Jump to content

Neolamprologus Multifasciatus τι τροφη να παρω;


sistar

Recommended Posts

καλησπερα.πριν απο λιγες μερες μου δωσανε 4 ψωρακια neolamprologus multifasciatus :bowdown: .τι τροφη πρεπει να τους παρω;αυτος που μου τα εδωσε μου εδωσε λιγη τροφη απο την δικη του που λεγετε ocean nutrinion.πρεπει να δινω και καποια αλλη σαν ποικιλια;εψαξα σε ενα πετ σοπ αλλα δεν ειχε κατι για μωρα να μου δωσει.χρειαζονται βιταμινες επειδη ειναι μωρα;οποιος ξερει ας βοηθησει.ευχαριστω.. :wacko:

Έγινε επεξεργασία - sistar
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sistar αρχικά διάβασε εδώ για να μάθεις τα πάντα για τα υπέροχα ψάρια που φιλοξενείς. Βεβαιώσου ότι τους έχεις δημιουργήσει το περιβάλλον που χρειάζονται με άμμο και αρκετά κοχύλια στα οποία ζούν και αναπαράγωνται. Αναφορικά με την διατροφή τους όπως θα δείς διαβάζοντας το προφίλ, είναι ψάρια σαρκοφάγα πράγμα που σημαίνει ότι τρώνε τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνη. Τα μικρά μπορείς να τα ταΐζεις την τροφή που θα έδινες στα ενήλικα, απλά φρόντισε να τρίβεις την τροφή με το χέρι σου για να μπορούν να την φάνε. Κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής και θα δείς ότι υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για τα συγκεκριμένα ψάρια. Καλή συνέχεια.

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sistar αρχικά διάβασε εδώ για να μάθεις τα πάντα για τα υπέροχα ψάρια που φιλοξενείς. Βεβαιώσου ότι τους έχεις δημιουργήσει το περιβάλλον που χρειάζονται με άμμο και αρκετά κοχύλια στα οποία ζούν και αναπαράγωνται. Αναφορικά με την διατροφή τους όπως θα δείς διαβάζοντας το προφίλ, είναι ψάρια σαρκοφάγα πράγμα που σημαίνει ότι τρώνε τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνη. Τα μικρά μπορείς να τα ταΐζεις την τροφή που θα έδινες στα ενήλικα, απλά φρόντισε να τρίβεις την τροφή με το χέρι σου για να μπορούν να την φάνε. Κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής και θα δείς ότι υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για τα συγκεκριμένα ψάρια. Καλή συνέχεια.

:wacko:

εχω διαβασει αρκετα νομιζω και για αυτα τα ψαρακια και απο μετρησεις ειμαι μια χαρα.ειμαι ομως προβληματισμενη με την τροφη.δεν μπορω να βρω κατι.εχεις να μου πεις καποια συγκεκριμενη; να παρω μονο flakes και αν ναι υπαρχει για αυτα τα ψαρακια μονο ή να ζητησω για κιχλιδες γενικα;ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία τροφών. Ενδεικτικά αναφέρω τις παρακάτω τις οποίες δίνω σε ψάρια με παρόμοιες ανάγκες.

1. Tropical - Tanganyika

2. Ocean nutrition- Formula two

3. Tropical ή Ocean nutrition- Spirulina

και απο κατεψυγμένες μπορείς να δίνεις mysis.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις μόνη σου μια τροφή που χρησιμοποιούν οι Αφρικανοί, ονομάζεται shrimp mix και μπορείς να την δείς εδώ

Ας περιμένουμε τι άλλο έχουν να προτείνουν οι υπόλοιποι φίλοι Αφρικανοί. Καλή συνέχεια.

Υ.Γ Συγνώμη για το "φίλε' της προηγούμενης δημοσίευσης.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία τροφών. Ενδεικτικά αναφέρω τις παρακάτω τις οποίες δίνω σε ψάρια με παρόμοιες ανάγκες.

1. Tropical - Tanganyika

2. Ocean nutrition- Formula two

3. Tropical ή Ocean nutrition- Spirulina

και απο κατεψυγμένες μπορείς να δίνεις mysis.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις μόνη σου μια τροφή που χρησιμοποιούν οι Αφρικανοί, ονομάζεται shrimp mix και μπορείς να την δείς εδώ

Ας περιμένουμε τι άλλο έχουν να προτείνουν οι υπόλοιποι φίλοι Αφρικανοί. Καλή συνέχεια.

Υ.Γ Συγνώμη για το "φίλε' της προηγούμενης δημοσίευσης.

:bowdown:

σε ευχαριστω για την βοηθεια :wacko: .δεν πειραζει για το φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα γπυδί θα σου λύσει τα χέρια, όλα μέσα, τα κάνεις σκόνη και έχεις ένα κουτάκι τροφή για μωρά, μην φτιάχνεις μεγάλες ποσότητες για να να μένει φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα γπυδί θα σου λύσει τα χέρια, όλα μέσα, τα κάνεις σκόνη και έχεις ένα κουτάκι τροφή για μωρά, μην φτιάχνεις μεγάλες ποσότητες για να να μένει φρέσκο.

γουδί ήθελα να γράψω... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...