Jump to content

πετρελαιο στο ενυδρειο??????????


Recommended Posts

εχω αυτο το προβλημα νομιζω πως φαινεται καθαρα στη φωτο.βλεπετε την αγνωστη αυτη ουσια η οποια ειναι σα λαδι καπως και στη μεση της ανοιξα μια τρυπα κουνωντας το λιγο για να φαινεται μηπως ξερετε τι ειναι?παντως να επεσε στο ενυδρειο καποιο υγρο οπως λαδι δεν υπαρχει περιπτωση.καπνιζω κοντα στο ενυδρειο...μηπως φταιει αυτο?δεν λειτουργω την αεραντλια η επιφανεια του νερου δεν ανακινειται χρησιμοποιω diy co2 εχω αληθινα φυτα.... SOS!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται καθαρά και το μέγεθος της φωτό

είναι πολύ μικρό ώστε να καταλάβουμε τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά αυτό το πράγμα επιπλέει?

Θα χρειαστεί φωτογραφία με μεγαλύτερη ανάλυση.

Πάντως έτσι και αλλιώς χρειάζεται ανατάραξη-κυκλοφορία στην επιφάνεια του ενυδρείου σου για καλύτερη οξυγόνωση, ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιείται CO2.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν και από την φωτό δεν φαίνεται καλα το πιθανότερο είναι να οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει κίνηση στην επιφάνεια του νερό δοκίμασε να το ψεκάσεις με νερό και μάλλον θα είσαι ok

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το πάρεις με ένα ποτηράκι και να το πετάξεις για να μην διαλυθεί στο ενυδρείο. Αύξησε την κυκλοφορία του νερού. Και βάλε και μια καλύτερη (μεγαλύτερη φώτο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο φαινόμενο. Πιστεύω οτι ωφείλεται στη μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στο νερό και το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ δωματίου και ενυδρείου ΔΕΝ προκαλεί το φαινόμενο που αναφέρεται παραπάνω!

Αυτό που χρειάζεσαι σίγουρα είναι μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας ή/και καλύτερο φιλτράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το μαζέψετε με χαρτί κουζίνας ή φίλτρο του καφέ αρκεί να μην σας διαλυθεί μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

CO2 Παραπανω απο οτι πρεπει ΔΕΝ ειμαι ομως συγουρος! Και εγω καπου το διαβασα και εχω φαει τον κοσμο να το ξαναβρω αλλα δεν..! Αν το ξαναβρω θα το δειξω.

Link to comment
Share on other sites

τί ταίζεις? Έίχα πάθει κάτι παρόμοιο όταν τάιζα bloodworms, σε φακελάκι, σα ζελέ είναι, πολύ λιπαρό. Αυτό ανέβαινε στην επιφάνεια, όπως το λάδι. Έκανα αλλαγές νερού με ένα καθαρό μπουκάλι... Το στόμιο μισό μέσα, μισο έξω, τραβάει νερό κυρίως από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ταιζω με νιφαδες και κοκους δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτο ομως. αν το πειραξεις δεν διαλυεται στο νερο, απλως σπαει σε πιο μικρα κομματια που ενωνονται ξανα. οταν ειχα αναταραξη στην επιφανεια δεν δημιουργοταν το φαινομενο αυτο. τωρα δεν εχω αναταραξη για να μη διαφευγει το διοξειδιο. (diy co2) απο οτι συμπαιρενω δεν πρεπει να ειναι κατι ανησυχιτικο.... οι τιμες του νερου ειναι μια χαρα, τα ψαρακια μια χαρα και τα φυτα. θα δοκιμασω να αναβω την αεραντλια το βραδυ να δω μηπως εξαφανιστει. θα σας κρατω ενημερους. ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια που το είδα τώρα, να το πω...

Είναι λιπαρά από τις τροφές και η κηλίδα δημιουργείται λόγω της πολύ χαμηλής ανατάραξης της επιφάνειας και της αργής ροής του νερού. Είναι ακίνδυνο τελείως, αρκεί να μην το αφήνεις να γίνεται πολύ και να καλύπτει όλη την επιφάνεια (δύσκολο). Το ίδιο φαινόμενο έχω στα συστήματα που διατηρώ τους Μονομάχους μου και το διαλύω με ψεκαστήρι νερού, όταν παραγίνει. Θα παρατηρήσεις ότι στις αλλαγές εξαφανίζεται. Η μεγαλύτερη και περισσότερη κίνηση στην επιφάνεια θα σου λύσει το "πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις δοκίμασε να αλλάξεις τροφή .

Ορισμένες δημιουργούν αυτό το ΄φιλμ΄ έντονα ,ενώ κάποιες άλλες όχι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...