Jump to content

φωτισμος ενυδρειου θαλασσινου.


Recommended Posts

γεια σας! μολις ξεκινισα ενα θαλασσινο ενυδρειο και θελω λιγο τα φωτα σας για τα φωτα του :):D

αυτο βασικα που θελω να ρωτισω ειναι το εξης. οι οικονομικες λαμπες( ηλεκτρονικες δλδ) εχουν την ιδια αποδοση με της λαμπες πυρακτοσεως η τις αλλογονου. για παραδειγμα ενα σποτ αλλογονου βγαζει 50 w και καιει 50 w ενω μια οικονομικη εχει αποδοση 55 w και καιει μολις 11w. o φωτισμος σαν φως ειναι το ιδιο?

ελπιζω να μην σας μπερδεψα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια πόσο καιει, αλλα ποση ειναι η ονομαστική του ισχύς.

Αλλα έχε υπόψην σου, οτι λόγω της χρωματικής θερμοκρασίας των εν λόγω λαμπτήρων (5600K), είναι ακατάλληλοι για φωτισμό σε ενυδρεία.

Η χρηση τους ειναι εφικτή για χρήση σε in sump φωτισμό, αποκλειστικά για ανάπτυξη άλγης.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βρεις και σε 7500 Κ περίπου :)

Θυμάμαι ένα αμερικανό τύπο στο φόρουμ about.saltwater.com. Είχε ένα σωρό ενυδρεία και σε ένα ο φωτισμός ήταν αποκλειστικά από οικονομικούς λαμπτήρες. Για τον τύπο δούλεψε, είχε και μερικά κοράλια που δεν είχαν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό(μανιτάρια, κ.α) αλλά φαινόταν απαίσιο το ενυδρείο. Καγκουριά.

Αν βρεις τρόπο να καλύψεις τις λάμπες και φτιάξεις reflectors ίσως να είναι εφικτό να κρατήσεις μερικά εύκολο κοράλια, αλλά θα είσαι πάντοτε περιορισμένος. Δεν είναι μόνο η χρωματική θερμοκρασία που έχει σημασία αλλά το PAR που έχουν καθώς και η διείσδυση που έχει το μήκος κύμματος του φωτός. Η ζωοανθέλλα(συμβιωτική άλγη των κοραλλιών) έχει εξελιχθεί στο να φωτοσυνθέτει χρησιμοποιώντας φως που ανήκει στο μπλε φάσμα του ορατού φωτός. Δηλαδή στα 420-450 nm. Γι'αυτό και βλέπεις σχεδόν όλα τα ενυδρεία να έχουν μπλε απόχρωση. Επίσης βοηθά να γίνονται πιο έντονα τα φωσφορίζοντα χρώματα κάποιων κοραλλιών. Σε κάποια άλλα τα χρώματα αναδικνύονται με άλλου φάσματος φωτισμό.

Αν το κόστος είναι σημαντικός παράγωντας, μπορείς να αγοράσεις εσύ ένα ballast και αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις σε ηλεκτρικά να φτιάξεις τον φωτισμό.

Εγώ πήρα 2 ballast που σηκώνουν 4 λάμπες των 54Watt με 80 δολλάρια.

Τις συνδέσεις θα τις κάνω εγώ. Έχω και ένα μονοτικό υλικό ειδικό για λάμπες φθορισμού το οποίο θα στεγανοποιήσει τις ενώσεις. Το μόνο που μου μένει είναι να αγοράσω τις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ένα αμερικανό τύπο στο φόρουμ about.saltwater.com. Είχε ένα σωρό ενυδρεία και σε ένα ο φωτισμός ήταν αποκλειστικά από οικονομικούς λαμπτήρες. Για τον τύπο δούλεψε, είχε και μερικά κοράλια που δεν είχαν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό(μανιτάρια, κ.α) αλλά φαινόταν απαίσιο το ενυδρείο. Καγκουριά.

Αν βρεις τρόπο να καλύψεις τις λάμπες και φτιάξεις reflectors ίσως να είναι εφικτό να κρατήσεις μερικά εύκολο κοράλια, αλλά θα είσαι πάντοτε περιορισμένος. Δεν είναι μόνο η χρωματική θερμοκρασία που έχει σημασία αλλά το PAR που έχουν καθώς και η διείσδυση που έχει το μήκος κύμματος του φωτός. Η ζωοανθέλλα(συμβιωτική άλγη των κοραλλιών) έχει εξελιχθεί στο να φωτοσυνθέτει χρησιμοποιώντας φως που ανήκει στο μπλε φάσμα του ορατού φωτός. Δηλαδή στα 420-450 nm. Γι'αυτό και βλέπεις σχεδόν όλα τα ενυδρεία να έχουν μπλε απόχρωση. Επίσης βοηθά να γίνονται πιο έντονα τα φωσφορίζοντα χρώματα κάποιων κοραλλιών. Σε κάποια άλλα τα χρώματα αναδικνύονται με άλλου φάσματος φωτισμό.

Αν το κόστος είναι σημαντικός παράγωντας, μπορείς να αγοράσεις εσύ ένα ballast και αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις σε ηλεκτρικά να φτιάξεις τον φωτισμό.

Εγώ πήρα 2 ballast που σηκώνουν 4 λάμπες των 54Watt με 80 δολλάρια.

Τις συνδέσεις θα τις κάνω εγώ. Έχω και ένα μονοτικό υλικό ειδικό για λάμπες φθορισμού το οποίο θα στεγανοποιήσει τις ενώσεις. Το μόνο που μου μένει είναι να αγοράσω τις λάμπες.

δεν διαφωνω σε οτι λες και ναι εχω γνωσεις ηλεκτρολογικες. αυτη την στιγμη εχω 1 λαμπα 15 βατ μπλε μια 15 βατ λευκη και εχω βαλει και 3 σποτ οικονομικα 11βατ το καθε ενα που αποδιδουν 55 βατ το καθε ενα.

ειναι το θεμα καταναλωσεις.ναι οκ οι λαμπες αλλογονου ειναι πολυ καλυτερες αλλα αν ειναι να εχεις ενα ενυδρειο για 12 ωρες φωτιζομενο και καταναλωνεις 150 με 200 βατ μονο στον φωτισμο ε ειναι καπως.

για αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω σε οτι λες και ναι εχω γνωσεις ηλεκτρολογικες. αυτη την στιγμη εχω 1 λαμπα 15 βατ μπλε μια 15 βατ λευκη και εχω βαλει και 3 σποτ οικονομικα 11βατ το καθε ενα που αποδιδουν 55 βατ το καθε ενα.

ειναι το θεμα καταναλωσεις.ναι οκ οι λαμπες αλλογονου ειναι πολυ καλυτερες αλλα αν ειναι να εχεις ενα ενυδρειο για 12 ωρες φωτιζομενο και καταναλωνεις 150 με 200 βατ μονο στον φωτισμο ε ειναι καπως.

για αυτο ρωταω.

Αν θες να αποφύγεις τις μεγάλες καταναλώσεις ψάξε για led φωτιστικό. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω σε οτι λες και ναι εχω γνωσεις ηλεκτρολογικες. αυτη την στιγμη εχω 1 λαμπα 15 βατ μπλε μια 15 βατ λευκη και εχω βαλει και 3 σποτ οικονομικα 11βατ το καθε ενα που αποδιδουν 55 βατ το καθε ενα.

ειναι το θεμα καταναλωσεις.ναι οκ οι λαμπες αλλογονου ειναι πολυ καλυτερες αλλα αν ειναι να εχεις ενα ενυδρειο για 12 ωρες φωτιζομενο και καταναλωνεις 150 με 200 βατ μονο στον φωτισμο ε ειναι καπως.

για αυτο ρωταω.

Έστω 215 Watt ανά ώρα. Για 10 ώρες συνολικά 2150Watt.

Δηλαδή 2.15 KWh την ημερα.

Σε ένα μηνα 2.15x30=64.50 KWh.

Αν ανά τετραμηνία καταναλώνεις πάνω από 3001KWh τότε η χρέωση για κάθε KWh μετά τις πρώτες 3001 είναι 0,19 euro χονδρικά.

64.50 x 0.19=12.255

Επομένως στο χειρότερο δυνατό σενάριο 4 λάμπες των 54 watt θα επιβαρύνουν τον λογαριασμό σου κατά 12.255 euro τον μηνα.

Δεν ξέρω κατά ποσο η φωτοπερίοδος μπορεί να πέσει στις 8 ωρες, η αν μπορείς να έχεις χρονοδιακόπτη για να ανάβει σταδιακά τις λάμπες για να δημιουργήσεις φωτισμό αυγής-μεσημεριού-απόγευμα. Αν μας συμβουλεύσουν τα παιδιά ότι γίνετε τότε μειώνεται και η κατανάλωση.

Επίσης αν θέλεις μπορείς να έχεις φωτοπερίοδο που να αρχίζει το απόγευμα και να τελειώνει κάποια στιγμή το βραδυ. Δηλαδή αν η μιση διάρκεια τις κατανάλωσης πέφτει μετά τις 23:00 τότε η χρέωση είναι 0.05. δηλαδή ο φωτισμός θα επιβαρύνει τον λογαριασμό κατά 7,5 euro τον μηνα.

Αυτό ισχύει μονο για την θερινή περίοδο μιας και η χειμερινή περίοδος έχει μειωμένη χρέωση μετά τις 02:00 και προϋποθέτει ότι το δωμάτιο του ενυδρείο δεν έχει έντονο φυσικό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να κάνω επεξεργασία γιαυτο πρόσθεσα νέο post

Ένα φωτιστικό LED θα μειώσει σημαντικά την κατανάλωση σου.

1.15 Watt ανά LED

Χρειάζεσαι περίπου 12 LEDs(μισές μπλε, μισές λευκες) ανά 22,5 γαλόνια νερού( 85 λίτρα περίπου)

3.5 ευρ περίπου ανά LED

+ 8 euro ανά LED driver των 10-18 LED.

+ heatsink(δεν ξέρω τιμή).

Ανάλογα με την τιμή που μπορείς να πάρεις το heatsink μέταλλο ίσως να έρχεται στην ίδια τιμή με το να αγοράσεις έτοιμο φωτιστικό με T5 λάμπες.

The έχεις την φασαρία να το κατασκευάσεις εσύ αλλα δεν θα αλλάξεις λάμπες για πολλά χρονια και θα έχεις πολύ μειωμένο λογαριασμό.

18Watt and 15 LEDs.

Τώρα που έκανα τις πράξεις ίσως το προτιμήσω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να κάνω επεξεργασία γιαυτο πρόσθεσα νέο post

Ένα φωτιστικό LED θα μειώσει σημαντικά την κατανάλωση σου.

1.15 Watt ανά LED

Χρειάζεσαι περίπου 12 LEDs(μισές μπλε, μισές λευκες) ανά 22,5 γαλόνια νερού( 85 λίτρα περίπου)

3.5 ευρ περίπου ανά LED

+ 8 euro ανά LED driver των 10-18 LED.

+ heatsink(δεν ξέρω τιμή).

Ανάλογα με την τιμή που μπορείς να πάρεις το heatsink μέταλλο ίσως να έρχεται στην ίδια τιμή με το να αγοράσεις έτοιμο φωτιστικό με T5 λάμπες.

The έχεις την φασαρία να το κατασκευάσεις εσύ αλλα δεν θα αλλάξεις λάμπες για πολλά χρονια και θα έχεις πολύ μειωμένο λογαριασμό.

18Watt and 15 LEDs.

Τώρα που έκανα τις πράξεις ίσως το προτιμήσω και εγώ...

οκ οποτε να θεσω αλλιως το ερώτημά μου. εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα. ειναι 61χ36cm το καπακι του.το υψος του ενυδρειου ειναι 50 cm.ποσα βατ ειναι καλο να εχω και τι λαμπες ??σε τ5 η τ8?η σε power compact?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που τα led ειναι το μελλον,Θελουν πολυ προσοχη για να εχουμε το καταλληλο φασμα φωτος για ενα reef,δηλαδη πολλα led διαφορετικων φασματων.

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις 3 ή 4 λαμπες Τ5 των 24w.2 λευκες,1 μπλε,1 μπλε ακτινικη.

Με αυτες τις λαμπες και το υψος του ενυδρειου σου θα εισαι μια χαρα απο αποψη εντασης φωτος,ακομα και σε απαιτητικα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

post-12059-1271257005.jpgΡιξε μια ματια κ στο δικο μου υπολογισμο που ειμαι λιγο κοντα σε σενα

Για τα 70λιτρ 50μηκος κ 40 υψος ενυδρειου εχω φτιαξει ενα καπακι με 4 Τ5

2λευκες κ 2μπλε ακτινικες τον 24vat, παω για 1,5vat το λιτρ.

Η φωτοπεριοδος ειναι περιπου11 ωρες ανα μια ωρα αναβω κ μια λαμπα

τη πρωτη μπλε για 1,5ωρα μετα τη πρωτη λευκη μετα μια ωρα τη δευτερη λευκη

κ τη 4 ωρα τη δευτερη μπλε.Μενουν εναμενες ολες για 4 ωρες κ μετα αντιστροφα

σβηνουν ανα μια ωρα με τη μπλε τελευταια για 1,5 ωρα.

Οπως βλεπεις μονο 4 ωρες ειμαι φουλ 96vat κ συνολο την ημερα σε vat 696

ελπιζω να τα λεω καλα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και λαμπες οικονομια με 10000κ σε ενυδρειακα μαγαζια.Δεν κανουν ομως δουλια σε ενυδρεια με κοραλια.Μονο τ5 η μεταλου

Link to comment
Share on other sites

post-12059-1271257005.jpgΡιξε μια ματια κ στο δικο μου υπολογισμο που ειμαι λιγο κοντα σε σενα

Για τα 70λιτρ 50μηκος κ 40 υψος ενυδρειου εχω φτιαξει ενα καπακι με 4 Τ5

2λευκες κ 2μπλε ακτινικες τον 24vat, παω για 1,5vat το λιτρ.

Η φωτοπεριοδος ειναι περιπου11 ωρες ανα μια ωρα αναβω κ μια λαμπα

τη πρωτη μπλε για 1,5ωρα μετα τη πρωτη λευκη μετα μια ωρα τη δευτερη λευκη

κ τη 4 ωρα τη δευτερη μπλε.Μενουν εναμενες ολες για 4 ωρες κ μετα αντιστροφα

σβηνουν ανα μια ωρα με τη μπλε τελευταια για 1,5 ωρα.

Οπως βλεπεις μονο 4 ωρες ειμαι φουλ 96vat κ συνολο την ημερα σε vat 696

ελπιζω να τα λεω καλα!

πολυ καλη δουλεια lans...μου εδωσες ιδεες!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω και μια σειρα με led για moonlight.

αυτα να τα ανοιγω πριν ανοιξουν τα φωτα μου το πρωι η ειναι μονο για το κλεισιμο το βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα υπολογισμό το κόστος κατασκευής ενός DIY φωτιστικού με LEDs.

Κόστος για 36 LEDs μαζί με 2 drives (200 euro)

Kοστος για heatsink, κόλλα για να μπουν τα LEDs στο heatsink και λοιπά αναλώσιμα δεν θα τα βάλω.

Τα drivers καταναλώνουν 160 watt το κάθε ένα.

Επομένως το κόστος ηλεκτρικού(για Κύπρο) είναι:

10 ωρες θα δουλεύουν τα 18 μόνο.

5 ώρες θα δουλεύουν τα άλλα 18.

10 χ 160 Watt= 1600 Watt

5 χ 160 Watt = 800 Watt

Σύνολο 2.4 KWh ανά ημέρα και 72KWh ανα μήνα.

864 KWh το χρόνο.

Για 5 χρόνια που είναι η ζωή των LEDS μας κάνει 4320 KWh.

Κόστος KWh = 0,1255 ευρώ.

Κόστος ηλεκτρισμού για 5 χρόνια = 542 ευρώ.

Συνολικό κόστος κατασκευής και ηλεκτρισμού = περισσότερα από 742 ευρώ.

(χωρίς ανακλαστήρες για LEDs και heatsink)

Κόστος για 1 ballast για 4x54Watt λάμπες Τ5=30 ευρώ.

Κόστος για 4 λάμπες Τ5= 80 ευρώ

Κόστος λαμπών για 5 χρόνια=400 ευρώ.

Συνολικό=430

Κατανάλωση ηλεκτρισμού

5 ώρες x 108 Watt

10 ώρες x 108 Watt

Σύνολο ανά ημέρα 1620 Watt

Ανα μήνα: 48,6 KWh

Για 5 χρόνια: 2916 ΚWh

Κόστος KWh = 0,1255 ευρώ.

Κόστος ηλεκτρισμού για 5 χρόνια = 365 ευρώ.

Συνολικό κόστος 795 ευρώ.

Όπως βλέπετε το κόστος είναι το ίδιο:

Το μόνο που βλέπω ως πλεονέκτημα στις LED είναι το μέγεθος, η δυνατότητα να έχεις SPS κοράλια και ότι για 5 χρόνια δεν θα κάνεις αλλαγές λάμπας.

Σαν μειονέκτημα:

Περιορίζεσαι στο χρώμα φωτισμόυ που μπορείς να έχεις(με Τ5 διαλέγεις 4 λάμπες ανάλογα με τον φωτισμό που επιθυμείς)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια επαναφέρω λιγο το θεμα για να κανω μερικες ερωτήσεις...

αυτη την στιγμη (λογω ελλειψεις χωρου)εχω 4 λαμπες 15 βατ 2 μπλε και 2 λευκες.

ειναι αρκετες για reef? το υψος του ενυδρειου ειναι 50 cm.

οταν λεμε ακτινικη λαμπα τι εννοουμε?

επειδη ειναι καιρος να αλλαχτουν οι λαμπες(λογω παλαιοτητας) να παρω παλι 2 λευκες και 2 μπλε? η κατι αλλο?

τα φωτα σας!!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπες εχεις,ποσα kelvin ειναι και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Ανακλαστηρας στις λαμπες υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω 2 μπλε και 2 λευκες 15 βαττ η μια. αντανακλαστιρες δεν εχω.ειναι 80 λιτρα το ενυδρειο μου.

αργοτερα σκευτομαι να βαλω και 2 τ5 24 βατ.αλλα για την ωρα 4 τ8 15 βατ.

αυτο που με απασχολει ειναι ο χρωματισμος.μπλε? ακτινικεσ? μοβ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω 2 μπλε και 2 λευκες 15 βαττ η μια. αντανακλαστιρες δεν εχω.ειναι 80 λιτρα το ενυδρειο μου.

αργοτερα σκευτομαι να βαλω και 2 τ5 24 βατ.αλλα για την ωρα 4 τ8 15 βατ.

αυτο που με απασχολει ειναι ο χρωματισμος.μπλε? ακτινικεσ? μοβ?

Απο φως μια χαρα εισαι ειτε με τις 4 τ8 ειτε με τις 2 τ5 που αναφερεις.Μισες λευκες (10.000 kelvin) και μισες μπλε.

Αν βαλεις ανακλαστηρες στις λαμπες ή ακομα εναν μεγαλο ανακλαστηρα που να τις περιλαμβανει ολες,η ενταση του φωτος θα αυξηθει κατα πολυ

Οι ακτινικες λαμπες αν δεις στο φωτοδιαγραμμα τους εκπεμπουν μονο μπλε φως.Οι μπλε εκπεμπουν σε ολο το φασμα χρωματος αλλα πιο πολυ στο μπλε.

Οι ακτινικες εχουν πολυ χαμηλοτερη ενταση,αλλα αναδεικνειουν καποια χρωματα στο ενυδρειο.

Ειναι λιγο θεμα δικο σου αν δοκιμασεις μια ακτινικη στη θεση μια μπλε (την αλλη μπλε αστην πανω) και σου αρεσει το τελικο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Συνολικό κόστος κατασκευής και ηλεκτρισμού = περισσότερα από 742 ευρώ.

(χωρίς ανακλαστήρες για LEDs και heatsink)

Υπαρχει και αυτο! http://www.alibaba.com/product-gs/27998674...on_factory.html

Με 240Ε ειναι Ελλαδα. Μια 90watt συμφωνα με την εταιρια εχει 50.000 ωρες λειτουργειας και 2 χροναι εγγυηση.

Επισης μιλησα με αυτους απο την εταιρια και μου ειπανε πως το 90watt φωτιστηκο αυτο ειναι αντιστηχο με 600watt τ5 φωτιστηκου! Και μου ειπανε πως ειναι υπερβολικο για 150λτ ενυδρειου προτεινοντας μου το 60watt.

Καντε παλι τις πραξεις με τα LED αυτα βγαινουν πολυ λιγοτερα τα $$

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...