Jump to content

Αν κέρδιζα μερικά εκατομμύρια ευρώ θα...


Recommended Posts

Εντάξει μπορεί να είναι δύσκολοι καιροί αλλά έχετε πάντα το δικαίωμα να ονειρεύεστε και μάλιστα όσο τρελά θέλετε!

Φανταστείτε οτι κερδισατε το λαχείο, το τζόκερ, βρήκατε ένα δελτίο πεταμένο, ότι να ναι και όσο να ναι...

Τι θέλετε?

Ενυδρεία? :bowdown: Ταξίδια? Περιπέτειες? Αυτοκίνητα? Σπίτια? Ιστιοφόρο? Κήπο? Λίμνη? Να αλλάξετε τον κόσμο? Φιλανθρωπίες?

Και να θυμάστε, είναι τα δικά σας όνειρα, μην συμβιβάζεστε, άλλωστε δεν είπα πόσα εκατομμύρια... αποφασίστε εσείς.

Σκεφτείτε καλά και ρίχτε στο ψαχνό! Κάνει καλό!

Α!... Και θέλω και λεπτομέρειες ε?!... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...δεν με απογοητεύεις ποτέ! :wacko:

:bowdown::wub::wub:

Αν περισευε τιποτα θα ξεπληρωνα και τα δανεια μας! :hysterical::ninja:

Link to comment
Share on other sites

θα επερνα την οικογενεια μου μακρια απο αυτη τη χωρα .....

Link to comment
Share on other sites

Από πού ν αρχίσω που να τελειώσω !!!!

1 Θα ξεχρέωνα ότι και όπου χρωστάω

2 Θα βοηθούσα τους 2-3 κολλητούς να πραγματοποιήσουν και αυτοί τα όνειρά τους

3 Μια καλή επένδυση για κάποιο μόνιμα εισόδημα (μπορεί να τελειώσει γρήγορα το αρχικό κεφάλαιο)

4 Νέο σπίτι με κήπο (μέσα στη πόλη)

5 Αγορά από την αρχή όλος ο ηλεκτρικός εξοπλισμός και τα έπιπλα

6 Hi tech συστήματα ήχου, εικόνας, PC

7 Ταξίδι στην Ολλανδία για να παντρευτώ !!

8 Ταξίδι σε τροπικές περιοχές

9 ….για να μη ξεχνιόμαστε ένα μεγάλο θαλασσινό ενυδρείο… με πολύ προχωρημένα συστήματα

10 ΚΑΙ θα κατέθετα ένα μεγάλο ποσό για το Δημόσιο χρέος…. (..στον δικό μου λογαριασμό όμως) :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ο ΘΕΟΣ

είχε πει:

Ξόδεψα το 90% των χρημάτων μου στο ποτό και στις γυναίκες. Τα υπόλοιπα τα σπατάλησα.

Ο ίδιος είχε πει και το "Κάποτε έκοψα το ποτό και τις γυναίκες. Ήταν τα χειρότερα 20 λεπτά της ζωής μου." αλλά είναι άσχετο με το θέμα :bowdown:

Το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία και όσοι τα συνδυάζουν μόνο δυστυχείς μπορεί να είναι! Αυτοκίνητα, ακίνητα, τηλεοράσεις κλπ δεν κάνουν έναν άνθρωπο ευτυχισμένο. Δεν μπορώ να θεωρήσω πως όσα χρήματα και να έχει κάποιος εδώ στη Ελλάδα μπορεί να είναι ευτυχισμένος.

Βέβαια η ευτυχία είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Άλλος είναι ευτυχισμένος οδηγώντας Ferrari κι άλλος βλέποντας το ηλιοβασίλεμα! Προσωπικά για μένα το χρήμα είναι σκλαβιά. Είναι απαραίτητο μέσο διαβίωσης, αλλά αν χρησιμοποιηθεί σε ανούσιες "πολυτέλειες", μόνο σκλάβο μπορεί να σε κάνει!

Προσωπικά ψάχνω να βρω την ευτυχία "αλλού"... Θα δείξει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέψ' τε μου το κατεβατό που αφορμή είναι η σημαντική παρατήρηση του Νίκου, θεωρώ οτι θα βοηθήσει στην ονειροπόλησή σας που είναι και οσκοπός που άνοιξα το θέμα. :wacko:

Το χρήμα είναι ενέργεια και η ενέργεια αλλάζει μορφές ανάλογα με το ποιός τη μεταχειρίζεται, το χρήμα είναι και πρέπει να είναι δούλος, αν γίνει ο αφέντης σου την έκατσες όπως και οι περισσότεροι νεόπλουτοι, το χρήμα θέλει δεξιοτεχνία, ωριμότητα αλλά και παιδικότητα, θέλει πλούσιους ανθρώπους, πλούσιους στην καρδιά αλλιώς μόνο δυστυχία θα γίνει για αυτούς και τους γύρω τους.

Το χρήμα είναι η ενέργεια που κινεί και δημιουργεί στον πολιτισμένο κόσμο εδώ και πολύ καιρό και θα το κάνει για αρκετό ακόμα, μπορεί κανείς να αρνείται το χρήμα και να ζει είτε ευτυχισμένος είτε δυστυχισμένος αλλά μπορεί κανείς και να το αποδεχθεί ως ένα εργαλείο και πάλι να έχει τις 2 επιλογές.

Θέλω να πω οτι λόγω της διαφθοράς του κόσμου και της απληστείας του, έχουμε συνδέσει το χρήμα με την ασχήμια, την απάτη, τον δόλο και την εκμετάλλευση, λέμε οτι "χαλάει τον άνθρωπο"... αυτή είναι μια άποψη αλλά όχι αντικειμενική, αν κάποιος έχει τη δύναμη να χειριστεί σωστά αυτή την ενέργεια, μπορεί να βιώσει την ευτυχία υλοποιόντας όνειρα και ιδέες και δίνοντας χαρά σε άλλους, είναι απλά ένας τρόπος βίωσης της ευτυχίας.

Η ευτυχία δεν δημιουργείται ούτε από το ηλιοβασίλεμα ούτε από το χρήμα, η ευτυχία είναι κατάσταση και είναι απόφαση του καθ' ενός να βρίσκεται ή όχι σε αυτή, μπορεί να είσαι ευτυχισμένος ερημίτης και να νιώθεις βασιλιάς, μπορεί να είσαι και μέσα στα πλούτη και να νιώθεις ευτυχία, αρκεί να έχεις την ικανότητα να νιώθεις έτσι, τα πλούτη δεν σου φταίνε σε τίποτα, είναι άψυχα και παθητικά. Σε κάθε περίπτωση απολαμβάνεις την ομορφιά του κόσμου... και ο ευτυχισμένος ερημήτης στο δάσος είναι μέσα στον κόσμο και ο ευτυχισμένος πλούσιος στις πολυτέλειές του είναι μέσα στον ίδιο ακριβώς κόσμο... και αυτοί οι δύο έχουν πολλά να μοιραστούν.

Θα παρατηρήσεις όμως οτι όσα χρήματα και να έχεις επιλέγεις το ηλιοβασίλεμα, την ομορφιά, την καθαρότητα, την αρμονία, την άνεση, όσο και αν λέει κάποιος οτι προτιμάει να παιδεύεται και να δυσκολεύεται, όταν έχει να επιλέξει επιλέγει πάντα αυτά και όχι το άσχημο, το βρώμικο και το βασανιστικό εκτός αν μέσα σε αυτό βλέπει μια όμορφιά που δεν βλέπουν οι άλλοι αλλά και πάλι έχει επιλέξει την ομορφιά, είναι η φύση σου να επιλέγεις τα όμορφα, αν είσαι σε σύγκρουση με τη φύση σου θα είσαι συνέχεια διχασμένος και πότε δεν θα βιώσεις την πραγματική ευτυχία.

Αν αρνηθείς το χρήμα συνειδητά θα πρέπει να απομακρυνθείς από το μέρος του κόσμου που λειτουργεί με αυτό, θα πρέπει να μπεις σε μια δική σου πραγματικότητα μακρυά απ' τους ανθρώπους ή με συγκεκριμένους ανθρώπους αλλιώς υποκρίνεσαι, δεν τα αρνείσαι, απλά είσαι τσακωμένος μαζί τους και είναι αναγκαίο κακό για εσένα, έτσι θα είσαι συνέχεια σε μια αρνητική κατάσταση με το χρήμα και όταν είσαι αρνητικός με κάτι έξω από εσένα είναι αξίωμα οτι είσαι και αρνητικός με ένα κομμάτι σου εαυτού σου αλλά εδώ ξεφεύγω από το θέμα.

Το θέμα είναι οτι αν μπορείς να είσαι ευτυχισμένος φτωχός και έχεις την δεξιοτεχνία να είσαι το ίδιο ευτυχισμένος και με ανέσεις γιατί να μην επιλέξεις τις ανέσεις? Απλά περιποιείσαι τον άνθρωπο που αγαπάς περισσότερο... και ίσως και μερικούς ακόμα... και ίσως κάνεις και λίγο πιο όμορφο τον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αγοραζα ενα παλατακι μακρυα απο την ελλαδα καπου στα νησια fiji(αν δεν μπορω να εχω ενα τεραστιο reef στο σπιτι μου,θα πηγαινα το σπιτι μου σε ενα τεραστιο reef!)...

και αν εμεναν λεφτα,

1ον m3 e92

2ον καινουρια ταυτοτητα

3ον ποτό και γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα επαιρνα ενα <<κοτερακι>> λιγο μικροτερο απο του Αμπραμοβιτς... :bowdown:

ειναι το ονειρο μου :wub: να ειμαι αμεριμνος σε ενα κοτερο στη μεση του πελαγους!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη του χρήματος εξαρτάται σχεδόν απόλυτα από το περιβάλλον που ζεις. Αν αποφασίσεις να μείνεις πχ στην Αθήνα ή σε κάποια άλλη πόλη/χώρα δυτικού πολιτισμού έχεις να πάρεις δύο δρόμους. Ή να "πλουτίσεις" για να "ευτυχίσεις" ή να παλεύεις καθημερινά με το περιβάλλον και τις ανάγκες που σου δημιουργεί αυτό το περιβάλλον για να πειστείς ότι το χρήμα δεν είναι αναγκαίο. Μία τέτοια μάχη συνήθως σε βγάζει χαμένο και τελικά δυστυχισμένο.

Άλλοι είναι ευτυχισμένοι με αυτό:

ron2.JPG

...και άλλοι με μία ξύλινη καλυβίτσα ανάμεσα από φοίνικες, κάπου παραθαλάσσια!

Εγώ θα πάρω το 2ο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαφα το καπό του Skoda που έχει χτυπήματα από χαλικάκια... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θελω την πρωτη εικονα στην δευτερη τοποθεσια!!!

γινεται?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαφα το καπό του Skoda που έχει χτυπήματα από χαλικάκια... :wub:

:bowdown::wub::ninja::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πάτε. :wacko:

Εγώ πάλι διαφωνώ...

Κάποτε έκανα δύο ερωτήσεις στον εαυτό μου...

Ερώτηση 1: Τι υλικό θέλω να αποκτήσω στη ζωή μου? Με ταχύτητα απάντησα, σπίτι μεγάλο και μοντέρνο, αμάξι, λεφτά για ταξίδια, μία πανέμορφη γυναίκα κλπ κλπ

Ερώτηση 2: Τι με κάνει ευτυχισμένο? .............Απάντησα με απόλυτη ειλικρίνεια στον εαυτό μου. Οι απαντήσεις της δεύτερης ερώτησης δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με αυτές της πρώτης!

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη του χρήματος εξαρτάται σχεδόν απόλυτα από το περιβάλλον που ζεις. Αν αποφασίσεις να μείνεις πχ στην Αθήνα ή σε κάποια άλλη πόλη/χώρα δυτικού πολιτισμού έχεις να πάρεις δύο δρόμους. Ή να "πλουτίσεις" για να "ευτυχίσεις" ή να παλεύεις καθημερινά με το περιβάλλον και τις ανάγκες που σου δημιουργεί αυτό το περιβάλλον για να πειστείς ότι το χρήμα δεν είναι αναγκαίο. Μία τέτοια μάχη συνήθως σε βγάζει χαμένο και τελικά δυστυχισμένο.

Άλλοι είναι ευτυχισμένοι με αυτό:

...και άλλοι με μία ξύλινη καλυβίτσα ανάμεσα από φοίνικες, κάπου παραθαλάσσια!

Εγώ θα πάρω το 2ο :wacko:

Σε νιώθω... και εκεί που πακετάρεις τις βαλίτσες σου σκάει φλασιά να τσεκαρεις για πλάκα το δελτιάκι που έπαιξες το απόγευμα... και τσαααααακ πάρε 5 μύρια... για πες τι κάνεις? :bowdown:

Εγώ θα έβαφα το καπό του Skoda που έχει χτυπήματα από χαλικάκια... :wub:

Να τος ρε πως φαίνεται ο αυτάρκης ο άνθρωπος! Μπράβο! :wub:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θελω την πρωτη εικονα στην δευτερη τοποθεσια!!!

γινεται?????

Γίνεται, αλλά εμένα προσωπικά αυτού του είδους τα σπίτια με κάνουν να νιώθω σκλαβωμένος για πολλούς και διάφορους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω... και εκεί που πακετάρεις τις βαλίτσες σου σκάει φλασιά να τσεκαρεις για πλάκα το δελτιάκι που έπαιξες το απόγευμα... και τσαααααακ πάρε 5 μύρια... για πες τι κάνεις? :bowdown:

Κρατάω τα 200 χιλιάρικα που χρειάζομαι για να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα και τα υπόλοιπα στα δίνω αν σε κάνουν ευτυχισμένο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω... και εκεί που πακετάρεις τις βαλίτσες σου σκάει φλασιά να τσεκαρεις για πλάκα το δελτιάκι που έπαιξες το απόγευμα... και τσαααααακ πάρε 5 μύρια... για πες τι κάνεις? :wacko:

Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να έπαιρνα και έναν κεντρικό αμυντικό για τον ΠΑΟ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....

1. Car ferrari-f430-scuderia-spider-16m-1.jpg

2. Boat riva-aquariva.jpg

3. house italian-villas.jpg

4. aquarium 12.jpg

Δηλαδη τιποτα το τρομερο.... :wacko::bowdown::wub::wub:

Και για οσους δεν γνωριζουν.....

Το αυτοκινητο ειναι η Ferrari F430 Scuderia Spider M16.

Το σκαφος ειναι της Riva yatch το μοντελο Aquariva super

Το Σπιτι ειναι μια βιλα στην Σαρδινια με ιδιοτικη παραλια... :ninja::hysterical:

Το ενυδρειο θα ειναι ιδιοκατασκευη.... :bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα:

1ον να ξαναασχοληθω με τον τ/κ μοντελισμο

2ον ενα σπιτι καπου μακρια με ησυχια

3ον ενα κοτερο ωστε να αγναντευω τα πελαγη με την ησυχια μου

4ον ενα δωματιο 200τ.μ με ενυδρεια

5ον θα εδινα 50000 για φιλανθρωπικους σκοπους

τα υπολοιπα θα τα κατεθετα για τα παιδια μου

Υ.Γ και μια τσοπερ ετσι για το καλο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα 5.000.000. - 10.000.000 ευρώ.

Αρχικά:

Σούσι με τη "γυναίκα" :wub: στο Kiku και μετά σε καλό ξενοδοχείο για να νιώσω πραγματικά τι έγινε!

Κάποια βοήθεια σε οικογένεια και φίλους για να πάρουν ανάσα.

Ταξιδάκι με την κοπέλα για να προσγειωθούμε.

Μετά:

Σπιτάκι μονοκατοικία με κήπο για τρέλες και πλατσουρίσματα. :bowdown:

Αυτοκινητάκι απλό ταξιδιάρικο.

Καλά τρελές ενυδρειοκαταστάσεις εννοούνται αλλά όλα αυτόματα γιατί... ποιός ξέρει που θα είμαι αύριο?... :wacko:

Κάθε μέρα και νέα μέρα, ζω τη ζωή μου με αυθορμητισμό όπως πάντα ήθελα. Αλεξίπτωτο πλαγιάς, bunjee jumping, καταδύσεις, ταξίδια, εφευρέσεις, κατασκευές, πολύ "ψάξιμο" και φυσικά διαλογισμός για να συνεχίσει η πνευματική ανάπτυξη!

Όσο για φιλανθρωπίες, θα σκεφτώ τον καλύτερο για εμένα τρόπο ώστε να βοηθήσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ τόσο ουσιαστικά που δεν θα χρειάζεται ξανά βοήθεια και θα μπορεί να βοηθάει και άλλους να ζουν όμορφη ζωή. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 6 περίπου χρόνια δούλευα σε μία εταιρεία. Το μηνιαίο μου εισόδημα καθοριζόταν βάση bonus και κυμαινόταν μεταξύ 2500-4000 ευρώ (μερικές φορές περισσότερα μερικές λιγότερα). Διόλου άσκημα για ένα εργένη με δικό του σπίτι. Τον τελευταίο χρόνο βέβαια είχαν πέσει μεταξύ 1800 και 2500 ευρώ λόγο κρίσης, αλλά και πάλι καλό είναι.

Χτες παραιτήθηκα! Κι αυτό γιατί ξαφνικά κατάλαβα πως δεν ήμουν ευτυχισμένος. Οτιδήποτε μπορούσε να μου προσφέρει αυτό το εισόδημα (κινητά, gadgets, ταξίδια, φαΐ, διαμονή σε ξενοδοχεία 400 ευρώ την βραδιά κλπ) δεν με χαροποιούσε. Ξόδευα ασκόπως χρήματα για να είμαι δυστυχισμένος... Με απλά λόγια... Δουλεύεις σαν το σκυλί για να πάρεις το αμάξι/κινητό/αυτοκίνητο/laptop/κλπ των ονείρων σου για να συνεχίσεις μετά να δουλεύεις σαν σκυλί για να το συντηρήσεις/αναβαθμίσεις. Και στην τελική όλα τα παραπάνω ήταν/είναι προσωρινή ευχαρίστηση. Για κανένα από τα παραπάνω πράγματα δεν νιώθεις την ίδια χαρά την πρώτη μέρα που τα αποκτάς και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Επίσης ξαφνικά θυμήθηκα πότε ήμουν ευτυχισμένος στην διάρκεια της μικρής μου ζωής... Θυμάμαι τον εαυτό μου 17-18 χρονών, χωρίς αυτοκίνητο ή μηχανάκι, χωρίς κινητό, να συναντιέμαι στην πλατεία με τους 5 κολλητούς μου, να αδειάζουμε τις τσέπες μας και να μαζεύουμε κέρματα για να δούμε πόσες μπύρες μπορούμε να πάρουμε σύνολο από το περίπτερο, να καθίσουμε σε ένα παγκάκι και να τις μοιραστούμε τρώγοντας σουβλάκια... Αυτή η διαδικασία κράταγε ως τα ξημερώματα. Χαβαλές, αγνότητα, ειλικρίνεια... Γύριζα σπίτι κι έπεφτα για ύπνο όπως δεν θυμάμαι να έχω πέσει για ύπνο από τότε που έβγαζα κάποια καλά λεφτά και μπορούσα να πάρω όχι 10 μετρημένες μπύρες στο παγκάκι, αλλά 10 Johnnie Walker μπλε σε μαγαζί (άσχετα που ποτέ δεν το έκανα).

Η πραγματική ευτυχία βρίσκεται στην καθημερινότητά μας. Δεν καθορίζεται από το χρήμα αλλά από τον τρόπο σκέψης μας και από την ειλικρίνεια στον ίδιο μας τον εαυτό!

Αυτά που ζητάς Γιώργο, είναι απλά και καθημερινά πράγματα. Μπορούν να αποκτηθούν με πολύ λιγότερα χρήματα. Εγώ δεν κρατάω τίποτα σχεδόν απ'όσα εξέφρασες. Σε θεωρώ ευτυχισμένο άνθρωπο επειδή έχεις δίπλα σου τον άνθρωπο που αγαπάς. Και είμαι σίγουρος πως είτε είχες τα παραπάνω, είτε είχες μία καλύβα σε ένα περιβάλλον που θα ήθελες θα ήσουν το ίδιο ευτυχής.

Κάποιοι θα πούνε πως ο άνθρωπος μεγαλώνει, ωριμάζει και αλλάζουν οι ανάγκες του. BULL SHITS θα πω εγώ! Έχει διαφορά το τι χρειάζεσαι πραγματικά και το τι σε βάζουν να νομίζεις ότι χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνο και επαυξανω σε οτι λεει ο stormtrooper αλλα θελοντας και μη το χρημα ειναι ο μονος τροπος για να καληψουμε τις αναγκες μας οι οποιες ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες που νομιζουμε...

Εγω πχ εδω και δυο βδομαδες ειμουν σε φαση χασηματος στις σκεψεις μου για το πως θα αποκτησω δισκους και...τσουπ προχτες πηρα 2 δισκακια και απευθειας αλλαξε ολο το σκηνικο στο κεφαλι μου.

Θελω να πω πως οι μικρες χαρες της καθημερινότητας ειναι αυτες που μας κανουν πραγματηκα ευτυχισμένους.

Για να επανελθω στο θεμα μας εαν ειχα ξαφνικα πολυ χρημα δεν θα αλλαζα σχεδον τιποτα απο οτι κανω περα του οτι δεν θα ξαναδουλευα στην ζωη μου και θα ασχολιομουν με χομπυ που με ευχαρηστουν.

Θα συνεχιζω να πηγαινω στην 5 και οχι στα επισιμα

Θα συνεχιζα το ελευθερο καμπιγκ στην μπιχλα και οχι σε ξενοδοχειο

Θα συνεχιζα να μενω Κορδελιο και οχι Πανοραμα

και και και...

Και πανω απο ολα με τους κολιτους μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...