Jump to content

Υποστρωμα


GiwrgosK

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Ετοιμαζω ενα ενυδρειο για mbuna και θα θελα να ρωτησω τι χαλικι να βαλω .Οι πετρες που εχω δεν ειναι ασβεστολιθικες οποτε υποθετω θα πρεπει να ειναι το χαλικι.Εκτος απο αμμο παραλιας τι αλλο μπορω να βαλω?

Βρηκα στο pet city λευκο κοχυλι σπασμενο 9,90 ευρω τα 5 κιλα.Θα χρειαστω 25 κιλα περιπου.Το κοχυλι μου φαινεται λιγο μυτερο? Ειναι επικινδυνο για τα ψαρια? Μηπως πρασινισει απο την αλγη λογω χρωματος? Τελικα ειναι καλη ιδεα το κοχυλι η οχι?

Σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Για τον βυθό το σημαντικό είναι να έχουμε λεπτόκοκκη άμμο. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους. Μπορείς αν θές να βάλεις χαλαζιακή άμμο αλλά να ξέρεις ότι είναι ουδέτερη, με την έννοια ότι δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις τις σκληρότητες (buffering) του νερού που επιθυμείς. Ο αραγωνίτης απο την άλλη θα σου κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά είναι ακριβός για να φτιάξεις τον βυθό αποκλειστικά με αυτόν. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια μίξη των δύο αν θες να έχουν το ίδιο χρώμα ή ακόμα καλύτερα αραγωνίτη με άμμο θαλάσσης το οποίο φαίνεται έτσι και προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για την καλύτερη επιλογή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για τον βυθό το σημαντικό είναι να έχουμε λεπτόκοκκη άμμο. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους. Μπορείς αν θές να βάλεις χαλαζιακή άμμο αλλά να ξέρεις ότι είναι ουδέτερη, με την έννοια ότι δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις τις σκληρότητες (buffering) του νερού που επιθυμείς. Ο αραγωνίτης απο την άλλη θα σου κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά είναι ακριβός για να φτιάξεις τον βυθό αποκλειστικά με αυτόν. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια μίξη των δύο αν θες να έχουν το ίδιο χρώμα ή ακόμα καλύτερα αραγωνίτη με άμμο θαλάσσης το οποίο φαίνεται έτσι και προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για την καλύτερη επιλογή.

:)

Σ ευχαριστω Κωστη για τις πληροφοριες σου! Τις επεξεργαζομαι ηδη. Να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...