Jump to content

Mollies και Guppies σε θαλασσινό νερό?


viciouscircle

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς να προσαρμόσει σε θαλλασινό νερό mollies και guppies?

Βλέπω σε διάφορες συζητήσεις ξένων φόρουμ πως με πολύ αργή προσαρμογή ζουν μια χαρά και το δικαιολογούν με τους φυσικούς βιοτόπους των ψαριών που είναι συχνά σε εκβολές ποταμών και τα βρίσκεις και στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

στο παρελθον αρκετοι κατ'εμε εντελωςε λανθασμενα, στρωνανε θαλασσινα ενυδρεια χρησιμοποιωντας μολλυ............εαν γινει σωστα ο εγκλιματισμος μπορουνε μια χαρα να ζησουν σε θαλασσινο νερο,χωρις βεβαια να ξαναμπορεσουν να επιστρεψουν ποτε ξανα στο γλυκο...

Link to comment
Share on other sites

Γεννάνε κιόλας? Ρωτάω γιατί είναι μια ένδειξη οτι περνάνε καλά.

αυτο ειλικρινα γιωργο μου δεν το γνωριζω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και το θέμα έχει ανοιχτεί εδώ και πολύ καιρό μετά την βοήθεια του Delta66 τώρα το είδα γιατί είχα ανοίξει και εγώ ένα τέτοιο θέμα για τα Guppies σε υφάλμυρο νερό πριν απο λίγες μέρες. Συγκεκριμένα είχα εγκληματίσει και ουσιαστικά προσαρμόσει Guppies σε υφάλμυρο νερό με αποτέλεσμα όχι μονο να επιβιώνουν αλλά να γεννάνε σαν τρελά, βέβαια η επιστροφή στο γλυκό νερό μετά απο αυτή την προσαρμογή είναι δύσκολη γιατί έχουμε μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας (άσχετα αν γίνεται σταδιακή επαναπροσαρμογή σε γλυκό νερό).

Πάντως το εκλπηκτικό είναι η συμπεριφορά των Guppies να μην σταματάνε να γεννάνε σε υφάλμυρο νερό

:ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

παραα πολυ ενδιαφερον θεμα και αν γινεται να προχωρησει σε πειραματα, που δεν θα βλαψουν τα ψαρακια βεβαια, θα μπορουσε να βγαλει καποιες σταθερες απο τις μετρησεις και κανοντας και καρφιτζωμα στα ζωοτοκα να μπορει καποιος να εχει με στοιχεια μια εικονα για τα guppy σε υφαλμιρο...

Υ.Γ. γεννανε που γεννανε συνεχεια, θα προσεχω μην μου πεσει αλλατι μεσα στο ενυδρειο και γινουνε στρατος!!! :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

απο αρχαια προσωπικη μου εμπειρια πανω στο θεμα εχω να πω πως απο περιβαλλον υφαλμυρο αν δοκιμασουμε εστω και σιγα -σιγα να τα επαναφερουμε στο γλυκο υπαρχουν πολλες απωλειες.λεω ισως και το τονιζω το ''ισως'' πως τα επηρεαζει το redox.....

Link to comment
Share on other sites

Τα πειράματα είναι μια άλλη διαδικασία, φυσικά θα τα επηρεάσει και σίγουρα αυτή η παράξενη συμπεριφορά οφείλεται σε κάποιο λόγο. Όμως χρειάζεται πολύ μελέτη και γνώση για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Εν πάσει περιπτώση κ απο επιστημονικά δεδομένα προκύπτει ότι το περιβάλλον αναπαραγωγής μπορεί να είναι Αλμυρό, Γλυκό (μαλακό, σκληρό) και υφάλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που καποιος αρχαριος θα μπορουσε να κανει (οπωε εγω αλλα οχι εγω γτ δεν ασχολουμε με αλμυρα :ninja::helpsmilie: ....) αλλα θα με ενδιεφερε... δηλαδη υπαρχουν καποιοι που θα μπορουσαν να βαλουν τα γκαπι με θαλλασινα ψαρια σε θαλλασινο ενυδρειο, εστω και αν τα εβαζαν αυτα πρωτα σταδιακα με αυξηση αλατοτητας εως οτου να ειναι στις συνθηκες για θαλλασινα ψαρια το νερο?

βεβαια οι ερωτηση ειναι εντελως θεωρητικη και σε καμια περιπτωση πρακτικη γτ επερχονται ενα σορο παραγοντες αρνητικοι, απο τη διαφορα των βιοτοπων που ζουν μεχρι αρρωστιες κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που καποιος αρχαριος θα μπορουσε να κανει (οπωε εγω αλλα οχι εγω γτ δεν ασχολουμε με αλμυρα :ninja::helpsmilie: ....) αλλα θα με ενδιεφερε... δηλαδη υπαρχουν καποιοι που θα μπορουσαν να βαλουν τα γκαπι με θαλλασινα ψαρια σε θαλλασινο ενυδρειο, εστω και αν τα εβαζαν αυτα πρωτα σταδιακα με αυξηση αλατοτητας εως οτου να ειναι στις συνθηκες για θαλλασινα ψαρια το νερο?

βεβαια οι ερωτηση ειναι εντελως θεωρητικη και σε καμια περιπτωση πρακτικη γτ επερχονται ενα σορο παραγοντες αρνητικοι, απο τη διαφορα των βιοτοπων που ζουν μεχρι αρρωστιες κτλ κτλ....

Κοίτα εγώ ιχθυολόγος είμαι αλλά δεν μπορώ να πω οτι είμαι ειδικός σίγουρα υπάρχουν αρχάριοι εδω μέσα που ξέρουν πάρα μα πάρα πολλά, εγώ έχω πολλά χρονια ακόμα μπροστά μου ώστε να αποκτήσω εμπειρίες σε αυτό τον τομέα, απλά λόγω δουλειάς πανω απο ενα χρόνο σε χώρο ενυδρείων και μετά σε προσωπικό επίπεδο ξέρω οτι τα Guppies είναι πολύ ανθεκτικά και κατοικούν σε όλους τους τύπους των ενυδρείων.

Ουσιαστικά αυτό που ρώτησες μπορεί να γίνει αλλά για να γίνει αυτός ο εγκληματισμός απο γλυκό σε αλμυρό θα πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα.

ουσιαστικά γίνεται σταδιακή μετάβαση απο γλυκό σε υφάλμυρο κ μετά σε αλμυρό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ ιχθυολόγος είμαι αλλά δεν μπορώ να πω οτι είμαι ειδικός σίγουρα υπάρχουν αρχάριοι εδω μέσα που ξέρουν πάρα μα πάρα πολλά, εγώ έχω πολλά χρονια ακόμα μπροστά μου ώστε να αποκτήσω εμπειρίες σε αυτό τον τομέα, απλά λόγω δουλειάς πανω απο ενα χρόνο σε χώρο ενυδρείων και μετά σε προσωπικό επίπεδο ξέρω οτι τα Guppies είναι πολύ ανθεκτικά και κατοικούν σε όλους τους τύπους των ενυδρείων.

Ουσιαστικά αυτό που ρώτησες μπορεί να γίνει αλλά για να γίνει αυτός ο εγκληματισμός απο γλυκό σε αλμυρό θα πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα.

ουσιαστικά γίνεται σταδιακή μετάβαση απο γλυκό σε υφάλμυρο κ μετά σε αλμυρό.

καταλαβα πως το λες και μπραβο σου για τις επιφυλαξεις που κρατας γτ το θεμα δεν ειναι απλο και σιγουρα εχει κινδυνους για τα ψαρια. εγω καλυφθηκα πανω σε αυτο. το μονο που θα ειχα την περιεργια ειναι να ακουσω και καποιον που εχει δει με τα ματια του κατι τετοιο να συμβαινει και πως συνεβει

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα πως το λες και μπραβο σου για τις επιφυλαξεις που κρατας γτ το θεμα δεν ειναι απλο και σιγουρα εχει κινδυνους για τα ψαρια. εγω καλυφθηκα πανω σε αυτο. το μονο που θα ειχα την περιεργια ειναι να ακουσω και καποιον που εχει δει με τα ματια του κατι τετοιο να συμβαινει και πως συνεβει

:helpsmilie:

Να΄σαι καλά ρε man.

:ninja:

Έγινε επεξεργασία - PATRA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...