Jump to content

Καλή αρχή


trelllos

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα.

:wootwoot:

Είμαι στο ψάξιμο για την απόκτηση ενυδρείου το οποίο θα γίνει από την αρχή reef. :wootwoot:

Κοιτάω για 120 λίτρα λόγω έλλειψης χώρου. Αυτό το ενυδρείο που μου έχει προτείνει ο «ψαράς» μου είναι ένα juwel Rio 125 με όλα τα παρελκόμενα.

Δηλ.: 1 x Multilux-Light Unit 100 cm II, 2 x 30 W ,1 x Pump Set 600 l/h και

1 x Heater 200 Watt/230 V

αρκούν αυτά για αρχή? Αν όχι τι άλλο θα πρέπει να πάρω?

Υ.Γ. είμαι εντελώς ΑΡΧΑΡΙΟΣ :wootwoot:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι οποσδήποτε τουλάχιστον άλλες 2 αντλίες για να έχεις μια σχετικά καλή κυκλοφορία στο νερό σου και 1000% χρειάζεσαι ένα καλό σκίμμερ. Χωρίς το σκίμμερ το ρεεφ δεν πρόκειτε να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε trelllos

Κατ' αρχήν σε καλωσορίζω στην παρέα μας και ιδιαίτερα στην κατηγορία reef.

Το ενυδρείο που επέλεξες είναι πολύ καλό στην κατηγορία του και θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα ωραίο reefάκι, οπωσδήποτε μεγαλύτερο από nano.

Αυτό που θα σε συμβούλευα, είναι να προσέξεις πολύ τα βήματά σου, τα οποία δεν θα πρέπει να είναι βιαστικά. Καλό είναι πριν από κάθε σου κίνηση να ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και γιατί το κάνεις.

Αφού πάρεις τις απαραίτητες πληροφορίες και διαβάσεις αρκετά, όπως τα άρθρα που αναφέρονται στην κατηγορία reef, τόσο του Aquazone όσο και από οποιαδήποτε άλλη πηγή, θα αποφασίσεις τι είδους σύστημα θέλεις να φτιάξεις και θα προχωρήσεις με μεθοδικότητα.

Θα πρέπει να ξέρεις, ότι ένα μικρό σύστημα δεν συγχωρεί λάθη.

Όσον αφορά τον επιπλέον εξοπλισμό, που θα χρειαστείς, είναι δύο τουλάχιστον κυκλοφορητές 1000 λίτρων την ώρα, όπως αναφέρθηκε από τον Φίλο μας JDP, και θα σου πρότεινα τους maxi jet, οι οποίοι είναι πολύ δοκιμασμένοι για αυτή τη δουλειά.

Επίσης θα χρειαστεί να βελτιώσεις τον φωτισμό σου. Τέσσερις λάμπες Τ5, τρεις marine white και μία actinic bleu πιστεύω ότι θα σε καλύψουν αρκετά καλά.

Ένα πολύ καλό skimmer με ικανότητα 500+ λίτρα, όπως προαναφέρθηκε, και τέλος μία αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό σου.

Αυτά όσον αφορά τον βασικό εξοπλισμό, αργότερα μπορείς να αναβαθμίσεις το σύστημά σου όπως εσύ κρίνεις και ανάλογα με τις ανάγκες του.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον την πορεία σου.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως δεν έχει αναφέρει τίποτε ο φίλος μας για φίλτρο όπου θα μπορεί να βάλει τον άνθρακα και το αντιφόσφωρο εκτός και έαν πρόκειτε να κάνει χρήση κάποιου sump.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως δεν έχει αναφέρει τίποτε ο φίλος μας για φίλτρο όπου θα μπορεί να βάλει τον άνθρακα και το αντιφόσφωρο εκτός και έαν πρόκειτε να κάνει χρήση κάποιου sump.

27108[/snapback]

Σωστά. Παράληψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.... :wootwoot:

Για τα περισσότερα με κάλυψαν ο Γιάννης και ο Νίκος.

Το ενυδρείο που σου έχουν πρωτεΐνη είναι μια καλή επιλογή και μπορεί να σηκώσει τυχόν extra πατέντες όπως επιπλέον φωτισμός T5.

Για το θέμα του skimmer θα συμφωνήσω σε μια καλή επιλογή από την αρχή. Πολλά παιδία είτε λόγο του να μειώσουν τα έξοδα ενός θαλασσινού είτε για άλλους λόγους καταλήγουν σε κάποια λάθος επιλογή που αργότερα ξαναπληρώνουν διπλά..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρίξεις λίγο διάβασμα σε αυτά τα άρθρα έτσι ώστε να μπεις στο πνεύμα του θαλασσινού ενυδρείου... :wootwoot:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Το reefάκι θα στηθεί από Σεπτέμβριο μόλις γυρίσουμε από τις διακοπές μας. Γι αυτό λοιπόν ξεκίνησα από τώρα τις «ανησυχίες» μου. Όσον αφορά το φίλτρο έχει ένα που δέχεται και άνθρακα, αλλά ο «ψαράς» μου πρότεινε αργότερα και ένα εξωτερικό.

Η αλήθεια είναι ότι το θαλασσινό ενυδρείο κοστίζει τα διπλάσια + του γλυκού, αλλά το τελικό αποτέλεσμα, για εμένα τουλάχιστον, αξίζει 1000 % τα λεφτά του.

Οπότε λοιπόν καλό μου διάβασμα……. :wootwoot:

Εκτός αν αρχίσω να αγοράζω σιγά σιγά κάποιον εξοπλισμόαπό τώρα, όπως αυτά τα maxi jet.. :wootwoot:

Φιλικά Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό skimmer? Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα να με «πιάσουν κότσο». Ποιες μάρκες θεωρούνται καλές??

Επίσης για εξωτερικό φίλτρο. Ένας «ενυδρειάς» μου πρότεινε να βάλω δύο π.χ. ΕΗΕΙΜ classic 2215, και να μην βάλω καν κυκλοφορητές. Τι λέτε?

Επίσης η αγορά προϊόντων από το internet συστήνεται? Είδα μεγάλη διαφορά και στα φίλτρα και στις συσκευές όζοντος.

Τελικά ίσως πάω για το RIO 180….. :wootwoot: η διαφορά του ενυδρείου είναι μόνο γύρω στα 50€ και με καλή θέληση της συζύγου θα το βολέψουμε.

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό skimmer? Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα να με «πιάσουν κότσο». Ποιες μάρκες θεωρούνται καλές??

Για τα 150-180 λίτρα καλά skimmer είναι και το Aquamedic Turboflotor 1000 MultiSL αλλά και το deltec MC600.Αν τα λίτρα σου είναι πιο κάτω από τα 180 τότε και το red sea prizm deluxe μια χαρά θα κάνει την δουλεία του. :wootwoot:

Επίσης για εξωτερικό φίλτρο. Ένας «ενυδρειάς» μου πρότεινε να βάλω δύο π.χ. ΕΗΕΙΜ classic 2215, και να μην βάλω καν κυκλοφορητές. Τι λέτε?

Θα έλεγα να αγοράσεις μόνο ένα εξωτερικό 2215 για χημικό φίλτρο. Τα επιπλέον εξωτερικά δεν θα αντικαταστήσουν σε καμία περίπτωση τους κυκλοφοριτες που είναι απαραίτητη ώστε να κάνεις ένα επιτυχημένο reef ενυδρείο

Τελικά ίσως πάω για το RIO 180…..  η διαφορά του ενυδρείου είναι μόνο γύρω στα 50€ και με καλή θέληση της συζύγου θα το βολέψουμε.

Συνονόματε το Rio180 σαφώς είναι καλύτερη επιλογή αν συμφωνεί βέβαια

και η σύζυγος. Στο θαλασσινό ενυδρείο το ρυτό όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο είναι κανόνας. Φυσικά σε αυτά τα Λίτρα ξεφεύγεις και από την κατηγόρια nano reef… :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσοριζω κ εγω στη συγκεκριμενη παρε μας.

Εγω προσωπικα δεν συμβουλευω την συγκεκριμενη αγορα ενυδρειου, παρ ολο

που κ εγω εχω το μεγαλο αδελφακι (300).

Οι λογοι ειναι...

1 πληρωνεις πραγματα που ειναι αχρηστα στο reef οπως τον φωτισμο που θα πρεπει να τον αλλαξεις σιγουρα. Επισης εχει ενα εσωτερικο φιλτροκουτι που χωρο πιανει κ δουλεια δεν κανει.

2 Δεν εχει την δυνατοτητα για sump

3 αν δεν εχεις sump θα αναγκαστεις να κρεμασεις το skimmer (δειχνει χαλια) :wootwoot::wootwoot:

Τα 2 εξωτερικα ειναι αχρηστα. Χρειαζεσαι ενα για χημικο φιλτραρισμα. Καλυτερα (και φθηνοτερα) φτιαξε ενα μονος σου με τρυπες απο κατω κλπ. με live rock, live sand. κυκλοφορητες, καλο κρεμαστο φωτισμο κλπ.

Βασικα κανε ερευνα μην τη πατησεις (οπως κ εγω που τα εχω πληρωσει ολα διπλα).

Απλως η γνωμη μου.... ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Φίλο hitsek

Με την ιδιοκατασκευή μπορείς να προβλέψεις εκ των προτέρων αυτά που θα σου χρειαστούν στο μέλλον. Αντίθετα το προκατ για να το κάνεις λειτουργικό θα πρέπει να κάνεις πολλές....ιδιοκατασκευές.

Και φυσικά η μεγάλη διαφορά στο κόστος αγοράς δεν πρέπει να μας είναι αδιάφορη.

Link to comment
Share on other sites

γουελκαμ trelllos!

υπομονή και πολύ διάβασμα!

Εγω τον νίκο τον πρίζω αρκετα και ακόμη δεν

έχω κάνει ούτε την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε trelllos στην Θάλασσα.

Καλό ξεκίνημα εύχομαι… :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας ευχαριστήσω όλους για το καλοσόρισμα…… :wootwoot::wootwoot:

συνεχίζω τις απορίες μου, ;) . Όσον αφορά το sump που αναφαίρετε συνεχώς. Δεν έχω βρει κάπου που να αναφέρει πως ακριβώς δουλεύει, τι ακριβώς κάνει και τι εξοπλισμό χρειάζεσαι σε αντίθεση από το αν δεν έχεις sump. Όσον αφορά τις ιδιοκατασκευές επειδή δεν υπάρχει πολύς ελεύθερος χρόνος για να ασχοληθώ με την κατασκευή, υπάρχει κάποιος «μάστορας» που φτιάχνει επιτυχημένα τέτοια συστήματα?

Αν ναι, ας μου στείλει please κάποιος, μέσω π.μ. κανένα τηλ από κανέναν τέτοιο κύριο ;)

Και τέλος για ενυδρείο 120 cm Χ 40 cm μπορεί να φτιαχτεί sump που να «εξαφανιστεί» από κάτω του?

Ελπίζω να μην σας κούρασα…

Υ.Γ. προς admins: sorry αν είμαι off topic. Μετακινήστε το θέμα όπου εσείς νομίζετε

ευχαριστώ

και πάντα φιλικά

Θανάσης

:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε trelllos στην Θάλασσα.

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι .

χρήσιμες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο πολύ καλό άρθρο του ΤΑΝ που θα το βρεις εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Θα μάθεις πολλά πράγματα και θα σου λυθούν πολλές απορίες . για μάστορα που φτιάχνει sump δεν ξέρω μια και εγώ είμαι Κρήτη , αλλά δεν είναι κάτι το δύσκολο .

Όσο το αν μπορεί να εξαφανιστεί το sump εξαρτάτε το αν έχεις ντουλάπι κάτω από το ενυδρείο ώστε να το βάλεις μέσα (που λογικά πρέπει να έχεις)

Link to comment
Share on other sites

...Όσο το αν μπορεί να εξαφανιστεί το sump  εξαρτάτε  το αν έχεις ντουλάπι κάτω από το ενυδρείο ώστε να το βάλεις μέσα  (που λογικά πρέπει να έχεις)

27698[/snapback]

Αυτή την στιγμή δεν έχω τίποτα ακόμα.

Αλλά σκέφτομαι για ιδιοκατασκευή. Μεταλλική ή χτιστή με Ytong. Πάντα με πολλή προσοχή και μελέτη.

...

Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα

αυτό

φτηνό είναι, μαζί με μεταφορικά 280 ευρώ.

Καλό είναι? Το ξέρει κανένας από σας? Επίσης τα Boyu τα ξέρετε? Τι λένε?

Έχουν και τρεις λάμπες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις σίγουρα θα βρείς φθηνές λυσεις και στην Ελλάδα.

Τα BOYO είναι πολύ καλά ενυδρεία και μάλιστα είναι από ειδικό PLEXIGLASS.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένα τηλέφωνο από κανέναν καλό μάστορα που κατασκευάζει ενυδρεία…..

Please….

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...