Jump to content

Νέο Reef 240 Lt + Sump 60 Lt


billiou

Recommended Posts

Γεια σας κα από μένα. Μετά από πολύ διάβασμα λέω να αρχίσω την προσπάθεια μου για ένα soft reef. Εμπειρία δεν έχω τίποτα με τα ενυδρεία ούτε του γλυκού αλλά ελπίζω με τις συμβουλές σας να τα καταφέρουμε.

Μέχρι τώρα έχουμε:

Ιδιοκατασκευη ενυδρείου με διαστάσεις 110 Χ 50 Χ 53 το ύψος, καθαρά λίτρα υπολόγισα γύρο στα 240λτ, με τρύπα στο πλάι για υπερχείλιση.

Στο sump στο πρώτο διαμέρισμα θα είναι το εξωτερικό σκιμμερ, μετά το μηχανικό φίλτρο (ενυδρεία βαμβάκι, ενεργός άνθρακας, αντιφοσφορος σιδηρού),μετά το refugium με Macroalgae και το τελευταίο διαμέρισμα η επιστροφή.

Skimmer deltec mce 600

Ένα πλαστικό float valve για αναπλήρωση νερού από την εξάτμιση του.

Μέτρηση αλατοτητας με ATC Refractometer

Reverse Osmosis της Ro-man, 75g την ημέρα 4 σταδίων.

Tds meter

Φωτισμός είναι ένα φωτιστικό 120w led με ηλεκτρονικό timer για ανατολή και δύση. http://bsled.en.alibaba.com/product/296291..._LPS_coral.html

Τώρα δεν έχω τα παρακάτω και πείτε μου την άποψη σας για αυτά:

Για κυκλοφορία σκέφτηκα δυο koralia 3 και ένα κοραλια 2. Θα έχω κυκλοφορία 36Χ στα καθαρά λίτρα, μου είναι ικανοποιητική ή θα χρειαστώ περισσότερη?

Για επιστροφή από το sump στο ενυδρείο σκάφτομαι eheim compact 2000.

Θερμοστάτη 250w ή 300w?

Ενεργός άνθρακας matrixcarbon της seachem.

Αντιφοσφορος Aqualight aquaphos.

Αλάτι tropic marine pro reef.

Test salifert.

post-7349-1271190938_thumb.jpg

post-7349-1271191184_thumb.jpg

post-7349-1271191452_thumb.jpg

post-7349-1271191799_thumb.jpg

post-7349-1271191904_thumb.jpg

post-7349-1271192096_thumb.jpg

post-7349-1271192180_thumb.jpg

post-7349-1271192226_thumb.jpg

post-7349-1271192460_thumb.jpg

post-7349-1271192598_thumb.jpg

post-7349-1271192639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως έχεις διαβάσει καλά το μάθημα σου.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Το σαμπ υποθέτω ότι θα κατέβει πιο χαμηλά.

Για άνθρακα,αντιφος και αλάτι είναι μια χαρά αυτά που ρωτάς.

300W νομίζω καλύτερα και τα τεστάκια τα πιο αξιόπιστα

που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα όλα !

ξεκινάς πολύ καλά !

αν βάλεις controller θερμοκρασίας προτίμησε 300 w θερμαντήρα

τα υπόλοιπα τα βλέπω μια χαρά

άλλες πληροφορίες για το φωτιστικό υπάρχουν ?

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ όλους. Αρα προχωράμε και στις επόμενες αγορές.

Το sump θα κατέβει πιο κάτω. Όπως φαίνεται θα πάρω 300w θερμοστάτη και θα μπει πιο μετά controller θερμοκρασίας με κάτι ανεμιστηρακια που έχω για ψύξη. Τώρα στην αρχή θα έχω τον κανονικό 300w με ενσωματωμένο θερμοστάτη .

Ανεβάζω και τα χαρακτηριστικά του φωτιστικού. Μου στοίχισε σύνολο 230 εύρο. Η εταιρεια μου προτεινε αυτο και μου απαντησε οτι ειναι μια χαρα για τις διαστασεις του ενυδρειου και για αυτα που θελω να βαλω μέσα. Ελπιζω να μας καλυψει.

post-7349-1271261569_thumb.jpg

120W_led_aquairum_light.pdf

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως μονο με τους ανεμιστιρες ψυξη δεν θα καταφερεις να κανεις ,χρειαζεσαι chiller.

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικα φωτιστικού:

+1 :D Και νομίζω ότι το καλοκαίρι στη Κύπρο είναι πολύ πιο ζώρικο από της Ελλάδας... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πας για vortech αφου θα δωσεις που θα δωσεις καλα λεφτα για 3 κοραλιες παρε μια vortech κ θα εισαι καλημενος πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πας για vortech αφου θα δωσεις που θα δωσεις καλα λεφτα για 3 κοραλιες παρε μια vortech κ θα εισαι καλημενος πιστευω.

+1

Η vortech είναι ότι πιο κοντινό σε σχέση με τη θάλασσα.

Εκτός και σε πιάνει η θάλασσα :):D

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βηματα σου βλεπω ειναι προσεγμενα και διαβασμενα. :)

Κρατα μας ενημερους για την αποδοση του φωτιστικου σου.

Αν βαλεις αντιφωσφορο της aqualight,παρε τον χοντρο που δεν διαλυεται και μενει στο δυχτακι του.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως μονο με τους ανεμιστιρες ψυξη δεν θα καταφερεις να κανεις ,χρειαζεσαι chiller.

+1 :closedeyes: Και νομίζω ότι το καλοκαίρι στη Κύπρο είναι πολύ πιο ζώρικο από της Ελλάδας... :D

Τις ημέρες του κάυσωνα είχα κάνει μέτρηση στο δωμάτιο και είχε φτάσει τους 34 βαθμούς κελσιου. Στο νερό όμως θα φτασει τόσο? Δεν θέλω να πάω σε chiller κοστιζουν ενα σωρο και θα ξεφύγουμε οικονομικά. Αν είναι μονοδρομος τότε αναγκαστικά θα παω.

Εγω θα σου προτεινα να πας για vortech αφου θα δωσεις που θα δωσεις καλα λεφτα για 3 κοραλιες παρε μια vortech κ θα εισαι καλημενος πιστευω.

Θα παω για koralia και διοτι με τις vortechς θα θελω 500 ευρο, όντος απο τα video που είδα είναι φοβερες.

Ολα τα βηματα σου βλεπω ειναι προσεγμενα και διαβασμενα. :)

Κρατα μας ενημερους για την αποδοση του φωτιστικου σου.

Αν βαλεις αντιφωσφορο της aqualight,παρε τον χοντρο που δεν διαλυεται και μενει στο δυχτακι του.

οκ ευχαριστω, εννοιειται και θα σας κρατω ενημερους για την αποδοση του φωτιστικου.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και τα χαρακτηριστικά του φωτιστικού. Μου στοίχισε σύνολο 230 εύρο. Η εταιρεια μου προτεινε αυτο και μου απαντησε οτι ειναι μια χαρα για τις διαστασεις του ενυδρειου και για αυτα που θελω να βαλω μέσα. Ελπιζω να μας καλυψει.

230E σου στοιχισε με τα μεταφορικα απο ιαπωνια? και το τελωνειο? Ποσο καιρο εκανε να σου ερθει?

Καλη αρχη με το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

230E σου στοιχισε με τα μεταφορικα απο ιαπωνια? και το τελωνειο? Ποσο καιρο εκανε να σου ερθει?

Καλη αρχη με το ενυδρειο σου.

Ευχαριστω, το φωτιστικό στοιχιζε με τον electric timer + τα μεταφορικα + το εμβασμα στης τραπεζας 230ευρο.

Τελωνειο παντος δεν με χρέωσαν, τα προιοντα ηρθαν κατευθείαν στο σπιτι μου με DHL. Θα πληρωνα αν πηγαινα στο ταχυδρομειο να το παραλάβω, εκει θα εβλεπαν οτι αγορασα απο εκτος Ευρωπης και θα μου εβαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωνα αν πηγαινα στο ταχυδρομειο να το παραλάβω, εκει θα εβλεπαν οτι αγορασα απο εκτος Ευρωπης και θα μου εβαζαν.

ΙΜΕ πολύ μικρή χρέωση 2-3 ευρώ , άσχετη με τη άξια του αντικείμενου

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησαμε για LED δειτε λιγο εδωπερα απο e-bay και απο ευρωπη. Με μεταφορικα 4Ε ισως και λιγοτερα σε μεγαλητερη παραγγελεια.

Εχει αρκετες σελιδες δειτε ολες αυτου του μαγαζιου.

http://stores.shop.ebay.ie/VirtualVillage-...Q_fsubZ15702814

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ενα ποστ που διαβασα ενα ενυδρειο 300 λιτρα σε δωματιο με 30 βαθμους κελσιου σε 4 ωρες και 1 τεταρτο εχει ιδια θερμοκρασια με το δωματιο.Αν υπαρχει κλιματιστικο καλο θα ηταν τις ωρες αιχμης του ηλιου να ειναι ανοιχτο.Εφοσον βεβαια δεν πευτει πανω στο ενυδρειο το ρευμα του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ενα ποστ που διαβασα ενα ενυδρειο 300 λιτρα σε δωματιο με 30 βαθμους κελσιου σε 4 ωρες και 1 τεταρτο εχει ιδια θερμοκρασια με το δωματιο.

για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το παράδειγμα σου πρέπει να γνωρίζουμε σε ποια θερμοκρασία ήταν το νερό αρχικά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το παράδειγμα σου πρέπει να γνωρίζουμε σε ποια θερμοκρασία ήταν το νερό αρχικά :D

Μετα απο 1 ωριτσα ψαξιμο το ξαναβρηκα.Το νερο στην αρχη βρισκοταν στους 27 βαθμους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογισουμε αν και ποση ζεστη μπορουν να βγαλουν τα μηχανηματα οπως αντλιες,φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το φωτιστικο δεν εχει να βγαλει θερμοτητα,εκτος του οτι ειναι led ειναι και αρκετα ψηλα :D

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο βγαζει καποια θερμοτητα αλλα δεν είναι αρκετη λογο του οτι εχει 3 ανεμιστηρακια που τραβανε αερα απο πανω κ τον βγαζουν απο τα πλευρα.

Εχω ενα προβλημα τωρα, η Α/Ο θελει τουλαχιστον 40psi και εχω μονο 22psi, ετσι δεν μου βγαζει τιποτα. Αυτα τα πιεστικα κανουν δουλεια αν γνωριζεται? http://cgi.ebay.co.uk/Jabsco-Flojet-Automa...=item5636d2fde9

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο βγαζει καποια θερμοτητα αλλα δεν είναι αρκετη λογο του οτι εχει 3 ανεμιστηρακια που τραβανε αερα απο πανω κ τον βγαζουν απο τα πλευρα.

Εχω ενα προβλημα τωρα, η Α/Ο θελει τουλαχιστον 40psi και εχω μονο 22psi, ετσι δεν μου βγαζει τιποτα. Αυτα τα πιεστικα κανουν δουλεια αν γνωριζεται? http://cgi.ebay.co.uk/Jabsco-Flojet-Automa...=item5636d2fde9

Για ρίξε κι εδώ μια ματιά. :D

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η αντλία είναι απαραίτητη στη περίπτωση σου

, θα κάνεις μια χαρά δουλειά ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...