Jump to content

νεο ενυδρειο.


Recommended Posts

γεια σας παιδια!

ειμαι νεος στο θαλασσινο και θελω την πολύτιμη βοηθεια σας.

εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρα.

http://www.servimg.com/image_preview.php?i...&u=13061642

που να βαλω τον εξοπλισμο μου οσο το δυνατο καλυτερα ωστε να μην πολυ φαίνεται.

εχω ενα skimmer, ενα εξωτερικο φιλτρο ,θερμοστατη,ηλεκτρονικο θερμομετρο, πεχομετρο και 2 τουρμπινες(για κυματα δεν ξερω πως λεγοντα και αν χρειαζονται και οι 2).

το ενυδρειο ειναι σε γωνια και οι πλευρες που φαινονται σαν βιτρινα ειναι η αριστερη και η μπροστα.οι αλλες κοιτουν σε τοιχο.

θελω να φτιαξω το καπακι μονος μου απλα θελω να μαθω αν πρεπει να παίρνει αερα το ενυδρειο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στην παρεα.

Οι κυκλοφοριτες,αν δεν ειναι πολυ μεγαλοι για τα λιτρα σου,χρειαζονται και οι δυο.Τοποθετησε τους αντιδιαμετρικα απεναντι,ωστε να επιτυχεις μια κυκλικη ροη.Εχε τουλαχιστον τον ενα να χτυπαει την επιφαεια,ετσι ωστε να εχεις καλη οξυγονωση του νερου.

Για τον ιδιο λογο,αλλα και για να αντιμετωπισεις τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου,θα πρεπει στο καπακι που θα φτιαξεις να βαλεις 2 ανεμηστιρακια (σαν αυτα των υπολογιστων).

Την ραβδο θερμανσης μπορεις να την βαλεις πισω πλαγιαστα και τον αισθητηρα του θερμομετρου,πισω σε μια γωνια,αλλα οχι πολυ κοντα στο θερμοστατη.Αν η ροη ειναι απο αριστερα προς δεξια στο πισω μερος του ενυδρειου σου,βαλτον αριστερα.

Το πεχαμετρο δεν το θεωρω απαραιτητο,αλλα αφου το εχεις,αστο.Για να δουλεψει σωστα στο θαλασσινο θελει καλιμπραρισμα με ph 7 και ph 10.

To ενυδρειο το προοριζεις για reef ή fish only?

Διακρινω καποιο εξωτερικο φιλτρο?Τι εχει μεσα?

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

.Για να δουλεψει σωστα στο θαλασσινο θελει καλιμπραρισμα με ph 7 και ph 10.

αυτό είναι απαραίτητο !

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στην παρεα.

Οι κυκλοφοριτες,αν δεν ειναι πολυ μεγαλοι για τα λιτρα σου,χρειαζονται και οι δυο.Τοποθετησε τους αντιδιαμετρικα απεναντι,ωστε να επιτυχεις μια κυκλικη ροη.Εχε τουλαχιστον τον ενα να χτυπαει την επιφαεια,ετσι ωστε να εχεις καλη οξυγονωση του νερου.

Για τον ιδιο λογο,αλλα και για να αντιμετωπισεις τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου,θα πρεπει στο καπακι που θα φτιαξεις να βαλεις 2 ανεμηστιρακια (σαν αυτα των υπολογιστων).

Την ραβδο θερμανσης μπορεις να την βαλεις πισω πλαγιαστα και τον αισθητηρα του θερμομετρου,πισω σε μια γωνια,αλλα οχι πολυ κοντα στο θερμοστατη.Αν η ροη ειναι απο αριστερα προς δεξια στο πισω μερος του ενυδρειου σου,βαλτον αριστερα.

Το πεχαμετρο δεν το θεωρω απαραιτητο,αλλα αφου το εχεις,αστο.Για να δουλεψει σωστα στο θαλασσινο θελει καλιμπραρισμα με ph 7 και ph 10.

To ενυδρειο το προοριζεις για reef ή fish only?

Διακρινω καποιο εξωτερικο φιλτρο?Τι εχει μεσα?

Καλη συνεχεια

οι κυκλοφοριτες ειναι 3000l/h ο καθε ενας.οταν βαζω τον εναν ψιλα κοντα στην σταθμη του νερου ισα να κανει κυμα στην επιφανια μεσα στο ενυδρειο γινετε ψιλο χαμος.

οταν λες θερμοκρασιες καλοκαιριου μιλαμε για το ενυδρειο οι για τις λαμπες. ανεμιστιρακια θα εβαζα απλα να τα βαλο να εξαερίζουν μονο το χωρο που θα ειναι οι λαμπες οι και το χωρο του ενυδρειου.και οι ανεμιστηρες και οι δυο να ρουφανε αερα απο μεσα η ενας να ρουφαει και ενας να δινει.

εξωτερικο φιλτρο εχω τις eheim και εχω βαλει μακαρονι αντιφοσφορο με ενεργο ανθρακα αυτο το βαμβακι (δεν θυμαμαι πως λεγεται) και σφουγαρι.επειδη και το εξωτερικο φιλτρο εχει αρκετα δινατι ροη που ειναι καλυτερο να μπει .χαμηλα η ψιλα?

το ενυδρειο το προοριζω για fish και αργοτερα ισως και λιγα κοραλια.

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι κυκλοφοριτες ειναι 3000l/h ο καθε ενας.οταν βαζω τον εναν ψιλα κοντα στην σταθμη του νερου ισα να κανει κυμα στην επιφανια μεσα στο ενυδρειο γινετε ψιλο χαμος. Εχεις πολυ μεγαλους για το ενυδρειο σου κυκλοφοριτες.Χρησιμοποιησε για αρχη τον εναν μονο.

οταν λες θερμοκρασιες καλοκαιριου μιλαμε για το ενυδρειο οι για τις λαμπες. ανεμιστιρακια θα εβαζα απλα να τα βαλο να εξαερίζουν μονο το χωρο που θα ειναι οι λαμπες οι και το χωρο του ενυδρειου.και οι ανεμιστηρες και οι δυο να ρουφανε αερα απο μεσα η ενας να ρουφαει και ενας να δινει. Το βασικο που μας ενδιαφερει ειναι πρωτα πρωτα η θερμοκρασια του νερου.Εγω σε ενυδρειο με καπακι ειδα οτι αν βαλω και τους 2 να φυσανε εχουν καπως λιγοτερη αποτελεσματικοτητα απο το να ρουφαει ο ενας και ο αλλος να φυσαει αλλα τα ανεμηστιρακια δεν βρεχονταν απο την εξατμιση και κρατουσαν περισσοτερο.

εξωτερικο φιλτρο εχω τις eheim και εχω βαλει μακαρονι αντιφοσφορο με ενεργο ανθρακα αυτο το βαμβακι (δεν θυμαμαι πως λεγεται) και σφουγαρι.επειδη και το εξωτερικο φιλτρο εχει αρκετα δινατι ροη που ειναι καλυτερο να μπει .χαμηλα η ψιλα?

το ενυδρειο το προοριζω για fish και αργοτερα ισως και λιγα κοραλια. Αφου καποια στιγμη θα μπουν κοραλια,μην χρησιμοποιησεις καθολου βιολογικο υλικο.Βγαλε δηλαδη το σφουγγαρι και το μακαρονι.Τι φωτισμο εχεις?

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη εχω 2 λαμπεσ τ8 15watt 1 μπλε 1 λευκη. στις επομενες μερες θα βαλω 4 τ5 24 watt 2 και 2.

τα ανεμιστηρακια επειδη δεν καταλαβα μου λεσ '' 2 να φυσανε εχουν καπως λιγοτερη αποτελεσματικοτητα '' εγω λεω να ρουφανε και τα 2.

να βγαλο το σβουγγαρι και το μακαρονι αλλα στι θεση τους τι να βαλο.ειναι καπως μεγαλο το φιλτρο και θα εχει κενο εκει.να το γεμισο με υαλοβαμβακα?

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη εχω 2 λαμπεσ τ8 15watt 1 μπλε 1 λευκη. στις επομενες μερες θα βαλω 4 τ5 24 watt 2 και 2. Yπεραρκετο φως :wacko:

τα ανεμιστηρακια επειδη δεν καταλαβα μου λεσ '' 2 να φυσανε εχουν καπως λιγοτερη αποτελεσματικοτητα '' εγω λεω να ρουφανε και τα 2. Εννοω να φυσανε και τα 2 αερα απο εξω,προς τα μεσα

να βγαλο το σβουγγαρι και το μακαρονι αλλα στι θεση τους τι να βαλο.ειναι καπως μεγαλο το φιλτρο και θα εχει κενο εκει.να το γεμισο με υαλοβαμβακα? Τιποτα.Βαλε αρκετο ανθρακα και αν μεινει κενο,δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...