Jump to content

Έντομο στο ενυδρείο μου


Recommended Posts

Όπως χάζευα σήμερα το mini 8 λίτρων ενυδρείο μου παρατήρησα αυτό το έντομο. :):D:closedeyes:

Ξέρετε τι είναι ώστε να ψάξω γι αυτό? είναι διάφανο-άσπρο και γύρω στα 2cm. Οι φωτό είναι από κινητό...

post-8853-1271082212_thumb.jpg

post-8853-1271082224_thumb.jpg

post-8853-1271082234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:D

μεγάλε.. που το τσίμπησες το τέρας? και σε 8 λίτρα? δηλαδη αν ειχεσ 100 λίτρα τι θα εβγαινε απο μέσα?

:)

Έγινε επεξεργασία - Cornellius
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απόδειξη ότι το μέγεθος δεν μετράει. :):D:closedeyes:

Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα είναι Damselfly larvae.

Και έρχεται συνήθως στα ενυδρεία μας από το υπόστρωμα... αναλόγως μάρκα και ποιότητα.

Ακίνδυνο και καλός μεζές για τα ενήλικα ψάρια αλλά όχι και τόσο για τους γόνους.

δηλαδη αν ειχεσ 100 λίτρα τι θα εβγαινε απο μέσα?

Δυστυχώς στο μεγάλο μου ενυδρείο δεν έχω δει τίποτα τέτοιο.

post-8853-1271089817_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ανησυχειται, εχουμε τον ΕΙΔΙΚΟ (με πολυ μεγαλη εμπειρια με τα εντομα στο ενυδρειο). ΤΡΟΥΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ανησυχειται, εχουμε τον ΕΙΔΙΚΟ (με πολυ μεγαλη εμπειρια με τα εντομα στο ενυδρειο). ΤΡΟΥΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Ιεφτασέέέέέέέέ... :)

Στις 25 Ιουνίου 2008 είχα τρελαθεί κι εγώ... Διάβασε το παρακάτω τόπικ αλλά ΜΗΝ δεχτείς τον πανικό που πέρασα εγώ. Τότε τα κυνηγούσα να τα πετάξω εκτός ενυδρείου. Τώρα τα κυνηγάω να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο. Αν δεν το θες πες το μου :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18861

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα κι αυτό... Αλλά δυστυχώς δεν έτυχε να το δω να μεταμορφώνεται!

IMG_1420_resize.jpg

IMG_1421_resize.jpg

IMG_1422_resize.jpg

IMG_1423_resize.jpg

IMG_1424_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε coffeman είχα καλή άποψη για σένα.... αλλά τελικά της συνομοταξίας του stormtrooper είσαι και εσύ.... κρίμα ρε αγόρι μου.. :):D

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό αυτό χαριτωμένο έντομο το έπιασα χθες με την mini απόχη και το πέταξα στο ενυδρείο με τα μεγάλα platy.

Δεν το έχω δει από εκείνη την ώρα γιατί με το που βούτηξε στο νερό μέχρι να αφήσω την απόχη και να γυρίσω να το δω είχε χαθεί.

Ο λόγος που εμφανίστηκε στο μικρό ενυδρείο ίσως να παίζει που είναι ανοιχτό από πάνω.

Αλλά σε ένα σπίτι με 2πλά παράθυρα και σίτες πάντα κλειστές με καπνίλα από τσιγάρο.... Στην Πετρούπολη!!!! Που στα κομμάτια με βρήκε η μαμά λιβελλούλα και το έκανε???

Τέλος πάντων αν δεν το ξαναδώ... το φάγανε ή θα κρύβετε πολύ καλά.

Θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει κι εγώ 2 πριν λίγο καιρό.Δυστυχώς... :)

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό αυτό χαριτωμένο έντομο το έπιασα χθες με την mini απόχη και το πέταξα στο ενυδρείο με τα μεγάλα platy.

Δεν το έχω δει από εκείνη την ώρα γιατί με το που βούτηξε στο νερό μέχρι να αφήσω την απόχη και να γυρίσω να το δω είχε χαθεί.

Ο λόγος που εμφανίστηκε στο μικρό ενυδρείο ίσως να παίζει που είναι ανοιχτό από πάνω.

Αλλά σε ένα σπίτι με 2πλά παράθυρα και σίτες πάντα κλειστές με καπνίλα από τσιγάρο.... Στην Πετρούπολη!!!! Που στα κομμάτια με βρήκε η μαμά λιβελλούλα και το έκανε???

Τέλος πάντων αν δεν το ξαναδώ... το φάγανε ή θα κρύβετε πολύ καλά.

Θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ

Έχεις υπόστρωμα φυτών και αν ναι ποιο? Έβαλες κανένα καινούριο φυτό πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορέσεις να το βρεις εύκολα.Αγκαλιάζει τα φυτά και δε φαίνεται καθόλου.Θέλει αρκετή παρατήρηση κουνώντας τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα δύο σε ενυδρείο με καπάκι.

Είναι πολύ γρήγορα και πονηρά!! Σε βλέπουν που πλησιάζεις και κρύβονται με πλάγια βήματα στην πίσω μεριά ξύλων και φύλλων.

Είχαν 1 εβδομάδα διαφορά στην εξελικτική τους πορεία (είχαν παρατήσει τα ‘πουκάμισά’ τους, πριν από καιρό, μεσ’ την μέση στην άμμο).

Είχα τρομοκρατηθεί κι εγώ αρχικά από την τρουποιστορία, αλλά το έπαιξα ψύχραιμη...

Το πρώτο το βρήκα νεκρό πάνω στο κερατόφυλλο. Το δεύτερο το περίμενα...

Σε αλλαγή νερού το είδα να μην με αποφεύγει, όπως συνήθως, και να παραμένει κοντά στην επιφάνεια. Νωρίς το βράδυ το πέτυχα να αφήνει το φύλλο της βαλισνέριας και να ανεβαίνει στο φίλτρο, όπου μέχρι να σβήσουν τα φώτα είχε γίνει κανονικό έντομο σε χρώμα μπλε-τουρκουάζ!!! :)

Την επόμενη μέρα του έβαλα ένα ξυλάκι και πάτησε επάνω και το έβγαλα έξω, ελπίζοντας να έχει καλύτερη τύχη από το αδέλφι του

Δυστυχώς, ήταν ακόμα ξύπνιο το ‘μπιζμπίκι’ (κόρη) & δεν κατάφερα να αποθανατίσω τίποτα από όλα αυτά... :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόστρωμα φυτών και αν ναι ποιο? Έβαλες κανένα καινούριο φυτό πρόσφατα?

Nano Deponit Mix. Φυτό καινούργιο δεν έβαλα μόνο κλαδέματα από το άλλο ενυδρείο μου.

Δε θα μπορέσεις να το βρεις εύκολα.Αγκαλιάζει τα φυτά και δε φαίνεται καθόλου.Θέλει αρκετή παρατήρηση κουνώντας τα φυτά.

Να σου πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να το ξαναδώ...

Μόνο να γίνει ένας καλός μεζές για τα ψαράκια μου.

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

ολα τα παραπανω και βάλε, ειναι σε φυτα που μαζεψα απο ποταμι και τα εχω καραντινα!!!!!εχω ερωτησεις και φωτο σε αλλο λινκ ....ριξτε μια ματια και σαλιγκαρι εχω...lol

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...