Jump to content

επιλογη ψαριων Malawi


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

αυτα μου αρεσαν περισσοτερο απ΄ολα,,, τωρα βλεπουμε και κανουμε...

δεν θα μου αρεσε να βλεπω ομως μονο 2 ειδη ψαριων :wub: λεω για τουλαχιστον 3-4... πφφφφφ θελω πολλα ε? θα δουμε γιατι αν ειναι υπερβολικα δεν θα το επιχειρησω..

Φίλε Σάκη προτίμησε την ποιότητα!!!!!....και όχι την ποσότητα....

Αν καταλήξεις σε μια τέτοια σύνθεση ψαριών: Nimbochromis venustus, Copadichromis πίστεψέ με το τελευταίο που θα σε νοιάζει είναι οτι έχεις στο μεγάλο ενυδρείο σου 2 είδη μόνο......

Θελω να πώ οτι τα ψάρια θα σου χαρίσουν πολλά και θα σε ανταμοίβουν με τον καιρό με την συμπεριφορά τους, τις γέννες και το οτι ειναι ψάρια που ΔΕΝ κρύβονται!!!!!!

Βεβαια ο Κ.Ανδρέας έχει δίκιο....δεν θέλουμε να σε πιέσουμε...απλά καταθέτουμε τις απόψεις μας :wacko: ....με την ησυχία σου, σκέψου και πράξε αναλόγος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα έλεγα να προσθέσει ο φίλος μας ακόμα μια ομάδα από 3-4 ψάρια δηλαδή μαζί με τα άλλα δύο

Nimbochromis venustus, Copadichromis ,θα μπορούσε κατά τη γνώμη να μπουν και μια ομάδα από

protomelas.Εχουμε Χώρο .

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι δικό σου θέμα γιατί, περί ορέξεως... και υπόψην πολλές φορές πέρνει αρκετό χρόνο ώσπου να φτάσεις στην ιχθιοσύνθεση που θέλεις (π.χ. εμένα 2 χρόνια γεμάτα). Εγώ γουστάρω τα mbuna... οπότε θα σου έλεγα να τα δεις και αυτά λίγο πιο πολύ. Αναζήτησε να δεις στο internet συνθέσεις ενυδρείων malawi σε ξένους χομπίστες που έχουν εύκολη προσβαση σε μεγάλη ποικιλία ειδών... θα δεις ωραία γούστα!!! και νομίζω ότι σήμερα δεν είναι απαγορευτικό (οικονομικά) να φέρεις κάτι μοναδικό από έξω. Δηλαδή γνώμη μου είναι να κάνεις ένα συνδιασμό που να αξιοποιεί τα λιτρα σου που είναι αρκετά... μην δυστάσεις αν το θες για ένα ενυδρείο με ένα μόνο είδος τύπου π.χ. Copadichromis mbenjii που μου αρέσει πιο πολύ απόσα αναφέρεις.

Με αναπαραγωγές από φίλους εδώ τι παίζει????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να προσθέσει ο φίλος μας ακόμα μια ομάδα από 3-4 ψάρια δηλαδή μαζί με τα άλλα δύο

Nimbochromis venustus, Copadichromis ,θα μπορούσε κατά τη γνώμη να μπουν και μια ομάδα από

protomelas.Εχουμε Χώρο .

:wacko:

μαλλον εδω θα καταληξω! 1 αρσενικο/2 θηλυκα απο το καθε ειδος,

απο γεννες λιγο δυσκολο να βρω αλλα θα προσπαθησω απο εδω μέσα

ειναι πραγματι εντυποσιακα!!!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1360

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1160

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1030

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι τα γατοψαρα πχ Synodontis Njassae αλλα το θεμα ειναι που τα βρησκεις? ..υπαρχουν ψαρακια βυθου που θα μπορουσαν αν επιβιωσουν σε τοσο υψηλες σκληροτητες ,ph ,κλπ της λιμνης Μαλαουι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε krisos αποφεύγουμε να τοποθετούμε γατόψαρα στα αφρικάνικα ενυδρεία, καθώς τα αυγά από τις κιχλίδες μας για τα γατόψαρα αποτελούν έναν πολύ καλό μεζέ.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

για τα γατοψαρα θα μας πουν οι ειδικοι! απλα το backround εγινε με φωλιες για να μπαίνουν ψαράκια 8-10 εκατοστα,,,τωρα που θα βαλω μεγαλητερα ας εκμεταλευτουν της φωλιες τα μικρα που θα γεννηθουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε krisos αποφεύγουμε να τοποθετούμε γατόψαρα στα αφρικάνικα ενυδρεία, καθώς τα αυγά από τις κιχλίδες μας για τα γατόψαρα αποτελούν έναν πολύ καλό μεζέ.

:wacko:

:bowdown: ..αυτο δεν το ηξερα! :wub: thnx

Link to comment
Share on other sites

για τα γατοψαρα θα μας πουν οι ειδικοι! απλα το backround εγινε με φωλιες για να μπαίνουν ψαράκια 8-10 εκατοστα,,,τωρα που θα βαλω μεγαλητερα ας εκμεταλευτουν της φωλιες τα μικρα που θα γεννηθουν!!!

Ξερουμε κανενα πετ που να εχει ''αφρικανικα'' γατοψαρα? εχει κανεις απο εδω ? (δεν θα γραψω αλλο γιατι ξεφευγω απο το θεμα ) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε krisos αποφεύγουμε να τοποθετούμε γατόψαρα στα αφρικάνικα ενυδρεία, καθώς τα αυγά από τις κιχλίδες μας για τα γατόψαρα αποτελούν έναν πολύ καλό μεζέ.

:wacko:

ειδα σε βιντεακι πως τα γατοψαρα οταν βλεπουν να γεννανε οι κιχλιδες πανε απλα εκει και αφηνουν και τα δικα τους αβγα με αποτελεσμα να τα παρουν και αυτα οι κιχλιδες στο στομα τους. ετσι τα μικρα γατοψαρα μεγαλωνουν μεσα στο στομα της κιχλιδας και τρωνε τα νεογενητα απο τις κιχλιδες και δεν το καταλαβένουν

:bowdown::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

ειδα σε βιντεακι πως τα γατοψαρα οταν βλεπουν να γεννανε οι κιχλιδες πανε απλα εκει και αφηνουν και τα δικα τους αβγα με αποτελεσμα να τα παρουν και αυτα οι κιχλιδες στο στομα τους. ετσι τα μικρα γατοψαρα μεγαλωνουν μεσα στο στομα της κιχλιδας και τρωνε τα νεογενητα απο τις κιχλιδες και δεν το καταλαβένουν

:bowdown::wub::wub:

αντε ρε ? **** ουπς ...αρα δεν ταιριαζουν ετσι?

mod note

Φίλε krisos θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις.

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

αντε ρε ? **** ουπς ...αρα δεν ταιριαζουν ετσι?

mod note

Φίλε krisos θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις.

:wacko:

εχεις δικιο! :bowdown: ..δεν το ηθελα! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ θα έλεγα να προσθέσει ο φίλος μας ακόμα μια ομάδα από 3-4 ψάρια δηλαδή μαζί με τα άλλα δύο

Nimbochromis venustus, Copadichromis ,θα μπορούσε κατά τη γνώμη να μπουν και μια ομάδα από

protomelas.Εχουμε Χώρο .

:buttrock:

μετά απο πολυ ψάξιμο δεν μπορεσα να βρω Copadichromis borleyi :buttrock:

αλλα εχω βρει και εχω βάλει ηδη μεσα απο χθες

Nimbochromis venustus 1/3

3 θυληκα Protomelas sp. "Spilonotus Tanzania" και μου χρωσταει το αρσενικο

και δεν κρατηθηκα εβαλα Aulonocara korneliae 1/2

ειδα πως και τα 3 ειδη μεγαλωνουν περιπου το ιδιο σε μεγεθος

αργοτερα ισως τα aulonocara korneliae μεταφερθουν σε αλλο ενυδριο και βαλω τελικα τα

Copadichromis borleyi

πρεπει να προσθεσω / να αφερεσω κατι? φωτος προσεχως! ;):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

DSC06327.jpg

DSC06319.jpg

DSC06337.jpg

DSC06346.jpg

DSC06347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάκη πανέμορφα τα ψάρια σου να τα χαίρεσαι. Πρόκειται για πολύ δυνατά είδη της Αφρικής. Πώς τα βλέπεις να συμπεριφέρονται μέχρι τώρα; Η αεραντλία νομίζω δεν σου χρειάζεται, σου χαλάει το φυσικό αποτέλεσμα που έχεις δημιουργήσει.

;)

Link to comment
Share on other sites

την κλεινω κιολας! τα εβαλα απο χθες το απογεμα με σωστη προσαρμογη και κλειστα τα φωτα.ολα παραιειτσα αριστερα δεξια πανε! τουε πηρα και 2-3 διαφορςτικες τροφες για ποικηλια. κανενα σημαδι στρες και ανχους.

2 Aulonocara korneliae ομως εχουν ρουφηγμενη κοιλια απο το πετ σοπ. ισως δεν ετρωγαν καλα, θα δειξει. ειμαι οκ δηλαδη με αυτα μεσα? χρειαζομαι κατι ακομι εκτος απο το αρσενικο Protomelas sp. "Spilonotus Tanzania" που περιμενω να μου το φέρει?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρια.... ;):thumbup:

Βαλε μας και μια μακρινη..:hysterical:

αυριο με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πουν οι ειδηκοι αν οι τροφες που χρεισημοποιω ειναι καταληλες για αυτα τα ψαρακια. μου της εδωσε ο πετσοπας και τον εμπιστευτηκα. ειμαι οκ?

DSC06388.jpg

η τελευτεα τροφη ειναι αποκληστηκα για reef γιαυτο μου εκανε εντιπωση,μου ειμαι πως εχει ιοδιο και ειναι σουπερ..... :thumbup: τι λετε?

και μια φωτο απο ολοκληρο το ενυδριο

DSC06387.jpg

DSC06385.jpg

μεσα μπηκαν προσορινα και 2 labintos :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πάρει τροφές για χορτοφάγες ανκαι τα δικά σου είναι σαρκοφάγα ,δεν θα έλεγα να μην τους τις δίνεις αλλά πρόσθεσε και καμμιά τροφή όπως http://www.oceannutrition.eu/products.aspx...lid-omni-flakes αυτή και επίσης mysis http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=mysis

Για το θαλασσινό που σου έδωσε δεν ξέρω να σου πώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πάρει τροφές για χορτοφάγες ανκαι τα δικά σου είναι σαρκοφάγα ,δεν θα έλεγα να μην τους τις δίνεις αλλά πρόσθεσε και καμμιά τροφή όπως http://www.oceannutrition.eu/products.aspx...lid-omni-flakes αυτή και επίσης mysis http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=mysis

Για το θαλασσινό που σου έδωσε δεν ξέρω να σου πώ.

:)

:thumbup::(:wacko: αυτο ηθελα να ακουσω! ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο πόσο καιρο οταν δουμε μια θυληκια μπουκομένη θα βγάλει τα μικρα της? συγκεκριμένα ειναι μια labintos

DSC06543.jpg

ποτε θα δω ουριτσες???

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 28 μέρες, ενώ γύρω στην τρίτη εβδομάδα τα μικρά θα έχουν πάρει σχεδόν πλήρη μορφή. Πάντα τέτοια.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα! λοιπον οπως ειχα πει στη συνθεση των ψαριων μου εθχα 3 protomelas και περιμενα το 1 αρσενικο εδω και ενα μηνα. αλλα την τελευτεα βδομαδα το 1 απο τα 3 μου εχει παρει ενα πολυ ωραιο χρωμα και μαλλον νομιζω πως ειναι αρσενικο. ξερει καποιος?

τα θυληκα

DSC06379.jpg

DSC06550.jpg

και αυτο που αρχισε να περνει χρωμα!

DSC06741.jpg

DSC06753.jpg

DSC06759.jpg

DSC06798.jpg

ειναι αρσενικο τελικα? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεακι .... ειναι λιγο χαλια το βιντεο απο θεμα εικονας....

εχει αρχισει και πιανει αλγη παντου! το ξυλο δεξια θα το αλαξω θεση δεν μου αρεσε εκει....

τα ψαρακια πανε σφεντονα και μολις τα ειχα ταισει

th_MOV06749.jpg

υποσχομαι καλητερο βιντεακι στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...