Jump to content

Amano αναπαραγωγή.


Recommended Posts

Πηγα σε pet shop και μου είπαν πως για την περίπτωση μου κάνει το αλάτι της API και ετσι το πήρα.Διαβασα πισω απο την συσκευασία του πως είναι όντος θαλασσινό αλάτι (απο αλική) απλως είναι εμπλουτισμένο με ηλεκτρολύτες.Εξάλου εγώ θελω 200g και η μικρότερη συσκευασία αλατιού ηταν ενα τσουβαλι :)

Αυριο βράδυ φέυγουν οι μάνες και βάζω NaCl :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

δε σε προλαβα εχω ενα ολοκληρο κουβα και θα μπορουσω να σου δοσω οσο θες

ειναι για θαλασσινο ενυδρειο το αλατι αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη επιτυχια ευχομαι ολοψυχα.

Το αλατι ηταν το ευκολο, η σωστη αλατοτητα ειναι ομως πιο σημαντικη και δυσκολο να βρεθει .... Το δυσκολο οπως θα δεις και εσυ στην πορεια, ειναι η διατροφη των γονων και η σταθεροτητα των (σωστων) παραμετρων. Αν ταισεις πολυ θα πεθανουν λογω ρυπων. Αν ταισεις λιγο θα πεθανουν απο ασιτια. Αλλοι ισχυριζονται οτι τις μεγαλωνουν σε πρασινο νερο, αλλοι παλι ταιζουν με θαλασσινες αλγες . Λεγεται οτι προτιμουν την Dunaliella salina. Πειραματισου να βρεις τον τροπο που θα δουλευει για σενα και κρατα σημειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών πριν απο καμία ώρα έφυγαν οι μανες αμάνο και αφου μέτρισα σε ζυγαριά την ποσότητα του αλατιού το έβαλα σε ενα μπολάκι και έριξα περιπου 1 κουταλάκι του γλυκού.Θα κοιτάξω να ρίξω το αλάτι σε διάστημα 5 ημερών λίγο κάθε μέρα.Αποφάσησα να μήν υπολογισω ποσότητα για αλμυρό νερό(35ppm) αλλα για υφάλμυρο (17ppm) μπας και έχουμε καλύτερα αποτελεσματα.Οι γαριδούλες δείχνουν μια χαρά και είναι όλες μαζι κοπαδάκι :thumbup:

Α ξέχασα,αυγώθηκαν κι αλλες 2 amano και έχω συνολικά 3 αυγομένες.Εχουν πάρει φόρα :) .Η πλάκα είναι πως είναι μόνο 1 αρσενικός αμάνος :) μέσα στο ενυδρείο και είδη έχει......... 5 θηλυκές, μόνο 1 του έχει ξεφύγει :)

Τώρα θα πολτοποιήσω λίγη πράσινη τριχοειδής άλγη σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό και θα τους την δώσω για μάμ :rasp:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία :):)

Link to comment
Share on other sites

πως πήγε; έφαγαν τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

πως πήγε; έφαγαν τα μικρά;

Ελπίζω πως έφαγαν.Πού να τα δώ πως τρώνε αφου έχουν μέγεθος κατι παραπάνω απο 1mm :) .Λογικά καθώς κολυμπουν οτι πέσει στο στόμα τους το ρουφάνε :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα πολτοποιήσω λίγη πράσινη τριχοειδής άλγη σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό και θα τους την δώσω για μάμ :)

Αυτό γίνεται? Έχω την εντύπωση πως άλλο το green water (μικροοργανισμοί) και άλλο ο πολτός από τριχοειδή άλγη (ελεύθερη χλωροφύλλη και άλλα κυτταρικά στοιχεία)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται? Έχω την εντύπωση πως άλλο το green water (μικροοργανισμοί) και άλλο ο πολτός από τριχοειδή άλγη (ελεύθερη χλωροφύλλη και άλλα κυτταρικά στοιχεία)

Εχω να τις ταίζω και green water ,σπιρουλίνα και άλγη :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ο πολτός τριχοειδούς μήπως επιβαρύνει το νερό χωρίς να βοηθάει θρεπτικά?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ? :):):)

Σημερα το πρωί ο αριθμός τους είχε μειωθεί δραματικά.Κάπου στα 20 εχουν μείνει και αυτά στροβυλίζονται σαν τρελά.Κρίμα.Παρόλο που έχω αλες 3 αυγομένες δεν θα ξανακάνω αλλη προσπάθεια γιατι ξενέρωσα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ? :):rasp::hysterical:

Σημερα το πρωί ο αριθμός τους είχε μειωθεί δραματικά.Κάπου στα 20 εχουν μείνει και αυτά στροβυλίζονται σαν τρελά.Κρίμα.Παρόλο που έχω αλες 3 αυγομένες δεν θα ξανακάνω αλλη προσπάθεια γιατι ξενέρωσα :hysterical:

Οχι!!! :hysterical::hysterical: Δεν πειραζει!!!! :):) Εγω παντως θα σου ελεγα να δοκιμασεις αλλη μια φορα!! Ετσι και αλλιως δεν μπορουμε να τα καταφερουμε ολα με την πρωτη!! :thumbup::hysterical: Αφου εχεις αυτην την ευκαιρια(3 αυγωμενες)... Γρηγορα!!! ετοιμαζε τες!!!!! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κανεις σωστα ολα θα πετυχει. Απλως ισως οχι με την 1η προσπαθεια., εκτος κι αν εισαι πολυ τυχερος !

Μην απογοητευτεις ομως αν δεν πετυχεις με την 1η. Θελει επιμονη και μολις καταλαβεις τι γινεται και βρεις την "φορμουλα" , ξαφνικα θα βρεθεις με μερικες δεκαδες μικρα αμανακια.. :)

Τα ειχαμε πει... Με την 1η ειναι δυσκολο. Θελει να κρατας σημειωσεις και να ξαναπροσπαθησεις. Το 1ο στοδιο ειναι να κρατησεις τις λαρβες ζωντανες και εισαι κοντα. Το οτι εριξες μεσα πολτοποιημενη αλγη ηταν μεγα λαθος. Δεν προσθεσες τροφη, αλλα οργανικη υλη που αρχισε να αποσυντιθεται. Και η παραμικρη επιβαρυνση του νερου αποφερει αμεσα το θανατο σε ολη τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχαμε πει... Με την 1η ειναι δυσκολο. Θελει να κρατας σημειωσεις και να ξαναπροσπαθησεις. Το 1ο στοδιο ειναι να κρατησεις τις λαρβες ζωντανες και εισαι κοντα. Το οτι εριξες μεσα πολτοποιημενη αλγη ηταν μεγα λαθος. Δεν προσθεσες τροφη, αλλα οργανικη υλη που αρχισε να αποσυντιθεται. Και η παραμικρη επιβαρυνση του νερου αποφερει αμεσα το θανατο σε ολη τη γεννα.

Και μόνο για αυτό πρέπει να ξαναπροσπαθήσεις, απλά θα βρεις τη συνταγή και όταν τη βρεις ποιός σε πιάνει! :)

Link to comment
Share on other sites

μην ξενερώνεις... να πεισμώνεις! Πάμε πάλι...... :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μην τα παρατάς!! Έχεις φτάσει στα μισά του δρόμου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...