μετριοφρων πανω απ'ολα................. :D

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρεσει που κουνιούνται κιόλας... βολευονται λέει..

Πολύ όμορφα χρώματα!! :)

Τωρα σκεφτομαι οτι ξαποστειλα μπολικα τετοια "σακουλάκια" από το κερατόφυλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κι εγώ έχω 2 κόκκινα κι ένα καφέ...

είναι πολύ όμορφα σαλιγκάρια... όμως σε 20 μέρες μου έχει γεμίσει το ενυδρείο λίγο πολύ με 20 ακόμα μικρά σαλιγκαράκια!!!

Τώρα όπου βρίσκω τα αυγά τους τα πετάω...όμως είναι δύσκολο να ελέγχεις...

σε λίγο θα γίνει το ενυδρείο μου κάπως έτσι: :(

Link to comment
Share on other sites

επίσης κοιτάξτε τι γραφει η Wikipedia για αυτά τα σαλιγκάρια...

Τελικά τρώνε φυτά?

Τι παράσιτα είναι αυτά που μπορούν να μεταφέρουν???

Ramshorn snails generally will eat only the most delicate plants, preferring algae, uneaten fish food, and dead fish. Some varieties do particularly enjoy eating the leaves of stem plants such as cabomba and anacharis.

Some aquarium species will eat ramshorn snails. More voracious eaters include loaches (such as the clown loach or any other member of the genus botia), bettas, crayfish, and most gouramis—though many other fish will also consume snail meat. The larger apple snail will also prey upon ramshorn snails.

Good fish roommates for snails include, but are not limited to, danios, guppies, White Cloud Mountain Minnows, neon tetras, and cory catfish. All of these are non-aggressive fish that cohabitate easily with snails.

One should also be aware that red ramshorn snails are able to carry various parasitic flukes, which can be transmitted to fish, or humans. Most of these flukes require intermediate hosts, so that leaving the snails by themselves for a month or so will eliminate the disease.

Link to comment
Share on other sites

:) Εμένα οσο καιρο τα ειχα δεν μου έφαγαν ποτε φυτα

Για τα παρασιτα δεν έχω ιδέα...

Το δικο μου αρχικο πέθανε στον πρωτο μήνα :D , αγορασα αλλα 2 και τα έχω περιπου 2μηνες...

Τα βρισκω πανεμορφα (τα κοκκινα) όπως και τα black porcupine μου :(

Link to comment
Share on other sites

επίσης κοιτάξτε τι γραφει η Wikipedia για αυτά τα σαλιγκάρια...

Τελικά τρώνε φυτά?

Τι παράσιτα είναι αυτά που μπορούν να μεταφέρουν???

Αν δεν κάνω λάθος, η wiki έχει τα ramshorn γενικώς και όχι συγκεκριμένα για τα red. Αν μπορείς διαβεβαίωσέ το μας, γιατί εδώ που είμαι δεν έχω καλό internet...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα ξέρει κανείς από εμπειρία πώς καθορίζουν τα ramshorn μπλε ή ροζ από τα υβρίδια μεταξύ τους. ρωτάω γιατί έτυχε να έχω πχ. μπλε κέλυφος αλλά διαφορετικές αποχρώσεις στο σώμα(κόκκινο ή καφέ).ή ροζμπλε κέλυφος και ροζ σώμα.τέλος αν το κέλυφος έχει άσπρα στίγματα(σαν φαγωμένο κέλυφος-ασβεστωμένο) κατά 80% , σώζεται με ασβέστιο ή είναι αργά; ευχαριστώ

 

[/url]DSC00028 by nikolaos drakos, on Flickr">http://25069255175_b4fc0c0aa7_b.jpgDSC00028 by nikolaos drakos, on Flickr

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...