Jump to content

αραγωνιτης Vs τριμμένο κοράλλι


Recommended Posts

παιδια! τι ειναι καλυτερο απο τα δυο?

και οταν λεμε ζωντανος αραγωνιτης η τριμμενο κοραλι τι εννοουμε?

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο υλικο ειναι αλλα το πρωτο εχει μικρη κοκκομετρια.Ειναι δηλαδη αμμος.Το δευτερο ειναι χαλικακι.

Πρωσοπικα θεωρω πιο φυσικο και λειτουργικο να εχουμε ψιλο αραγωνιτη,μιας και ετσι δεν εχουμε βρομιες να βυθιζονται και να συσσωρεύονται αναμεσα στα χαλικια

Ζωντανος αραγωνιτης,σημαινει οτι ειναι μαζεμενος απο καποια τροπικη θαλασσα και διατειρειται σε συσκευασια με νερο.Ετσι περιεχει ζρησιμα βακτηρια.Αν προσθεσεις ζωντανο βραχο,μπορεις να γλιτωσεις αρκετα χρηματα χρησιμοποιοντας ψοφια στεγνη αμμο,μια και αυτη θα ζωντανεψει συντομα.Αν παλι θελεις να βαλεις,ενα στρωμα ζωντανης πανω απο την ψοφια,αρκει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει τριμενο κοραλλι σαν χαλικακι οπως το λες. νεκρο ομως ολο. εχω βαλει ζωντανο βραχο. αν βαλω και απο πανω αραγωνιτη ζωντανο ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αμμο,αυτη πολυ συντομα θα βρεθει κατω απο το χαλικακι.Οποτε αστο ως εχει και μια φορα στο μηνα ή στους 2 μηνες λειτουργειας δοκιμασε να κανεις σκουπα βυθου για να δεις κατα ποσο εχει μαζεψει βρομια.

Αν εισαι στην αρχη-αρχη του ενυδρειου και θελεις αμμο,μπορεις να κανεις την αλλαγη τωρα

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει τριμενο κοραλλι σαν χαλικακι οπως το λες. νεκρο ομως ολο. εχω βαλει ζωντανο βραχο. αν βαλω και απο πανω αραγωνιτη ζωντανο ειναι καλυτερα?

εδώ το περιγράφεις αλλιώς

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40294

υπάρχει φωτογραφία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...