Jump to content

Τι σας αρέσει στα Piranha?


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Λύστε μου μια απορεία αν θέλετε :wootwoot:

Τι σας αρέσει στα Piranha και έχετε κολλήσει τόσο?

Η εμφάνιση? Η συμπεριφορά? Τι?

Ξέρω ότι δεν τα έχετε για να κάνετε φιγούρα στους άλλους την ώρα που τα ταίζετε.

Άρα κάτι παραπάνω θα ξέρετε :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω πιράνια στα ενυδρεία μου μπορώ να πώ ότι είναι ένα από τα είδη που έχουν απίστευτη συμπεριφορά και κίνηση μέσα σε ενυδρείο.

Βέβαια για να τα χαρείς και να τα παρατηρήσεις και να δείς την συμπεριφορά τους θα πρέπει να διαθέτεις ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο άνω του 1.50m

Η ώρα του ταίσματος σίγουρα είναι συναρπαστική σε αυτό το είδος ανεξαρτήτως τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μαρέσουν για τους παρακάτω λόγους :

1. Είναι από τα λίγα ψάρια που θεωρώ πως έχουν μυαλό...

2. Ο τρόπος που τρώνε είναι απίστευτος...

3. Ο τρόπος που κινούνται... τελείως διαφορετικός από τα άλλα είδη...

4. Η επιθετικότητά τους που τα κάνει κυρίαρχους στο μέρος που ζουν...

5. Το ότι είναι ένα ψάρι το οποίο ανήκει στα σχετικά σπάνια είδη που μπορείς να βρεις...

Αυτά είναι τα εξωτερικά στοιχεία που μπορεί να διακρίνει κάποιος...

Αλλά ειλικρινά είναι πανέξυπνα σαν "ψάρι" πράγμα που δεν το έχω δει ακόμη σε άλλα είδη... (από όσα έχω φιλοξενήσει)

Είναι στιγμές που νομίζω πως σε κοιτάνε και σε παρακολουθούν... απίστευτο συναίσθημα , σε σχέση με τα άλλα ψάρια που απλώς κόβουν βόλτες και χαίρονται όταν θα τα ταίσεις... (αδιάφορο)

Προσωπική μου γνώμη έτσι .... :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - TaitO
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άνοιξες θέμα για να ποπστάρουμε σελίδες ολόκληρες.....

Αναλόγως για ποιό είδος μιλάμε μπορούμε να

συζητήσουμε για την συμπεριφορά του....

Για τα naterreri που είναι και τα ποιό γνωστά τόσο στα

pet shop όσο και στο ευρή κοινό μπορώ να σου πώ

εν ολίγοις τα εξής:

-Είναι ψάρια που δεν πρόκειται να τα μάθεις ποτέ.Όσο

παιρνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερα θα μαθαίνεις για αυτά.

Μια κατάσταση δηλαδή μυστηριώδους συμπεριφοράς που

θα σου κεντρίζει το ενδιαφέρον για αρκετό καιρό.Ξέρεις τι είναι να έχεις την μια μέρα ένα ενήλικο ασημί naterreri και την άλλη μέρα να το δείς μαύρο...Η μαγεία της φύσης σπίτι σου(αυτό γίνεται κατά την περίοδο αναπαρραγωγής).Με απλά

λόγια δύσκολα θα τα βαρεθείς......

-Τρομερή κίνηση μέσα στο ενυδρείο κάτω στο βυθό κολυμπάνε,

στο μέσο του ενυδρείο κολυμπάνε,στο πάνω μέρος του ενυδρείου

κολυμπάνε.Παντούυυυυ

-Και η ώρα του ταίσματος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την οποία την

έχω ακόμα στο μυαλό μου σαν εικόνα και δεν μπορώ να σας την

μεταφέρω με λόγια....

-Και άλλοι εκατό λόγοι(μακάρι να είχα το χρόνο).......Βέβαια είναι και το κλίκ που μπορεί να σου κάνει το κάθε είδος ψαριού,χωρίς να γνωρίζεις συμπεριφορές και τα τιαυτα.Σε άλλους αρέσουν οι δίσκοι ,σε άλλους τα puffer εεεε σε μας αρέσουν τα πιράνια...

Όπως είπε και ο Γιάννης χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία,διαμορφωμένα όσο ποιό

κοντά γίνεται στο φυσικό τους περιβάλλον για να δείξουν τόσο τα χρώματα τους όσο και την συμπεριφορά τους...

Για τα είδη των serrasalmus που έχω δεν μπορώ να πώ ακόμα πολλά μίας και τα ψάρια τα έχω μικρό χρονικό διάστημα και ο χαρακτήρας τους είναι "κλειστός" και έτσι πρός στιγμήν γνωρίζω μόνο τα βασικά.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ.Aν κάποιος κάποτε γίνει κάτοχος πιρανίων θα πρέπει να ξέρει ότι πρόκειται για πρόκληση καθώς θα χρειστεί πολύ διάβασμα και χρόνο για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις τους!!!

Τhe piranha lover :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το 'πιασα το υπονοούμενο  :wootwoot:  :wootwoot:  :wootwoot:

27422[/snapback]

;)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας τελείως προσωπικά και ίσως εγωιστηκά έχων να πώ δυό λόγια για την πορεία του χόμπυ σε σχέση με τα πιράνια.........

Το ενδιαφέρον μου στα ψάρια κυνηγούς ήταν ανέκαθεν μεγάλο από τότε που ήμουν 11 χρονών.Έτσι λοιπόν μόλις 'βαρέθηκα' το κοινωνικό ενυδρείο (πρίν 4-5 χρόνια) στράφηκα στα ίσος ποιό παρεξηγημένα ψάρια του χόμπυ.

Τότε οι μαγαζάτορες πουλούσαν πακού αντί για πιράνια (κάποιοι ακόμα και τώρα το κάνουν λόγο άγνοιας).

Σιγά σιγά και με επικοινωνία με παιδιά από το εξωτερικό τότε είμασταν στο www.predatoryfish.net δημιουργήθηκε το www.piranha-fury.com το οποίο είναι και ορόσημο παγκωσμίως για την προσφορά του στο χόμπυ σε σχέση με τα πιράνια μιάς και μέσα από την ανταλλαγή γνώσεων όλοι οι χομπύστες γνώρισαν και γνωρίζουν πιά είναι πραγματικά τα πιράνια.

Τα οποία είναι φανταστικά ψάρια με έντονο χαρακτήρα και καμία σχέση δέν έχουν να κάνουν με τα τέρρατα που κάποιοι νομίζουν.

Έχοντας αρκετή εμπηρία με τα Red Belly ανέλαβα συντονιστής στο www.piranha-fury.com και μέσα από την επικοινωνία που είχα αποφάσισα να εισαγσγω μόνος μου ένα Serrasalmus αφού μάταια προσπαθούσα να πίσω μαγαζάτορες να φέρουν στην ελλάδα έτσι ώστε να ξεφύγουμε από τα 'συνηθησμένα'

Έτσι και έγινε και ένα παγομένο απόγευμα έφευγα από το Ελ. Βενιζέλος με μία κούτα με ένα σπάνιο ψάρι.

Το ψάρι που είχα παραγγείλει ήταν Serrasalmus Manueli αλλά κάτι άλλο και περίεργο έφτασε...

Μετά από καιό και ατέλιοτους διαλόγους με επιστήμονες επιβεβαιωθηκε ότι το ψάρι ήταν ένα Serrasalmus Gouldingi το οποίο ήταν και το πρώτο επιβεβαιωμένο σε ολόκληρη την ευρώπη (αυτό το λέω για να πενέψουμε και λίγο την χώρα μας στην οπία βρίσκονται αρκετά σπάνια ψάρια).

Εδώ και το εν λόγο ψάρι στο Fishbase

Εκείνη την εποχή φτιάξαμε στο Piranha-Fury διεθνή φόρουμ και βεβαίως ελληνικό που κατά καιρούς είχε κάποια συμμετοχή.

Η συνέχεια είναι λίγο ώς πολύ γνωστή και τα παρακάτω είδη έχουν έρθει στην χώρα μας με αρκετή δυσκολία τις περισσότερες φορές...

Pygocentrus Naterreri

Serrasalmus Gouldingi

Serrasalmus Elongatus

Serrasalmus Manueli

Serrasalmus Maculatus

Serrasalmus Eigemanni

Serrasalmus Sanchezi

Serrasalmus Altuvei

Prystobrycon Serrulatus

Ελπίζω η οικογένεια να μεγαλώσει..... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Piranha είναι έξυπνο ψάρι. Παγιδεύουν στα αλλα ψαρια. Για τα δικά μου ψαρια λέω : αγελαίο ένστικτο είναι μεγαλοπρεπής. Κάποτε σκέφτομαι, ότι αυτά τα ψαρια μας παρακολουθούν μέσα στη σιωπή του ενυδρείου. Και στα χρώματα τους πεθαίνω.

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...