Jump to content

Κατι δεν παει καλα..


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Τα πτερυγια τους ειναι καπως εξασθενημενα(καποιο πολυ μικρο κενο αναμεσα τους σε 2-3 σημεια).

Στον αρσενικο μερικες φορες αρκετα σκουρο χρωμα και στη θυληκια το αντιθετο.Αρκετες φορες μεσα στην ημερα που τα παρατηρω

ειναι σαν να καθοντε επανω στο κοχυλι και ριχνουν τα πτερυγια τους λες και δεν εχουν ορεξη.Εδω και 2 μερες ο αρσενικος

καθετε πολλες ωρες ψηλα στη γωνια του ενυδρειου και τρωει (φουσκαλες ισως).Πριν 2-3 μερες η θυληκια ειχε ενα φουσκωμα

στη κοιλια της και το πραμα της ηταν πολυ λιγο προς τα εξω και καμια φορα κολλημενα τα κακα της.Ο αρσενικος επισης εδω και 2-3

μερες κανει ασπρα κακα και κολλανε για αρκετη ωρα πανω του.Επισης εχτες το βραδυ ο αρσενικος ειχε μια περιεργη σταση σαν να

κατεβαζε το κεφαλι.Τα ψαρια εχουν γινει 4 απο 2 και στη δευτερη μερα η θηλυκια ειχε φαγωμενη ουρα και το επανω πτερυγιο και σκουρινε

το χρωμα της.Ο αρσενικος ισως εχασε λιγο χρωμα αλλα τα πτερυγια παραμενουν φυσιολογικα.Ηκινηση τους ειναι κανονικη

και εχουν ορεξη για φαγητο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:50 καθαρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2213 γεματο siporax,μπλε σφουγκαρι,ενυδρειακο βαμβακι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):20/03/10 (με μπολι)

- Ψάρια (είδη και αριθμός):neolamprologus brevis (4)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα καθε μερα,προετοιμασια αντιχλωριο σερα με βακτηρια σερα.Αλλαγη

νερου εχει γινει μια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8.5-9.0

- KH:10

- GH:16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Αμμωνια,νιτρικα με API.KH-GH tetra.Νιτρωδη και PH Sera.

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ανεφερα πιο πανω.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:--

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Εκτοζον

-Δοσολογία:1 κουταλια στα 50 λιτρα

-Χρόνος Χρήσης:εως και σημερα 4 μερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. post-18134-1271171525_thumb.jpgΤα καινουρια και μπροστα η θηλυκια.

2. post-18134-1271171552_thumb.jpgΤα παλιοτερα με το κατω πτερυγιο της θηλυκιας νε δειχνει κατι φωτεινες γραμμες(τα κενα που ελεγα)

3.post-18134-1271171596_thumb.jpgΚαι εδω παλι τα καινουρια με τη μαυρη κουκιδα του αρσενικου που στα αλλα σχεδον δεν υπαρχει.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Αφου εβαλα εκτοζον εναβασα και τη θερμοκρασια σταδιακα στους 30.

Αυτο που μου κανει εντυπωση και ανεφερα το χρωμα ειναι πως τα brevis στο μαγουλο εχουν μια κουκιδα μαυρη.Τα καινουρια

την εχουν και ειδικα ο αρσενικος αλλα αρχιζει να χανετε οπως και στη θυληκια τη καινουρια.Στα παλαιοτερα ψαρακια δεν θυμαμαι να υπηρχε.

.......

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω πως τσακωμοι υπηρχαν αρκετες φορες.Και κατι για τη καινουρια θηλυκια πως εχω ενα apple snail και μια μερα πριν τη δω ετσι ηταν μεσα στο κοχυλι μαζι με το σαλιγκαρι και δεν μπορουσε να βγει.Υπαρχει περιπτωση να εκανε κατι κακο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φίλε.

Από την περιγραφή που έκανες και τα λίγα που ξέρω για τα ψαράκια σου αυτό που θα έκανα εγώ είναι μια καλή αλλαγή του νερού, άνθρακα για μια ημέρα και μετά πέταμα του, θα τους έβαζα βιταμίνες στο φαγητό τους μεγαλύτερη οξυγόνωση και ανατάραξη της επιφάνια του νερού.

Μπορεί και υποθέτω πως ίσως η τροφή κιόλας να μην είναι και τόσο καλή η φρέσκια η όπως και να έχει δείχνουν κάποια δυσλειτουργία στο πεπτικό τους σύστημα.

Αυτές βέβαια είναι υποθέσεις μια που δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρο και για λόγους πρόληψης κάποιοι συστήνουν λίγο αρακά βρασμένο και ξεφλουδισμένο για να βοηθήσουμε τυχών ανωμαλίες του εντέρου.

Τα ψαράκια σου από τα λίγα που ξέρω δεν είναι απαιτητικά στην διατροφή τους και την ιστορία με το σαλιγκάρι την έχω ξαναδιαβάσει, φαίνεται πως θέλουν να τα έχουν όλα για την πάρτη τους και θέλουν να απελαθούν από τον ξένο . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φίλε.

Από την περιγραφή που έκανες και τα λίγα που ξέρω για τα ψαράκια σου αυτό που θα έκανα εγώ είναι μια καλή αλλαγή του νερού, άνθρακα για μια ημέρα και μετά πέταμα του, θα τους έβαζα βιταμίνες στο φαγητό τους μεγαλύτερη οξυγόνωση και ανατάραξη της επιφάνια του νερού.

Μπορεί και υποθέτω πως ίσως η τροφή κιόλας να μην είναι και τόσο καλή η φρέσκια η όπως και να έχει δείχνουν κάποια δυσλειτουργία στο πεπτικό τους σύστημα.

Αυτές βέβαια είναι υποθέσεις μια που δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρο και για λόγους πρόληψης κάποιοι συστήνουν λίγο αρακά βρασμένο και ξεφλουδισμένο για να βοηθήσουμε τυχών ανωμαλίες του εντέρου.

Τα ψαράκια σου από τα λίγα που ξέρω δεν είναι απαιτητικά στην διατροφή τους και την ιστορία με το σαλιγκάρι την έχω ξαναδιαβάσει, φαίνεται πως θέλουν να τα έχουν όλα για την πάρτη τους και θέλουν να απελαθούν από τον ξένο . :)

Ξεχασα να τα γραψω..Αλλαγη του νερου εκανα πριν βαλω το εκτοζον και βιταμινες δινω 2 φορες τη βδομαδα και η αναταραξη ειναι αρκετα καλη!

Οι τροφες τουςpost-18134-1271178377_thumb.jpg

Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να τα γραψω..Αλλαγη του νερου εκανα πριν βαλω το εκτοζον και βιταμινες δινω 2 φορες τη βδομαδα και η αναταραξη ειναι αρκετα καλη!

Οι τροφες τουςpost-18134-1271178377_thumb.jpg

Ευχαριστω!!

Πριν βάλεις εκτοζον είχες παρατήρηση κάποια ανωμαλία;

Τι δόση έβαλες;

Καλό είναι να αλλάξεις το 1/3 του νερού πάλι και βαλε άνθρακα, όσο για τις βιταμίνες μια φορά ανά 2 εβδομάδες είναι αρκετά πιστεύω, διάβασε της οδηγίες χρήσης, και όσο αφορά τον αρακά αν δοκιμάσεις κακό δεν κάνει, 2 με 3 τεμάχια μην υπερβάλεις.

Την τροφή σε στικ καλό είναι να την μουλιάζεις λίγο πριν τα δώσεις να φάνε για να προλάβουν να μαλακώσουν λίγο και αν μπορείς να ρήξεις λίγο το ΡΗ σταδιακά δηλαδή κοντά στο 8+ ακόμα καλύτερα γιατί καλό είναι να είμαστε μέσα στον μέσο όρο και όχι στα άκρα ανεκτικότητας του ψαριού.

Τα βράχια τους είναι περισσότερο κόκκινα από παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις εκτοζον είχες παρατήρηση κάποια ανωμαλία;

Τι δόση έβαλες;

Καλό είναι να αλλάξεις το 1/3 του νερού πάλι και βαλε άνθρακα, όσο για τις βιταμίνες μια φορά ανά 2 εβδομάδες είναι αρκετά πιστεύω, διάβασε της οδηγίες χρήσης, και όσο αφορά τον αρακά αν δοκιμάσεις κακό δεν κάνει, 2 με 3 τεμάχια μην υπερβάλεις.

Την τροφή σε στικ καλό είναι να την μουλιάζεις λίγο πριν τα δώσεις να φάνε για να προλάβουν να μαλακώσουν λίγο και αν μπορείς να ρήξεις λίγο το ΡΗ σταδιακά δηλαδή κοντά στο 8+ ακόμα καλύτερα γιατί καλό είναι να είμαστε μέσα στον μέσο όρο και όχι στα άκρα ανεκτικότητας του ψαριού.

Τα βράχια τους είναι περισσότερο κόκκινα από παλιά;

Για αυτο εβαλα εκτοζον απο τη στιγμη που ειδα αυτα.Εχω διαβασει πως το εκτοζον δεν χαλαει βιολογια και δεν θελει ανθρακα και πως με τις αλλαγες του νερου φευγει.Με τη τροφη καλι ιδεα γιατι οντως ειχα λιγο προβλημα σε αυτο :)

Οσο για το ΡΗ δεν εχω κανει τιποτα για να ανεβει η αμμο και οι πετρες εκανα τη δουλεια τους και απ`οσο ξερω τη κανουν αρκετα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

"Εδω και 2 μερες ο αρσενικος

καθετε πολλες ωρες ψηλα στη γωνια του ενυδρειου και τρωει (φουσκαλες ισως)."

Αυτό συνέβει πριν ρίξεις εκτοζόν η μετά;

Εβαλες "καινούρια" ψάρια και έριξες το νερό από τη σακούλα μέσα στο ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πώ οτι από θεραπείες και νόσους δεν ξέρω αλλά γιατί η θερμοκρασία 30 ,έχει μπει διάγνωση που να αποιτεί τόση ψηλη θερμοκρασία;.Θα ελαττωθεί αρκετά η αραιώση οξυγόνου σε τέτοια θερμοκρασία ,βάλε καμμιά αεραντλία μπρός.Αλλά ας δωθει σαφής διάγνωση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δωθεί σαφής διάγνωση Σωκράτη. Είναι πάνω από μια ασθένειες. Μόνο Omnipur της Sera μπορώ να προτείνω και μάλιστα άμεσα με πολύ καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

"Εδω και 2 μερες ο αρσενικος

καθετε πολλες ωρες ψηλα στη γωνια του ενυδρειου και τρωει (φουσκαλες ισως)."

Αυτό συνέβει πριν ρίξεις εκτοζόν η μετά;

Εβαλες "καινούρια" ψάρια και έριξες το νερό από τη σακούλα μέσα στο ενυδρείο;

Αυτο εγινε αφου εριξα εκτοζον και ανεβασα θερμοκρασια και οχι το νερο δεν το εβαλα στο ενυδρειο.

Δηλαδη ομνιπουρ??Τη θερμοκρασια να τη κατεβασω?Μονο στο ικ θελει υψηλη θερμοκρασια η γενικα στης βακτηριακες?

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγινε αφου εριξα εκτοζον και ανεβασα θερμοκρασια και οχι το νερο δεν το εβαλα στο ενυδρειο.

Τα ψάρια ψάχνουν οξυγόνο. Ανέβασέ το

Δηλαδη ομνιπουρ??Τη θερμοκρασια να τη κατεβασω? Μονο στο ικ θελει υψηλη θερμοκρασια η γενικα στης βακτηριακες?

Πολύ υψηλή θερμοκρασία για αφρικάνικα. Στο Ικ ανεβάζεις θερμοκρασία ή ρίχνεις χημικά. Τα ψαράκια σου έχουν βακτηριακή(ες) μόλυνση παρατήρησέ τα προσεκτικά και επίμονα για σημάδια λευκά στα μπροστινά πτερύγια. Πιθανόν τα συμπτώματα να τα παρατήρησες τώρα αλλά πρέπει να είναι στην 4η η 5η μέρα. Αλλαξε νερό και φρόντισε να είναι περίπου στις ίδιες παραμέτρους (ph, θερμοκρασία κτλ). Omnipur αν έχεις χρησιμοποιήσει άνθρακα για δύο τουλάχιστον μέρες και ΔΕΝ έχεις ρίξει άλλο εκτοζον. Καλή τύχη, καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ψάχνουν οξυγόνο. Ανέβασέ το

Πολύ υψηλή θερμοκρασία για αφρικάνικα. Στο Ικ ανεβάζεις θερμοκρασία ή ρίχνεις χημικά. Τα ψαράκια σου έχουν βακτηριακή(ες) μόλυνση παρατήρησέ τα προσεκτικά και επίμονα για σημάδια λευκά στα μπροστινά πτερύγια. Πιθανόν τα συμπτώματα να τα παρατήρησες τώρα αλλά πρέπει να είναι στην 4η η 5η μέρα. Αλλαξε νερό και φρόντισε να είναι περίπου στις ίδιες παραμέτρους (ph, θερμοκρασία κτλ). Omnipur αν έχεις χρησιμοποιήσει άνθρακα για δύο τουλάχιστον μέρες και ΔΕΝ έχεις ρίξει άλλο εκτοζον. Καλή τύχη, καλή συνέχεια.

Να το ανεβασω??Νερο αλλαξα προχτες και μετα εριξα εκτοζον αφου το ειχα ετοιμασει σωστα.οχι ομνιπουρ δεν εχω βαλει ?Τι να κανω ?με μπερδεψες :)

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού όσο μπορείς μεγαλύτερη .

Τα κελύφη από που τα βρήκες ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού όσο μπορείς μεγαλύτερη .

Τα κελύφη από που τα βρήκες ;

Αλλαγη νερου?Για πιο λογο η αλλαγη ?

Βαρβακειο αγορα :)

Ομολογω οτι εχω μπερδευτει..

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Και με ποιο τρόπο τα καθάρισες ;

βρασιμο,οδοντογλυφιδα και βγαζεις το (κρεας) και ξανα βρασιμο και καθαρισμα με ενα σφουγκαρακι φιλτρου και καλο τσεκαρισμα μην εχει μεινει τιποτα μεσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν δηλητηρίαση μου δείχνει .

Κάνε την αλλαγή νερού που είπαμε και εάν εξακολουθούν τα ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια ... Omnipur.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν δηλητηρίαση μου δείχνει .

Κάνε την αλλαγή νερού που είπαμε και εάν εξακολουθούν τα ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια ... Omnipur.

οκ αυριο θα αλλαξω νερο αλλα με τη θερμοκρασια τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

οκ αυριο θα αλλαξω νερο αλλα με τη θερμοκρασια τι να κανω??

Το νερο σου να το προετοιμάζεις πριν την αλλαγή σε κάποια δεξαμενη χρησιμοποιώντας και θερμαντήρα,ώστε να πι'ανεις την θερμοκρασία του ενυδρείου σου :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σου να το προετοιμάζεις πριν την αλλαγή σε κάποια δεξαμενη χρησιμοποιώντας και θερμαντήρα,ώστε να πι'ανεις την θερμοκρασία του ενυδρείου σου :)

Ναι εννοειτε!

Τη θερμοκρασια να τη χαμηλωσω απο τουσ 30 που την εχω τωρα?

Να βαλω ανθρακα για το εκτοζον?Μετα την αλλαγη να βαλω ομνιπουρ η να τα αφησω να χαλαρωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειτε!

Τη θερμοκρασια να τη χαμηλωσω απο τουσ 30 που την εχω τωρα?

Να βαλω ανθρακα για το εκτοζον?Μετα την αλλαγη να βαλω ομνιπουρ η να τα αφησω να χαλαρωσουν?

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα τα εξης:Αλλαγη νερου 80% προετοιμασια θερμοκρασια,αντιχλωριο,kh,gh,προσθεση βακτηριων.

Κατεβασα και τη θερμοκρασια 3 βαθμους.Να βαλω ανθρακα και μετα θεραπεια με ομνιπουρ η μελαφιξ?Η το αφηνω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα τα εξης:Αλλαγη νερου 80% προετοιμασια θερμοκρασια,αντιχλωριο,kh,gh,προσθεση βακτηριων.

Κατεβασα και τη θερμοκρασια 3 βαθμους.Να βαλω ανθρακα και μετα θεραπεια με ομνιπουρ η μελαφιξ?Η το αφηνω ετσι?

Καλησπέρα Νίκο.

Καταρχήν άσε την θερμοκρασία εκεί που την έχεις τώρα.

Για τα ψαράκια σου ιδανική θερμοκρασία είναι 25 βαθμοί με μέγιστες το καλοκαίρι 28. Για πες μας λιγάκι τη παρατήρησες αυτές τις τελευταίες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο.

Καταρχήν άσε την θερμοκρασία εκεί που την έχεις τώρα.

Για τα ψαράκια σου ιδανική θερμοκρασία είναι 25 βαθμοί με μέγιστες το καλοκαίρι 28. Για πες μας λιγάκι τη παρατήρησες αυτές τις τελευταίες ώρες;

Καλησπερα Ρικ.Πριν αλλαξω το νερο σχεδον λα ανεβαιναν στην επιφανεια.Μαλλον προλαβα τα χειροτερα.

Αυτη τη στιγμη παραμενουν σταθερα στο βυθο και καμια φορα η κινηση τους ειναι ομαλη και καταλαβαινω πως η θηλυκια κανει σαν να θελει κατσει και η κοιλια ειναι λιγο φουσκωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...