Jump to content

Μπορειτε να με βοηθησεται?


Recommended Posts

ειμαι νεος στο αθλημα και θελω να παρω ενα μονομαχο. εχο τη γυαλλα ετοιμη. ειναι 13λ καθαρα και εχω 2 ψευτικα φυτα και ενα ψευτικο ωραιο κουτσουρο στη μεση. να παρω φιλτρο για τοσο μικρη γυαλλα ή όχι? μέσα θα ειναι μονο ο μονομαχος. παραθετω και φωτο του ενυδρειου....αν τα καταφερω!!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι και γω ετσι παω να τις ανεβασω αλλα αργει και δεν βλεπω φως

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να τις ανεβάσεις σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν έχουν όλοι λογαριασμό στο facebook για να μπορούν να τις δουν.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι νεος στο αθλημα και θελω να παρω ενα μονομαχο. εχο τη γυαλλα ετοιμη. ειναι 13λ καθαρα και εχω 2 ψευτικα φυτα και ενα ψευτικο ωραιο κουτσουρο στη μεση. να παρω φιλτρο για τοσο μικρη γυαλλα ή όχι? μέσα θα ειναι μονο ο μονομαχος. παραθετω και φωτο του ενυδρειου....αν τα καταφερω!!!

Κατά την γνώμη μου τα 13 λίτρα δεν επαρκούν για ένα μονομάχο. Εγώ δεν θα έβαζα κανένα ζωντανό σε λιγότερα από 20 λίτρα. Από αυτά τα 13 λίτρα θα πρέπει να αφαιρέσεις το χώρο που θα πιάνει η άμμος ή το χαλικάκι και τυχόν διακοσκητικά. Άρα ακόμα λιγότερα λίτρα.

Αν όμως επιμένεις να δοκιμάσεις σε αυτά τα λίτρα, σίγουρα θα χρειαστείς ένα μικρό φίλτρο, κατα προτίμηση εξωτερικό για να μην σου "κόβει" λίτρα και φυσικά θερμοστάτη.

Αφού λοιπόν θα αγοράσεις όλα αυτά δεν πέρνεις μαζί και ένα ενυδρειάκι 20-30 λίτρων; :wacko:

Α! Δες και το προφίλ του μονομάχου :http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τα 13 λίτρα δεν επαρκούν για ένα μονομάχο. Εγώ δεν θα έβαζα κανένα ζωντανό σε λιγότερα από 20 λίτρα. Από αυτά τα 13 λίτρα θα πρέπει να αφαιρέσεις το χώρο που θα πιάνει η άμμος ή το χαλικάκι και τυχόν διακοσκητικά. Άρα ακόμα λιγότερα λίτρα.

Αν όμως επιμένεις να δοκιμάσεις σε αυτά τα λίτρα, σίγουρα θα χρειαστείς ένα μικρό φίλτρο, κατα προτίμηση εξωτερικό για να μην σου "κόβει" λίτρα και φυσικά θερμοστάτη.

Αφού λοιπόν θα αγοράσεις όλα αυτά δεν πέρνεις μαζί και ένα ενυδρειάκι 20-30 λίτρων; :wacko:

Α! Δες και το προφίλ του μονομάχου :http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

+ :bowdown::wub::wub:

Μπορείς να πάρεις ένα κρεμαστό φιλτράκι με ρυθμιστή ροής και να το ρυθμίσεις σε αποδεκτή για τις κολυμβητικές ικανότητες του μονομάχου...

Link to comment
Share on other sites

θα κανω αυτο που λες και ειχα σκεφτει...θα παρω ενα μεγαλυτερο ενυδριο. αλλα ψαρια εκτος απο σαλιγκαρια τι να βαλω φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την φωτογραφία δεν βλέπω τον μονομάχο...

μήπως μπερδεύτηκα??

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

θα κανω αυτο που λες και ειχα σκεφτει...θα παρω ενα μεγαλυτερο ενυδριο. αλλα ψαρια εκτος απο σαλιγκαρια τι να βαλω φιλε?

Στο link που έδωσα παραπάνω γράφει :

"Σίγουρα οι μονομάχοι δεν πρέπει να συνυπάρχουν με άλλα ψάρια επιθετικά όπως κιχλίδες, ή ψάρια που έχουν τη συνήθεια να τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων (fin nippers), όπως τα Danios, Tetras και Barbs.

Κάποιο είδος σαλιγκαριού θα ήταν ιδανικός συγκάτοικος σε μικρό ενυδρείο.

Οι γαρίδες μικρού μεγέθους όπως οι Red cherry θέλουν προσοχή, ιδίως ο γόνος τους.

Γενικότερα η επιτυχία της συμβίωσης του μονομάχου με άλλα ψάρια έγκειται στο ποσοστό επιθετικότητας του χαρακτήρα του κάθε μονομάχου ξεχωριστά."

Με άλλα λόγια έχεις έλαχιστες επιλογές εκτός αν είσαι τυχερός και πέσεις σε καλό παιδί :wacko:

Φυσικά εξαρτάται πάντα από τα λίτρα για τα οποία μιλάμε και αν τελικά βάλεις συγκάτοικο, θα πρέπει να είσαι σε συνεχή ετοιμότητα ώστε να απομακρύνεις τον μονομάχο σε περίπτωση που εμφανιστεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας. θα τις ακολουθησω! η φοτο δειχνει το ενυδρειο του μικρου μου αδερφου που το κρατησε ως γυαλα. το δικο μου δεν το ειχα σε φωτο ακομα. ειναι ακριβως το ιδιο σε μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας. θα τις ακολουθησω! η φοτο δειχνει το ενυδρειο του μικρου μου αδερφου που το κρατησε ως γυαλα. το δικο μου δεν το ειχα σε φωτο ακομα. ειναι ακριβως το ιδιο σε μεγεθος

οκ

τώρα κατάλαβα

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα ενυδρειο 80λ και το στρωνω και ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...