Jump to content

DSL συνέχεια...


Recommended Posts

Σε συνέχεια παλιότερου θέματος για το γεγονός ότι ο ΟΤΕ θα αυξήσει τη φυσική σύνδεση έχω να προσθέσω τα εξής:

Χθες το βράδυ διαπίστωσα ότι ανήκα σε έναν από τους πιλοτικούς κόμβους που ο ΟΤΕ διπλασίασε τη φυσική πρόσβαση. Έτσι από χθες ο router χρονίζει πλέον στα 1024!!!

Επίσης, όχι μόνο ο ΟΤΕ, αλλά και η εταιρεία που παίρνω την υπηρεσία internet ακολούθησε το πιλοτικό πρόγραμμα του ΟΤΕ αυξάνοντας την ταχύτητα πρόσβασης στο 1 Mbit.

Για ελέγξτε κι εσείς απόψε το router σας :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη 1Mbit λέει αφού είμαι στα γιάννενα ακόμη!

γκρρρ

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είσαι στο ΟΤΕ ή σε άλλο provider;

Ξέρεις αν μόνο οι πελάτες του ΟΤΕ θα έχουν αυτήν την τύχη;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη καλημερα.Πες μας οτι εχεις forthnet να τρελλαθω.

Αν οχι :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη καλημερα.Πες μας οτι εχεις forthnet να τρελλαθω.

Αν οχι  :wootwoot:  :wootwoot:  :wootwoot:

27347[/snapback]

;););)

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση ολων των φιλων να αναφερω οτι τα κεντρα που εχουν μπει σε πρωτη φαση στι πιλοτικο προγραμμα του ΟΤΕ ειναι :

Περιοχη εμπορικου κεντρου "the mall" ΜΑρουσι

Ραφηνα Α'

Τερψιθεα

Χολαργος

Δαφνη

Πατησιων

Νυμα Αρης

Να συμπληρωσω επισης οτι απο πληροφοριες που εχω η Forthnet σιγουρα ακολουθει αυτο το πιλοτικο προγραμμα του ΟΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιλοτικο προγραμμα ΟΤΕ συνεχεια :

ΑΧΑΡΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΘΕΡΜΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Με τι ταχύτητα κάνεις download? Ρωτάω για να δω αν έχει ακολουθήσει και ο provider την αναβάθμιση επειδή ο router δείχνει την ταχύτητα του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα την ερωτηση σου εχω να πω τα εξης :

384 ~ 38-43

512 ~ 56-60

768 ~ 85-90

1024 ~ 95-110

2048 ~ 210-230

Οι τιμες ειναι καθαρα ενδεικτικες με υπολογισμενο και το μεσ' τα ορια "χαμενο" bandwith απο τον ΟΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σύνδεση HOL

Όταν πατάω "Κατάσταση" στο εικονίδιο της γραμμής εντολών μου δείχνει 10.0Mbit/δευτ.

Τι σημαίνει αυτό? Μπορείτε να μου εξηγήσετε εσείς που ξέρετε?

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αγαπητε Νικο ειναι η ταχυτητα της καρτας ethernet που διαθετεις στον υπολογιστη σου. Αυτο συνδεει το pc με τον router/modem σου .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σύνδεση HOL

Όταν πατάω "Κατάσταση" στο εικονίδιο της γραμμής εντολών μου δείχνει 10.0Mbit/δευτ.

Τι σημαίνει αυτό? Μπορείτε να μου εξηγήσετε εσείς που ξέρετε?

Ευχαριστώ

Νίκος

30502[/snapback]

Σημαίνει ότι η σύνδεσή σου από το pc μέχρι το modem/router σου είναι 10mbit. Αλλά αυτή είναι η ταχύτητα του "εσωτερικού" δικτύου.

Εμένα πχ λέει 100 mbit που θα ήθελα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ να είναι η ταχύτητα του Internet μου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και σας ευχαριστώ.

Αλλά δεν μου είπατε πως θα βρω την ταχύτητά μου.

Μπορεί να είμαι και εγώ "πιλότος" και να μην το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις στο μενου του μόντεμ σου, με τον ίδιο τρόπο που μπήκες για να ρυθμίσεις τη σύνδεση και το password σου.

Εκεί θα βρεις κάποια επιλογή status ή κάτι τέτοιο και από εκεί θα βρεις την πραγματική σου ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο πες μου σε παρακαλω τι router/modem εχεις ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δεδομενο οτι θα βρεις την ταχυτητα στο router. και εγω ανηκω σε ενα απο τα μερη (νεα τερψιθεα γλυφαδα) με το πιλοτικο προγγραμα και παρολο που το router leei 512 κατεβαζω σταθερα στα 100kbps. κατεβασε κανενα αρχειο η βιντεο να δεις σε τη ταχυτητα κατεβαζει. μην ξεχνας οτι η μετρηση πρεπει να μετριεται στην μεση ταχυτητητα. μπορει να το βλεπεις να κατεβαζει στα 200 kbps και σιγα σιγα να σταθεροποιειται στα 100 για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

επισης οι ταχυτητες που λες για την καθε συνδεση ειναι τραβηγμενη. για παραδειγμα μια 512 αντε το πολυ να παει 50kbps στην καλυτερη περιπτωση. οσο πιο μακρια εισαι απο το dslam τοσο πιο πολυ πεφτει η ταχυτητα. Μια 1024 αντε 95-100 το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Νικο πες μου σε παρακαλω τι router/modem εχεις ...

30512[/snapback]

Από ότι ξέρω έχει τον Linksys του ADSL -In- A Box Plus.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω έχει τον Linksys του ADSL -In- A Box Plus.

30563[/snapback]

Μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του router από τον explorer επιλέγεις status και DSL connection. Εκεί αναγράφεται η ταχύτητα της σύνδεσης.

Παλιότερα ένας φίλος μου είχε 384 σύνδεση και σερνόταν. Του πρότεινε λοιπόν η Forthnet να αναβαθμίσει τη γραμμή του ΟΤΕ σε 512 έτσι ώστε να εκμεταλευτεί στο μέγιστο την 384 συνδρομή που είχε. Το έκανε και πέτυχε τελικά πληρώνοντας μόνο 5€ παραπάνω. Το λέω αυτό επειδή ο router του έλεγε 512 και η συνδρομή με Forthnet ήταν 384. Οπότε το μόνο πραγματικό στοιχείο που έχουμε για τη σύνδεσή μας είναι η ταχύτητα που κατεβάζουμε από http ή ftp (όχι torrent και γενικά P2P).

Link to comment
Share on other sites

Και συγνώμη κιόλας φίλε Stilatos, πώς με 512k(bits)ps κατεβάζεις με 100k(bytes)ps???? Μέγιστο (θεωρητικό) είναι 64, εσύ πώς το έκανες το θαύμα??? :rasp:

Η χαρά του παιδιού στο download φίλοι μου είναι σε μέρη που φτάνεις το δίσκο στα όρια του, να έχεις raid (strip) και να μην προλαβαίνεις... Που όλα αυτά? Στο πολυτεχνείο, 2.2Gbps ταχύτητα! Ορίστε???? :lmao::lmao:

ΥΓ:για γενική γνώση, όλες οι ταχύτητες δικτύου στον υπολογιστή μας αναγράφονται σε kilobits per second (Kbps) αλλά για να δούμε εμείς την "πραγματική" ταχύτητα σε kilobytes per second (πάλι Kbps) διαιρούμε το πρώτο με 8 και βρίσκουμε το δεύτερο. 1byte = 8bit :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιωργο αυτα προσπαθω να πω και εγω βαζοντας μεσα και ενα μεσο ορο απο "χαμενο" bandwith απο ΟΤΕ (για πολλους και διαφορους λογους αμα θελετε τους γραφω αναλυτικα) αλλα παντα καποιος θα βρεθει να αμφισβητησει μεχρι και τα δεδομενα ... Ειναι σα να λεω εγω οτι ο γαιδαρος δε πεταει και καποιος να μου γυριζει και να μου οτι πεταει ... τι να πω .....

Με λιγα λογια να το ξεκαθαρισω ή εστω να το πω πιο κατανοητα ... οτι ταχυτητα εχετε πχ 384 512 1024 κλπ διαιρεστετην με το 8 για να βρειτε με ποσο θα πρεπε να κατεβαζετε ..... βαλτε και τις απωλειες απο το κεντρο του ΟΤΕ που διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη (αν μπορειτε) και τοτε θα ξερετε πανω κατω με ποσο θα κατεβαζετε ....

Τωρα απο κει και περα τι να πω αν 1+1 δε κανει 2 δεν ειναι δικο μου προβλημα ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα την ερωτηση σου εχω να πω τα εξης  :

384 ~ 38-43

512 ~ 56-60

768 ~ 85-90

1024 ~ 95-110

2048 ~ 210-230

Οι τιμες ειναι καθαρα ενδεικτικες με υπολογισμενο και το μεσ' τα ορια "χαμενο" bandwith απο τον ΟΤΕ .

30501[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dartman1980 δεν κατάλαβα πού διαφωνείς σε αυτά που έγραψα, εγώ πάντως δε διαφωνώ σε αυτά που έγραψες, απλά το έκανα κάπως πιο συγκεκριμένο! :lmao:

Όσο για το γάιδαρο, το τζόκερ απέδειξε ότι πετάει! :lmao:

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

:rasp::ballistic::rasp: Δε τα εγραψα για σενα καλε για το φιλο Stilato τα εγραψα .... :lmao::lmao:

Υ.Γ. Ο γαιδαρος δε πεταει ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...