Jump to content

Διατροφη των Βασιλιαδων....


ReBeLoS

Recommended Posts

Τι μενου ταιζετε τους δισκους σας ?

Ποσες φορες την ημερα ?

Ας κανω εγω την αρχη λοιπον.

Εγω ταιζω mix διαφορες τροφες καθημερινα 3-4 φορες.

Εχουμε και λεμε:

Κατεψυγμενες

Stendker μοσχαροκαρδια

Ocean Nutrition Formula

Bits

tropical d-50 plus

tropical d-allio plus

tropical discus gran

tropical Spirulina SuperForte

tropical welsi gran

Exotica Blue Booster Granulat

Exotica Yellow Booster Granulat

Flakes

tropical Supervit Flakes

tropical astacolor

Ocean Nutrition Reef Flakes

Tablets

tropical astatabin

tropical d-allio tabin

Αποξηραμενες

tropical red mico

Vitamins

sera fishtamin

seachem guarlic guard

ΥΓ. Ξερω ειμαι παρανοϊκός αλλα αυτο δεν διορθωνεται.....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε rebelos! :bowdown: Συγχαρητήρια και για αυτή σου την αξιόλογη προσπάθεια! :wub:

Άντε και οι υπόλοιποι δισκάδες στηρίξτε τα ψάρια σας! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμενες

Ocean Nutrition bloodworms

Ocean Nutrition artemia

Bits

tetra diskus

tetra prima discus

tetrabits vitality

tropical discus gran

Flakes

ocean nutrition discus

tropical d-50 plus

ocean nutrition spirulina flakes

ocean nutrition community formula

tropical regular

ocean nutrition formula one

tropical astacolor

tropical d-allio plus

Tablets

tropical astatabin

tropical d-allio tabin

Vitamins

seachem guarlic guard

Link to comment
Share on other sites

εισαι και εσυ δικος μου..... :wacko:

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

εισαι και εσυ δικος μου..... :wub:

ποιο μεγαλη ποικιλια εχουν οι δισκοι παρα εμεις οι παντρεμενοι :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο μεχρι στιγμης δεν δινω κατεψυγμενο.

Απο Bits

Tetra discus

Tetra Prima

Hikari Marine S

Aπο flakes

Ocean Nutricion formula two

Ocean Nutricion Prime Reef

Link to comment
Share on other sites

οταν ταιζα,τροφες φτιαγμενες απο τα χερακια μου σε κατεψυγμενο και πιστεψτε με περιειχανε σχεδον τα παντα απο βιταμινες,σκορδο,σπανακι,bits, κλπ.

απο του εμποριου,αρκετες της tropical,basler bits αναπτυξης,μπανανες,φιλετο λευκο ψαριου και πολλα αλλα κατεβατα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο μεχρι στιγμης δεν δινω κατεψυγμενο.

Απο Bits

Tetra discus

Tetra Prima

Hikari Marine S

Aπο flakes

Ocean Nutricion formula two

Ocean Nutricion Prime Reef

Στρατο προσθεσε στο μενου για μεγαλυτερη ποικιλια στα flakes και την astacolor .... οπως και στα bits την D-allio plus (με το σκορδο).

Link to comment
Share on other sites

οταν ταιζα,τροφες φτιαγμενες απο τα χερακια μου σε κατεψυγμενο και πιστεψτε με περιειχανε σχεδον τα παντα απο βιταμινες,σκορδο,σπανακι,bits, κλπ.

απο του εμποριου,αρκετες της tropical,basler bits αναπτυξης,μπανανες,φιλετο λευκο ψαριου και πολλα αλλα κατεβατα... :wacko:

Ριξε καμμια συνταγουλα απλη και ευκολη .... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και νόμιζα ότι ήμουν εγώ υπερβολικός...χαχαχαχαχαχα

λοιπόν έχουμε και λεμε....

flakes

d vital plus

d allio plus

grans

discus gran

d 50 plus

και από κατεψυγμένη

ocean nutrinion

αρτεμια

discus quintet

μοσχοκάρδια

black mosquito larvae

τάισμα 5(!) φορές την μέρα...

.ωραίο θέμα rebelos!!!!! :wacko::bowdown::wub::wub::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Βασιλη. Ετοιμασου σαν μαγειρας που εισαι να φτιαξουμε τροφη να την δοκιμασω σε μικρα 30 ημερων να δουμε πως θα μεγαλωσουν....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Βασιλη. Ετοιμασου σαν μαγειρας που εισαι να φτιαξουμε τροφη να την δοκιμασω σε μικρα 30 ημερων να δουμε πως θα μεγαλωσουν....

κάτι έχω κατά νου.....stay tuned!!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και νόμιζα ότι ήμουν εγώ υπερβολικός...χαχαχαχαχαχα

λοιπόν έχουμε και λεμε....

flakes

d vital plus

d allio plus

grans

discus gran

d 50 plus

και από κατεψυγμένη

ocean nutrinion

αρτεμια

discus quintet

μοσχοκάρδια

black mosquito larvae

τάισμα 5(!) φορές την μέρα...

.ωραίο θέμα rebelos!!!!! :wacko::bowdown::wub::wub::ninja:

Βασίλη ελλατωσε την κατεψυγμενη και εμπλουτισε τις υπολοιπες τροφες σου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρεπει να τονίσουμε αναφορικα για τους νεώτερους φίλους που μπορει να μας διαβαζουν οτι ταισματα τετοιων συχνοτητων (4-5 φορες την ημερα) προυποθετουν και συχνες αλλαγες νερου γιατι μπορει να πετυχουμε τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουμε. Μην ξεχνιωμαστε και βρεθουμε προ δυσαρεστων εκπληξεων...

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρεπει να τονίσουμε αναφορικα για τους νεώτερους φίλους που μπορει να μας διαβαζουν οτι ταισματα τετοιων συχνοτητων (4-5 φορες την ημερα) προυποθετουν και συχνες αλλαγες νερου γιατι μπορει να πετυχουμε τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουμε. Μην ξεχνιωμαστε και βρεθουμε προ δυσαρεστων εκπληξεων...

μεταφραση ( no3- nh3 ) με αρκετα ταισματα και χωρις αλλαγες κανουν παρτι στο ενυδρειο μας με ασχημες επιπτωσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ολοκληρο φορουμ μονο 5 ειμαστε μαλλον που εχουμε δισκους !!!!

Link to comment
Share on other sites

οι δισκαδες δεν ειμαστε πολλοι γιατι με την παρανοικοτητα μας τρομοκρατουμε τους αλλους και στερουνται την ευχαριστηση να εχουν στο ενυδρειο τους τα ομορφοτερα ψαρια του γλυκου νερου..τι r/o,τι ph τυφλα να εχουν τα ισχυροτερα οξεα,τι αλλαγες καθε τρεις μερες,ρητινες,τυρφες,σαντζαλα,μαντζαλα..

η πραγματικοτητα ειναι οτι πολλα απο αυτα που κανουμε,απλως αδειαζουν το πορτοφολι μας και γεμιζουν αυτο των εταιρειων,με αμφιβολα αποτελεσματα..ουτως η αλλως,οι δισκοι των ενυδρειων μας με τους αγριους δισκους εχουν τοση σχεση οσο η αλεξανδρατου με την παξινου..

εχω δισκους εδω και πολλα χρονια και τωρα πια εχω απλοποιησει την ζωη μου(και των ψαριων μου).νερακι απο την βρυση,με καλης ποιοτητας κοντισιονερ,αλλαγη νερου 25% μια φορα την εβδομαδα,ΠΟΙΚΙΛΙΑ στην τροφη(κατεψυγμενη οχι πολυ συχνα,δυο φορες την εβδομαδα,γιατι η μεγαλη και συχνη ποσοτητα δεν απορροφαται πολυ ευκολα απο το πεπτικο συστημα και εχεις αλλα προβληματα,καλης ποιοτητας γκρανουλς δυο φορες την ημερα(με ταιστρα αυτοματη) και αραια και που λιγη βιταμινη στην τροφη,ετσι για να εχω να λεω...

απλοτητα και οχι πειραματισμους,οχι συνταρακτικες μεταβολες στην θερμοκρασια και στην χημεια του νερου.

μια χαρα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

οι δισκαδες δεν ειμαστε πολλοι γιατι με την παρανοικοτητα μας τρομοκρατουμε τους αλλους και στερουνται την ευχαριστηση να εχουν στο ενυδρειο τους τα ομορφοτερα ψαρια του γλυκου νερου..τι r/o,τι ph τυφλα να εχουν τα ισχυροτερα οξεα,τι αλλαγες καθε τρεις μερες,ρητινες,τυρφες,σαντζαλα,μαντζαλα..

η πραγματικοτητα ειναι οτι πολλα απο αυτα που κανουμε,απλως αδειαζουν το πορτοφολι μας και γεμιζουν αυτο των εταιρειων,με αμφιβολα αποτελεσματα..ουτως η αλλως,οι δισκοι των ενυδρειων μας με τους αγριους δισκους εχουν τοση σχεση οσο η αλεξανδρατου με την παξινου..

εχω δισκους εδω και πολλα χρονια και τωρα πια εχω απλοποιησει την ζωη μου(και των ψαριων μου).νερακι απο την βρυση,με καλης ποιοτητας κοντισιονερ,αλλαγη νερου 25% μια φορα την εβδομαδα,ΠΟΙΚΙΛΙΑ στην τροφη(κατεψυγμενη οχι πολυ συχνα,δυο φορες την εβδομαδα,γιατι η μεγαλη και συχνη ποσοτητα δεν απορροφαται πολυ ευκολα απο το πεπτικο συστημα και εχεις αλλα προβληματα,καλης ποιοτητας γκρανουλς δυο φορες την ημερα(με ταιστρα αυτοματη) και αραια και που λιγη βιταμινη στην τροφη,ετσι για να εχω να λεω...

απλοτητα και οχι πειραματισμους,οχι συνταρακτικες μεταβολες στην θερμοκρασια και στην χημεια του νερου.

μια χαρα ειναι..

Εισαι ο ανθρωπος μου!!!

Τι νερο βγαζει η βρυση σου απο ph gh?

Τι ειναι το κοντισιονερ?

Link to comment
Share on other sites

οι δισκαδες δεν ειμαστε πολλοι γιατι με την παρανοικοτητα μας τρομοκρατουμε τους αλλους και στερουνται την ευχαριστηση να εχουν στο ενυδρειο τους τα ομορφοτερα ψαρια του γλυκου νερου..

νερακι απο την βρυση,με καλης ποιοτητας κοντισιονερ,αλλαγη νερου 25% μια φορα την εβδομαδα,ΠΟΙΚΙΛΙΑ στην τροφη(κατεψυγμενη οχι πολυ συχνα,δυο φορες την εβδομαδα

απλοτητα και οχι πειραματισμους,οχι συνταρακτικες μεταβολες στην θερμοκρασια και στην χημεια του νερου.

+1000

Link to comment
Share on other sites

sera Discus color red

Tropical Discus Gran

Tropical D-Allio Tabin

TetraDiskus staple food

aquaristic.tec Discus & Cichlid Bits red

Sera Flake Menu

Tropical spirulina granulat

Ocean Nutricion formula one

sera flake menu

Kαρδιά Stendker

Seachem GarlicGuard

Sera fishtamin

βασικά τις Κόκκινες

ταίζω όσες φορές περάσω :wacko::bowdown:

3-4-5-6 :wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

sera Discus color red

Tropical Discus Gran

Tropical D-Allio Tabin

TetraDiskus staple food

aquaristic.tec Discus & Cichlid Bits red

Sera Flake Menu

Tropical spirulina granulat

Ocean Nutricion formula one

sera flake menu

Kαρδιά Stendker

Seachem GarlicGuard

Sera fishtamin

βασικά τις Κόκκινες

ταίζω όσες φορές περάσω :wacko::bowdown:

3-4-5-6 :wub::wub:

περαστικος εισαι απο το ενυδρειο εσυ ?? :ninja::hysterical::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ph 7,6 GH 12

κοντισιονερ ειναι το γνωστο<<αντιχλωριο>> που βαζουμε στις αλλαγες νερου,μονο που δεν εξουδετερωνει μονο το χλωριο και τις ενωσεις του που υπαρχουν στο δυκτιο υδρευσης,αλλα δεσμευει και πολλα αλλα βλαβερα στοιχεια..επισης βοηθα στην αποκατασταση του slime coat των ψαριων..οποιαδηποτε γνωστη μαρκα κοντισιονερ ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

ph 7,6 GH 12

κοντισιονερ ειναι το γνωστο<<αντιχλωριο>> που βαζουμε στις αλλαγες νερου,μονο που δεν εξουδετερωνει μονο το χλωριο και τις ενωσεις του που υπαρχουν στο δυκτιο υδρευσης,αλλα δεσμευει και πολλα αλλα βλαβερα στοιχεια..επισης βοηθα στην αποκατασταση του slime coat των ψαριων..οποιαδηποτε γνωστη μαρκα κοντισιονερ ειναι μια χαρα..

σε ποιο μερος της Αθηνας εισαι ? σε ρωταω για να δω που βγαζει η βρυση τετοιες μετρησεις .

Link to comment
Share on other sites

στο πατημα χαλανδριου.απο την βρυση βγαινει λιγο σκληροτερο,αλλα στο ενυδρειο εχω αρκετα ξυλα(μου αρεσει η καφε αποχρωση που δινουν οι τανινες που ελευθερωνουν) που το μαλακωνουν καπως.οι μετρησεις ειναι στο ενυδρειο.(καλα,μην φανταστεις καμμια μεγαλη διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αγριμια μου τα ταιζω σχεδον τα παντα, με ιδιαιτερη προτιμηση στα flakes της Ocean Nutrition και της Tropical οπως επισης και τα granules των Tetra & Sera.

Προσωπικα ταιζω πολυ κατεψυγμενο καθως θελω τα θρεφταρια μου να ειναι "τουμπανακια"!!!

Και οταν λεω κατεψυγυγμενα, αναφερομαι κυριως σε Black & Red Mosquito Larvae, ξεπλυμενη Artemia και καρδια μοσχαριου ή γαλοπουλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...