Jump to content

Μια βοήθεια


Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω την παρουσίαση του ενυδρείου μου όταν θα ηταν έτοιμο, αλλα επειδή έχω πελαγώσει λίγο με τις μετρήσεις (με το πώς θα τις φέρω εκεί που θέλω)

θα ήθελα μία βοήθεια .

Εχω ένα RIO 180 το οποίο τρέχει εδώ και 1 ½ χρόνο.

post-13853-1271003330_thumb.jpg post-13853-1271003487_thumb.jpg

Ξεκίνησα λοιπόν με ένα rio 180, το φίλτρο της μάνας του( juwel compact H/ bioflow 6.0 + pump 600)

με σφουγγάρια και ένα εξωτερικό Eheim Ecco 2236 (με eheim substrat ) για περισσότερη βιολογία και καθαρό νερό. Στη αρχή ξεκίνησα με πλαστικά φυτά , επειδή όμως είχα σκοπό να βάλω και αληθινά, όταν τα πράγματα θα πήγαιναν καλά και θα είχα πάρει το κολάϊ (μετά από 1 χρόνο δηλαδή) έβαλα σαν υπόστρωμα λίπασμα και από πάνω άμμο, τα πλαστικά φυτά μου και ξεκίνησα. Το ενυδρείο προοριζόταν για ζωοτόκα. Εβαλα molly, guppy, ξιφοφόρους … Τελος πάντων για να μην γράφω ολόκληρη ιστορία μετά από 6 μήνες άρχισα να μην χάνω ψάρια, ξεπέρασα κάτι προβλήματα με άλγες, θερμοκρασίες το καλοκαίρι, και τέτοια. Και από τα Χριστούγεννα ξεκίνησα και τα φυτά, Ώσπου φτάνουμε στο τώρα.

Τώρα έχω 1 Pleco Bristlenose 2 molly καμιά 20αρια guppy 2 aple snail και πάρα πολλα Physa fontinalis

Και από φυτά Κερατόφυλλο, anubia (coffeefolia και nana ) Bacopa caroliniana , και ένα ακόμα που δεν ξέρω τι είναι αν το αναγνωρίζει κανείς ας μου πει.

post-13853-1271003354_thumb.jpg post-13853-1271003376_thumb.jpg

Ph : 8 (το ίδιο και η βρύση)

KH : 4 (ενω η βρύση έχει 6)

GH : 6

NH3/NH4 : 0

NO3 : 0

(Όλα με υγρά τεστ)

Θέλω να ρίξω το PH στο 7,5 ή και ποιο κάτω, και να ανεβάσω ΚΗ και GH

Για το PH πείρα ένα φιλτράκι μικρό Eheim pickup 2006, έβγαλα το σφουγγάρι που είχε μέσα και έβαλα τύρφη και το έβαλα μέσα (είναι πίσω από το κερατόφυλλο, δεν ήθελα να το βάλω μέσα στο φίλτρο) Βέβαια είναι 3 μέρες μέσα και το PH είναι ακόμα 8 !!!. Τι άλλο να κάνω????

Με ποια σειρά πρέπει να τα φτιάξω (το ρωτάω αυτό γιατί. Ας πούμε, έχει νόημα να προσπαθώ να κατεβάσω το PH αν δεν φτάσω το KH πρώτα στο 6,7,8 )

Αν θέλετε καμιά άλλη πληροφορία πείτε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν τη τύρφη να τη βάζεις στο δοχείο που ετοιμάζεις το νερό να δουλεύει εκει με το φιλτράκι οσο παραπάνω μέρες την αφήσεις τόσο θα σου κατεβάζει τις τιμές. Πρέπει να το κάνεις σιγά σιγά για να μην έχεις και απότομες μεταβολές στο ενυδρείο σου. Επίσης εαν έχεις πέτρες μέσα έλεξε τες μην τυνχόν ειναι ασβεστολιθικές!

Link to comment
Share on other sites

Με ποια σειρά πρέπει να τα φτιάξω (το ρωτάω αυτό γιατί. Ας πούμε, έχει νόημα να προσπαθώ να κατεβάσω το PH αν δεν φτάσω το KH πρώτα στο 6,7,8 )

Το πεχα δεν πεφτει ανεβαζοντας το κεχα αλλα το αντιθετο.

Εσενα πεφτει στο ενυδρειο πιθανως απο τα πολλα σαλιγγαρια.

Μετρα και με αλλα τεστ πεχα. :)

Ποση τυρφη χωραει μεσα το φιλτρακι?

Link to comment
Share on other sites

Το pick up 2006 έχει πολύ λίγο χώρο για τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα δεν πεφτει ανεβαζοντας το κεχα αλλα το αντιθετο.

Εσενα πεφτει στο ενυδρειο πιθανως απο τα πολλα σαλιγγαρια.

Μετρα και με αλλα τεστ πεχα. :)

Ποση τυρφη χωραει μεσα το φιλτρακι?

Το εχω μετρηση με δύο διαφορετικα τεστ ενα τις SERA και ενα τις TETRA και τα δύο δείχνουν 8 . Το ξέρω ότι το φιλτρακι χωράει λίγο, βασικά το πείρα για το δοχείο των αλαγών, αλλά ειπα να το βάλω για αρχη στο μεγάλο να πεσει το ΡΗ εκει και μετα το βαζω μονο στις αλλαγές Αν το αφησω για 1-2 βδομάδες δεν θα πέσει καθόλου;

δηλαδη να αρχήσω με το να ανεβάσω το ΚΗ και μετα να δω το ΡΗ;

Έγινε επεξεργασία - g_konstantinos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να αρχήσω με το να ανεβάσω το ΚΗ και μετα να δω το ΡΗ;

Για να κατεβασεις το πεχα διευκολυνει να εχεις χαμηλη κεχα.

Η τυρφη κατεβαζει την κεχα.

Δεν μου λες ποσοτητα τυρφης ομως σε ml, σε gr, σε κατι, πχ 1 φλυτζανι

Σε 180 λιτρα ενυδρειο ειναι ετσι? (ποσα καθαρα λιτρα νερο?)

Το φυτο ειναι ...

Επιστημονική ονομασία : Hygrophila polysperma- - (Χαϊγκροφίλα πολίσπερμα)

Κοινή ονομασία : Green hygro, Dwarf hygrophila - (Γκριν χάϊγκρο, Ντουόρφ χάϊγκρο)

Ελληνική ονομασία : Υγρόφιλo.

Προέλευση : Ασία (Ινδία, Μπουτάν)

Τελικό ύψος : 20-40

Τοποθέτηση στο ενυδρείο : Πίσω

Ρυθμός ανάπτυξης : Γρήγορος - Πολύ γρήγορος

Βαθμός δυσκολίας : Εύκολο

Ανάγκες σε φωτισμό : Χαμηλός, μέτριος εως 0.6 W/Lt

Θερμοκρασία : 18-30C

pH : 5-9

gH : 0-30 dH πολύ μαλακό έως πολύ σκληρό.

Αναπαραγωγή : Κλαδεύουμε και φυτεύουμε δίπλα. Αν θέλουμε να αφαιρέσουμε ποσότητα φυτού κατά το κλάδεμα, κλαδεύουμε το φυτό και ειναι καλύτερο να ξεριζώνουμε το κάτω μέρος και να φυτεύουμε στη θέση του το πάνω κομμάτι του φυτού.

Γενικό σχόλιο : Κατάλληλο φυτό για αρχάριους και νέα ενυδρεία. Καλό είναι να ελέγχεται η ποσότητα του, καθώς θα αναπτύσσεται εις βάρος πιο αργών φυτών του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβασεις το πεχα διευκολυνει να εχεις χαμηλη κεχα.

Η τυρφη κατεβαζει την κεχα.

Δεν μου λες ποσοτητα τυρφης ομως σε ml, σε gr, σε κατι, πχ 1 φλυτζανι

Σε 180 λιτρα ενυδρειο ειναι ετσι? (ποσα καθαρα λιτρα νερο?)

Το ενυδρείο είναι 180lit τώρα αν εννοείς καθαρά, χωρίς το υπόστρωμα (βγάλε άλλους 5-6 πόντους ) γύρο στα 155- 160 Lit.

Το φιλτράκι με την τύρφη είναι μικρό (για 40 lit ενυδρείο) φαντάσου ½ φλιτζάνι τσαγιού. Το ξέρω ότι είναι λίγο για τα 160lit αλλά δεν το πείρα για εκεί το πείρα για τις αλλαγές.

Ευχαριστώ φια το φυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακόμα. Το να βάλω τύρφη μεσα σε μια καλτσα στο δοχείο αλλαγής χωρις να περνάει μεσα απο φιλτρο κάνει δουλειά;

Έγινε επεξεργασία - g_konstantinos
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακόμα. Το να βάλω τύρφη μεσα σε μια καλτσα στο δοχείο αλλαγής χωρις να περνάει μεσα απο φιλτρο κάνει δουλειά;

Οχι τιποτα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βγάλω τα σαλιγκάρια με το κόλπο με το βάζο και το αγγούρι, αλλά τζίφος πήγαν τα guppy πήγε ο ¨γλειφτρακος¨ τα σαλιγκάρια τίποτα . Μάλλον θα πρέπει να τα βγάλω ένα ένα το σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...