Jump to content

Ανεμιστηρακια σε Plexiglass


babukis1st

Recommended Posts

Καλησπερα...Μετα την αλλαγη στο setup του ενυδρειου και με το καλοκαιρι να πλησιαζει πρεπει να κανω κατι με την ψυξη γιατι περυσι παραλιγο να γινει ψαροσουπα. :)

Σκεφτηκα να αντικαταστησω το καλοκαιρι τα γυαλινα καπακια που εχω με καπακια απο plexiglass με ανεμιστηρακια.

Εχω ομως μερικες αποριες.το ενυδρειο ειναι 1.40 χ 50 χ 60 δηλαδη 420 λιτρα και τα καπακια μου(2) ειναι 58 χ 23 το ενα.

1η απορια>Ποσα και τι διαμετρου ανεμιστηρακια πρεπει να βαλω?(Εγω σκεφτηκα να βαλω 2 σε καθε καπακι διαμετρου 12mm)

2η απορια>Το ενυδρειο ειναι diy και εχει 2 τρυπες στα πισω πλαινα για να περναν τα καλωδια και οι σωληνες των μηχανηματων.Απο τα 4 ανεμιστηρακια που σκεφτομαι να βαλω,να φυσαν και τα τεσσερα στο νερο η 3 να βαζουν και ενα να βγαζει?(Οπω ειπα υπαρχουν τρυπες να βγαινει η εξατμιση)

3η απορια>Να τοποθετησω φιλτρα σκονης απο την πανω πλευρα και προστατευτικα απο την κατω μην χτυπησει κανενα ψαρακι πανω και γινει σφαγη?

Παρακαλω στις απαντησεις να παραθετετε και τυπους απο ανεμιστηρακια για να εξυπηρετησουμε και τους υπολοιπους συνχομπιστες μας που ψαχνουν κατι δυνατο και αθορυβο.

Φιλικα,Μιλτος

Έγινε επεξεργασία - babukis1st
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυνατο και αθορυβο....δεν μπορω να σκεφτω κατι εκτως απο chiler.

Δεν ειναι και λιγα τα λιτρα....πιστευω πως με 4 ανεμιστηρακια δεν θα κανεις και πολυ δουλεια ακομα και αν βαλεις τα μεγαλητερα της αγορας.

Εγω θα προσαρμοζα με καποιο τροπο 2 κανονικους μεγαλους ανεμιστηρες να φυσανε ολη μερα.

Ειχες οντως προβλημα μεγαλο περσυ?

Για ποιο λογο?Σε τι σημειο το εχεις?

Εμενα το 500αρι μου που το χτυπαγε και ηλιος πανω απο 29 δεν πηγε!

Πιστευω πως μετα απο καποια λιτρα, δεν τιθεται ιδιαιτερο προβλημα ειδικα αν δεν μιλαμε για θαλασσινο...

Link to comment
Share on other sites

Δυνατο και αθορυβο....δεν μπορω να σκεφτω κατι εκτως απο chiler.

Το chiller μόνο αθόρυβο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως όπως λέει και ο Κωστας.... Δυνατο και αθορυβο ΔΕ γινεται!!!

Εγω σε ολα τα ενυδρεια εχω ανεμηστηρακια και κανουν δουλεια.... βεβαια με αρκετη εξατμηση.

Τωρα... στο καινουργιο που ειναι 700+250... θα δοκιμασω 5 ανεμηστηρες 120mm, αρκετα δυνατους.

Απο κει και περα... βλέποντάς και κάνοντας.

Εισαι σίγουρος για το plexi?? Εχω ακουσει οτι με τον καιρο κανει κουρμπα.... λυγίζει!!!

Εφοσον υπαρχουν τρυπες.... βαλτα όλα προς τα μεσα να φυσανε.... αρκει να ειναι καλης διαμετρου οι τρυπες σου.

Το τι διαμετρου θα ειναι τα ανεμηστηρακια ειναι δικό σου θεμα.... να δεις τι χωρο εχεις και τη αισθητική θα εχεις με τι μεγεθος... αφου φυσικά δεις και αν σε καλυπτουν.

Το φίλτρο σκονης το θεωρω απαραιτητα.... θα το καταλαβεις αφου το τοποθετησεις και δεις τι μαζευει.

Ξαναλεω... οι αθορυβοι... ΔΕΝ κανουν δουλεια.

Οσο για το chiller..... μην ξεχναμε οτι και κοστος αγορας εχει... και καταναλωση μεγαλη.... και αθορυβο ΔΕΝ ειναι!!!

Ελπιζω να βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Το chiller μόνο αθόρυβο δεν είναι.

Σε σχεση με τα 10-15 ανεμιστηρια που θα χρειαστουν για να δροσισουν τα 420 λιτρα ομως? :)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με τα 10-15 ανεμιστηρια που θα χρειαστουν για να δροσισουν τα 420 λιτρα ομως? :)

Ρε συ... ΔΕ μιλάμε 10-15... αλλα 4-5 το πολυ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα 420 λίτρα δεν χρειάζετε πάνω από 4 έως 6 ανεμιστηράκια των 10 ή 12 cm.

Αν το σπίτι δεν είναι πολύ ζεστό τα 4 είναι αρκετά.

Για 4 δύο προς τα μέσα και δύο προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πειτε παιδια! :):D

Κωστη..... κι εγω τις ιδιες διαφωνίες ειχα... μεχρι που το δοκίμασα!!!

Αλλα πάντα συνδεμενο με eliwel

Link to comment
Share on other sites

Τα 260 λίτρα φυτεμένο το κρατάω εδώ και χρόνια στους 27 βαθμούς με 2 ανεμιστηράκια.

Ένα των 12cm προς τα μέσα και ένα 10cm προς τα έξω.

Βέβαια συνδεδεμένα με eliwel

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα 4 ανεμιστηρακια των 12εκ πιστευω οτι θα κανουν δουλεια.Για chiller το αποκλειω γιατι εχει πολυ μεγαλο κοστος.Η αισθητικη ερχεται τελευταια παντως,σκοπος ειναι να γινει σωστα η ψυξη....

Οσο για το plexi φιλε κωστα θα το κανω 10αρι(10χιλ) και δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Με την τροφοδοσια τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα τροφοδοτικό 12VDC / 2A (απλό ή ρυθμιζόμενο) θα είσαι OK

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω εναν eliwell αλλα με την συνδεση κολλαω.Ειδα σχετικα αρθρα αλλα δεν καταλαβα και πολλα.Ειναι αξιοπιστος?

οσο αφορα το περσινο καλοκαιρι ειχα θερμοκρασιες 33-34 και να φαναταστειτε οτι δεν το βλεπει ο ηλιος απλα ειμαι ρετιρε και το καλοκαιρι κανεις σαουνα μεσα στο σπιτι...

Πρεπει να παρω δραστικα μετρα για φετος γιατι αλλαξα και τα ψαρια και αυτα δεν θα αντεξουν...

Οι oscar δεν ειχαν παντως προβλημα,σκυλια μαυρα ειναι :):D:closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - babukis1st
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ αξιόπιστος.

Για συνδεσμολογία τι ποιο απλό από αυτό.

Αν η θερμοκρασία ανεβαίνει τόσο ψιλά συχνά βάλε 6 ανεμιστήρες. 3 προς τα μέσα και 3 προς τα έξω. (Εγώ θα δοκίμαζα πάντος πρώτα τους 4).

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Με ένα τροφοδοτικό 12VDC / 2A (απλό ή ρυθμιζόμενο) θα είσαι OK

K. Δημητρη.... τα ανεμηστηρακια των 120mm ειναι 0,53Α.

Οπότε δε θα τον καλύψει αυτο.... αναγκαστηκα θα πρεπει να παει στη ιδια λυση με εμενα.

12v 4A...... με κόστος 14,40€

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα βαλω 4 και αν δεν κανει δουλεια βλεπουμε...Με τον eliwell ηλαδη θα πρεπει να εχω και τον θερμοστατη στην πριζα το καλοκαιρι σε περιπτωση που πεσει αρκετα η θερμοκρασια???(αν γινει ποτε αυτο βεβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω όλα πάνω μόνιμα χειμώνα καλοκαίρι. Ότι χρειαστεί παίρνει μπρος μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα βαλω 4 και αν δεν κανει δουλεια βλεπουμε...Με τον eliwell ηλαδη θα πρεπει να εχω και τον θερμοστατη στην πριζα το καλοκαιρι σε περιπτωση που πεσει αρκετα η θερμοκρασια???(αν γινει ποτε αυτο βεβαια!)

Με 4 ξεκινα.... :closedeyes:

Θεωρητικά ΔΕ χρειαζεται.... ο eliwel θα τον κοντρολαρει και το θερμαντηρα.

Απλά κατα τον Ιουνιο... δες πως πανε οι θερμοκρασιες... και αν ειναι υψηλες.... μαζεψε τον. Αυτο όχι γιατι θα δουλευει... αλλα για να εχει μεγαλύτερη διαρκεια ζωης.

Οχι υπάρχουν από 0.25Α.

Επειδη ειχα κοιταξει τι υπαρχει..... ειδα οτι οι δυνατοι.... ειναι στα 0,53... σαφως υπαρχουν και με μικροτερα Α.... αλλα θεωρητικά σκεπτόμενος ειπα οτι μικροτερα Α.... αρα λιγότερα watt.... αρα μικρότερη απόδοση. :)

Κι αφου ειναι στα 12volt.... η καταναλωση ειναι μηδαμινή

Υ.Γ. Ελπιζω να μην μπερδεψαμε το φιλο μας. :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τα παιδια στο you.gr ωρα και μου προτειναν αυτους.

Τι λετε εσεις κανουν δουλεια?(το απαισιο κοκκινο με χαλαει πολυ αλλα αν ειναι καλα θα το υποστουμε και αυτο.....

Αν θελετε δωστε μου καποιο link απο τα δικα σας για να δω και κανενα καλυτερο...

Έγινε επεξεργασία - babukis1st
Link to comment
Share on other sites

Νίκο

1. Η διάρκεια ζωής δεν εξαρτάτε από το αν ο θερμαντήρας είναι μόνιμα μέσα στο νερό, ιδίως αν μέσα στο νερό είναι μόνο το γυάλινο μέρος. (πράγμα που κατ εμένα είναι και το σωστό για την δική μας ασφάλεια.)

2. Η απόδοση ενός ανεμιστήρα δεν εξαρτάτε μόνο από τα αμπέρ, αλλά κυρίως από τη ποιότητα κατασκευής και συγκεκριμένα από το τρόπο που περιστρέφεται και τον σχεδιασμό των πτερυγίων.

babukis1st

Δείχνει πολύ καλός. Έλεγξε και τα amper του.

Link to comment
Share on other sites

13,33€ ο ένας?? :)

Εγω απο 120mm λεω αυτους....

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Cas...Y1225SL12SH.htm

Tα χαρακτηριστηκα ειναι εδω:

http://www.scythe-usa.com/product/acc/026/...5sl_detail.html

Μην κοιτας μονο θορυβο και διαμετρο.... αλλα και ροή αέρα.

Υ.Γ. Σαφως ο κ. Δημητρης γνωριζει πολυ καλυτερα το ηλεκτρολογικο θεμα.... εγω απλα γραφω τη σκεψη μου.... θεωρητικά πάντα.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Μιλτο με λενε παιδια απλα για να μην μιλαμε με τα nickname.

Eliwell βρηκα στον αμαζονιο και τον εχει 63 ευρωπουλα...Τσιμπαει λιγο η μου φαινεται?

Εδω στην θεσσαλονικη μπορουμε καπου να τον βρουμε φθηνοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Nikoloutso ευχαριστω πολυ καλη η τιμη που μου εδειξες.Αυτους τους εχεις εσυ?

Ειναι δηλαδη δοκιμασμενοι οτι κανουν δουλεια?Απο θορυβο πως πανε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...