Jump to content

Κοραλλιογενές Φράγμα (great Barrier Reef)


Recommended Posts

Καταστροφή των κοραλλιών προκάλεσε το πλοίο Shen Neng 1 στην Αυστραλία

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&amp...0#ixzz0kypNKo1j

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν φταιει η εταιρια γιατι στην περιοχη αυτη το πλοιο παει υπο τις οδηγιες πλοηγου και οχι των αξιωματικων. Φυσικα η καταστροφη θα ειναι αρκετη εαν το κοραλι ηταν ζωντανο. Αλλα ηταν δεν ηταν ζωντανο ο εφοπλιστης θα πληρωσει. Οσον αφορα τα υφαλοχρωματα δεν καταστρεφουν το περιβαλον.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν φταιει η εταιρια γιατι στην περιοχη αυτη το πλοιο παει υπο τις οδηγιες πλοηγου και οχι των αξιωματικων. Φυσικα η καταστροφη θα ειναι αρκετη εαν το κοραλι ηταν ζωντανο. Αλλα ηταν δεν ηταν ζωντανο ο εφοπλιστης θα πληρωσει. Οσον αφορα τα υφαλοχρωματα δεν καταστρεφουν το περιβαλον.

Οι πιλοτοι χρησιμοποιουνται μονο για την εισοδο-εξοδο απο τα λιμανια,και κατα τη διασχιση διωρυγων.

Τοτε γιατι απαγορευεται ρητα η χρησιμοποιηση τους οταν τα πλοια ειναι δεμενα στα λιμανια για φορτοεκφόρτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Επισης το θεμα εχει παρουσιαστει παλι ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια εχω περασει το Greate Barrier Reefs αρκετες φορες και δεν καθομαι να ακους τις φυλλαδες. εχω προσωπικη πειρα. Αν μην τι αλλο ταξιδευα εκει για 3 χρονια. Πλοηγο περνεις απο το Bubby Island για να περασεις τα reefs και τον αφηνεις εξω απο τα ορια του λιμανιου και εκει περνεις πλοηγο του λιμανιου. Υπαρχει και καθορισμενος δρομος για να περασεις. Ασε που δινεις σε καποια συγκεκριμενα σημεια "reef points" ρεπορτα στο Reef Center ποθ ειναι στο Mackay. Το λαθος ηταν καθαρα του πλοηγου.

Anyway το λαθος εγινε και χαλασε ενα κοματι απο το reef.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια εχω περασει το Greate Barrier Reefs αρκετες φορες και δεν καθομαι να ακους τις φυλλαδες. εχω προσωπικη πειρα. Αν μην τι αλλο ταξιδευα εκει για 3 χρονια. Πλοηγο περνεις απο το Bubby Island για να περασεις τα reefs και τον αφηνεις εξω απο τα ορια του λιμανιου και εκει περνεις πλοηγο του λιμανιου. Υπαρχει και καθορισμενος δρομος για να περασεις. Ασε που δινεις σε καποια συγκεκριμενα σημεια "reef points" ρεπορτα στο Reef Center ποθ ειναι στο Mackay. Το λαθος ηταν καθαρα του πλοηγου.

Anyway το λαθος εγινε και χαλασε ενα κοματι απο το reef.

Γι'αυτο ακριβως εγω πιστευω πως δεν ηταν πιλοτος στο καραβι......Anyway.......

Ειναι γνωστη η αδιαφορια των Κινεζων για το φυσικο περιβαλλον,και το κακο εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Oποιος και αν ειναι επανω, ο μονος Νομικα και Ηθικα υπευθυνος ειναι ο Καπετανιος.

Και ας προσπαθει ο Skout να μας πεισει πως οι καπεταναιοι ειναι μονο για να πληρωνονται και να μην κανουν τιποτα οταν ερθουν τα δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο μαστρο-Vroutzouni. Το θεμα ειναι οτι και εσεις οι μηχανικοι να κανετε το λαθος (πχ βρωμο-λαδα στην θαλασσα το βραδι) παντα εμεις βρισκουμε το μπελα μας και ας παιρνετε τα ιδια λεφτα με εμας. Αλλα καλιτερα ας τα βρουμε μεσω πμ και μην χαλαμε το θεμα του φιλου aquarius.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...