Jump to content

Αυτόματο κλείσιμο Αντιστρωφης Οσμωσης


Recommended Posts

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας εάν ειπαρχει κάτι για να κλίνει την R/O όταν αυτή γεμίσει το βαρέλι με νερο

Το συγκεκριμένο σύστημα που εχω υποστηρίζεται από μπούστερ και θα πρέπει να κλίνει αυτοματα όταν γεμίζει το βαρέλι

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας εάν ειπαρχει κάτι για να κλίνει την R/O όταν αυτή γεμίσει το βαρέλι με νερο

Το συγκεκριμένο σύστημα που εχω υποστηρίζεται από μπούστερ και θα πρέπει να κλίνει αυτοματα όταν γεμίζει το βαρέλι

Εχει συζητηθεί ξανά φίλε μου το θέμα εδω...

υπάρχουν επαγγελματίες που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο , στο aquazone μπορείς να βρεις πληροφορίες επικοινωνίας και όχι μόνο :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς:

Shut-Off Valve με ή χωρίς το φλοτέρ

High Pressure Switch

και πιθανόν

Low Pressure Switch αν δεν έχεις.

Αλεξ εγω εχω μονο το Shut- Off Valve μονο.

Εχω προβλημα δηλαδη?

Το λειτουργω μια χαρα μεχρι τωρα αλλα αυτα με τις υψηλες και χαμηλες πιεσεις με αγχωσαν λιγακι :)

Για διευκρινισε αν μπορεις τι κανουν ακριβως και κατα ποσο ειναι απαραιτητα

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς:

Shut-Off Valve με ή χωρίς το φλοτέρ

High Pressure Switch

και πιθανόν

Low Pressure Switch αν δεν έχεις.

Αλεξ εγω εχω μονο το Shut- Off Valve μονο.

Εχω προβλημα δηλαδη?

Το λειτουργω μια χαρα μεχρι τωρα αλλα αυτα με τις υψηλες και χαμηλες πιεσεις με αγχωσαν λιγακι :)

Για διευκρινισε αν μπορεις τι κανουν ακριβως και κατα ποσο ειναι απαραιτητα

To κιτ χρειαζεται για να κλεινει το νερο .Εαν δεν υπαρχει booster pump , αυτο ειναι αρκετο.

Εαν υπαρχει και booster pump ,τοτε χρειαζεται και ενας διακοπτης που θα κλεινει την αντλια booster οταν σηκωνεται το φλοτερ . Για το λογο αυτο , εγκαθιστουμε ενα high pressure switch

Εφοσον υπαρχει ηδη αντλια booster ,low pressure switch και τροφοδοτικο 24V στο συστημα , μπορει να χρησιμοποιηθει και ηλεκτρικη διαταξη (εφοσον οι ηλεκτρολογικες γνωσεις του χρηστη το επιτρεπουν) :

Ενα ηλεκτρικο φλοτερ

κλεινει μια ηλεκτροβανα 24V, η οποια ειναι τοποθετημενη πριν το low pressure switch.Ετσι κλεινει εντελως η παροχη νερου και η αντλια booster .Για ασφαλεια , θα πρεπει να τοποθετηθει και ενα ρελε 24V στη διαταξη.

Έγινε επεξεργασία - WaterWaves
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...