Jump to content

ενεργός άνθρακας


salTasos

Recommended Posts

Σήμερα αποφάσισα να αφήσω το ενυδρείο χωρίς ενεργό άνθρακα …

… και αυτό το έκανα γιατί έχω την υποψία ότι με την μεγάλη ποσότητα που χρησιμοποιώ έχω στερήσει το νερό μου από χρήσιμα στοιχεία

… δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ ….

νομίζετε ότι μπορεί να υπάρχει άμεσος κίνδυνος..

.. έχω <<δει>> ενυδρεία που έχουν πάντα ..

.. άλλα που έχουν κατά διαστήματα…

.. και άλλα που δεν έχουν καθόλου..

..

θα ήθελα την γνώμη σας ..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε salTasos

Σύμφωνα με την βιβλιογραφία η χρήση του άνθρακα μπορεί να είναι μόνιμη σε ποσότητα ίση με το 1/3 ή και 1/4 από την αναφερόμενη στη συσκευασία. Ο λόγος είναι ότι η κανονική ποσότητα ενεργού άνθρακα ή ακόμα περισσότερο η υπερδοσολογία, έχει σαν αποτέλεσμα εκτός από τα οργανικά, τα βαρέα μέταλλα, αν υπάρχουν τέτοια κλπ, να δεσμεύει και μέρος από τα χρήσιμα ιόντα των ιχνοστοιχείων.

Επίσης αναφέρεται η περιοδική χρήση του ενεργού άνθρακα, η οποία μπορεί να είναι συστηματική ή όποτε κρίνει απαραίτητο ο ενυδρειστής.

Δεν αναφέρεται όμως, πουθενά η παντελής απουσία άνθρακα από το σύστημα.

Προσωπικά χρησιμοποιώ άνθρακα την τελευταία βδομάδα πριν την προγραμματισμένη αλλαγή του νερού του ενυδρείου μου. Επίσης μπορεί να τον χρησιμοποιήσω έκτακτα αν υπάρχει κάποιος λόγος, όπως είναι η έντονη κιτρινίλα του νερού.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση . :wootwoot: .

.. ο λεγόμενος <<χημικός πόλεμος >> των κοραλλιών θα μπορούσε να δημιουργήσει έκτακτες καταστάσεις .?.

..

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες από την Kent Marine:

Τα καλύτερα αποτελέσματα επιτυγχάνονται χρησιμοποιώντας ενεργό άνθρακα μόνο για τρεις περίπου μέρες το μήνα. (Αυτό διότι ο άνθρακας θα συνεχίσει να απορροφά ιχνοστοιχεία για πολύ καιρό, ακόμα και όταν έχει κορεσθεί από οργανικά.) Χρησιμοποιήστε μόνο αρκετό για να αφαιρέσει το χρώμα από το νερό.

Έγινε επεξεργασία - I.LOGOTHETIS Ltd.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντα έχω μια ελάχιστη ποσότητα άνθρακα στο σύστημα μου λόγο του ότι χρησιμοποιώ όζον που το καθιστά αναγκαίο. Έκοψα την ποσότητα που έβαζα(όσο πρότειναν οι εταιρίες σε σχέση με τα λίτρα μου)εδώ και Κανά 8μηνο λόγο του ότι 1-2 μέρες μετά την τοποθετήσει του άρχιζα να βλέπω στα sps μου μειωση της αναπτυξης τους ενώ και τα lps άνοιγαν στο μισό… :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

έχω αγωνιά για το τι θα γίνει τώρα ..τι θα αλλάξει στη συμπεριφορά του ενυδρείου.- ο ΤΑΝ με κάνει να ελπίζω σε καλύτερες μέρες :wootwoot:

.. .

.. προσέχω το τάισμα .. και παρατηρώ για τυχόν πρόβλημα στη διαύγεια του νερού.

λέω να ακολουθήσω την τακτική της περιοδικής χρήσης όπως προτείνει η ΚΕΝΤ

και τώρα νομίζω ότι πρέπει να κάνω μερικές αλλαγές νερού ..10% ανά 15ημερο ..

και να προσθέτω essential elements , βιταμίνες και αμινοξέα.. σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης …

η το calcium reactor μπορεί να δώσει στο νερό αυτά που του στέρησε ο άνθρακας?

Link to comment
Share on other sites

έχω αγωνιά για το τι θα γίνει τώρα ..τι θα αλλάξει στη συμπεριφορά του ενυδρείου.- ο ΤΑΝ με κάνει να ελπίζω σε καλύτερες μέρες :wootwoot:

.. .

.. προσέχω το τάισμα .. και παρατηρώ για τυχόν πρόβλημα στη διαύγεια του νερού.

λέω να ακολουθήσω την τακτική της περιοδικής χρήσης όπως προτείνει η ΚΕΝΤ

και τώρα νομίζω ότι πρέπει να κάνω μερικές αλλαγές νερού ..10% ανά 15ημερο ..

και να προσθέτω essential elements , βιταμίνες και αμινοξέα..  σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης …

η το calcium reactor μπορεί να δώσει στο νερό αυτά που του στέρησε ο άνθρακας?

27418[/snapback]

Το calcium reactor θα δώσει στο νερό σου το απαραίτητο ασβέστιο. Οχι όμως και τα άλλα ιχνοστοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο υπάρχουν κάποια υλικά (ΑRM) για CR που ισχυρίζονται ότι απελευθερώνουν και ιχνοστοιχεία. Το έχουμε ξανασυζητήσει.

A complete reactor media containing not only calcium and carbonate, but essential trace elements as well.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα, επειδή πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο, το οποίο αναφέρει ότι οι δερματικές αλλοιώσεις που εμφανίζουν, κατά την ανάπτυξή τους, ορισμένα ψάρια, όπως πχ tangs και angels, οφείλονται στη μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα.

Ο λόγος είναι ότι ο άνθρακας τους στερεί κάποια απαραίτητα στοιχεία για τη σωστή τους ανάπτυξη. Ίσως και σε ορισμένα είδη κοραλλιών και ασπόνδυλων.

Κάποιο ανάλογο πρόβλημα όμως, δεν φαίνεται να υπάρχει στα κοράλλια SPS, τα οποία προτιμούν ολιγοτροφικό περιβάλλον.

Η προσωπική μου εμπειρία, από τη στιγμή, που άρχισα να χρησιμοποιώ, μόνιμα και σε μεγάλη ποσότητα ενεργό άνθρακα, είναι οι δερματικές αλλοιώσεις, κατά την ανάπτυξη των παραπάνω ψαριών και ιδιαίτερα των tangs, τα οποία μπήκαν στο σύστημά μου από το στάδιο juv.

Αντίθετα ενήλικα ψάρια και καλά προσαρμοσμένα, του ίδιου είδους, δεν κατάφεραν να επιβιώσουν περισσότερο από δέκα ημέρες.

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις μου στα μαλακά κοράλλια, αυτό που σίγουρα παρατήρησα, είναι η συμπεριφορά μιας gladiella, η οποία είχε γίνει τεράστια και μάλιστα παρουσίαζε σεξουαλική αναπαραγωγή.

Το συγκεκριμένο κοράλλι, με τη μόνιμη χρήση άνθρακα, παρουσίαζε σταθερή υποστροφή και απώλεια όγκου, μέχρι που εξαφανίστηκε τελείως.

Έχετε να προσθέσετε κάποια δική σας παρατήρηση, πάνω σε αυτά?

Να προσθέσω στην απάντηση, περί C/R, που δόθηκε πιο πάνω, πως τα φυσικά υλικά, που χρησιμοποιούνται, αποβάλλουν εκτός ασβεστίου και πλήθος άλλων στοιχείων και ιχνοστοιχείων, αφού προέρχονται από τη διάλυση αραγωνίτη. Αντίθετα, τα τεχνητά υλικά, μόνο ασβέστιο παρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επαναφέρω το θέμα, επειδή πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο, το οποίο αναφέρει ότι οι δερματικές αλλοιώσεις που εμφανίζουν, κατά την ανάπτυξή τους, ορισμένα ψάρια, όπως πχ tangs και angels, οφείλονται στη μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα.

Ο λόγος είναι ότι ο άνθρακας τους στερεί κάποια απαραίτητα στοιχεία για τη σωστή τους ανάπτυξη. Ίσως και σε ορισμένα είδη κοραλλιών και ασπόνδυλων.

Κάποιο ανάλογο πρόβλημα όμως, δεν φαίνεται να υπάρχει στα κοράλλια SPS, τα οποία προτιμούν ολιγοτροφικό περιβάλλον.

Η προσωπική μου εμπειρία, από τη στιγμή, που άρχισα να χρησιμοποιώ, μόνιμα και σε μεγάλη ποσότητα ενεργό άνθρακα, είναι οι δερματικές αλλοιώσεις, κατά την ανάπτυξη των παραπάνω ψαριών και ιδιαίτερα των tangs, τα οποία μπήκαν στο σύστημά μου από το στάδιο juv.

Αντίθετα ενήλικα ψάρια και καλά προσαρμοσμένα, του ίδιου είδους, δεν κατάφεραν να επιβιώσουν περισσότερο από δέκα ημέρες.

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις μου στα μαλακά κοράλλια, αυτό που σίγουρα παρατήρησα, είναι η συμπεριφορά μιας gladiella, η οποία είχε γίνει τεράστια και μάλιστα παρουσίαζε σεξουαλική αναπαραγωγή.

Το συγκεκριμένο κοράλλι, με τη μόνιμη χρήση άνθρακα, παρουσίαζε σταθερή υποστροφή και απώλεια όγκου, μέχρι που εξαφανίστηκε τελείως.

Έχετε να προσθέσετε κάποια δική σας παρατήρηση, πάνω σε αυτά?

Να προσθέσω στην απάντηση, περί C/R, που δόθηκε πιο πάνω, πως τα φυσικά υλικά, που χρησιμοποιούνται, αποβάλλουν εκτός ασβεστίου και πλήθος άλλων στοιχείων και ιχνοστοιχείων, αφού προέρχονται από τη διάλυση αραγωνίτη. Αντίθετα, τα τεχνητά υλικά, μόνο ασβέστιο παρέχουν.

Νίκο επαναφέρω το θέμα, γιατί τελευταία και σε άλο θέμα ρωτώ γιά να ξεκινήσω την χρήση ενεργού άνθρακα στο reef ενυδρείο μου.Εχω ψάξει πολύ το θέμα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Σε αντίσοιχη ερώτησή μου σε άλο θέμα μου πρότεινες να έχω συνεχή χρήση άνθρακα.Απο ότι διαβάζω όμως εδω βλέπω ότι μπορούν να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα όπως αναφέρονται παραπάνω.Επίσης γιά μόνιμη χρήση όπως μου λές, προτείνεται απο ότι είδα χρήση σε δοσολογία κατά τι 1/2..1/4 της κανονικής δόσης.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί....απο εκεί που σχεδόν είχα πιστεί να προχωρήσω στην προσθήκη του στο ενυδρείο μου ξαφνικά και διαβάζοντας όλα τα παραπάνω κάνω πίσω.......

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η χρήση του άνθρακα επιβάλεται. Ο τρόπος χρήσης άποτελεί προσωπική επιλογή. Μπορεί να είναι μόνιμος σε μικρή δοσολογία ή υπερδοσολογία, μπορεί όμως να τοποθετείται και περιστασιακά.

Προσωπικά έχω επιλέξει κανονική μόνιμη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η χρήση του άνθρακα επιβάλεται. Ο τρόπος χρήσης άποτελεί προσωπική επιλογή. Μπορεί να είναι μόνιμος σε μικρή δοσολογία ή υπερδοσολογία, μπορεί όμως να τοποθετείται και περιστασιακά.

Προσωπικά έχω επιλέξει κανονική μόνιμη δοσολογία.

Και εγω προς τα εκεί βαδίζω Νίκο, μετά και την δική σου πρόταση...απλά ανησύχησα κάπως μετά απο αυτά που διάβασα πριν.Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η χρήση του άνθρακα επιβάλεται. Ο τρόπος χρήσης άποτελεί προσωπική επιλογή. Μπορεί να είναι μόνιμος σε μικρή δοσολογία ή υπερδοσολογία, μπορεί όμως να τοποθετείται και περιστασιακά.

Προσωπικά έχω επιλέξει κανονική μόνιμη δοσολογία.

Οταν λετε περιστασιακα τι εννοειται?Το βαζεις καποιες μερες και καποιες το βγαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε περιστασιακα τι εννοειται?Το βαζεις καποιες μερες και καποιες το βγαζεις?

πχ μια βδομάδα το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...