Jump to content

Φαρμακολογια για Ick


Recommended Posts

Επειδη εχω ενα blue tang me ick ψαχνω να βρω και τον καλυτερο τροπο αντιπετωπισης.

Προσφατα βρηκα 2 ενδαιφερον φαρμακα για το Ick σε θαλασσινο νερο και θα ηθελα να ξερω αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει.

1) OCTOZIN (Μαστιγωτά Πρωτόζωα):

Το OCTOZIN μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να θεραπεύσει το Whitespot (Ich) στα θαλασσινά ενυδρεία, όπου το CUPRAZIN δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Το OCTOZIN δεν αποτελεί απειλή για τα ασπόνδυλα ζώα ή τις άλγες, εφ’ όσον χρησιμοποιηθεί όπως συστήνει ο κατασκευαστής. Θα χρειαστούν τρεις (3) ξεχωριστές ημέρες θεραπείας για να συμπληρωθεί ένας κύκλος αγωγής. Το OCTOZIN παραμένει ενεργό για τρεις (30 ημέρες μετά την τελευταία χορήγησή του. Αν και σκοτώνει επί τόπου τα εσωτερικά παράσιτα, τα εξωτερικά αποτελέσματα της ασθένειας χρειάζονται έως και επτά (7) ημέρες για να παρουσιάσουν βελτιωθούν.

2) MYXAZIN (βακτηριδιοκτόνο):

ο MYXAZIN επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να απολυμάνει απόχες και ζωντανές τροφές όπως η Daphnia magna και τα σκουλήκια Tubifex, για να θεραπεύσει το θαλασσινό Whitespot (Ich), ακόμη και σε συστήματα που περιέχουν ασπόνδυλα ζώα. Το σκεύασμα MYXAZIN ενώ είναι ελαφρύ φάρμακο για τα ψάρια, είναι πολύ ικανοποιητικά βιοδιασπώμενο και αποτελεσματικό έναντι ευρέως φάσματος προβλήματα υγείας ψαριών. Κατάλληλο για χρήση σε θαλασσινά, τροπικά καλλωπιστικά του γλυκού νερού και ψάρια του κρύου νερού.

Πηγή: http://www.malawicichlidhomepage.com

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια ερώτηση τον Klaz νομίζω ότι γνωρίζει και μια άλλη περίπτωση φαρμάκου χωρίς κινδύνους για ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια ερώτηση τον Klaz νομίζω ότι γνωρίζει και μια άλλη περίπτωση φαρμάκου χωρίς κινδύνους για ασπόνδυλα.

ξέρει και κάποιο αποτελεσματικό ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Octozin χρησιμοποιείτε για ασθένειες γλυκού νερού και είναι λιγότερο αποτελεσματικό σε ότι έχει να κάνει με του θαλασσινού.Τώρα για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να κατεβάσεις την αλατότητα στα 1018 πράγμα που το κάνει μη λειτουργικό για reef ενυδρείο αλλά και γενικά για ένα ενυδρείο που η αλατότητα του είναι λίγο ψηλά.Καλό είναι λοιπόν να υπάρχει καραντίνα.Είναι ένα φάρμακο το οποίο δρα αρκετά αργά και έχεις πολλές πιθανότητες να μην προλάβει να ενεργήσει στο ψάρι,όποτε σαν έσχατη λύση βρίσκω την θεραπεία με χαλκό καλύτερη εφόσον υπάρχει καραντίνα.

Τώρα για το Μyxazin όπως είπες πρόκειται για ένα καθαρά βακτηριοκτόνο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μεγαλύτερο μέρος βακτηριακών μολύνσεων.Φυσικά και δεν χορηγείται σε reef ενυδρεία.Μετά την χρήση θα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή νερού 25-30% και να το τρέχεις οπωσδήποτε με άνθρακα ο οποίος θα αφαιρέσει τις τοξίνες από την δεξαμενή(μετά τον αφαιρείς τελείως και τον αντικαθιστάς με νέο).

Για το neosal δεν θα πω και πολλά γράφει αρκετά απλά έχει αρκετές παραμέτρους που νομίζω ότι πρέπει να είσαι τυχερός για να τις έχεις στο main ενυδρείο,οπότε και εκεί μιλάμε για καραντίνα.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Octozin χρησιμοποιείτε για ασθένειες γλυκού νερού και είναι λιγότερο αποτελεσματικό σε ότι έχει να κάνει με του θαλασσινού.Τώρα για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να κατεβάσεις την αλατότητα στα 1018 πράγμα που το κάνει μη λειτουργικό για reef ενυδρείο αλλά και γενικά για ένα ενυδρείο που η αλατότητα του είναι λίγο ψηλά.Καλό είναι λοιπόν να υπάρχει καραντίνα.Είναι ένα φάρμακο το οποίο δρα αρκετά αργά και έχεις πολλές πιθανότητες να μην προλάβει να ενεργήσει στο ψάρι,όποτε σαν έσχατη λύση βρίσκω την θεραπεία με χαλκό καλύτερη εφόσον υπάρχει καραντίνα.

Τώρα για το Μyxazin όπως είπες πρόκειται για ένα καθαρά βακτηριοκτόνο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μεγαλύτερο μέρος βακτηριακών μολύνσεων.Φυσικά και δεν χορηγείται σε reef ενυδρεία.Μετά την χρήση θα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή νερού 25-30% και να το τρέχεις οπωσδήποτε με άνθρακα ο οποίος θα αφαιρέσει τις τοξίνες από την δεξαμενή(μετά τον αφαιρείς τελείως και τον αντικαθιστάς με νέο).

Για το neosal δεν θα πω και πολλά γράφει αρκετά απλά έχει αρκετές παραμέτρους που νομίζω ότι πρέπει να είσαι τυχερός για να τις έχεις στο main ενυδρείο,οπότε και εκεί μιλάμε για καραντίνα.

Ακριβώς τα ίδια θα έλεγα και εγω.

Δυστυχώς ακόμη ιδανικό φάρμακο γιά reef δεν έχει βρεθεί και δεν νομίζω ότι θα γίνει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σας είπα ότι ξέρει ο Klaz είναι το Rx-P της KENT, αλλά κάντε και μια ερώτηση στον ίδιο που νομίζω ότι το χρησιμοποίησε κιόλας

http://www.kentmarine.com/products/kent-rxp.htm

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα το λεγομενο CIOmarine (Biocondizionatore) το οποιο ουσιαστικα ειναι ενας βιορυθμιστης ιδανικος στην δημιουργια συνθηκων περιβαλλοντος που αποτρεπουν την δημιουργια των λευκων κιλιδων, των λεπτων ξασπρισμενων στρωματων στο σωμα και στα ματια, πτερυγια σπασμενα ή κλειστα, γρηγορη αναπνοη στα ψαρια ενυδρειων θαλσσινου νερου.

Στο ενυδρειο δεν πρεπει να υπαρχουν ρητινες ή ενεργος ανθρακας γιατι μειωνουν την δραση του προιοντος. Μπορει να χρησιμοποιηθει σε ενυδρεια με ασπονδυλα ή φυτα.

Δοσολογια: 10ml για καθε 100 λιτρα, καθε 24 ωρες μεχρι την εξαλλειψη των συμπτωματων.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα οτι εχουν φυγει σχεδον ολα τα white spots χωρις να χασω κανενα ασπονδυλο ή κοραλι.

Και να σκεφτειται οτι το καθυστερησα πολυ με φαρμακολογια, διοτι περιμενα να εξαφανιστει μονο του, δινοντας Ocean Nutrition με σκορδο και fishtamin κλπ.

Προτεινεται ως μια πολυ καλη λυση για το θαλασσινο ICK με τιμη 15 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη δώσε περισσότερα στοιχεία γιαυτό το φάρμακο.... ποιας εταιρίας είναι... κάποιο link, για να έχουμε όλοι μας καλύτερη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, αδειάζοντας ολο το μπουκαλι ειδα οτι δεν υπαρχει ιχνος ICK.

Ελπιζω να κρατησει και ετσι, θα υπαρξει ενημερωση!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια θα έλεγα και εγω.

Δυστυχώς ακόμη ιδανικό φάρμακο γιά reef δεν έχει βρεθεί και δεν νομίζω ότι θα γίνει σύντομα.

ένα πολύ αποτελεσματικό φυτικό συμπλήρωμα ( φάρμακο ) είναι το παρακάτω, με πάρα πολυ καλά αποτελέσματα απο ότι διαβάζω σε ξένα forum είναι το HERBTΑNA της MICROBE-LIFT και είναι 100% reef safe.

http://www.microbelift.com/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...