Jump to content

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ


lefteris1315

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Συγχαρητήρια στην σημαντική δουλειά που κάνετε παρακολουθούσα το forum σας και εντυπωσιάστηκα με το πόσο καλή δουλειά κάνετε εδώ μέσα, βοηθάτε πολύ κόσμο, μπράβο σας.

Ας πω λίγα λόγια για το ενυδρείο μου, δεν είμαι έμπειρος χρήστης έχω αποκτήσει το πρώτο μου ενυδρείο πριν 5 μήνες, είναι 120 lt και έχω μέσα τρεις δίσκους έναν Marlboro ένα snake skin και ένα blue κάτι δεν θυμάμαι , είχα και έναν white pearl αλλά λόγω της απειρίας μου τον έχασα από ότι κατάλαβα ( από το forum σας) από fungus πολύ στεναχωρήθηκα γιατί τώρα ξέρω ότι θα μπορούσα να τον είχα σώσει, τέλος πάντων, έχω επίσης 10 cardinals , 8 neon και 8 clown και δυο πλακοστομα, άλλες απώλειες δεν είχα μέχρι τώρα και ελπίζω να μην έχω . οι μετρήσεις μου είναι : νιτρικά 0 αμμωνία 0 , GH 6 , KH 8 ,PH 6,5.

Πριν αγοράσω ενυδρείο διάβασα πολλά βιβλία και έψαξα πολλές πληροφορίες στο internet πιο πολύ όσο αναφορά τους δίσκους γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολα σχετικά ψαριά , θυμώνω με τον εαυτό μου που θα μπορούσα να είχα κάνει πολλά περισσότερα για να το σώσω αλλά πιο πολύ θυμώνω με τα μαγαζιά που δεν με βοήθησαν αρκετά, σε κάποια έδειχνα και φωτογραφία για να δουν το πρόβλημα , μου δώσανε να κάνω θεραπεία μόνο με το MELAFIX , έχω μια φίλη που θα μπορούσε να με βοηθήσει αλλά δυστυχώς εκείνο το διάστημα έλειπε, τέλος πάντων μάλλον είπα πολλά, ελπίζω να μην σας κούρασα

Καλή συνέχεια Λευτέρης. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη καλωσόρισες στο Aquazon .

Αν μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία από το ενυδρείο .

Πρόσεξε να κάνεις τακτικές αλλαγές νερού γιατί τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα του ενυδρείου .

Δεν γνωρίζω τι φίλτρα έχεις πάντως θέλεις πολύ καλά φίλτρα .

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Λευτερη στην παρεα μας! :wootwoot:

Μπορεις να μας κανεις μια γενικη παρουσιαση του ενυδρειου με φωτογραφια παραδειγμα: τι φυτα εχεις,φιλτρα,φωτισμο,μετρησεις νερου κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Φίλε lefteris1315 στην παρέα μας.

Εύχομαι να είναι η τελευταία σου απώλεια, αυτή που μας ανέφερες.

Καλή συνέχεια στο θαυμαστό κόσμο των Δίσκων... και όχι μόνο.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες Λευτερη.

Καλο θα ηταν να κανεις μια συντομη παρουσιαση του ενυδρειου σου!Το μονο που θα μπορουσα να σε συμβουλεψω για αρχη ειναι σιγα σιγα να αρχισεις να σκεφτεσαι καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο για να χαρεις τους δισκους σου καθοτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για το συγκεκριμενο ειδος ψαριου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Λευτέρη στην παρέα του forum Aquazone! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σας γράφω από την δουλειά μου , θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια φωτογραφία ,αν και δεν ξέρω πως γίνεται , έχω εξωτερικό φίλτρο δεν θυμάμαι ποιας εταιρίας, έχω κάνει συνδυασμό αληθινών και ψεύτικων λουλουδιών. Μου λέτε ότι τα ψάρια είναι πολλά, εδώ τα μαγαζιά μου λέγανε ότι από τα μικρά ψάρια όπως τα νέον μπορώ να βάλω όσα θέλω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει , σκέφτομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο απλώς αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα( αφού τελειώσει η ανακαίνιση του σπιτιού τότε κάτι θα μπορεί να γίνει). Στη αρχή είχα μόνο ζωντανά φυτά αλλά άρχισαν να σαπίζουν με αποτέλεσμα να θολώνει πολύ το νερό και να στουμπώνει το φίλτρο (τότε είχα εσωτερικό) και για αυτό φταίνε πάλι οι εδώ “επαγγελματίες” γιατί ενώ τους έλεγα ότι έχω δίσκους και το νερό μου είναι μαλακό μου δίνανε ότι να ναι φυτά, έτσι απογοητεύτηκα και τα έβγαλα όλα εκτός από τρία που έχω τώρα και είναι πολύ ανθεκτικά δεν θυμάμαι πως τα λένε τώρα , περισσότερες λεπτομέρειες θα μπορέσω να σας δώσω αφού πάω σπίτι.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε Λευτερη ... :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Καλη συνεχεια .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες φιλε Λευτερη στην παρεα μας. :wootwoot::wootwoot:;)

Καλη συνεχεια και υγεια στα ψαρακια σου ;););)

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εχθές το απόγευμα έπαθα μεγάλη τρομάρα…ανέβασε το ενυδρείο μου νιτρικά ενώ προχθές έκανα μετρήσεις και ήταν όλα εντάξει μέσα σε λίγες ώρες ήρθε η καταστροφή ευτυχώς το πήρα χαμπάρι νωρίς και έβγαλα τους δίσκους τους πήγα στο ενυδρείο της αδερφής μου δεν τους βλέπω να επηρεάσθηκαν , τα μικρά τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω για φαρμακείο. Αυτό το έχω πάθει δυο φορές μέσα σε 3 μήνες και απορώ κάνω κάτι λάθος? Δεν ταΐζω πολύ , πρωί βράδυ από λίγη ποσότητα ,δεν είχα χάσει κανένα ψάρι δεν καταλαβαίνω το λόγο δυο φορές μέσα σε 3 μήνες είναι παρά πολύ κάτι κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω τι βοηθήστε με σας παρακαλώ τι μπορεί να το προκαλεί αυτό . το ξήλωσα όλο το ενυδρείο το έπλυνα πολύ καλά όπως και ότι είχε μέσα και το ξαναέχτισα τελείωσα στις 2 η ώρα το πρωί τώρα θα περιμένω να φτιάξω το νερό , τα μαγαζιά μου είπαν μετά από 6 μέρες να ξαναβάλω τα ψάρια αφού οι μετρήσεις είναι καλές αλλά εγώ νομίζω είναι πολύ νωρίς, ξέρω πως τις πρώτες μέρες είναι φυσιολογικό να ανεβάσει νιτρικά πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 10, εσείς τι λέτε?? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Welcome Λεύτερη,

Τα νιτρικά που ανέβασες είναι μια παρενέργεια!

Πρέπει να βρεις την αιτία και νομίζω ότι ήταν υπερβολή που το ξέστησες!

Καλό είναι να έχεις μόνο αληθινά φυτά και πολλά για την δική σου περίπτωση!

Επίσης, αν δεν έχουν μια ισορροπία στην λίπανση τους (τους λείπει κάποιο στοιχείο) δεν μπορούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους και κατά συνέπεια δεν θα απορροφάνε τα Νιτρικά όπως πρέπει.

Δεν είμαι ειδικός απλά εκεί θα στρεφόμουν στην περίπτωση σου!

Ας μας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εχθές το απόγευμα έπαθα μεγάλη τρομάρα…ανέβασε το ενυδρείο μου νιτρικά ενώ προχθές έκανα μετρήσεις και ήταν όλα εντάξει μέσα σε λίγες ώρες ήρθε η καταστροφή ευτυχώς το πήρα χαμπάρι νωρίς και έβγαλα τους δίσκους τους πήγα στο ενυδρείο της αδερφής μου δεν τους βλέπω να επηρεάσθηκαν , τα μικρά τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω για φαρμακείο. Αυτό το έχω πάθει δυο φορές μέσα σε 3 μήνες και απορώ κάνω κάτι λάθος? Δεν ταΐζω πολύ , πρωί  βράδυ από λίγη ποσότητα ,δεν είχα χάσει κανένα ψάρι δεν καταλαβαίνω το λόγο δυο φορές μέσα σε 3 μήνες είναι παρά πολύ κάτι κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω τι βοηθήστε με σας παρακαλώ τι μπορεί να το προκαλεί αυτό . το ξήλωσα όλο το ενυδρείο το έπλυνα πολύ καλά όπως και ότι είχε μέσα και το ξαναέχτισα τελείωσα στις 2 η ώρα το πρωί τώρα θα περιμένω να φτιάξω το νερό , τα μαγαζιά μου είπαν μετά από 6 μέρες να ξαναβάλω τα ψάρια αφού οι μετρήσεις είναι καλές αλλά εγώ νομίζω είναι πολύ νωρίς, ξέρω πως τις πρώτες μέρες είναι φυσιολογικό να ανεβάσει νιτρικά πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 10, εσείς τι λέτε?? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

:wootwoot:  :wootwoot:

27189[/snapback]

Το ότι το ξέστησες όχι απλά ήταν υπερβολή αλλά μεγάλη ανοησία εκ μέρους και χωρίς να με παρεξηγήσεις. Το λέω καλοπροαίρετα.

Λοιπόν πάμε τώρα....

Τα νιτρικά είναι το τελευταίο στάδιο του κύκλου του αζώτου τα οποία δεν επιδέχονται περαιτέρω χημική μεταβολή. Ως εκ τούτου λόγω στοκαρίσματος του ενυδρείου σου ήταν λογικό να αυξηθούν.

Τρόποι μείωσης των νιτρικών είναι κάποια φίλτρα για αυτη τη δουλειά οι συχνές αλλαγές νερού και το καλύτερο απο όλα τα φυτά.

Κινήσεις που θα πρέπει να κάνεις λοιπόν είναι να αραιώσεις κάπως τον πλυθυσμό των ψαριών και να αυξήσεις τον πλυθυσμό των φυτών σου.

Προσεχτικό τάισμα και παρακολούθηση.

Για ξεστήσιμο του ενυδρείου μήτε να το ξαναφανταστείς.

Το φίλτρο αλήθεια τι το κάνες όσο είχες διαλυμένο το ενυδρείο ;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΚΩΣ ξέστησες το ενυδρείο!!!! Δεν ήξερες - δεν ρώταγες? Τώρα πρέπει να περιμένεις μέχρι να ξαναστρώσει το ενυδρείο σου για να ξαναβάλεις τους δίσκους σου, με τη λογική ότι δεν καθάρισες το βιολογικό σου φίλτρο! Αν καθάρισες και έπλυνες το φίλτρο σου με νερό βρύσης, τότε θα περιμένεις κανονικά νέο κύκλο στρωσίματος.

ΠΟΤΕ δεν πλένουμε ένα ενυδρείο, παρά μόνο όταν είναι να το ξεστήσουμε και να το φυλάξουμε. Στο κάτω κάτω υπάρχουν και σκευάσματα που μπορείς να βάλεις στο φίλτρο για να κατέβουν τα νιτρικά!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα βρε παιδιά , πήγα σε δυο μαγαζιά εδώ και μου είπαν να το ξεστήσω τι να κάνω και εγώ ο έρμος τους άκουσα τώρα έγινε το κακό, το φίλτρο το έπλυνα με νερό βρύσης έτσι μου είπαν για να φύγουν τα νιτρικά λέει από τα υλικά , τώρα θα περιμένω να κάνει τον κύκλο του , θα πάω να πάρω και άλλα φυτά, ευχαριστώ για τις συμβουλές :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπαν τα μαγαζιά να πλύνεις το βιολογικό φίλτρο με νερό βρύσης για να φύγουν τα νιτρικά, συγγνώμη αλλά έπεσες σε ΑΣΧΕΤΟΥΣ πετσοπάδες!

Τώρα θα πρέπει να περιμένεις περίπου ένα μήνα για να στρώσει το ενυδρείο και διάβασε για να δεις τι τρόπο στρωσίματος θα ακολουθήσεις (με χρήση αμμωνίας, μπόλιασμα κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 μήνα αγόρασα εξωτερικό φίλτρο το οποίο παίρνει λάμπα UV μου είπαν από το μαγαζί ότι κάνει πολύ καλό προλαμβάνει κάποιες αρρώστιες σε ένα μεγάλο ποσοστό , την παρήγγειλα θα την βάλω και αυτήν και σκέφτομαι να αλλάξω όλα τα υλικά του φίλτρου μήπως είναι καλύτερα ούτως η άλλως η διάρκεια ζωής τους είναι περίπου 1,5 μήνα νομίζω, μόλις τώρα παρήγγειλα και φυτά που να αντέχουν στο μαλακό νερό ( πήγα σε άλλο μαγαζί) θα κάνω υπομονή ώσπου να στρώσει η βιολογία του ενυδρείου μου και μετά θα ξαναβάλω τα ψάρια μέσα ,ελπίζω να γίνουν όλα σωστά και να μου πάνε όλα καλά , σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα βρε παιδιά , πήγα σε δυο μαγαζιά εδώ και μου είπαν να το ξεστήσω τι να κάνω και εγώ ο έρμος τους άκουσα τώρα έγινε το κακό, το φίλτρο το έπλυνα με νερό βρύσης έτσι μου είπαν για να φύγουν τα νιτρικά λέει από τα υλικά , τώρα θα περιμένω να κάνει τον κύκλο του , θα πάω να πάρω και άλλα φυτά, ευχαριστώ για τις συμβουλές :wootwoot:

27227[/snapback]

Αν είναι δυνατόν! Ο Χρήστος και η Παναγία...ΕΛΕΟΣ πιά..

Τι σόι υλικά είναι αυτά που χεις στο φίλτρο σου και αντέχουν μόνο 1.5 μήνα ;;

Μη μου πεις ότι και αυτό στο πε πετσοπάδικο γιατί θα σαλτάρω εντελώς καλέ μου φίλε.

Οντως η λάμπα UV κάνει αυτό που σου είπαν. Ευτυχώς και ένα σωστό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να πω εγώ τώρα με είδαν ανίδεο και με ξεζουμίζανε αυτοί μου το είπανε για τα υλικά έπαψα βέβαια να πηγαίνω σε αυτούς η κοροϊδία έχει και τα όρια της , στο καινούργιο που πήγα μου είπε για την λάμπα και ότι αφού έχω εξωτερικό φίλτρο θα βάλω υλικά που κρατάνε πολύ γιατί το εξωτερικό φίλτρο το καθαρίζουμε κάθε 6 μήνες!!! Μεγάλο μου φάνηκε το διάστημα, πάντως μου είπε ότι υπάρχουν υλικά με μεγάλη διάρκεια όπως μακαρόνι ,τύρφη, και κάτι ακόμη για τα νιτρικά δεν θυμάμαι σαν χαλίκι είναι μαζί με άνθρακα, τέτοια έχω και στο δικό μου φίλτρο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ακου φιλε Λευτερη ... για να τελειωνει καπου εδω η ταλαιπωρια σου και η παραπληροφορηση που πηρες απο καποια petshop και να συνεχισεις πλεον σε μια σωστη βαση πες μας καταρχας πιο ειναι το φιλτρο σου (θα πρεπει να το δεις και να μας πεις μαρκα και τυπο ) ετσι ωστε να σου δωσουμε πληροφοριες για να βαλεις μεσα οσο το δυνατον απο τα καλητερα υλικα για να εχεις σωστο φιλτραρισμα στο ενυδρειο σου ... ειναι το Α και Ω ... Απο εκει και περα κανε υπομονη υπομονη υπομονη και περιμενε να στρωσει σωστα το ενυδρειο τοποθετοντας παραλληλα και καποια αληθινα φυτα τα οποια θα διαλεξεις εσυ .

Δανειζομαι αυτο το post απο τον φιλο Βαγγελη :wootwoot: ( SW1IXC) που εχει μια λιστα απο φυτα που κανουν για δισκους και μαλακο νερο

Anubias barteri ''coffeefolia''

Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii'')

Anubias barteri var. barteri

Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''

Anubias barteri var. nana

Anubias heterophylla

Ceratophyllum demersum

Crinum calamistratum

Crinum natans

Crinum thaianum

Cryptocoryne beckettii

Cryptocoryne beckettii ''petchii''

Cryptocoryne crispatula var. balansae

Cryptocoryne pontederiifolia

Cryptocoryne undulata

Cryptocoryne walkeri (lutea)

Cryptocoryne wendtii ''brown''

Cryptocoryne wendtii ''green''

Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'

Cryptocoryne wendtii 'Tropica'

Cryptocoryne x willisii

Cryptocoryne x willisii ''lucens''

Echinodorus 'Ozelot'

Echinodorus 'Ozelot' green

Echinodorus bleheri

Echinodorus parviflorus 'Tropica'

Hydrocotyle leucocephala

Hygrophila corymbosa ''Siamensis''

Hygrophila corymbosa ''Siamensis 53B''

Hygrophila polysperma

Hygrophila polysperma 'big leaf''

Microsorum pteropus

Microsorum pteropus 'Tropica'

Microsorum pteropus 'Windelψv'

Sagittaria subulata

Vallisneria americana (gigantea)

Vallisneria americana (natans)

Vallisneria americana var. biwaensis

Vallisneria spiralis ''Tiger''

Vesicularia dubyana

Κανε αυτα για την ωρα και δεν εχεις να φοβασε τιποτα πλεον εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι προκυψει .... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλα μόλις πάω στο σπίτι θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε lefteris1315

Θα έλεγα να αρχίσεις από την αρχή το στρώσιμο του ενυδρείου σου ακολουθώντας τις συμβουλές των Φίλων μας, που προαναφέρθηκαν, και ρωτώντας για ότι απορία προκύψει.

Υπάρχουν σχετικά άρθρα στην κατηγορία των άρθρων του Aquazone, που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν πολύ για να ξεκαθαρίσεις κάποια συγκεχυμένα πράγματα στο μυαλό σου.

Ο ιδιοκτήτης του pet shop απ' ότι καταλαβαίνω είναι ημιμαθής και αυτό πολλές φορές είναι χειρότερο από την άγνοια.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

S T O P - S T O P - S T O PΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΕΙ ΠΙΑ

Πολλες φορες μεσα στα ποστ εχουν αναφερθει παρομοια γεγονοτα, που αφορουν συμπεριφορες καταστηματαρχων [ ευτυχως απο λιγους ] προς τους νεους χομπιστες, και ειδικοτερα το να δινουν λαθος πληροφοριες.

Προσωπικα πιστευω οτι το κανουν εσκεμμενα και οχι απο αγνοια.

Δεν ειναι δυνατο να μη ξερει ο παραπανω [ μαγαζατορας ]το πιο απλο, οτι δεν πλενουμε τιποτα απο τα υλικα με νερο βρυσης .

Εχω την αποψη οτι γι' αυτα τα καταστηματα θα πρεπει να λεμε το ονομα τους για να προστατεφθουν ολοι οι αλλοι χομπιστες, και να μην ξαναπατησουνε τα ποδια τους μεσα στα μαγαζια αυτα.

Η Α Ν Ο Χ Η Τ Ε Λ Ο Σ

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο ρόλος του Aquazone.

Σωστή πληροφόριση σε όσους ενδιαφέρονται.

Όμως κάποιοι καταστηματάρχες είτε δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις στο χόμπι είτε δίνουν λάθος πληροφορίες σε νέους χομπίστες για να τους έχουν συχνά στο μαγαζί τους να αγοράζουν κάθε τρεις και λίγο ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο ρόλος του Aquazone.

Σωστή πληροφόριση σε όσους ενδιαφέρονται.

27291[/snapback]

Συμφωνω απολυτα Γιαννη, αλλα ελεος, φτανει πια.

Για μενα, και το επιμενω, ειναι οτι θα πρεπει να λενε οι φιλοι τα ονοματα αυτων των καταστηματων.

Οπως στα καλα γεγονοτα εισπρατουν τα ευσημα ονομαστικα, ετσι να εισπρατουν και τα αρνητικα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...