Jump to content

Corydoras Panda


koulos

Recommended Posts

φιλε south σου είχαν ζευγαρώσει εύκολα γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι είναι δύσκολη η αναπαραγωγή τους. όντως είναι πανέμορφα και γί αυτό έχω ξετρελαθεί μαζί τους

ποσα cory είχες μέσα και ποια? εγώ έβαλα τώρα 3 κόρη και έχω ένα sp3 μάλλον θηλυκό και αρκετά φίρμα (αποφεύγει τα φώτα τις δημοσιότητας- δύσκολο να το φωτογραφίσω)

Είχα 5 adolfo’s cory και 2 panda cory

Τα apistogramma cacatuoides red έκαναν αυγά(εύκολα) αλλά την 3η, νομίζω, ημέρα εξαφανίστηκαν…

Οσο δεν είχαν ζευγαρώσει, δεν ενοχλούσαν καθόλου τα cory, μετα εγινε χαμος. (Βέβαια μοιράζονταν μικρή επιφάνεια βυθού)

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα εβαζα πρωτα ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και μετα θα επελεγα ή απιστο ή 6-8 κορυ.

Νομιζω μετα και απο τα ποστ των φιλων πιο πανω. αυτη θα ηταν η πιο συνετη αποφαση.

Ωστοσο, αφου εχεις εμπειρια οπως καταλαβα απο τα γραφομενα σου και μπορεις να επεμβεις εγκαιρα σε καποιο προβλημα επιθετικοτητας, προτeινω να mη φοβηθεις να δοκιμασεις τη συνθεση που θελεις.

(10 green tetra, 2 Ancistrus cf. cirrhosus, 2 apistogramma cacatuoides η apistogramma agassizii, 6 cory panda)

Νομιζω ομως θα χρειαζεσαι δυο αλλαγες την εβδομαδα (σε 50αρι καραντινα με 10 καρδιναλιους και ενα 2211 εβλεπα οτι ημουν οριακα για καθαρο νερο με μια αλλαγη την εβδομαδα)

Μη ξεχασεις το φιλτρο πρωτα.

(θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο για περισσοτερο χωρο)

Θα προτιμουσα το 2213 γιατι εχει περισσοτερο χωρο για υλικα (3 λιτρα) με κυκλοφορια οχι υπερβολικη (ονομαστικη αντλιας 440 λ/ω) http://www.eheim.com/base/eheim/pdf/en/anl...213_classic.pdf

Θα του εβαζα διπλα βανακια για ευκολια στη συντηρηση και υλικα απο κατω προς τα πανω ehfimech, μπλε σφουγγαρι, substrat pro, Filterwool.

Το ecco pro 130 που λες, ειναι μεν μοντερνο φιλτρο, αλλα εχει μονο 1.2 (συν 0.3 προφιλτρο) λιτρα χωρο για υλικα με 500 λιτρα ροη

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...36_ecco_pro.pdf

Τα χαρακτηριστικα ειναι στις τελευταιες σελιδες των pdf.

Τα eheim ειναι ολα οσα ξερω αθορυβα. (αρκει να μην εχει γινει λαθος εγκατασταση)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι μεγάλο το ρίσκο να βάλεις apistogramma cacatuoides σε αυτά τα λίτρα. Θέλει πολύ καλά διαμορφωμένες κρυψώνες, καθώς το θηλυκό δεν θα έχει εύκολα την δυνατότητα να αποφύγει την επιθετικότητα του αρσενικού σε αυτά τα λίτρα. Θα πρέπει λοιπόν οι κρυψώνες να είναι αρκετές και τέτοιες ώστε να μην έχει προσβαση το μεγαλύτερο αρσενικό. Θεωρώ πως θα πρέπει επίσης να είσαι συνέχεια σε επιφυλακή για να απομακρύνεις το θηλυκό σε περίπτωση που δεν παν καλά τα πράγματα ανάμεσα στο ζευγάρι.

Δεν γνωρίζω αν ισχύουν τα ίδια και για τα agassizii, αλλά και εκεί φαντάζομαι θα είσαι οριακά.

Γενικά δεν μου αρέσει να έχω στο ενυδρείο μου ένα ψαράκι καταπιεσμένο, που να κρύβεται συνεχώς. Για αρκετό καιρό είχα στο ενυδρείο μου (Rio125) ένα ζευγάρι mikrogeophagus altispinosus. Ίσως και να είναι οι πιο φιλήσυχες νανοκιχλίδες. Τα ψαράκια δεν ταιριάξαν ποτέ μεταξύ τους, και το θηλυκό ήταν συνέχεια στην μια άκρη του ενυδρείου και κρυβόταν συνεχώς από το αρσενικό. Φυσικά αυτό δεν μου άρεσε καθόλου, και παρά την μεγάλη μου αγάπη για το συγκεκριμένο είδος, τα έδωσα σε φίλο με μεγαλύτερο ενυδρείο.

Επίσης να συμφωνήσω με όσα είπε ο south για την συμβίωση cory και apistogramma σε 60 λίτρα.

Κατά την γνώμη μου πρόσθεσε μερικά cory ακόμα και είσαι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο, αφου εχεις εμπειρια οπως καταλαβα απο τα γραφομενα σου και μπορεις να επεμβεις εγκαιρα σε καποιο προβλημα επιθετικοτητας, προτeινω να mη φοβηθεις να δοκιμασεις τη συνθεση που θελεις.

(10 green tetra, 2 Ancistrus cf. cirrhosus, 2 apistogramma cacatuoides η apistogramma agassizii, 6 cory panda)

φιλε delta66 η εμπειρία μου είναι μηδενική. βλέπεις είναι το πρώτο μου ενυδρείο αλλα έχω διαβάσει παρα πολύ, έχω τρελή όρεξη για κάτι σωστό και αξιόλογο + του ότι οδεύω σε κάνα χρονο για πιο δύσκολες και απαιτητικές καταστάσεις (reef η δίσκους η και τα 2 ο καιρος και τα οικονομικα θα δηξουν). μου αρέσει να καταγράφω οποιαδήποτε συμπεριφορά παρατηρώ και να την ψάχνω όσο μπορώ.

όσο αφορά για το φιλτρο: ευχάριστω παρα πολύ για τα links αν και τα έχω χιλιοδιαβασει όλα σχετικά με τα φίλτρα τις eheim (μου έχει κολλήσει ότι είναι τα καλύτερα και δεν θέλω να παω σε άλλη εταιρία - μπορεί να κάνω και λάθος) αλλα προτιμώ να παο στο ecco pro 200 (2034) με μεγαλύτερο κάδο και να μειώσω την ροη με ένα spraybar. ο λόγος είναι η κατανάλωση και το κόστος που τελικά θα μου βγει πιο μικρό.

Γενικά δεν μου αρέσει να έχω στο ενυδρείο μου ένα ψαράκι καταπιεσμένο, που να κρύβεται συνεχώς.

ποιος θέλει????

ευχάριστο πολύ για τις συμβουλές φιλε theodor72 και θα το σκεφτώ σοβαρά αφού με τις σημερινές παρατηρήσεις που θα ακολουθήσουν θα καταλάβεις ποσο ερωτεύτηκα.....

λοιπόν ας ξεκινώ... :wacko: σήμερα το μεσημέρι όπως πρωτοανέφερα μπήκαν στο ενυδρείο 3 cory panda που μετά από προσαρμογή μιας ώρας έκαναν την εντυπωσιακή βουτιά τους προς τον βυθό...

για κάνα 2 ώρες ήταν λίγο παγωμένα και οι βόλτες τους ήταν μετρημένες και αργές. καθόντουσαν σταματημένα στις σκιες και γενικά δεν έδειχναν άνετα. αργότερα λοιπόν ήταν σαν να ξύπνησαν οι κινήσεις τους ήταν πιο έντονες και άρχισαν να "τρώνε" την άμμο με ζήλο. (έσκασα το πρώτο χαμόγελο) αργότερα το βραδυ τα είχε πιάσει μια μανια και "βούταγαν" προς την επιφάνεια του νερού διαδοχικά το ένα μετά το άλλο. το ένα συνεχίζει ακόμα και τώρα που τα φώτα έχουν σβήσει και έχει μείνει μονο το diy moonlight. τα 2 από τα τρία είναι σχεδόν κολλημένα σε όλες τους τις κινήσεις ενώ το τρίτο απολαμβάνει και καμια βόλτα που και που μονο του.

το ωραίο ήταν ότι είδα διαφορα στην συμπεριφορά και το κολύμπι τον green neon tetra που μέχρι τώρα ήταν στο κατώτερο τμήμα το ενυδρείου αλλα σήμερα ανέβηκαν αρκετές φορες και προς τα πάνω.

μετά από όλα αυτά τα σημερινά χαμογελα απλά περιμένω να έρθει η δευτερα να μεγαλώσω το κοπάδι μου κατά 3 άτομα και μάλλον να κατασταλάξω και στο φίλτρο ώστε να γίνει επιτέλους η πολυπόθητη αγορά.

μερικοί που έχετε δει πολύ πιο σπανια και πολύ πιο όμορφα ψαρια θα λέτε "σιγά τι μας λέει αυτός τώρα" αλλα όπως είπα πιο πάνω πρώτο ενυδρείο. νομίζω συγχωρούμε.

""ελπίζω να μην κούρασα πολύ"" :bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, η χαρά του χόμπυ μας δεν οφείλεται στα σπάνια και δύσκολα ψάρια. Εγώ αντλώ την χαρά μου από την ανταμοιβή που μου δίνουν τα ψαράκια (είτε είναι σπάνια είτε όχι) όταν τους παρέχω σωστές συνθήκες διαβίωσης. Είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στα ψάρια μας όταν έχουν αυτά που πρέπει.

Εγώ μέχρι πρόσφατα δεν είχα τις κατάλληλες συνθήκες για cory και δεν είχα δωκιμάσει να βάλω. Πριν από κάποιο καιρό προχώρησα στην χρήση Α/Ο και έβαλα άμμο αντι χαλικάκι. Αφού μετά από μερικούς μήνες έστρωσε και ο βυθός (για να είμαι 100% σίγουρος) και μετά από αρκετό ψάξιμο έβαλα τα πρώτα μου cory. Και δεν το μετάνιωσα! :wacko: . . . . . . . ΔΕΣ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, η χαρά του χόμπυ μας δεν οφείλεται στα σπάνια και δύσκολα ψάρια. Εγώ αντλώ την χαρά μου από την ανταμοιβή που μου δίνουν τα ψαράκια (είτε είναι σπάνια είτε όχι) όταν τους παρέχω σωστές συνθήκες διαβίωσης. Είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στα ψάρια μας όταν έχουν αυτά που πρέπει.

Εγώ μέχρι πρόσφατα δεν είχα τις κατάλληλες συνθήκες για cory και δεν είχα δωκιμάσει να βάλω. Πριν από κάποιο καιρό προχώρησα στην χρήση Α/Ο και έβαλα άμμο αντι χαλικάκι. Αφού μετά από μερικούς μήνες έστρωσε και ο βυθός (για να είμαι 100% σίγουρος) και μετά από αρκετό ψάξιμο έβαλα τα πρώτα μου cory. Και δεν το μετάνιωσα! :wacko: . . . . . . . ΔΕΣ ΕΔΩ

+ :bowdown::wub::wub:

Τα κόρυ εαν τα προσέξει κάποιος και τα φροντίζει σωστά θα τον ανταμείψουν 1000%!!!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα σε σχεση με το φιλτρο λέω να αποκτήσω το eheim ecco pro 130 η αλλιώς 2032. το είχε κανεις? είναι τόσο καλο όσο λένε? κάνει καθόλου θόρυβο (γιατί θα μπει σε κρεβατοκάμαρα)? γενικά τα αξίζει τα λεφτά του? να μην τα λυπηθώ?

ecco pro 2036 με 110 ευρώ, σε υπέρκαλύπτει, εντελώς αθόρυβο, δεν καίει τπτ από ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κομπλέ όλα τα υλικά, μοναδικό μειονέκτημα δεν έχει μέσα σπρέυμπαρ :wacko: .

Link to comment
Share on other sites

ecco pro 2036 με 110 ευρώ, σε υπέρκαλύπτει, εντελώς αθόρυβο, δεν καίει τπτ από ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κομπλέ όλα τα υλικά, μοναδικό μειονέκτημα δεν έχει μέσα σπρέυμπαρ :wacko: .

το κύριο θέμα που θέλω ecco pro είναι η κατανάλωση αλλα και ότι είναι γεμάτο υλικά. το 2036 νομίζω ότι είναι υπερβολικό για μένα (μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 60 λίτρα). λέω να παραγγείλω το 2034 που το βρήκα στα 90 euro, αρκετά φτηνό πιστεύω

και μερικές σημερινές παρατηρήσεις. ο sp3 έχει εγκατασταθεί κάτω από το ξύλο και κάνει μικρές επιθέσεις στα cory όταν πάνε να περάσουν από εκεί. πάμε επείγοντος για σπηλιά για να ηρεμήσουν οι καταστάσεις. λέτε να την φτιάξω από σωλήνα pvc που θα τον επενδύσω με άμμο από το ενυδρείο? η να παω στην άλλη λύση που είναι σπιτάκι από σχιστόλιθο? ξέρει κανεις που μπορώ να βρω κομμάτια σχιστόλιθο (κύριος στον πειραιά η στις γύρο περιοχές?). έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και ένα fluval 105, έχει 2 καλαθάκια και σε υπερκαλύπτει σε υλικό και από τιμές παίζει γύρω στα 60.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα έχει διπλάσια κατανάλωση από το ecco προ. 10 watt νομίζω. αυτός ήταν ο λόγος που το απόρριψα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες παρατηρησεις σε καποια θεματα που διαβασα.

..Για αρκετό καιρό είχα στο ενυδρείο μου (Rio125) ένα ζευγάρι mikrogeophagus altispinosus. Ίσως και να είναι οι πιο φιλήσυχες νανοκιχλίδες. Τα ψαράκια δεν ταιριάξαν ποτέ μεταξύ τους, και το θηλυκό ήταν συνέχεια στην μια άκρη του ενυδρείου και κρυβόταν συνεχώς από το αρσενικό. Φυσικά αυτό δεν μου άρεσε καθόλου, και παρά την μεγάλη μου αγάπη για το συγκεκριμένο είδος, τα έδωσα σε φίλο με μεγαλύτερο ενυδρείο.
Τα altispinosus διατηρουνται σε κοπαδι και οχι ζευγαρι οπως τα ramirezi. Ισως γι'αυτο ειχες προβληματα.
..αλλα προτιμώ να παο στο ecco pro 200 (2034) με μεγαλύτερο κάδο και να μειώσω την ροη με ένα spraybar....
Με το spraybar δεν θα μειωσεις τη ροη.

Θα την μοιρασεις.

Τα ιδια λιτρα θα γυριζουν στο τελος μεσα στο ενδυρειο.

Σιγουρα θα προσφερει ομως στη καλυτερη κατανομη της ροης του νερου.

.. το 2036 νομίζω ότι είναι υπερβολικό για μένα (μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 60 λίτρα)....
Το φιλτρο εξαρταται απο την ιχθοφορτωση και το ειδος των ψαριων παρα απο τα λιτρα του ενυδρειου Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σήμερα μπήκαν και τα αλλα τρία και μετά από 4 ώρες συμβίωσης με τους "παλιούς" έχουν χωριστεί σε ζευγάρια και κάνουν βόλτες. ο sp3 έχει κυριεύσει τον χορό κάτω από το ξύλο και κάνει επιθέσεις σε οποιο corydoras πλησιάσει.

ευτυχώς βρήκα καρύδα και την ετοιμάζω. πιστεύω αύριο το πρωί να είναι έτοιμη και να μπει ώστε να διαλέξει ο καθένας τον χορό του

από φίλτρο τώρα τελικά διάλεξα το 2213 με ένα λίτρο siporax. αύριο θα το έχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...