Jump to content

επιτελους μπηκε σε λειτουργεια


kostas1908

Recommended Posts

post-2857-1271449815_thumb.jpgpost-2857-1271449778_thumb.jpgγεια σας.επιτελους μετα απο πολυ αναμονη μπηκε σε λειτουργεια.εχω το ριο 400 με 125 λιτρα σαμπ.το προοριζω για βιοτοπικο αμαζονιου.οπως θα δειτε και στη φωτο εχουν μπει καποιες ριζες ξυλα αλλα ακομα θελει παρα πολλα για να ολοκληρωθει.ας τα παρουμε ομως με τη σειρα.εχει μπει λεπτοκοκο χαλικι γιατι με την αμμο εχω καει.σκεφτομαι να βαλω καποια φυτα μονο στην επιφανεια.θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με τη διακοσμηση.απο παραμετρους ακομα δεν εχω ασχοληθει μια και ειναι οι πρωτες ωρες λειτουργειας.φυσικα στα σχεδια ειναι η αγορα οσμοσις.εχω καποια προβληματακια και θα ηθελα τη γνωμη σας.προσπαθω να κολησω καφε χαρτονι για φοντο αλλα δεν μπορω.εχω δοκιμασει με λαδι αλλα πεφτει.πως να το κολησω.επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για το σαμπ.μου κανει καποιο θορυβο αλλα πιστευω αν βαλω την εισαγωγη του νερου μεσα στο νερο να σταματησει.υπερχειλυση εχω της tunze με φ40 σωληνα.επιστροφη εχω την exeim3000.το λαστιχο της επιστροφης ειναι το 19-27 αλλα στην εξοδο στο ενυδρειο ειναι το U απο μικροτερο λαστιχο με αποτελεσμα να εχω μεγαλη πιεση κατα την εξοδο.εχω κανει πατεντα γιατι δεν μπορω να βρω το δικο του.συγνωμη αν σας κουρασα
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη δουλειά! :wacko:

Γιατί αντιπαθείς την άμμο? ίσως σε περιορίσει πολύ στις επιλογές σου το χαλίκι και παράλληλα χάνεις όλο το βιοτοπικό αν σε Αμαζόνιο δεν βάλεις λευκή άμμο.

Για φόντο θα σου άρεσε κάτι τέτοιο? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=%EE%FD%EB%E1 είναι απλά βαμμένο εξωτερικά με πλαστικό χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη δουλειά! :wacko:

Γιατί αντιπαθείς την άμμο? ίσως σε περιορίσει πολύ στις επιλογές σου το χαλίκι και παράλληλα χάνεις όλο το βιοτοπικό αν σε Αμαζόνιο δεν βάλεις λευκή άμμο.

Για φόντο θα σου άρεσε κάτι τέτοιο? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=%EE%FD%EB%E1 είναι απλά βαμμένο εξωτερικά με πλαστικό χρώμα.

τελοιο ειναι.κι αν χρειαστει να το αλλαξω πως θα βγαλω το χρωμα απο την πισω πλευρα που δυσκολα βαζεις χερι?αμμο εχω στο παλιο μου ενυδρειο με κιχλιδες.το ειχα 3 χρονια με χαλικι και ηταν καινουργιο και με την αμμο σε μια εβδομαδα το καταγρατσουνισα.ειχα αμμο πουδρα γιαυτο δεν τολμω να δοκιμασω ξανα

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν θα αλλάζεις και κάθε μήνα το χρώμα, αν χρειαστεί να βγει με ξυράφι από χρωματοπωλείο γίνεται άνετα και το τζάμι δεν παθαίνει τίποτα.

Χρησιμοποιώ άμμο σε διάφορα ενυδρεία και ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που λες, κάτι θα έκανες λάθος.

Τι ψάρια θα μπουν?

Link to comment
Share on other sites

σορυ για την παρεμβαση νομιζω εχεις κανει λαθος στο σαμπ σχετικα με το πως το σχεδιαζες.

ψιλοασχετος ειμαι για να σου πω στα σιγουρα αλλα ψαξτο λιγο μην εχεις τρεχαματα.

κυριως στο που εβαλες την εισοδο και που την εξοδο στο σαμπ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

σορυ για την παρεμβαση νομιζω εχεις κανει λαθος στο σαμπ σχετικα με το πως το σχεδιαζες.

ψιλοασχετος ειμαι για να σου πω στα σιγουρα αλλα ψαξτο λιγο μην εχεις τρεχαματα.

κυριως στο που εβαλες την εισοδο και που την εξοδο στο σαμπ :wacko:

τη θελεις να πεις δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

το συμπερασμα μου συμφωνα με την διαταξη των χωρισματων σου

αριστερα επρεπε να ειναι η εισαγωγη,

δεξια η αντλια επιστροφης.

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

σορυ για την παρεμβαση νομιζω εχεις κανει λαθος στο σαμπ σχετικα με το πως το σχεδιαζες.

ψιλοασχετος ειμαι για να σου πω στα σιγουρα αλλα ψαξτο λιγο μην εχεις τρεχαματα.

κυριως στο που εβαλες την εισοδο και που την εξοδο στο σαμπ :wacko:

το πρωτο διαμερισμα ξεκιναει με υπερχειλυση για να καθονται στον πατω οι βρωμιες και στο τελευταιο της αντλιας μου βγηκε απο κατω το ανοιγμα γιατι δεν μπορουσα να κανω αλλο διαμερισμα θα μικραινε πολυ η αποσταση και δε θα χωρουσε ουτε χερι

Link to comment
Share on other sites

ψιλοασχετος ειμαι για να σου πω στα σιγουρα

απλως επειδη ειχα παρακολουθηση το θεμα σου με τον σχεδιασμο του σαμπ ειδα αυτην την διαφορα

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

απλως επειδη ειχα παρακολουθηση το θεμα σου με τον σχεδιασμο του σαμπ ειδα αυτην την διαφορα

:wacko:

κι εγω ασχετος ειμαι με το σαμπ η πρωτη φορα ειναι.εχω ακουσει πολλες γνωμες απο πολλους συνχομπιστες.αυτο που καταλαβα ειναι οτι ολα διαφερουν σε δυο σημεια.το πρωτο ειναι για το αν πρεπει να ξεκιναει το σαμπ με υπερχειλυση η οχι και το αλλο αν θα πρεπει τα τζαμια που κολλανε κατω να πανε ευθεια η σκαλοπατι προς την αντλια.εγω το εκανα με υπερχειλυση στο πρωτο και το κατεβαζω προς την αντλια 5 ποντους ποιο κατω.απο τη λειτουργεια του ομως βλεπω οτι ρυθμιζοντας την αντλια για να εχω τη σταθμη στο ενυδρειο εκει που θελω αυτο δεν αλλαξε κατι και η σταθμη στο σαμπ ειναι στην ευθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή και οργανωμένη δουλεία!!

Είμαι σίγουρος ότι θα βγει κάτι πολύ καλό..

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λέει ο φίλος και εγώ νομίαω οτι καλύτερα να το λειτουργήσεις ανάποδα, έτσι το διαμέρισμα πο δέχεται πρώτο νερο είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λέει ο φίλος και εγώ νομίαω οτι καλύτερα να το λειτουργήσεις ανάποδα, έτσι το διαμέρισμα πο δέχεται πρώτο νερο είναι άχρηστο.

στο πρωτο που δεχεται το νερο απο την υπερχειλυση μπορει να βαλω το σφουγγαρι.τωρα εβαλα το θερμοστατη γιατι ειναι 50 ποντους και δεν ηξερα αν χωρουσε αλλου.το εκανα επιτηδες ετσι για να μαζευει ολη τη βρωμια εκει και να μη περνα στα αλλα διαμερισματα.ισως βαλω και κατι σαν καλτσον δεν θυμαμαι πως το λενε

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λέει ο φίλος και εγώ νομίαω οτι καλύτερα να το λειτουργήσεις ανάποδα, έτσι το διαμέρισμα πο δέχεται πρώτο νερο είναι άχρηστο.

στο θεμα της βρωμιας νομιζω καλα το σκεφτηκε ο κωστας εγω εκει που νομιζω οτι θελει προσοχη ειναι στο οτι αν σταματησει να κατεβαζει η υπερχειλιση το νερο που θα ανεβασει η αντλια ειναι αρκετα πολυ με αυτην την διαταξη και δευτερον μου φαινεται μικρο περιθωριο σε περιπτωση διακοπης ρευματος

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1271449815_thumb.jpgpost-2857-1271449778_thumb.jpgγεια σας.επιτελους μετα απο πολυ αναμονη μπηκε σε λειτουργεια.εχω το ριο 400 με 125 λιτρα σαμπ.το προοριζω για βιοτοπικο αμαζονιου.οπως θα δειτε και στη φωτο εχουν μπει καποιες ριζες ξυλα αλλα ακομα θελει παρα πολλα για να ολοκληρωθει.ας τα παρουμε ομως με τη σειρα.εχει μπει λεπτοκοκο χαλικι γιατι με την αμμο εχω καει.σκεφτομαι να βαλω καποια φυτα μονο στην επιφανεια.θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με τη διακοσμηση.απο παραμετρους ακομα δεν εχω ασχοληθει μια και ειναι οι πρωτες ωρες λειτουργειας.φυσικα στα σχεδια ειναι η αγορα οσμοσις.εχω καποια προβληματακια και θα ηθελα τη γνωμη σας.προσπαθω να κολησω καφε χαρτονι για φοντο αλλα δεν μπορω.εχω δοκιμασει με λαδι αλλα πεφτει.πως να το κολησω.επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για το σαμπ.μου κανει καποιο θορυβο αλλα πιστευω αν βαλω την εισαγωγη του νερου μεσα στο νερο να σταματησει.υπερχειλυση εχω της tunze με φ40 σωληνα.επιστροφη εχω την exeim3000.το λαστιχο της επιστροφης ειναι το 19-27 αλλα στην εξοδο στο ενυδρειο ειναι το U απο μικροτερο λαστιχο με αποτελεσμα να εχω μεγαλη πιεση κατα την εξοδο.εχω κανει πατεντα γιατι δεν μπορω να βρω το δικο του.συγνωμη αν σας κουρασα

τελικα ο θορυβος δε λεει να σταματησει.κανει σιφουναρισμα η εξωτερικη υπερχυλειση .ξερει κανεις πως διορθωνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν θα αλλάζεις και κάθε μήνα το χρώμα, αν χρειαστεί να βγει με ξυράφι από χρωματοπωλείο γίνεται άνετα και το τζάμι δεν παθαίνει τίποτα.

Χρησιμοποιώ άμμο σε διάφορα ενυδρεία και ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που λες, κάτι θα έκανες λάθος.

Τι ψάρια θα μπουν?

σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδοψαρο.καδιναλιους η ροδοστομα .ραμιρεζι κανα γεωφαγο πλακοστομα και αγγελοψαρα.στο μελλον σκεφτομαι για δισκους.προτεινεται αλλο κανενα ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
post-2857-1273598248_thumb.jpgμετα απο εναμιση μηνα λειτουργειας το ενυδρειο ειναι ετσι.ηθελα τη γνωμη σας για 3 πραγματακια.α)τη διακοσμηση.β)τη ψαρια απο αμαζονιο να μπουνε και 3)GH5-KH4 και ph7.5 .εχω τυρφη μεσα στο σαμπ αλλα το ph ειναι ψηλο.σκεφτομαι να το κατεβασω με buffer της kent θα ειμαι ενταξει?
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό? Έκανες τεστ με ακουαφόρτε?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό? Έκανες τεστ με ακουαφόρτε?

δεν εκανα τεστ αλλα στο pet shop ειπα οτι θελω να κανω αμαζονιο.το νερο ειναι απο βρυση και λιγο απιονισμενο και της σκληροτητες της κατεβασα με τυρφη

Link to comment
Share on other sites

UP

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό? Έκανες τεστ με ακουαφόρτε?

UP

Link to comment
Share on other sites

εχεται δικιο.το χαλικι ειναι αναμικτο.το ποιο πολυ ειναι ενταξει αλλα εχει μεσα και χαλικι που αφριζει με το οξυ.χθες ειχα ρειξει το boufer της κεντ και ειχα το ph 6.6.σημερα ανεβηκε παλι στο 7.5.ειναι λογικο απο το χαλικι να ανεβει τοσο σε μια μερα η φταιει και κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το βγαλω αλλα εχω δωσει και ενα σκασμο λεφτα.ειναι και δυσκολη περιοδος

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το νερο για να φταση στο 6.6 θελη δυο μηνες περιπου ,αν ειναι καινουριο ενυδρειο.με το να ριχνης το ΡΗ με τυρφι η με ΡΗ Bufers δεν βοιθας το ενυδρειο σου ετση το κανεις επικινδινο για τα ψαρια που σκεφτεσε να βαλις μεσα.στιν ελλαδα το νερο ειναι πολυ σκληρο και δεν ειναι μονο το ΡΗ .αστο να τρεξη το ενυδρειο μην κανεις αλαγες νερου μην πλυνης τα φυλτρα και θα δεις πως θα πεση το ΡΗ.και αν το εισαι εκατο τις εκατο οτι το ΡΗ σου ειναι 7.5 ειναι πολυ καλο για αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...