Jump to content

Life Is Beautiful...


Recommended Posts

...συνέχεια συζήτησης που ξεκίνησε από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=360044 :)

Για αρχή θα βάλω το παρακάτω βίντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=SRWh8uTZYes

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος όντος είναι όμορφος Νίκο αλλά για τους λίγους η για τους πολύ λίγους ή καλλίτερα για τους πάρα πολύ λίγούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος όντος είναι όμορφος Νίκο αλλά για τους λίγους η για τους πολύ λίγους ή καλλίτερα για τους πάρα πολύ λίγούς.

O κόσμος είναι πανέμορφος για όλους, αρκεί να ξέρουμε πώς να τον δούμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος όντος είναι όμορφος Νίκο αλλά για τους λίγους η για τους πολύ λίγους ή καλλίτερα για τους πάρα πολύ λίγούς.

Όπως είπε και ο Απόστολος, η ζωή και ο κόσμος είναι για όλους! Κι έχω σκοπό να το αποδείξω (στον εαυτό μου) πολύ πολύ σύντομα!!! :D

Όλα είναι θέμα φιλοσοφίας ζωής... Εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε το καλό και το κακό... Ο κόσμος, η Γη και η φύση είναι έτοιμοι να μας δεχτούν. Η ζωή είναι απλή... Το ίδιο απλή με τον θάνατο... :) Το θέμα είναι εμείς να καταλάβουμε ΠΟΙΕΣ είναι οι πραγματικές ανάγκες μας και ΤΙ είναι αυτό που θα μας κάνει ευτυχισμένους!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

O κόσμος είναι πανέμορφος για όλους, αρκεί να ξέρουμε πώς να τον δούμε... :)

:D

ναι …γιατί ότι υπάρχει είναι στο μυαλό μας και μόνο

το λέει και η επιστήμη ,

…. όλα είναι ένα ψέμα … ( σε ρυθμό ζεϊμπέκικο )

Link to comment
Share on other sites

:D

ναι …γιατί ότι υπάρχει είναι στο μυαλό μας και μόνο

το λέει και η επιστήμη ,

…. όλα είναι ένα ψέμα … ( σε ρυθμό ζεϊμπέκικο )

Διαφωνώ εν μέρη σε αυτό... Τα πράγματα είναι ακόμα πιο απλά. Κι επειδή κάποτε (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry179788-τελευταία πρόταση) είχα πει κάτι, θεωρώ πως πλέον ωρίμασε πολύ στο μυαλό μου ώστε να κάνω πράξη όσα προετοίμαζα εδώ και περίπου έναν χρόνο... :)

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως πλέον ωρίμασε πολύ στο μυαλό μου ώστε να κάνω πράξη όσα προετοίμαζα εδώ και περίπου έναν χρόνο... :)

μας τρομάζεις :D .. τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

μας τρομάζεις :closedeyes: .. τι εννοείς ?

Μόνο για να τρομάζει κανείς δεν είναι :D

Όπως ήδη έχω ανακοινώσει σε "κάποιους", δήλωσα παραίτηση από την δουλειά... :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη έχω ανακοινώσει σε "κάποιους", δήλωσα παραίτηση από την δουλειά... :)

αα ναι.. κάτι πήρε το μάτι μου :D

έχεις δίκιο τότε

νο τζόμπ , νο μάνευ , νο πρόμπλεμ :closedeyes:

τι λες λοιπόν life is beautiful without job ?

Link to comment
Share on other sites

αα ναι.. κάτι πήρε το μάτι μου :)

έχεις δίκιο τότε

νο τζόμπ , νο μάνευ , νο πρόμπλεμ :D

τι λες λοιπόν life is beautiful without job ?

Ακόμα είμαι στη δουλειά. Μάλλον τέλος της εβδομάδας σταματάω. Η ζωή είναι ωραία με ή χωρίς δουλειά. Το θέμα είναι ότι αυτή μου η κίνηση είναι μόνο η αρχή :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αυτή μου η κίνηση είναι μόνο η αρχή :)

μετά από πόσα χρόνια σε αυτή τη δουλειά?

έχεις ετοιμάσει κάτι για τη συνέχεια ?

Link to comment
Share on other sites

μετά από πόσα χρόνια σε αυτή τη δουλειά?

6 χρόνια...

έχεις ετοιμάσει κάτι για τη συνέχεια ?

ΠΟΛΛΑ!!! :D

Αλλά δεν άνοιξα το τόπικ για να πω για μένα... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα πως ο παραδεισος και η ψυχικη γαληνη εμφανιζεται μονο οταν πραγματικα εμεις το θελουμε...Αυτη η γαληνη για καποιους μπορει να ειναι ο χωρος που μεγαλωσαν για καποιους αλλους μια παραλια για καποιους αλλους ενα δασος και για αλλους ενα απλο γηπεδο μπασκετ...Δεν εχει καμια απολυτως σημασια η εικονα...Παρα μονο η αισθηση του να βρισκεσαι στον χωρο που πραγματικα γουσταρεις...

Εγω προσωπικα νιωθω πραγματικα γαληνια και ζηλευω ακομα και τον εαυτο μου οταν βρισκομαι στην Θαλασσα..Ητε ειμαι μεσα σε αυτην(Καταδυσεις) ητε ειμαι πανω απο αυτην(Ιστιοπλοϊα).Ιδικοτερα οσο αναφορα την Ιστιοπλοϊα,κανω αγωνιστικη Ιστιοπλοϊα που απαιτει σκληρη προπονιση και αρκετο χρονο αλλα παρολα αυτα μεχρι και οταν ειμαι σε αγωνα το απολαμβανω.Ευτυχως απο τοτε που ξεκινησα μου μαθανε οι γονεις μου πως δεν παιζει κανενα ρολο τι θεση θα φερεις σε εναν αγωνα και αυτη ηταν η αρχη της ανακαλυψης ενος μαγευτικου κοσμου...Χωρις να καυχιεμαι για τον εαυτο μου εχω φτασει σε σημειο να βγαινω σχεδον σε ολους τους αγωνες της περιφερειας πρωτος με αρκετα δυσκολο ανταγωνισμο.Αυτο το αναφερω οχι για να το παιξω καποιος,αλλα απλα για να δειξω στον κοσμο πως αν πραγματικα αγαπας κατι τοτε αυτο θα σε ανταμιψει με οτι καλυτερο,ητε αυτο ειναι μια καλη θεση ητε ειναι η ψυχικη ηρεμια και η απολαυση.Πιστεψτε με εκανα πολλα χρονια για να καταλαβω την πραγματικη αξια ενος πραγματος και στην συγκεκριμενη περιπτωση ενος απλου χομπι.

Περημενω και των υπολοιπων τις καταθεσεις :D

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλούσα για την χειροπιαστή φυσική ομορφιά μιας και τα βίντεο μας δείχνουν κομμάτια από διάφορα φυσικά τοπία του κόσμου.

Για να νιώσεις την φυσική ομορφιά χρειάζεσαι μια ψυχική σταθερότητα φαντασία και σημεία απόδρασης δια μέσο του νου. Με απλά λαϊκά λόγια να μάθεις να απολαμβάνεις την στιγμή και να μην είσαι μίζερος.

Όμως για εμένα δεν είναι το τέλειο.

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια

Όταν δεν μπορούμε να έχουμε το όμορφο προσπαθούμε να το πλάσουμε με το μυαλό μας δημιουργούμε καταστάσεις και αρκετές φορές καταφέρνουμε να ζούμε όμορφα μέσα στην ασχήμια. Ζούμε σε μια εικονική ομορφιά η καλλίτερα πνευματική ομορφιά που έχει να κάνει με φιλοσοφία και τρόπο αντίληψης απέναντι στην ζωή.

Όταν όμως βρεθείς σε ένα πανέμορφο τοπίο σε κάποιο εξωτικό νησί μέσα στην ηρεμία στην φύση τότε ξυπνούν πανέμορφα αισθήματα μέσα σου τότε βλέπεις την εικονική και πνευματική ομορφιά που έπλασες με το μυαλό σου ξαφνικά να παίρνει σάρκα και οστά.

Με απλά λόγια άλλο το πλατωνικό σεξ και άλλο το πραγματικό. Αν ζήσης το δεύτερο δεν θα αρκείσαι ποτέ στο πρώτο.

Εγώ έζησα σε ένα τέτοιο νησί και ξέρω τη λέω την ομορφιά αυτού του κόσμου την απολαμβάνουν πολύ πολύ λίγη.

Και με ομορφιά σαφώς εννοώ τα πανέμορφα φυσικά τοπία ανά την Γή. Απλά για να μην τρελαθούμε πλάσαμε και εμείς μια ασπίδα προστασίας και προσπαθούμε να ζήσουμε όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένα UP και με κάποιες προσθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ ένα βίντεο με διάφορες εικόνες που είχα μαζέψει.Δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα slide ,απλά για μένα είναι κάτι πολύ δυνατό που ίσως περάσει σε κάποιον το τίτλο του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ ένα βίντεο με διάφορες εικόνες που είχα μαζέψει.Δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα slide ,απλά για μένα είναι κάτι πολύ δυνατό που ίσως περάσει σε κάποιον το τίτλο του θέματος.

Μιας και η ζωή λέγεται πως ξεκίνησε από το υγρό στοιχείο, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι πιο ταιριαστό αυτό το slide. Επίσης, πολύ καλή επιλογή μουσικής! Καλούτσικη ταινία, αλλά πολύ δυνατό soundtrack <_<

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η ζωή λέγεται πως ξεκίνησε από το υγρό στοιχείο, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι πιο ταιριαστό αυτό το slide. Επίσης, πολύ καλή επιλογή μουσικής! Καλούτσικη ταινία, αλλά πολύ δυνατό soundtrack <_<

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...