Jump to content

νεκρο πολιποδο?


Recommended Posts

παιδια σημερα που κοιτουσα το ενυδρειο μου ειδα να επιπλεει ενα νεκρο πολιποδο.ειναι καλο αυτο?

επισης το χρωμα τον βραχον μου εχει καφετιση.καφε αλγη?

τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις κοπιποδο?

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις κοπιποδο?

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

εχεις δικιο κοπιποδο εννοω.

οι φωτος ειναι αυτες.

http://i66.servimg.com/u/f66/13/06/16/42/20100410.jpg

http://i66.servimg.com/u/f66/13/06/16/42/20100412.jpg

http://i66.servimg.com/u/f66/13/06/16/42/20100411.jpg

Link to comment
Share on other sites

τώρα πρέπει να εντοπίσουμε το κοπίποδο στις φωτογραφίες ? :)

οχι οχι το κοπιποδο ειναι σιγουρα κοπιποδο. και ειναι σιγουρα νεκρο.

1 ερωτηση γιατι ειναι νεκρο?

2 ερωτηση ο ζωντανος βραχος μου εχει παρει ενα καφετι χρωμα . γιατι?(οι φωτο δειχνουν το χρωμα)

σορρυ για την ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

Το κοπίποδο είναι νεκρό γιατί μάλλον έκλεισε ο κύκλος της ζωή του... το πιο πιθανό ή το μάγκωσε κανένας κυκλοφορητής.

Αν αρχίσεις και βλέπεις μαζικούς θανάτους εκεί θέλει ψάξιμο το θέμα.

Αυτή η καφετήλα στον βράχο πιθανώς να είναι διατομική άλγη που απλά θα κάνει τον κύκλο της.

Link to comment
Share on other sites

Το κοπιποδο μπορει να πεθανε για πολλους λογους.Οσο βλεπεις να κυκλοφορουν και αλλα,δεν υπαρχει προβλημα.Δεν πιστευω να εκανες θεραπεια με κανενα φαρμακο?

Η καφε αλγη μπορει να οφειλεται σε πολλα πραγματα οπως:Νεο ενυδρειο,παλιος ή ακαταλληλος φωτισμος,υψηλες τιμες ΝΟ3 και PO4,υψηλα οργανικα στο νερο και πολλα αλλα.

Λιγες πληροφοριες και μετρησεις (και ολοσωμες φωτογραφιες)του ενυδρειου σου,ισως βοηθησουν στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Mε προλαβε ο Αιολος :)

Link to comment
Share on other sites

Το κοπιποδο μπορει να πεθανε για πολλους λογους.Οσο βλεπεις να κυκλοφορουν και αλλα,δεν υπαρχει προβλημα.Δεν πιστευω να εκανες θεραπεια με κανενα φαρμακο?

Η καφε αλγη μπορει να οφειλεται σε πολλα πραγματα οπως:Νεο ενυδρειο,παλιος ή ακαταλληλος φωτισμος,υψηλες τιμες ΝΟ3 και PO4,υψηλα οργανικα στο νερο και πολλα αλλα.

Λιγες πληροφοριες και μετρησεις (και ολοσωμες φωτογραφιες)του ενυδρειου σου,ισως βοηθησουν στο θεμα.

τελικα το προβλημα υποθετω ειναι ο λαθος φωτισμος.

ειχα 3 λαμπες σποτ gu10 οικονομικες 11βατ ( αποδοση 55 βατ και 6400κ).

το λεω αυτο γιατι το ενυδρειο ναι μεν ειναι νεο τωρα πανε 6 μερες. αλλα εχτες που παρατηρησα το προβλημα τις πρωτες ωρες ειχα βαλει αυτες τις λαμπες.απο μετρησεις ειμαι ολα οκ.

μονο το ph ειναι καπως χαμηλο. ph=7.6. θα ανεβει?

Link to comment
Share on other sites

βεβαιώσου για την ένδειξη με καλιμπράρισμα

βοήθησε τον αερισμό του νερού και του χώρου που έχεις το ενυδρείο

υπάρχει ένα τεστ που μπορείς να κάνεις για να δεις αν το πρόβλημα σου προέρχεται από υψηλή συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα

βάλε σε μια φλυτζάνα νερό του ενυδρείου και άφησε το μερικές ώρες στο καθαρό αέρα , μέτρα το ph αν ανέβει , τότε το πρόβλημα σου είναι από το co2 και ψάχνεις τις ανάλογες λύσεις

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

βεβαιώσου για την ένδειξη με καλιμπράρισμα

βοήθησε τον αερισμό του νερού και του χώρου που έχεις το ενυδρείο

υπάρχει ένα τεστ που μπορείς να κάνεις για να δεις αν το πρόβλημα σου προέρχεται από υψηλή συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα

βάλε σε μια φλυτζάνα νερό του ενυδρείου και άφησε το μερικές ώρες στο καθαρό αέρα , μέτρα το ph αν ανέβει , τότε το πρόβλημα σου είναι από το co2 και ψάχνεις τις ανάλογες λύσεις

το νερο που χρησιμοποιώ ειναι α/ο με ph περιπου 7.5. εχω κανει καλιμπραρισμα 3 φορες.ειναι ολα σωστα.

θα το δοκιμασω.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω παιδιά ότι αυτό που βλέπει ο φίλος να επιπλέει είναι μια έκδυση κοπίποδου το οποίο είναι τρομερά συχνό φαινόμενο, αν ήταν νεκρό δε νομίζω να προλάβαινε να το έβλεπε , τα ψάρια δεν θα το άφηναν ούτε για πλάκα, απλά ξεχωρίζουν τις εκδύσεις και δεν τις τρώνε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η εκδοχή του Γιώργου είναι και η πιο λογική

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχεις κοπιποδα τροφαντα και καλοθρεμενα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αυτο πουλεσ έκδυση ειναι τι ακριβος?

οτι αλλαζουν δερμα?σαν τα φιδια ενα πραμα?

αυτο που βλεπω ειναι ακριβος οπως το κοπιποδο αλλα διαφανο.

σημερα ειδα αλλα δυο. ενα μεγαλου μεγεδους και ενα μικροτερου.

ψαρακια παιδια δεν εχω ακομα. ειναι μολις 7 ημερων το ενυδρειο μου.

Έγινε επεξεργασία - misigun
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καρκινοειδή, καβούρια, γαρίδες, κοπίποδα (ανήκουν και αυτά σ αυτή τη κατηγορία) καθώς μεγαλώνουν αλλάζουν εξωσκελετό και είναι μια φυσική διαδικασία.

Αν έτυχε να αλλάξουν πολλά μαζί (λόγω πληθυσμού) έχει καλός, αλλά κάνε και μετρήσεις στο νερό να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκονται οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου ειναι...

αμμωνία = 0

ph= 7.7

αλλατοτητα = 1024

ΝΟ2=0

0<ΝΟ3<1

το PH ειναι μικρο? πως ανεβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του pH μεταβάλλεται και από την ώρα που έγινε η μέτρηση, δηλαδή όταν τα φώτα είναι αναμμένα έχεις υψηλότερο pH απ ότι τις βραδυνές ώρες.

Επίσης έχεις υψηλότερο pH όταν υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, καθώς και καλύτερη οξυγόνωση.

Απ εκεί και πέρα υπάρχουν χημικοί τρόποι να το αυξήσεις με διάφορα σκευάσματα ή και μηχανικοί που κρατάνε πιο σταθερές ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αναταραξη της επιφανιας???

εχω ενα κυκλοφοριτη στο πανω μερος του ενυδρεια ισα ισα στην επιφανεια του νερου και χτυπα διαγωνια προς τα κανω.στην επιφανεια κανει κυματακια ειναι αρκετο αυτο?

Έγινε επεξεργασία - misigun
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ, το κατά πόσο αρκεί η όχι όμως δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...