Jump to content

Sos βοηθεια γεννησαν τα Guppie Μου


argife

Recommended Posts

Χρειαζομαι βοηθεια γιατι τα Guppie μου γεννησαν.Τι τροφη να αγορασω?Υπαρχει περιπτωση να τα ρουφηξει το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

βάλε σφουγγαράκι ή διχτάκι στο φίλτρο σου, φυτά για να μην τα κάνουν μαμ οι γονείς τους, τρίψε πολύ ψιλά κομμάτια την τροφή που ρίχνεις στους γονείς τους, τάιζε συχνά (3-4 φορές την μέρα) και από λίγο, για κανένα λόγο μην αμελήσεις τις τακτκές αλλαγές νερού σου!

όλα καλά θα πάνε! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βαλει μονα τους σε ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 13L καθαρα.το φιλτρακι εχει απο μονο του μονο σφουγγαρι.Τροφη αγορασα.Να πω και κατι αλλο.Αυτη η gapiena ειχε μωρα πριν 3 εβδομαδες και τα βγαζει σιγα σιγα φαινεται,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ναι εμενα που γεννησε χτες η δικια μου για δευτερη φορα εκανε 2 ωρες για να τα βγαλει ολα.13 μου εβγαλε εμενα τα εβαλα στην γεννηστρα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.Μπορει τωρα που τα εχω απομακρηνει η θυληκια να μου ξαναγγενησει(σε λιγες μερες ενοω)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.Μπορει τωρα που τα εχω απομακρηνει η θυληκια να μου ξαναγγενησει(σε λιγες μερες ενοω)

τα guppy γενάνε κάθε 4 βδομάδες περίπου όλο το χρόνο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

τα guppy γενάνε κάθε 4 βδομάδες περίπου όλο το χρόνο :wacko:

οπως ειπε και ο φιλος γενναν καθε 4 εβδομαδες.εμενα μου γεννησαν σε εναν μηνα και 4 μερες παντως να ξερεις καθε μηνα να περιμενεις μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Το κουφο ειναι οτι εδω και 4 εβδομαδες δεν εχω κανενα αρσενικο.Τι γινεται με αυτο το θυλικο gupie?

Link to comment
Share on other sites

Το κουφο ειναι οτι εδω και 4 εβδομαδες δεν εχω κανενα αρσενικο.Τι γινεται με αυτο το θυλικο gupie?

Τα θηλυκά guppy έχουν κάτι σαν αποθήκη σπέρματος που σημαίνει ότι ζευγαρώνουν μια φορά και κάνουν 2-3-4 γένες ακόμα και χωρίς να υπάρχει αρσενικό μαζι :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα ώριμα σεξουαλικά θηλυκά μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 4-6 φορές και χωρίς αρσενικό, διότι αποθηκεύουν σπέρμα.

Προφιλ guppy http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να ρωτισω κατι.....αυτο με της αλαγες νερου....καθε ποτε πρεπει να ειναι???

εμενα το πλατι μου γενισε την κιριακη!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι.....αυτο με της αλαγες νερου....καθε ποτε πρεπει να ειναι???

εμενα το πλατι μου γενισε την κιριακη!!!

Καθε ποτε κανεις αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει πριν προιγουμενη εβδομαδα δηλαδη στης 25/4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...