Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

τον προηγούμενο νοέμβρη με το κρούσμα σε πολλούς ασθένειας των δίσκων δεν ήσουν κάν στο χόμπυ....οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ή να έχεις δεί με τα μάτια σου, πιο ph είναι ασφαλέστερο σε δίσκοενυδρεία σε τετοιες περιπτώσειςσωστός πέρα για πέρα

:bowdown:

εγω μιλαω για το δικο μου ενυδρειο :wacko: δεν ξερω ουτε με αφορα τι παθατε τον προηγουμενο νοεμβρη μιας και δεν ειμουνα καν στο χομπυ . .

Οπως ειναι τωρα δεν εχει βγει καποια ασθενεια και απο την στιγμη που δεν βγαινει κατι ποιος ο λογος να μην κρατησω το ph εκει που το εχω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τον προηγούμενο νοέμβρη με το κρούσμα σε πολλούς ασθένειας των δίσκων δεν ήσουν κάν στο χόμπυ....οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ή να έχεις δεί με τα μάτια σου, πιο ph είναι ασφαλέστερο σε δίσκοενυδρεία σε τετοιες περιπτώσεις

:wacko:

επειδη ειμαι νεος στο χομπυ και επειδη κρατησα τα δισκακια μου και σε νερο οσμωσης και σε βρυση και δεν ειδα διαφορα , ειναι επιλογη μου σε τι ph θα τα εχω και θα δω στη πορεια εαν ειναι ασφαλες Η οχι .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο καθενας μιλα παντα βαση προσωπικων του εμπειριων. Αυτες μπορει να ειναι εμπειριες 3 μηνων η εμπειριες 10 χρονων. Και για να δωσω ενα παραδειγμα, εγω οταν αποφασισα να ξεκινησω την πρωτη μου γεννα επηξα τον Γεροντα στα τηλεφωνα. Δεν ειπα οτι "Ασε τωρα τι να μου πουνε που ειμαι xx χρονια στο χομπυ". Καθησα και ακουσα προσεκτικα και παραληλα προσπαθησα να εξελιξω καποια πραγματακια που σε μενα δουλεψαν. Όπως και αλλοι παλιοτεροι απο εμενα χομπυστες με ακουν σε πραγματα που μπορει εγω να τα εχω κανει και να εχω πειραματιστει και να εχουν δουλεψει. Οπως και να εχει καλο ειναι ολοι να λεμε τις εμπειριες μας και απο κει και περα ο καθενας που διαβαζει βγαζει τα συμπερασματα του για το πως θα προχωρησει το δικο του ενυδρειο.

Το σιγουρο παντως ειναι ενα. Υπαρχουν απειροι εναλλακτικοι τροποι για να κρατησουμε δισκους σε ενυδρειο. Δεν χρειαζεται να μας διακατεχει φοβος και αγωνια και να ειμαστε απο πανω ολη τη μερα. Ηρεμια και υπομονη και ολα ερχονται απο μονα τους.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Μα Γιαννη μου δεν νομιζω οτι το χαμηλο Ph εσωσε τα ψαρια απο την επιδημια.

Τα αντιβιοτικα και οι καθημερινες σχεδον ολικες αλλαγες νερου τα εσωσαν. Ή τουλαχιστον εγω ετσι τα εσωσα τα περιπου 100 ψαρια του μαγαζιου.......... :wacko:

το χαμηλο ph στο μονο που βοηθησε ειναι στο οτι τα βακτήρια πολλαπλασιάζονταν αργά και σε συνεργασια με μεγαλες αλλαγες και ενα σκασμο φαρμακα σωθηκαν καποια ψαρια .

Κανεις δεν εριξε απλα το ph και γλιτωσαν τα ψαρια του (χωρις χρηση φαρμακων ) ακομα και με ph κατω απο 5 υπηρχαν απωλειες , επισης διαβασα και αυτο ---->οτι η Black Disease δεν κάνει διακρίσεις σε χαμηλό ή υψηλό Ph.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την ιστορια του Νοεμβρη αν θελετε ανοιγουμε νεο thread να το συζητησουμε και οχι με τον τροπο που παει να γινει εδω τωρα και σε προσωπικο επιπεδο. Θα παρακαλουσα να συνεχισουμε την κουβεντουλα οπως πρεπει.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο παντως ειναι ενα. Υπαρχουν απειροι εναλλακτικοι τροποι για να κρατησουμε δισκους σε ενυδρειο. Δεν χρειαζεται να μας διακατεχει φοβος και αγωνια και να ειμαστε απο πανω ολη τη μερα. Ηρεμια και υπομονη και ολα ερχονται απο μονα τους.

:wub: αυτο είπα Νίκο...

άρα η εμπειρία έχει σχέση με αυτό που λες...

πόσους τρόπους ξέρεις εσύ που εχεις χχχ χρόνια σε δίσκους και πόσους ένας άλλος που είναι λιγότερα

Μα Γιαννη μου δεν νομιζω οτι το χαμηλο Ph εσωσε τα ψαρια απο την επιδημια.

Τα αντιβιοτικα και οι καθημερινες σχεδον ολικες αλλαγες νερου τα εσωσαν. Ή τουλαχιστον εγω ετσι τα εσωσα τα περιπου 100 ψαρια του μαγαζιου.......... :wub:

δεν αντιλέω :wacko:

αλλά ήσουν στο μαγαζί και παρατήρησες αμέσως τα συμπτώματα και πιθανον (μάλλον σίγουρα) το είχες αντιμετωπίσει ξανά....και αντέδρασες άμεσα

ρώτα και αυτούς που είδαν κάτι τετοιο για πρώτη φορά και δεν το είδαν και αμέσως ...

πόσα ψάρια σώσαν και αν τα σώσαν .αρα κατα την γνώμη μου εκτος τα παραπάνω που είπες πως έκανες και έσωσες τα ψάρι το βασικότερο ήταν η αμεσότητα

άλλωστε έχουμε συζητήσει και μαζί για το μέγεθος του πλυθησμού των οργανισμών που αναπτύσονται σε υψηλά ph σε σχέση με τα πολύ χαμηλά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια εχει σχεση Γιαννο αλλα θα δεχομουν και κατι που εχει κανει ενας νεος το οποιο εγω δεν εχω δοκιμασει και του δουλεψε. Εγω προσωπικα θα το δοκιμαζα αν θεωρουσα οτι ισως μου προσφερει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια εχει σχεση Γιαννο αλλα θα δεχομουν και κατι που εχει κανει ενας νεος το οποιο εγω δεν εχω δοκιμασει και του δουλεψε. Εγω προσωπικα θα το δοκιμαζα αν θεωρουσα οτι ισως μου προσφερει κατι.

Συμφωνώ.Και ας έχω κάποια χρόνια πια δίσκους,πόσα ενυδρεία έχουμε κρατήσει όλοι,ώστε να είμαστε απόλυτοι σε όσα γνωρίζουμε?Οι ίδιοι οι επιστημόνες προχωρούν παρακάτω,εμείς θα κολλήσουμε? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια εχει σχεση Γιαννο αλλα θα δεχομουν και κατι που εχει κανει ενας νεος το οποιο εγω δεν εχω δοκιμασει και του δουλεψε. Εγω προσωπικα θα το δοκιμαζα αν θεωρουσα οτι ισως μου προσφερει κατι.
άλλο να δοκιμάσεις και άλλο να δεχτείς συμπέρασμα....

άλλωστε το είπες μόνος σε προηγούμενο πόστ....

κάποιον έμπειρο συνεχώς συμβουλευόσουν και έπαιρνες συνέχεια τηλέφωνο για να πειραματιστείς στο ζευγάρι σου και όχι κάποιον νέο....

εκεί αμφιβάλω να τολμούσες να κάνεις κάτι που δοκίμασε νέος :wacko: άρα στην ουσία συμφωνείς μαζί μου...

και σε καμιά περίπτωση δεν είπα οτι εγώ μπορώ να ξέρω ή κάποιος άλλος μπορεί να ξέρει απόλυτα τι γίνεται όσα και χρόνια εμπειρίας έχει....

Συμφωνώ.Και ας έχω κάποια χρόνια πια δίσκους,πόσα ενυδρεία έχουμε κρατήσει όλοι,ώστε να είμαστε απόλυτοι σε όσα γνωρίζουμε?Οι ίδιοι οι επιστημόνες προχωρούν παρακάτω,εμείς θα κολλήσουμε? :bowdown:

αυτό εννοώ...

μπορείς, με όσα χρόνια και έχεις ενυδρείο και εμπειρία στους δίσκους, να πείς οτι το χαμηλό ph είναι μια πιπίλα και ένας μύθος??? :wub:

εγώ πάντως όχι

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοώ...

μπορείς, με όσα χρόνια και έχεις ενυδρείο και εμπειρία στους δίσκους, να πείς οτι το χαμηλό ph είναι μια πιπίλα και ένας μύθος??? :wacko:

εγώ πάντως όχι

Μαζι σου!

Παρολα αυτα δεν θα πρεπει να θεωρουμε οτι δισκοι ζουνε μονο σε πολυ οξινο περιβαλλον.

Η διαφωνια μου δεν ειναι με σενα. Αλλωστε αποδεδειγμενα εμεις συμφωνουμε σχεδον σε ολα.

Ειναι με ολους αυτους που τον τελευταιο καιρο σταυρωνουνε οσους δεν εχουν τουλαχιστον ενα τονο ενυδρειο, εχουνε ph πανω απο πεντε, τολμανε να διατηρουνε 10 δισκους σε 400 λιτρα ενω κανονικα θα επρεπε να εχουν το πολυ 6 και ολα αυτα τα αστεια!!!!!!!!

Αυτα.........

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου!

Παρολα αυτα δεν θα πρεπει να θεωρουμε οτι δισκοι ζουνε μονο σε πολυ οξινο περιβαλλον.

Η διαφωνια μου δεν ειναι με σενα. Αλλωστε αποδεδειγμενα εμεις συμφωνουμε σχεδον σε ολα.

Ειναι με ολους αυτους που τον τελευταιο καιρο σταυρωνουνε οσους δεν εχουν τουλαχιστον ενα τονο ενυδρειο, εχουνε ph πανω απο πεντε, τολμανε να διατηρουνε 10 δισκους σε 400 λιτρα ενω κανονικα θα επρεπε να εχουν το πολυ 6 και ολα αυτα τα αστεια!!!!!!!!

Αυτα.........

Συμφωνω.

Μια ερωτηση : σε 400 λιτρα με 10 (και τπτ αλλο) ενηλικους φαγανους δισκους (εκτροφης) α) ποσες αλλαγες και β) σε τι ποσοτητα νερου, θα εκανες την εβδομαδα?

Θα εβαζες νερο βρυσης ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα 2 αλλαγες την εβδομαδα 30% την φορα, με οσμωση και βρυση 50-50. Συν Stress Coat+.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Μια ερωτηση : σε 400 λιτρα με 10 (και τπτ αλλο) ενηλικους φαγανους δισκους (εκτροφης) α) ποσες αλλαγες και β) σε τι ποσοτητα νερου, θα εκανες την εβδομαδα?

Θα εβαζες νερο βρυσης ή κατι αλλο?

Καθε 7-10 μερες, μισο νερο ηδη προετοιμασμενο.

Εννοειται με καλη φιλτρανση :wacko:

Οσο για το νερο της βρυσης, αυτο εξαρταται απο το τι μας δινει η βρυση. Με ph<7.5 και gh<10, ναι θα εβαζα μονο βρυση με αντιχλωριο!

Αυτο αλλωστε εκανα πριν καποια χρονια, οταν ειχα 10 δισκους σε 240 λιτρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Τωρα αν θελουμε την αναπαραγωγη τους ολη η ιστορια αλλαζει. Εδω μιλαμε παντα για τη διατηρηση τους στο ενυδρειο σε καλη κατασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε 7-10 μερες, μισο νερο ηδη προετοιμασμενο.

Εννοειται με καλη φιλτρανση :wacko:

Οσο για το νερο της βρυσης, αυτο εξαρταται απο το τι μας δινει η βρυση. Με ph<7.5 και gh<10, ναι θα εβαζα μονο βρυση με αντιχλωριο!

ph 7.2 - 7.4 μου βγαζει η βρυση με την επιφυλαξη οτι το τεστ μου εχει αποκλειση 0.6 σε σχεση με αλλο ph τεστ , το δικο μου (τροπικ μαριν ) εδειχνε 6.6 σε μετρηση στο κυριοσ ενυδρειο και το ph της api εδειχνε 6 , οποτε δεν το εχω τσεκαρει με καποιο τριτο για να ξερω ακριβος .

gh 11

kh 6

Ετσι το δουλευω τωρα ( βρυση μαζι με Prime ) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1. Ξεχασα να διευκρινησω ... το ενυδρειο να ειναι με ελαχιστα φυτα (2-3 εχινοδωρους) και το ταισμα χωρις τσιγγουνια. Θα άλλαζε τιποτα ετσι στη ρουτινα αλλαγης?

2. Θα βολευε να ειχαμε και γρηγορης αναππτυξης φυτα επιφανειας? Ποια? (κανα δυο ιδεες)

3. Αν βαζαμε και καμια 10αρια cory sterbai ή leucomelas (για το βυθο) θα το φορτωναμε πολυ? και θα αναγκαζομστε για ποσο πιο μεγαλες ή πιο συχνες αλλαγες νερου?

4. Ποσα νιτρικα και φωσφορικα πιστευεις οτι πρεπει να εχουμε μαξιμουμ πριν την αλλαγη νερου?

5. Ποσα λιτρα βιολογικο προτεινεις σε τετοιο ενυδρειο?

6. Ποση ροη μινιμουμ μαξιμουμ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Ξεχασα να διευκρινησω ... το ενυδρειο να ειναι με ελαχιστα φυτα (2-3 εχινοδωρους) και το ταισμα χωρις τσιγγουνια. Θα άλλαζε τιποτα ετσι στη ρουτινα αλλαγης?

2. Θα βολευε να ειχαμε και γρηγορης αναππτυξης φυτα επιφανειας? Ποια?

3. Αν βαζαμε και καμια 10αρι cory sterbai ή leucomelas (για το βυθο) θα το φορτωναμε πολυ? και θα αναγκαζομστε για ποσο πιο μεγαλες ή πιο συχνες αλλαγες νερου?

4. Ποσα νιτρικα και φωσφορικα πιστευεις οτι πρεπει να εχουμε μαξιμουμ πριν την αλλαγη νερου?

για το

2) pistia ειχα βαλει εγω δεν υπηρχε κανενα προβλημα μεχρι που εβαλα μεσα τα mesonauta και μου την εφαγαν σε ενα βραδυ :wacko::bowdown:

3) με 10 στερμπαι οι αλλαγες μου ειναι ιδιες μιας και δεν εχω καμια διαφορα στα no3 - nh3 :wub:

αλλαγεσ 100-120 λιτρα τη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είστε υπερβολικoί με τις αλλαγές νερού όπως ήμουν και γω παλιά... Ακόμα οι αλλαγές του νερού πιστεύω δεν είναι τυφλοσούρτης και η ποσότητα και η αναγκαιότητα πρέπει να καθορίζεται μόνο με μετρήσεις. Βάζουμε ένα όριο στο ενυδρείο μας πχ 25 ΝΟ3, συχνό μέτρημα με ένα καλό τέστ και πράτουμε αναλόγως.

edit: υπερβολή θεωρώ τις δυο φορές τη βδομάδα σε ενυδρείο 400 λίτρα με 5-6 δίσκους...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είστε υπερβολικoί με τις αλλαγές νερού όπως ήμουν και γω παλιά... Ακόμα οι αλλαγές του νερού πιστεύω δεν είναι τυφλοσούρτης και η ποσότητα και η αναγκαιότητα πρέπει να καθορίζεται μόνο με μετρήσεις. Βάζουμε ένα όριο στο ενυδρείο μας πχ 25 ΝΟ3, συχνό μέτρημα με ένα καλό τέστ και πράτουμε αναλόγως.

Ειναι και πολλα αλλα που δεν μετριουνται ομως στο νερο.

Το καθαρ νερο ειναι το Α και το Ω εχω ακουσει απο τους δισκαδες.

Επισης ειναι μεγαλη η διαφορα στην αναπτυξη των ψαριων με συχνες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει σιγα σιγα και διαφαινεται αυτο που πιστευω τοσα χρονια.

Δεν υπαρχουν νομοι για να κρατησεις δισκους.

Ο καθενας απο προσωπικες του εμπειριες και αναλογο διαβασμα κουμανταρει το ενυδρειο του οπως βλεπει να του πηγαινει καλυτερα και χωρις αγχος.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είστε υπερβολικoί με τις αλλαγές νερού όπως ήμουν και γω παλιά... Ακόμα οι αλλαγές του νερού πιστεύω δεν είναι τυφλοσούρτης και η ποσότητα και η αναγκαιότητα πρέπει να καθορίζεται μόνο με μετρήσεις. Βάζουμε ένα όριο στο ενυδρείο μας πχ 25 ΝΟ3, συχνό μέτρημα με ένα καλό τέστ και πράτουμε αναλόγως.

edit: υπερβολή θεωρώ τις δυο φορές τη βδομάδα σε ενυδρείο 400 λίτρα με 5-6 δίσκους...

Για 10 δισκους ελεγαν τα παιδια. Για 5-6 μαζι σου....

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας απο προσωπικες του εμπειριες και αναλογο διαβασμα κουμανταρει το ενυδρειο του οπως βλεπει να του πηγαινει καλυτερα και χωρις αγχος.

Σιγουρα αλλα οπως και οι ανθρωοι δεν ειναι κακο να ψαχνουμε ποια ειναι η καλυτερη ποιοτητα ζωης για αυτα τα ψαρια.

Εξαλλου ειμαστε υποχρεοι απεναντι τους, αφου τα εχουμε στην κατοχη μας και εμεις ειμαστε υπευθηνοι για τη οσο καλυτερη διαβιωση τους.

Δεν μας τα φορτωσε κανεις με το ζορι. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλα οπως και οι ανθρωοι δεν ειναι κακο να ψαχνουμε ποια ειναι η καλυτερη ποιοτητα ζωης για αυτα τα ψαρια.

Εξαλλου ειμαστε υποχρεοι απεναντι τους, αφου τα εχουμε στην κατοχη μας και εμεις ειμαστε υπευθηνοι για τη οσο καλυτερη διαβιωση τους.

Δεν μας τα φορτωσε κανεις με το ζορι. :wacko:

Αυτο εννοειται Σπυρο.

Γιαυτο υπαρχουν τα διαφορα φορα για να ενημερωνομαστε , να την ψαχνουμε , να εξελισσομαστε και να μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειται Σπυρο.

Γιαυτο υπαρχουν τα διαφορα φορα για να ενημερωνομαστε , να την ψαχνουμε , να εξελισσομαστε και να μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

1. Ξεχασα να διευκρινησω ... το ενυδρειο να ειναι με ελαχιστα φυτα (2-3 εχινοδωρους) και το ταισμα χωρις τσιγγουνια. Θα άλλαζε τιποτα ετσι στη ρουτινα αλλαγης? Για μενα οχι.

2. Θα βολευε να ειχαμε και γρηγορης αναππτυξης φυτα επιφανειας? Ποια? (κανα δυο ιδεες) Τα φυτα επιφανειας ειναι συνηθως πολυ καλα για την απορροφηση των νιτρικων ακι των φωσφορικων. Το θεμα ειναι οτι για να ευδοκιμησουν χρειαζονται στις περισσοτερες των περιπτωσεων, open top ενυδρεια...! Pistia ή Eichornia ειναι τα πιο κοινα επιφανειας. Μην ξεχναμε ομως και το φυλλοδεντρο.

3. Αν βαζαμε και καμια 10αρια cory sterbai ή leucomelas (για το βυθο) θα το φορτωναμε πολυ? και θα αναγκαζομστε για ποσο πιο μεγαλες ή πιο συχνες αλλαγες νερου? Για μενα, οχι. Και αυτο γιατι πιστευω πως οτι ρυπανση δημιουργουν, ισως ισοδυναμει με οτι καθαριζουν.

4. Ποσα νιτρικα και φωσφορικα πιστευεις οτι πρεπει να εχουμε μαξιμουμ πριν την αλλαγη νερου? Σε δισκοενυδρειο με νιτρικα 20 και φωσφορικα εως 0,5 πιστευω οτι δεν πρεπει να ανησυχουμε. Αυτο βεβαια δεν ισχυει στην περιπτωση ζευγαρωστρας ή μεγαλωματος μωρων.

5. Ποσα λιτρα βιολογικο προτεινεις σε τετοιο ενυδρειο? Οσο περισσοτερο, τοσο το καλυτερο!

6. Ποση ροη μινιμουμ μαξιμουμ? Ιδανικοτερο κατα τον Δασκαλο Bleher ειναι μιση με μια φορα τα λιτρα μας με ογκο υλικου, minimum το 10% των λιτρων. Καθως αυτο δεν ειναι παντα εφικτο σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι καλο θα ηταν να μην το παρακανουμε, καθως οι δισκοι δεν θελουν και τρελη ροη.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω απο προσωπικη εμπειρια , στα 450 λιτρα καθαρα με 9 δισκους εκτροφης απο 8 εως 12 cm με αρκετα ταισματα την ημερα , με 10 στερμπαι και με 4 mesonauta festivus εκανα αλλαγη μια φορα τη βδομαδα 100-120 λιτρα νερο με μεγιστο νουμερο στα no3 ( 10 ) σε φουλ ταισμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...