Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!!! :)

Σύντομα θα βάλω μπρος ένα DIY ενυδρείο 230 διαστάσεων 120x40x50 με σκοπό να φιλοξενήσω δύο τρείς δίσκους!

Δεν είμαι αρχάριος αλλά έχω εμπειρία σε ασιατικά ψάρια περισσότερο και με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω αγχωθεί!! :D

Επίσης θέλω να το φυτέψω με ότι επιτρέπεται φυσικά και να τοποθετήσω και κανα αλγοφάγο ψάρι ή ίσος γαρίδες αν με παίρνει!!!

Οι απορίες που έχω λοιπόν είναι οι εξής:

1.Πόσος φωτισμός χρειάζεται καθώς κάποιοι αναφέρουν πως οι δίσκοι χρειάζονται λιγότερο φως!

2.Πως μπορώ να διατηρώ τις συνθήκες σταθερές όταν κάνω έως και δύο αλλαγές την ημέρα σε τόσα λίτρα νερού; Υποθέτω πως αν βάζω νερό βρύσης και να το ρυθμίζω σιγά σιγά θα είναι πρόβλημα. Υπάρχει κάποιο υλικό που να δρα ρυθμιστικά στο pΗ κάποια ρητίνη ίσως!!

3.Τέλος θέλω κάποια πρόταση για φίλτρο! Μέγεθος, ονομασία και τιμή πάνω κάτω!!!!!

Υ.Γ. Λάβετε υπόψη πως δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο ενυδρείο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλη αρχη στους βασιλιαδες του γλυκου φιλε μου.!! :)

για ρχη νομιζω πως 2 τ5 54βατ αρκουνε για το ενυθδρειο σου.

απο φυτα οχι πολλα, μερικες βαλισνεριες,η και εχινοδωροι μονο νομιζω πως αρκουνε.πολλες ριζες-ξυλα,λευκη χαλαζιακη αμμο και θα ειναι σουπερ.

απο φιλτρανση οτι μπορεις μεγαλυτερο και σαφως σε διπλο νουμερο..!!!1 μηχανικη φιλυτρανση και ενα με φουλ βιολογικο.

απο το θεμα νερου νομιζω πως νερο απο α/ο ειναι μονοδρομος και μπορεις επισης να παιξεις με τυρφη για εμπλουτισμο χουμικων και τανινων..

για αλγοφαγο μπορεις να βαλεις και καναν αγκιστρους,ενω προσωπικα δεν θα εβαζα γαριδες λογω θερμοκρασιας και διαφορετικων συνθηκων νερου....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Klaz δεν το σκέφτηκα καν για τις γαρίδες!!!

Σχετικά με την αντίστροφη όσμωση όμως δεν έχω ιδέα από πού μπορεί να προμηθευτώ και πόσο θα κοστίσει!!

Έχεις στο νου σου κάποιο μαγαζί στην Αθήνα να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!! :)

Σύντομα θα βάλω μπρος ένα DIY ενυδρείο 230 διαστάσεων 120x40x50 με σκοπό να φιλοξενήσω δύο τρείς δίσκους!ειναι λιγα τα λιτρα και εκτος αυτου οι δισκοι πανε σε ομαδες (5 και ανω )

Δεν είμαι αρχάριος αλλά έχω εμπειρία σε ασιατικά ψάρια περισσότερο και με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω αγχωθεί!! :D

Επίσης θέλω να το φυτέψω με ότι επιτρέπεται φυσικά και να τοποθετήσω και κανα αλγοφάγο ψάρι ή ίσος γαρίδες αν με παίρνει!!!θα ειναι που θα ειναι λιγα τα λιτρα θα βαλεις και αλλα ψαρια συν φυτα ??

Οι απορίες που έχω λοιπόν είναι οι εξής:

1.Πόσος φωτισμός χρειάζεται καθώς κάποιοι αναφέρουν πως οι δίσκοι χρειάζονται λιγότερο φως!

και μια λαμπα να παιξεις 54αρα ειναι αρκετο το φως .... για τους δισκους , για τα φυτα σου ομως θα ειναι λιγο

2.Πως μπορώ να διατηρώ τις συνθήκες σταθερές όταν κάνω έως και δύο αλλαγές την ημέρα σε τόσα λίτρα νερού; Υποθέτω πως αν βάζω νερό βρύσης και να το ρυθμίζω σιγά σιγά θα είναι πρόβλημα. Υπάρχει κάποιο υλικό που να δρα ρυθμιστικά στο pΗ κάποια ρητίνη ίσως!!εαν κανεις 2 φορες τη μερα αλλαγες τοτε θα εχεις θεμα με τη βιολογια σου

3.Τέλος θέλω κάποια πρόταση για φίλτρο! Μέγεθος, ονομασία και τιμή πάνω κάτω!!!!! eheim 2217

Υ.Γ. Λάβετε υπόψη πως δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο ενυδρείο!!!βαλε αλλα ψαρια εκτος απο Δισκους

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Klaz δεν το σκέφτηκα καν για τις γαρίδες!!!

Σχετικά με την αντίστροφη όσμωση όμως δεν έχω ιδέα από πού μπορεί να προμηθευτώ και πόσο θα κοστίσει!!

Έχεις στο νου σου κάποιο μαγαζί στην Αθήνα να μου προτείνεις;

απο 55 ευρο και πανω www.waterwaves.gr

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια ΕΔΩ

Επισης τα ψαρια αυτα ειναι κοπαδοψαρα,και με δυο-τρια δε θα εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα κάπου διάβασα πως το φίλτρο δεν πρέπει να έχει μεγάλη κυκλοφοριακή δυνατότητα γιατί μπορεί να προσροφά τα μικρά τους!!Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα κάπου διάβασα πως το φίλτρο δεν πρέπει να έχει μεγάλη κυκλοφοριακή δυνατότητα γιατί μπορεί να προσροφά τα μικρά τους!!Αληθεύει;

φτασε με το καλο στη γεννα και θα τη βρουμε την ακρη για τα μικρα :):D:closedeyes:

Θελουν γενικοτερα χαμηλη κυκλοφορια αλλα αυτο δεν σημαινει πως το φιλτρο πρεπει να εχει χαμηλη κυκλοφορικοτητα

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα κάπου διάβασα πως το φίλτρο δεν πρέπει να έχει μεγάλη κυκλοφοριακή δυνατότητα γιατί μπορεί να προσροφά τα μικρά τους!!Αληθεύει;

καλα εσυ προλαβες να σκεφτεις και γεννες....!!!!παρτα σιγα-σιγα τα πραγματα...

ναι μπορει τα λιτρα σου να ειναι λιγα για δισκους,αλλα εαν τα παρεις μικρα σε ηλικια και μιλαω για 4-5,ισως βγλαεις ζευγαρι σε λιγο καιρο και ετσι τα υπολοιπα τα διωχνεις και μενεις με το ζευγαρι μεχρι πιθανοτατα να πας σε μεγαλυτερα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Απλά εφόσον μπω στην διαδικασία να αγοράσω φίλτρα γιατί να μην υπολογίσω και αυτό;

Πάντως κάπως έτσι το έχω σκεφτεί να το κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά εφόσον μπω στην διαδικασία να αγοράσω φίλτρα γιατί να μην υπολογίσω και αυτό;

Πάντως κάπως έτσι το έχω σκεφτεί να το κάνω!!

για φιλτρα πας για 2 χ 2217 . μεγαλη κυκλοφορια αλλα μπορεις να ρυθμισης τη ροη ητε πειραζοντας τα βανακια ητε ανοιγοντας μεγαλυτερες τρυπες στα σπρευ μπαρ ( ετσι το εχω εγω )

Link to comment
Share on other sites

για φιλτρα πας για 2 χ 2217 . μεγαλη κυκλοφορια αλλα μπορεις να ρυθμισης τη ροη ητε πειραζοντας τα βανακια ητε ανοιγοντας μεγαλυτερες τρυπες στα σπρευ μπαρ ( ετσι το εχω εγω )

Σε ευχαριστώ για την παράθεση αλλά νομίζω πως υπερβάλεις λίγο για τον λόγο πως κύριο λόγο για την ανάπτυξη των αερόβιων βακτηρίων είναι η επιφάνεια του υποστρώματος που αναπτύσσονται μιας και το φράγμα που υπάρχει στο επιφανειακό οριακό στρώμα μεταξύ κυτταρικής μεμβράνης και νερού είναι μηδαμινό για το μέγεθός τους κάτι που δεν ισχύει για την άλγη!!Άρα δεν χρειάζονται τόση κυκλοφορία!!

Ωστόσο είμαι υπέρ της χρήσης δύο φίλτρων!!

Ένα για την βρώμικη δουλειά και ένα για την βιολογία!!!

Επίσης γράψε λάθος για τις δύο αλλαγές νερού την ημέρα σε δύο αλλαγές νερού την εβδομάδα!! :)

Έγινε επεξεργασία - Stav!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα. :thumbup:

Τα λιτρα ειναι οντως λιγα και δεν θα ειναι 240 αλλα περιπου 190 καθαρα.

Το θεμα κυκλοφοριας δεν ειναι απολυτο.

Γενικοτερα τους δισκους καλο ειναι να τους εχουμε μονους τους χωρις αλλα ειδη, ειδικα σε λιγα λιτρα.

Αν οπως ειπες εκανες δυο φορες αλλαγη την ημερα δεν θα χρειαζοσουν ιδιαιτερη βιολογια

(αναλογα τα ποσοστα βεβαια). Δυο φορες την εβδομαδα απο 20% κανω στο δικο μου με

900 περπου καθαρα 40λτ βιολογια και 7 ατομα. Υπερβολη? Εγω και οι δισκοι μου το ξερουμε. :)

Στα λιτρα αυτα και ενα σωστο κοπαδι, 7+ ατομων, απαιτει καθημερινη αλλαγη νερου για το λογο

οτι η συχνοτητα και η ποσοτητα ταισματος ειναι αυξημενη αν θες να εχεις δισκους και οχι σουβερακια.

Ο φωτισμος εως 0.5w/lt max. Τα φυτα, αν, πρεπει να ειναι σε 2η μοιρα και χαμηλων απαιτησεων.

Η χρηση της α/ο ειναι απαραιτητη.

Δυσκολο σχετικα επιχειρημα αλλα οχι αδυνατο υπο προυποθεσεις.

Θα δεις μονος σου οτι οταν μεγαλωσουν λιγο θα δυσανασχετουν λογω χωρου με ολα τα

ασχημα επακολουθα. Για δισκους απο 350-400λτ και πανω.

Σχετικα με τη γενα τωρα... μεγαλο κεφαλαιο και απλα σου λεω οτι χρειαζεσαι 100λτ

γενηστρα δλδ το μισο ογκο του ενυδρειου σου.

Τωρα που θα μπουν τα μικρα μετα... . Εγω εχω γενα και σκεφτομαι που θα τα βαλω

αργοτερα, φαντασου να αφησω και το 2ο ζευγαρι να γεννησει. :closedeyes:

Υ.Γ. Σκεψου το καλα κατα τη γνωμη μου. :D

Link to comment
Share on other sites

- Στη θεση σου θα εβαζα 5 δισκους εκτροφης (και οχι αγριους) και τιποτα αλλο σε 240 λιτρα.

- Θα ειχα καλη φιλτρανση και εννοω 8-10 λιτρα βιολογικο μονο. (πχ 2 Χ 2217).

Ακομα καλυτερα αν πριν απο αυτα εβαζα σε σειρα δυο 2213 μονο με μηχανικο υλικο (σφουγγαρια και ehfimech) και ειχα στα 2217 μονο βιολογικο υλικο.

Θα ανοιγα μονο τα 2213 για συντηρηση και τα 2217 αραια και που.

- Θα εκανα πολυ συχνες αλλαγες 2-3 την εβδομαδα.

Γι'αυτο θα κοιταγα να κανω πιο ευκολη τη ζωη μου με ευκολια στις αλλαγες.

πχ κατι τετοιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=361541

Και αν δεν με πειραζε το blackwater θα εριχνα το πεχα και θα μαλακωνα λιγο το νερο με τυρφη για να μη χαλαω πολυ νερο με την ΑΟ.

Και με 6.5-7 πεχα μια χαρα θα ειναι τα δισκακια εκτροφης.

Απο φυτα μονο εχινοδωρους μεγαλους και μικρους (μικρους εννοω tenellus) και καποια επιφανειας πχ Pistia stratiotes, hydrocotyle leucocephala

Ριζες ξυλων.

Θερμανση καλη με 2 θερμαντηρες συνολο 1.5 βατ ανα λιτρο και controller θερμοκρασιας.

Κατω αμμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα αριθμου των ατομων θα επιμεινω στα 7+ διαπιστωμενα. :wacko:

Εχοντας 4 με πολλα προβληματα πηγα στους 7 με καλυτερα αποτελεσματα, στους

9 ακομα καλυτερα και οταν πηρα το ζευγαρι απο το κοπαδι αλλαξε παλι ολη η ισορροπια.

Οσο μεγαλυτερο το κοπαδι τοσο καλυτερα. :wub:

Φυτα σε αυτα τα λιτρα δεν θα εβαζα καθολου. Δεν εχει χωρο, αντε καποιο επιφανειας.

Το ph καλο θα ειναι να ειναι γυρω στο 5. Για αρχη και ευκολη προσαρμογη

μετα την αγορα το 6,5-7 ειναι καλο. Μετα σταδιακα στο 5. :wub:

Υπαρχουν α/ο με αποδοση 1.2+ - 0.8- (καθαρο - βρωμικο), το σημαντικοτερο ειναι

το τι κρατα η α/ο απο επιβλαβη στοιχεια που η τυρφη δεν. Απλα κοστιζουν λιγο.

Ολοι δεν εχουμε την τυχη σαν μερικους, μερικους ονοματα δεν λεμε Σπυρο

τον λενε, να βγαζει η βρυση μας 6 ph. :bowdown:

Παντα για εκτροφης μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτροφης δισκοι σε ph5 ?

Απο προσωπικες μου εμπειριες θα σου πω οτι για χρονια διατηρουσα και μεγαλωνα δισκους σε 6.4-6.5 οπως και τωρα λογω της μεγαλης οσμωσης σε 4.5. Διαφορες δεν εχω δει.

Διαφορα στα χρωματα των δισκων ειδα με την μειωση του TDS.

Link to comment
Share on other sites

εγω και σε νερο βρυσης δεν εχω δει διαφορα ( μετρησεις νερου ph 7.4 , gh 11 , kh 6 ) me τη χρηση ενος λιτρου τυρφης θα πεσει το ph και ειμαστε μια χαρουλα , εχω προσεξει οτι μετα απο αλλαγη νερου και αποτομο ανεβασμα ph εχει βγει γεννα το ιδιο βραδυ ( προσωπικη εμπειρια που μπορει να ειναι και συμπτωση )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αποτομη αυξηση του PH και με την σχεδον αμεση γεννα το εχω δει και εγω σε δικο μου ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

εγω και σε νερο βρυσης δεν εχω δει διαφορα ( μετρησεις νερου ph 7.4 , gh 11 , kh 6 ) me τη χρηση ενος λιτρου τυρφης θα πεσει το ph και ειμαστε μια χαρουλα , εχω προσεξει οτι μετα απο αλλαγη νερου και αποτομο ανεβασμα ph εχει βγει γεννα το ιδιο βραδυ ( προσωπικη εμπειρια που μπορει να ειναι και συμπτωση )

Γνωριζω αρκετο κοσμο που παιζει με νερο βρυσης και χρηση τυρφης και ph 6.7-6.8 με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και στο 7.5 και στο 8 να τους εχεις. Λεμε τωρα.

Η τιμη αυτη ειναι ενα μετρο προληψης ασθενειων, για να μην αρχισουμε τα περι DNA. :wacko:

Αν θυμασαι το εχει προτεινει ο Volker Stendker και ο Bleher. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!

Έχω προβληματιστεί πολύ για τα λίτρα οπότε θα δω μήπως μπορέσω να κάνω κάτι με αυτό πρώτα και μετά βλέπουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περαν ομως της προληψης ασθενιων σε τοσο χαμηλα PH δεν αναπτυσονται και τα βακτηρια οποτε και η βιολογια δεν λειτουργει το ιδιο. Εγω μιλω παντα μεσα απο προσωπικες μου εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αποτομη αυξηση του PH και με την σχεδον αμεση γεννα το εχω δει και εγω σε δικο μου ζευγαρι.

Γιατι η μειωση της θερμοκρασιας δεν σας κανει?

Κανονιστε να αρχισουν το ανεβοκατεβασμα του ph προκειμενου

να δουν γενα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της γνωμης οτι αυτη η πιπιλα ( ph κατω απο 6 ) πρεπει να κοπει καποια στιγμη . απο τη στιγμη που δεν ειδα διαφορα και απο στο 6 ph και στο 7.4 ποιος ο λογος να τρεχω ?

Παντα μιλαω για προσωπικη μου εμπειρια - αποψη .

Οταν υπαρχει καθαρο νερο και σωστη βιολογια και γενικοτερα σωστος τοπος διαβιωσης τοτε ποιος ο λογος να σου βγει ασθενεια ? ητε εισαι σε 5 ph ητε σε 8

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...