Jump to content

Amano αναπαραγωγή.


Recommended Posts

Λοιπών χθές είδα μια απο τις amano μου να είναι αυγομένη :wacko::bowdown: και θα προσπαθήσω να πετύχω την αναπαραγωγή της.

Μετα απο πολύ διαβασμα σας παρουσιάζω τα σχέδια μου και θέλω να μου πείτε αν ειναι σωστα

-Θα βγάλω την αμάνο απο το ενυδρείο την 25-26 μερα εγκυμοσύνης(οταν τα αυγα θα γινουν καγε-κιτρινα) και θα την βάλω σε ένα 8λιτρο ενυδρείο που έχω γεμίζοντας το με νερό απο το ενυδρείο που την είχα.Σε αυτο το ενυδρειάκι θα βάλω πέτρές και ξήλα για να κρύβετε.Δέν θα ταίζω καθόλου για να μην εχω αμμωνία.

-Οταν γεννησει την βάζω πάλι στο ενυδρείο της

-Ρίχνω μια μεγάλι ποσότητα απο "πράσινο νερό"(φυτοπλακτόν) για να τρώνε οι λάβρες.Εχω αρχίσει απο χθές την προετοιμασία του βάζοντας μια 2λιτρη γυαλα στο μπαλκόνι,στο φως και εριξα και υγρό λιπασμα για να φουντωσουν οι άλγες.Θα συμπληρώνω καθημερινά λιγη ποσότητα ακόμα απο το πράσινο νερό.

-Μετα απο 4 μέρες ρίχνω ενυδρειακό αλάτι 4 κουταλακια του γλυκού για κάθε γαλόνι νερού

-Οταν μεγαλώσουν λίγο τις ταίζω και με σπιρουλίνα σε σκόνη.

-Την 6-7η εβδομάδα πάλι μπλούμ στο ενυδρείο με τους γονέις τους(μετα απο καλή προετοιμασία!!)

Ερώτήσεις:

1)Πρέπει να βάλω αεραντλία στο ενυδρειάκι αναπαραγωγής και να δουλευει απο τότε που θα μπεί η μάνα μεχρι τότε που θα μεγαλώσουν τα μικρα και θα πάνε στό μεγάλο?

2)Μπορώ να βάλω βίλτρο σπόγκου ή θα ρουφήξει τις λάβρες?

3)Τί αλαγές νερου θα κάνω?

4)Η θερμοκρασία ενος ενυδρείο μου για χρυσόψαρα που δεν έχω θερμοστάτη είναι 21C.Θα χρειαστώ απαραίτητα θερμοστάτη?(οι αμανο αντέχουν μέχρι τους 16 νομίζω)

Ευχαριστώ,

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Αλατακι δεν βλεπω πουθενα να αναφερεις οποτε εκ των πραγματων δεν θα πετυχει.

Διαβασε λιγο παρπανω για αυτες γιατι δεν εισαι οσο ευκολο αναφερεις.

Θα ειχαμε γεμισει απο αμανο αν ηταν ετσι ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Το υφαλμυρο ειναι μυθος. Θελουν φουλ θαλασσινο και τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχαν αυτοι που ταιζαν με την θαλασσινη αλγη Dunalliela salina.

Χαρας το κουραγιο σου... σε πολυ δυσκολη διαδικασια μπηκες. Προσεξε μονο να μην στρεσσαρεις πολυ τις εγκυες θηλυκιες και τις χασεις και αυτες. Και οπωσδηποτε καπακι γιατι θα προσπαθησουν να βγουν απο την γεννηστρα σιγουρα.

Τα υπολοιπα τα διαβαζεις απο αυτη την εγκυρη σελιδα που θεωρειται σημειο αναφορας για οσους προσπαθησαν αναπαραγωγη amano.

καλη τυχη απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Αλατακι δεν βλεπω πουθενα να αναφερεις οποτε εκ των πραγματων δεν θα πετυχει.

Διαβασε λιγο παρπανω για αυτες γιατι δεν εισαι οσο ευκολο αναφερεις.

Θα ειχαμε γεμισει απο αμανο αν ηταν ετσι ευκολο

-Μετα απο 4 μέρες ρίχνω ενυδρειακό αλάτι 4 κουταλακια του γλυκού για κάθε γαλόνι νερού

(είχα γράψει)

Link to comment
Share on other sites

Υφαλμυρο θελουν μονο τα αυγα οχι η γαριδα

Ακριβώς.Γι'αυτον τον λόγο μετα απο 4 μέρες αφότου βγεί η θυληκιά μπάινει το αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σου εύχομαι στο δύσκολο εγχείρημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγα ΔΕΝ θελουν υφαλμυρο. Οι λαρβες θελουν...

Δηλαδή σκάνε σε γλυκό και μεγαλώνουν σε υφάλμυρο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Οι λαρβες πρεπει να μεταφερθουν σε υφαλμυρο (αν και οι πηγες πλεον προτεινουν φουλ θαλασσινο) μεσα σε 3-4 μερες (δεν θυμαμαι ακριβως το μεγιστο χρονικο οριο που αντεχουν στο γλυκο νερο)

Link to comment
Share on other sites

Οι αμανο ζουνε στη φυση σε ορεινα ρυακια, ποταμακια και χειμαρρους γλυκου νερου ,πολλες φορες πολυ μακρια απο την θαλασσα.

Απελευθερωνωντας τις λαρβες τους μεσα στο νερο, αυτες μεταφερονται με την ροη και τα ρευματα στις εκβολες και επειτα σε λιμνοθαλασσες ή και μεσα στην θαλασσα. Εκει μεταμορφωνονται σε τελειες γαριδουλες μετα απο 6-7 εβδομαδες και αρχιζουν το ταξιδι της επιστροφης στο μερος οπου γεννηθηκαν.

Η φυση εχει προβλεψει οι λαρβες να αντεχουν το ταξιδι στο γλυκο νερο μεχρι την θαλασσα. Γι αυτο και οι λαρβες αντεχουν 5-7 μερες σε γλυκο νερο. Αν μεσα σε αυτο το διαστημα δεν βρεθουν σε θαλασσινο νερο, αρχιζουν να πεθαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτήσεις:

1)Πρέπει να βάλω αεραντλία στο ενυδρειάκι αναπαραγωγής και να δουλευει απο τότε που θα μπεί η μάνα μεχρι τότε που θα μεγαλώσουν τα μικρα και θα πάνε στό μεγάλο?

2)Μπορώ να βάλω βίλτρο σπόγκου ή θα ρουφήξει τις λάβρες?

3)Τί αλαγές νερου θα κάνω?

4)Η θερμοκρασία ενος ενυδρείο μου για χρυσόψαρα που δεν έχω θερμοστάτη είναι 21C.Θα χρειαστώ απαραίτητα θερμοστάτη?(οι αμανο αντέχουν μέχρι τους 16 νομίζω)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτήσεις:

1)Πρέπει να βάλω αεραντλία στο ενυδρειάκι αναπαραγωγής και να δουλευει απο τότε που θα μπεί η μάνα μεχρι τότε που θα μεγαλώσουν τα μικρα και θα πάνε στό μεγάλο?

2)Μπορώ να βάλω βίλτρο σπόγκου ή θα ρουφήξει τις λάβρες?

3)Τί αλαγές νερου θα κάνω?

4)Η θερμοκρασία ενος ενυδρείο μου για χρυσόψαρα που δεν έχω θερμοστάτη είναι 21C.Θα χρειαστώ απαραίτητα θερμοστάτη?(οι αμανο αντέχουν μέχρι τους 16 νομίζω)

1. ναι

2. δεν χρειαζεται φιλτρο αφου δεν θα ταιζεις τη μανα μεχρι να γεννησει.

3. δεν θα κανεις.

4. ναι χρειαζεσαι σταθερη θερμοκρασια γυρω στους 24-25

Link to comment
Share on other sites

επίσης λέγεται ότι οι λάρβες κολυμπούν προς το φως, οπότε για να τις μαζέψεις σβήσε φώτα και φώτιζε επίμονα 1 σημείο να σου έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους ,θα κανω παρουσίαση με φωτο της προσπάθειας

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η προσπαθεια?? Ολα καλα?? Πηρα και εγω Amano και θα ηθελα να μπω και εγω σε αυτην την διαδικασια!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυγόθηκε και δεύτερη Amano :D:thumbup::D .Δεν έχω βάλει ακόμα την πρώτη στην γεννήστρα αλλα ειμαι πλήρως εξοπλησμένος και περημένω με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που στο τέλος θα τα καταφέρει :D

Με τέτοιο πάθος και όρεξη που έχεις ελπίζω όλα να σου πάνε καλά!!! Κι αν τα καταφέρεις θα είσαι πρωτοπόρος :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κανεις σωστα ολα θα πετυχει. Απλως ισως οχι με την 1η προσπαθεια., εκτος κι αν εισαι πολυ τυχερος !

Μην απογοητευτεις ομως αν δεν πετυχεις με την 1η. Θελει επιμονη και μολις καταλαβεις τι γινεται και βρεις την "φορμουλα" , ξαφνικα θα βρεθεις με μερικες δεκαδες μικρα αμανακια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Οι αμάνο μπηκαν στην γεννήστρα και θα γεννήσουν περίπου σε 1 εβδομάδα.Θα ταίζω ελάχιστα και θα κάνω μικρές αλλαγές νερού μέχρι να γεννήσουν

Εχω βάλει αεραντλία,θερμοστατη,ξήλα και φυτά

Η θερμοκρασία ειναι στούς 26C

DSC02246.jpg

DSC02244.jpg

DSC02247.jpg

DSC02248.jpg

DSC02251.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δύσκολο εγχείρημα!!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά :D

Περιμένουμε με ανυπομονησία,καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...