Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!

Έχω προβληματιστεί πολύ για τα λίτρα οπότε θα δω μήπως μπορέσω να κάνω κάτι με αυτό πρώτα και μετά βλέπουμε!!!!

Εγω στο παρελθον πριν αρκετα χρονια καταφερα με συχνες αλλαγες και με καλη φιλτρανση να μεγαλωσω 4 δισκους στα λιτρα που σκεφτεσαι να φτιαξεις. Προβληματα συμπεριφορας δεν ειχα. Ισως μου εκατσαν σωστα τα συγκεκριμενα ψαρια. Ισως τα πηγαν καλα επειδη τα μεγαλωσα απο μικρα και ηταν ιδιου μεγεθους (5 εκ). Παντως αν την δεδομενη χρονικη στιγμη δεν σε περνει για μεγαλυτερο ενυδρειο εγω θα σου προτεινα να το προσπαθησεις. Και στην πορεια πολλα αλλαζουν οποτε μπορει να το σκεφτεις και να μπορεις να πας και σε μεγαλυτερο. Τρωγοντας ερχεται η ορεξη...

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περαν ομως της προληψης ασθενιων σε τοσο χαμηλα PH δεν αναπτυσονται και τα βακτηρια οποτε και η βιολογια δεν λειτουργει το ιδιο. Εγω μιλω παντα μεσα απο προσωπικες μου εμπειριες.

Συμφωνω και νομιζω οτι τσεκαρεις τις γνωσεις μου γιατι σιγουρα τα ξερεις. :wacko:

Δεν ειναι μονο το ph ειναι και οι θερμοκρασιες κλπ

Παρτε και ενα χρησιμο link δια χειρος vicious

σχετικα με τα βακτηρια.

Σε ποιες τιμες ειναι πιο επικινδυνη η διαβιωση?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα να γνωρίζεται πως πολλά είδη ψαριών έχουν δυνατότητα σε μεγάλο εύρος pH θερμοκρασιών κλπ ιδιαίτερα αυτά που ζουν σε ποταμούς μιας και έχουν προσαρμοστεί εξελικτικά στις επιδράσεις που υπάρχουν από την πρόσμιξη των νερών τους με το θαλασσινό σε περιοχές κοντά σε εκβολές καθώς και από το νερό της βροχής!!!Όσο αμελητέες και αν σας φαίνονται οι παροχές αυτές νερού οι επιδράσεις είναι πολύ σημαντικές στις χωρικές κλίμακες που ζουν τα ψάρια στις οποίες οι τιμές μεταβάλλονται απότομα!!Το ζήτημα όμως με αυτό είναι πως στη φύση τα ψάρια μπορούν να μεταναστεύσουν ενώ στο ενυδρείο όχι!!Για αυτό το λόγο θα πρέπει οι τιμές να έχουν χαμηλές μεταβολές κατά την διάρκεια της βδομάδας ώστε να ρυθμίζονται εύκολα!!Το ότι ένα ψάρι μπορεί να επιβιώσει σε διάφορες τιμές pH δεν σημαίνει πως θα αναπτύσσεται σωστά!!Ωστόσο αν οι τιμές δεν αγγίζουν τα άκρα που αυτό επιβιώνει και οι συνθήκες παραμένουν σταθερές κάποια στιγμή ο μεταβολισμός του θα προσαρμοστεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τσεκαρω κανενος τις γνωσεις. Ο καθενας μαθαινει απο τις εμπειριες του και απο την ορεξη για διαβασμα.

Απλα θελω να αρχισει να γινετε μια προσπαθεια για να εξαλειφθει ο φοβος και ο μυθος οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια κτλ κτλ. Ειναι σαν ολα τα ψαρια με καποιες μικρες ιδιατεροτητες.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα να γνωρίζεται πως πολλά είδη ψαριών έχουν δυνατότητα σε μεγάλο εύρος pH θερμοκρασιών κλπ ιδιαίτερα αυτά που ζουν σε ποταμούς μιας και έχουν προσαρμοστεί εξελικτικά στις επιδράσεις που υπάρχουν από την πρόσμιξη των νερών τους με το θαλασσινό σε περιοχές κοντά σε εκβολές καθώς και από το νερό της βροχής!!!Όσο αμελητέες και αν σας φαίνονται οι παροχές αυτές νερού οι επιδράσεις είναι πολύ σημαντικές στις χωρικές κλίμακες που ζουν τα ψάρια στις οποίες οι τιμές μεταβάλλονται απότομα!!Το ζήτημα όμως με αυτό είναι πως στη φύση τα ψάρια μπορούν να μεταναστεύσουν ενώ στο ενυδρείο όχι!!Για αυτό το λόγο θα πρέπει οι τιμές να έχουν χαμηλές μεταβολές κατά την διάρκεια της βδομάδας ώστε να ρυθμίζονται εύκολα!!Το ότι ένα ψάρι μπορεί να επιβιώσει σε διάφορες τιμές pH δεν σημαίνει πως θα αναπτύσσεται σωστά!!Ωστόσο αν οι τιμές δεν αγγίζουν τα άκρα που αυτό επιβιώνει και οι συνθήκες παραμένουν σταθερές κάποια στιγμή ο μεταβολισμός του θα προσαρμοστεί!!!!

Τα δικα μας ψαρακια για τα οποια μιλαμε τον ποταμο δεν τον εχουν δει ουτε σε αφισα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση όπως εξελίσσεται είναι εξαιρετική και άκρως εκπαιδευτική και προσωπικά την παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον. Είναι ευκαιρία να ανοίξει η κουβέντα για τους δίσκους και να δούμε υπό ποιες προϋποθέσεις μπορούμε να τους φιλοξενήσουμε.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση όπως εξελίσσεται είναι εξαιρετική και άκρως εκπαιδευτική και προσωπικά την παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.

:wacko:

Και αυτο θα θελαμε να ξεκινησει να γινεται (αν και γινοταν) απλα πιο εντονα και πιο συχνα :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρώτο δισκοενυδρείο που δημιούργησα, ένα 300αρι,

είχα 8 δίσκους (αναπαραγωγής) και νερό βρύσης,

με μετρήσεις: 6.8 ph, kh 2-3 , gh 7-8,

πιστεύω ότι οι δίσκοι είναι παρεξηγημένα ψάρια, το μόνο που θέλουν είναι καθαρό νερό.

Σαν ψάρια είναι πολύ ανθεκτικά, αν αρρωστήσουν, δεν πεθαίνουν αμέσως ,

έτσι σου δίνουν το περιθώριο και το χρόνο, να τα βοηθήσεις να αναρρώσουν.

Με την γλώσσα του σώματος σου δίνουν άμεσα πληροφορίες…

Όσο αναφορά τους άγριους, εκεί είναι άλλος κόσμος , η Α.Ο. και τα χαμηλά ph είναι μονόδρομος …

(επίσεις τα αγρια ψάρια είναι και ακόμα πιο ανθεκτικά)

Link to comment
Share on other sites

Νικο ετσι ειναι. Σωστες συνθηκες θελουν, δεν ειναι δυσκολα και θα επανελθω

αναγκαστικα στο θεμα DNA που για εμενα ειναι σημαντικο

αντιθετα με το φιλο μου geosid που το θεωρει μυθο. :wacko:

Πιστευετε οτι η οποιαδηποτε προσωρινη προσαρμογη ειναι ικανη

να το αλλαξει ? Τα εχουμε πει πολλες φορες, αλλο ζω ευχαριστα και

αλλο αναγκαζομαι να ζω ετσι οπως μου επιβαλλουν.

Στο θεμα αναπτυξης μπορεις να αλλαξεις τις υπολοιπες τιμες που θες

κρατοντας παραλληλα χαμηλα το ph. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην μπλεξουμε στην παρουσα κουβεντα μας τους Αγριους Δισκους γιατι αυτοι ειναι αλλο κεφαλαιο. Ας περιοριστουμε στους εκτροφης που ειναι και πολυ πιο ευκολοι απο ολες τις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Νικο ετσι ειναι. Σωστες συνθηκες θελουν, δεν ειναι δυσκολα και θα επανελθω

αναγκαστικα στο θεμα DNA που για εμενα ειναι σημαντικο

αντιθετα με το φιλο μου geosid που το θεωρει μυθο. :wacko:

Πιστευετε οτι η οποιαδηποτε προσωρινη προσαρμογη ειναι ικανη

να το αλλαξει ? Τα εχουμε πει πολλες φορες, αλλο ζω ευχαριστα και

αλλο αναγκαζομαι να ζω ετσι οπως μου επιβαλλουν.

Στο θεμα αναπτυξης μπορεις να αλλαξεις τις υπολοιπες τιμες που θες

κρατοντας παραλληλα χαμηλα το ph. :bowdown:

Βασιλη οταν εγραψα για μυθο αφορουσε της τιμες ph ( 6 κατω ) , δεν ειπα οτι δεν θελουν καθαρο νερο , καθε αλλο , ειπα καθαρο , καλη βιολογια και γενικοτερα σωστο τοπο διαβιωσης .

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι οι προγονοι

των εκτροφης και κατα καιρους οταν ανανεωνεται το αιμα παλι

αγριους χρησιμοποιουν. Αρα? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην μπλεξουμε στην παρουσα κουβεντα μας τους Αγριους Δισκους γιατι αυτοι ειναι αλλο κεφαλαιο. Ας περιοριστουμε στους εκτροφης που ειναι και πολυ πιο ευκολοι απο ολες τις πλευρες.

και μην ξεχασουμε να πουμε οτι με τους αγριους τα no3 ανεβαινουν για πλακα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχασουμε να πουμε οτι με τους αγριους τα no3 ανεβαινουν για πλακα :wacko:

γιατί; τρώνε πιο πολύ ή αφοδεύουν πιο πολύ από τους εκτροφής;

Link to comment
Share on other sites

Το ‘ζουν σε ποταμούς’ αναφέρθηκε αναφορικά. Το ότι ζουν στη λίμνη τα υποβάλει σε ακόμα μεγαλύτερες πιέσεις μιας και η λεκάνη είναι κλειστή και οι απορροές μεγάλες!!Οι λίμνες έχουν επιπλέον προβλήματα ευτροφισμού ιδίως κατά την διάρκεια της άνοιξης και του φθινοπώρου κάνοντας το νερό τοξικό και ανοξικό!!Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως οι δίσκοι στα ενυδρεία μπορούν να επιβιώσουν σε ακραίες συνθήκες!!!Να σημειωθεί επίσης πως για τους παραπάνω λόγους και ιδίως τα εδάφη των μαγγρόβιων δασών που έχουν προσαρμοστεί τα δίσκια το pH είναι χαμηλό!!!

Σχετικά με τα βακτήρια μεγάλος αριθμός βακτηρίων σίγουρα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα δεδομένου πως καταναλώνουν οξυγόνο ωστόσο οι καλύτεροι ρυθμιστές για αυτές τις καταστάσεις είναι τα φυτά καθώς και οργανισμοί που αναμοχλεύουν την άμμο!!!Μεταβάλλοντας το ενδιαίτημα που ζουν τα βακτήρια από την επιφάνεια σε βαθύτερα μέρη του βυθού ρυθμίζεται ο αριθμός των αποικιών τους μιας και στα μεγαλύτερα βάθη δεν επιβιώνουν!!!Όσων αφορά στη στήλη του νερού οι αλλαγές λύνουν το πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη οταν εγραψα για μυθο αφορουσε της τιμες ph ( 6 κατω ) , δεν ειπα οτι δεν θελουν καθαρο νερο , καθε αλλο , ειπα καθαρο , καλη βιολογια και γενικοτερα σωστο τοπο διαβιωσης .

Οι τιμες του ph ωρε Γεωργιε εχουν να κανουν και

με το dna αρα ειναι στις σωστες συνθηκες διαβιωσης κατα την ταπεινη μου αποψη. :wacko:

Το καθαρο νερο και οι συχνες αλλαγες ειναι ουτως η αλλως απαραιτητα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γιατί; τρώνε πιο πολύ ή αφοδεύουν πιο πολύ από τους εκτροφής;

αυτο θα μπορουσε να το απαντηση ο 2Λ η καποιος που εχει αγριους στην κατοχη του .

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ερωτημα για το DNA θα παρακαλουσα τον Husky_Jim να το απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές στο DNA μεταξύ άγριων και όχι ψαριών δεν υπάρχουν διαφορετικά θα μιλούσαμε για διαφορετικά είδη!!Όταν ένα ψάρι δεσμεύεται δεν αλλάζει το DNA του αλλά σίγουρα αλλάζει ο μεταβολισμός τους και σίγουρα κάποια βιοχημικά μονοπάτια για αυτό και παρατηρούνται αλλαγές στο χρώμα αλλά ακόμα και στην μορφολογία τους!!Για παράδειγμα σας φέρνω την πελαγική τσιπούρα με αυτήν των ιχθυοκαλλιεργειών στην οποία δεν διακρίνεται το στέμμα στο κεφάλι!!Ωστόσο τα ψάρια που μεγαλώνουν σε ενυδρεία είναι λογικό να είναι πιο ανθεκτικά μιας και προέρχονται από άγριους προγόνους οι οποίοι μπορούσαν να προσαρμοστούν σε συνθήκες ενυδρείου!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια που το φυσικο τους βιοτοπο δεν τον εχουν δει ουτε σε καρτ ποσταλ, δεν μπορω να καταλαβω την αναγκαιοτητα του ph=5...........................

Αυτο που κατ'εμε μετραει περισσοτερο, ειναι η καθαροτητα του νερου και σε δευτερη φαση το χαμηλο TDS.

Εχω διατηρησει για χρονια, δισκους σε ουδετερο ph με απολυτη επιυχια. Αλλωστε μην ξεχνατε οτι σχεδον ολοι οι φυσικοι βιοτοποι των δισκων εχουν ph 6 - 6,5 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια που το φυσικο τους βιοτοπο δεν τον εχουν δει ουτε σε καρτ ποσταλ, δεν μπορω να καταλαβω την αναγκαιοτητα του ph=5...........................

Αυτο που κατ'εμε μετραει περισσοτερο, ειναι η καθαροτητα του νερου και σε δευτερη φαση το χαμηλο TDS.

Εχω διατηρησει για χρονια, δισκους σε ουδετερο ph με απολυτη επιυχια. Αλλωστε μην ξεχνατε οτι σχεδον ολοι οι φυσικοι βιοτοποι των δισκων εχουν ph 6 - 6,5 :wub:

νινταλ εγω που εχω διπλα στο ενυδρειο μια αφισα απο τον Αμαζονιο να την βγαλω μην εχω τιποτα παρενεργιες ? :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

νινταλ εγω που εχω διπλα στο ενυδρειο μια αφισα απο τον Αμαζονιο να την βγαλω μην εχω τιποτα παρενεργιες ? :bowdown::wub::wub:

:ninja::hysterical::bowdown:

νομίζω είναι ώρα για ένα σπλίτ γιατί το χέσ...... το πόστ του παιδιού :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια που το φυσικο τους βιοτοπο δεν τον εχουν δει ουτε σε καρτ ποσταλ, δεν μπορω να καταλαβω την αναγκαιοτητα του ph=5...........................

Αυτο που κατ'εμε μετραει περισσοτερο, ειναι η καθαροτητα του νερου και σε δευτερη φαση το χαμηλο TDS.

Εχω διατηρησει για χρονια, δισκους σε ουδετερο ph με απολυτη επιυχια. Αλλωστε μην ξεχνατε οτι σχεδον ολοι οι φυσικοι βιοτοποι των δισκων εχουν ph 6 - 6,5 :wacko:

:bowdown:

To A και το Ω.Πρώτα να μαθουμε αυτό και έπειτα όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αποτομη αυξηση του PH και με την σχεδον αμεση γεννα το εχω δει και εγω σε δικο μου ζευγαρι.
θα έχει να κάνει με την μείωση των νιτρικών και την αλλαγή της θερμοκρασίας Νίκο και όχι με την αυξηση του ph

Περαν ομως της προληψης ασθενιων σε τοσο χαμηλα PH δεν αναπτυσονται και τα βακτηρια οποτε και η βιολογια δεν λειτουργει το ιδιο. Εγω μιλω παντα μεσα απο προσωπικες μου εμπειριες.
μην ξεχνάς τις συχνές αλλαγές που έχουμε καθιερώσει πλέον όλοι μας ακόμα και στα κυρίως δισκοενυδρεία μας και όχι μόνο στις γεννήστρες...

μην ξεχνάς τον όγκο βιολογικού υλικού που έχουμε πλέον με τα θεώρατα sump ή τα "γαίδουρια" φίλτρα που πολύ έχουμε και μάλιστα παραπάνω απο ένα και τα ατελείωτα λίτρα στην γυάλα μας(400+)

οπότε η βιολογία δεν χαμπαριάζει με την μείωση την υπερβολική του ph

εγω ειμαι της γνωμης οτι αυτη η πιπιλα ( ph κατω απο 6 ) πρεπει να κοπει καποια στιγμη . απο τη στιγμη που δεν ειδα διαφορα και απο στο 6 ph και στο 7.4 ποιος ο λογος να τρεχω ?

Οταν υπαρχει καθαρο νερο και σωστη βιολογια και γενικοτερα σωστος τοπος διαβιωσης τοτε ποιος ο λογος να σου βγει ασθενεια ? ητε εισαι σε 5 ph ητε σε 8

τον προηγούμενο νοέμβρη με το κρούσμα σε πολλούς ασθένειας των δίσκων δεν ήσουν κάν στο χόμπυ....οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ή να έχεις δεί με τα μάτια σου, πιο ph είναι ασφαλέστερο σε δίσκοενυδρεία σε τετοιες περιπτώσεις

Απλα θελω να αρχισει να γινετε μια προσπαθεια για να εξαλειφθει ο φοβος και ο μυθος οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια κτλ κτλ. Ειναι σαν ολα τα ψαρια με καποιες μικρες ιδιατεροτητες.

σωστός πέρα για πέρα

Απο το πρώτο δισκοενυδρείο που δημιούργησα, ένα 300αρι,

είχα 8 δίσκους (αναπαραγωγής) και νερό βρύσης,

με μετρήσεις: 6.8 ph, kh 2-3 , gh 7-8,

πιστεύω ότι οι δίσκοι είναι παρεξηγημένα ψάρια, το μόνο που θέλουν είναι καθαρό νερό.

Σαν ψάρια είναι πολύ ανθεκτικά, αν αρρωστήσουν, δεν πεθαίνουν αμέσως ,

έτσι σου δίνουν το περιθώριο και το χρόνο, να τα βοηθήσεις να αναρρώσουν.

Με την γλώσσα του σώματος σου δίνουν άμεσα πληροφορίες…

Όσο αναφορά τους άγριους, εκεί είναι άλλος κόσμος , η Α.Ο. και τα χαμηλά ph είναι μονόδρομος …

(επίσεις τα αγρια ψάρια είναι και ακόμα πιο ανθεκτικά)

:wacko: Έγινε επεξεργασία - yiapas
Link to comment
Share on other sites

Μα Γιαννη μου δεν νομιζω οτι το χαμηλο Ph εσωσε τα ψαρια απο την επιδημια.

Τα αντιβιοτικα και οι καθημερινες σχεδον ολικες αλλαγες νερου τα εσωσαν. Ή τουλαχιστον εγω ετσι τα εσωσα τα περιπου 100 ψαρια του μαγαζιου.......... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...