Jump to content

Εμφανιση καφε αλγης.


George1

Recommended Posts

Σημερα εκανε στα πισω τοιχωματα εμφανιση καφε αλγη καθως και πανω στον κυκλοφοριτη.

Σε ενα αρθρο για γλυκου νερου που μιλαει για αλγη και τα ειδη της. Λεει πως η καφε αλγη ειναι θεμα χαμηλου φωτησμου. Εγω ομως εχω να προσθεσω το εξης η καφε αλγη σε μενα ειναι πανω πανω στα καλα φωτησμενα σημεια!

Any help?

Περιμενα πρασινη αλγη να κανει την εμφανιση της και τωρα μου ηρθε καφε απο το πουθενα. Πρασινη εχω ισα ισα πανω στα βραχια τα οποια φαινονται εσθητα πιο πρασινα αλλα οχι πως εχει πιασει αλγη.

Επισης διαβαζα ενα αρθρο για οφελημη αλγη που ριχνει τα νιτρικα και αποτελει φυσηκο φιλτρο. Ξερεται απο που μπορω να προμηθευτω CHAETOMORFA CRASSA??? Θα κανει δουλεια εαν μπει πισω στο sumpακι μου?

Αλλο ειδος οφελημης παιζει... καποια μακροαλγη ας πουμε? Και εαν ναι υπαρχει κανεις που να δεινει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβαζα ενα αρθρο για οφελημη αλγη που ριχνει τα νιτρικα και αποτελει φυσηκο φιλτρο. Ξερεται απο που μπορω να προμηθευτω CHAETOMORFA CRASSA??? Θα κανει δουλεια εαν μπει πισω στο sumpακι μου?

Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου δώσω εγώ... είχα αρκετή αλλά τη μοίρασα και περιμένω να μεγαλώσει... αλλά αργεί πολύ τώρα διότι δεν έχω καθόλου νιτρικά....

Με λίγα λόγια η άλγη τα κατανάλωσε όλα και τώρα δεν έχει τι να φάει !!!!

Υπάρχουν άρθρα μέσα στο forum για την Chaeto, αλλά ρίξε μια ματιά και σ αυτό.

post-13206-1271194869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αιολε ξερεις που αλλου μπορουμε να προμηθευτουμε chaeto?

Για την καφε αλγη υπαρχει κανας οργανισμος να την ξεπαστρεψει? Ξερω οτι θα εξαφανιστει μονη της και ειναι σημαδι των καινουργιων μας ενυδρειων, αλλα μου την εχει σπασει να την βλεπω στον αραγωνιτη!

Αν και off topic, η xenia σου εχει αναπτυχθει πολυ καλα στο ενυδρειο μου και συντομα με βλεπω να χαριζω και εγω κανα κομματι :) .

Έγινε επεξεργασία - cosmic
Link to comment
Share on other sites

Για την καφέ άλγη νομίζω ότι είναι η διατομική και απλά θα κάνει τον κύκλο της, αλλά για σιγουριά περίμενε απάντηση κάποιου εμπειρότερου σ αυτά τα θέματα, τόσο για την άλγη όσο και για τους οργανισμούς που την καταναλώνουν.

Chaeto είχα δώσει σε πολύ κόσμο... κάποιος απ όλους θα έχει να σας δώσει... απλά δεν έτυχε να δει την αγγελία ακόμη.. υπομονή όπως έλεγε και σερ ΜΠΙΘΙ.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

.. αλλά αργεί πολύ τώρα διότι δεν έχω καθόλου νιτρικά....

Με λίγα λόγια η άλγη τα κατανάλωσε όλα και τώρα δεν έχει τι να φάει !!!!

αυτό το καταλαβαίνεις από το ρυθμό ανάπτυξης της η από τη γενικότερη εικόνα της ?

Αν και off topic, η xenia σου εχει αναπτυχθει πολυ καλα στο ενυδρειο μου και συντομα με βλεπω να χαριζω και εγω κανα κομματι :) .

μη βιαστείς να δώσεις xenia γιατί σε βοηθά στο φιλτράρισμα του νερού , ειδικά στη φάση που είσαι τώρα

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αυτό το καταλαβαίνεις από το ρυθμό ανάπτυξης της η από τη γενικότερη εικόνα της ?

μη βιαστείς να δώσεις xenia γιατί σε βοηθά στο φιλτράρισμα του νερού , ειδικά στη φάση που είσαι τώρα

Έβγαλα αυτό το συμπέρασμα από το ότι πριν που είχα νιτρικά είχε μεγάλη ανάπτυξη, τώρα στις μετρήσεις που έχω μηδενικά δεν αναπτύσσετε τόσο γρήγορα και δεν άλλαξε κάτι άλλο ούτε στον φωτισμό που είχε ούτε σε κυκλοφορία.

Οπότε θεώρησα λογικό ότι αυτός θα είναι και ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Aiolos σε ποσο καιρο πιστευεις θα μπρορεις να μου δωσεις μικρο κομματι?

Διαφορετικα απο που μπορω να προμηθευτω? και σε ποια τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Aiolos σε ποσο καιρο πιστευεις θα μπρορεις να μου δωσεις μικρο κομματι?

Διαφορετικα απο που μπορω να προμηθευτω? και σε ποια τιμη?

george1 αν μαθεις ενημερωσε και εμενα γιατι με ενδιαφερει! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ μα δώσω μια μικρή ποσότητα σε έναν, και μιας που θα υπάρχουν νιτρικά θα αρχίσει να αναπτύσσεται πιο γρήγορα απ ότι σε μένα... και την μοιράζεται μετά.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστησω το Azores petshop το οποιο μου εδωσε ενα οχι και πολυ μικρο κομματι απο το προσωπικο του φιλτρο δωρεαν.

Ευχομαι πολλα πετ να μας κανουν τετοιες ευκολιες.

Οποτε Aiolos ειμαι ενας λιγοτερος! :)

Θελω να δω εαν θα γινεται η πατεντα που ειχε κανει ο stathis200 με το βυθιζομενο λαμπακι γιατι πεφτει πολυ σκοταδι πισω στο sumpaki μου!

Ξερεται???

PS. Εχω ρωτησει και στο αντιστηχο θεμα.

Σε καμια 7 μερες απο σημερα θα κανω ξανα τεστακια και θα ενημερωσω την εξελιξη των τιμων μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο άμεση η ανταπόκριση στο θέμα νιτρικών... θέλει τον χρόνο της.

Θα αρχίσει να "λειτουργεί" αλλά αποτελέσματα δεν θα έχεις άμεσα... λίγο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ μιλαμε για αλγες να σας γραψω πως δουλευω το refugium

κ να μου πειτε τη εξελιξη θα εχω

DSB 13εκ.

4 αλγες

chaeto

gracilaria red

caulepra turbinata

caulerpa sertucariodes

Το ενυδρειο τρεχει 10 μηνες τωρα, ΝΟ3 εχω σχεδον 0 απο το 2μηνα κ οι αλγες

αναπτυσονται πολυ αργα.Ανθρακα στανταρ μαζι με αντιφωσφορο αυτα στο σαμπ.

Δεν εχω κανενα προβλημα απο κακη αλγη στο ενυδρειο μονο στις αρχες απο λιγο

κοκκινη διατομικη.Λετε οι υπολοιπες αλγες εκτος chaeto να μου δημιουργησουν

προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κάποια είδη caulerpa δεν είναι απολύτως ασφαλή και δεν προτείνονται , σίγουρα μπορούν να προκαλέσουν ζημιά σε κοράλλια αν βρεθούν στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...