Jump to content

Amano αναπαραγωγή.


Recommended Posts

Μπραβο!! :D !!! Καλη επιτυχια!!!!

Περιμένουμε με ανυπομονησία,καλή συνέχεια!!!

+1!!! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε μία απο τις δυο γαρίδες επεσαν καποια απο τα αυγά της καθώς κολυμπούσε :D Θα εκολαυθούν κι αυτα ή θα χαλασουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεντα αερίζει μάλλον θα χαλάσουν και ίσως καλύτερα να τα απομακρύνεις για να μην υπάρχουν μύκητες στο ενυδρείο. Αν δεν κάνω λάθος εκκολάπτονται πάνω στη μητέρα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος εκκολάπτονται πάνω στη μητέρα σωστά?

Κι εγω ετσι νομίζω :D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει μεμβρανη σαν καπακι?

Το κλεινει αεροστεγως?

Εχω βάλει μεμβράνη αλλα έχω ανοίξει τριπούλες για να περνάει αέρας

Σημερα της έχουν φύγει σχεδόν όλα τα αυγά :D:D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα της έχουν φύγει σχεδόν όλα τα αυγά :D:thumbup:

Καλη επιτυχια αλλα μην ξεχνας..

Αν τα κανεις σωστα ολα θα πετυχει. Απλως ισως οχι με την 1η προσπαθεια., εκτος κι αν εισαι πολυ τυχερος !

Μην απογοητευτεις ομως αν δεν πετυχεις με την 1η. Θελει επιμονη και μολις καταλαβεις τι γινεται και βρεις την "φορμουλα" , ξαφνικα θα βρεθεις με μερικες δεκαδες μικρα αμανακια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το νάυλον καλού κακού και άσε μόνο ένα κομμάτι πάνω απ' την αεραντλία για να μην πιτσιλάει, ο αέρας θα είναι πιο φρέσκος πάνω από την επιφάνεια έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό με το ναύλον viciouscircle.

Ενημερώνω πως αυτης τις γαρίδας τις έχουν μείνει ελάχιστα αυγά,ενω η αλλη είναι τούμπανο.Να κανω καμία αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο αυτην που έριξε τα αυγά της.Εχουν μείνει πολύ λιγα(φαίνονται άσπρα γιατι τα φωτίζω με φακό)

DSC02267.jpg

Ενω η άλλη ειναι τίγκα

DSC02264.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγα τα αφηνει ελευθερα η μανα πριν εκκολαυθουν σε γαριδακια ή μετα?

Δεν έχω ιδέα :D .Αλλα και πάλι είναι πολύ νωρίς για να εκολαυθούν,εχουν καμια εβδομάδα ακόμα σίγουρα.Λέτε να "απέβαλε"?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Γεννησαν οι αμανο. ;):hysterical::hysterical::rasp::D:angry2: Τελικα γι'αυτο πεταξε τα αυγά της.ΕΓΙΝΑ ΜΠΑΜΠΑΣ!!!!!!!

Εχω δει καμια δεκαρια λαβρες μαλλον τωρα βγαινουν!

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!! καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :D:angry2:

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών το βράδυ θα τις ρουφήξω με μια πιπέτα και θα τις βάλω σε μια πιο μικρή γυάλα φυσικά με το ίδιο νερό γιατι περιμένω να γενησει και η επόμενη και δεν μπορώ να ρίξω αλάτι στο ενυδρείο με την γαρίδα.

Απο ποσότητα αλατιού τί να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε! Το 1ο βήμα έγινε! Μάζεψες και τις λάρβες και είσαι θεός!

Τώρα ακόμη μεγαλύτερη προσοχή. Για αλάτι πιστεύω να χρειάζεσαι όργανο για να μετρήσεις την αλατότητα, αλλά ας πουν οι πιο καλοί στην χημεία!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε! Το 1ο βήμα έγινε! Μάζεψες και τις λάρβες και είσαι θεός!

Τώρα ακόμη μεγαλύτερη προσοχή. Για αλάτι πιστεύω να χρειάζεσαι όργανο για να μετρήσεις την αλατότητα, αλλά ας πουν οι πιο καλοί στην χημεία!

Χρειάζεσαι refractometer για την αλατότητα ή κάποιον έμπειρο θαλασσινό που με το μάτι μπορεί να ξέρει τι γίνεται. Καθαρή σπιρουλίνα έχεις? Αν όχι πες το να δω τι μπορώ να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

MΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ !!!!!!! πολυ προσοχη τωρα ! ααντε να μεγαλωσουν να παρουμε και εμεις καμια amano.... :D:angry2:

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

Καθαρή σπιρουλίνα έχεις? Αν όχι πες το να δω τι μπορώ να κάνω...

Εχω κάτι καλύτερο πολυ μα πάρα πολύ πράσινη άλγη σε ενα βαζακι(το πράσινο νέρο που ανέφερα στην αρχή) :D:angry2: (σπιρουλίνα θα βάλω αφου μεγαλώσουν λίγο)

Απο το link που μου εδωσε ο raven (και τον ευχαριστώ πολύ) λέει πως η πιο καλή αλατότητα είναι 34ppm δηλαδη 34mg/L.Μπορω να κάνω την αναλογία και να μην παρω αυτό το refractomete?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και φαίνεται να το κατέχεις σε βλέπω να αναλαμβάνεις την ακτροφή της γαρίδας αμάνο στην Ελλάδα :D οπότε καλύτερα να πάρεις ένα πυκνόμετρο της sera με 10 ευρώ που είναι μια χαρά για αυτή τη δουλειά, με τις εξατμίσεις κλπ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, ρεφρακτόμετρο κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να πάρεις, το πυκνόμετρο είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και φαίνεται να το κατέχεις σε βλέπω να αναλαμβάνεις την ακτροφή της γαρίδας αμάνο στην Ελλάδα

:angry2::D

ΟΚ θα το ψάξω το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...