Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θα είχε κάποιος την ευγενή καλωσύνη να παρουσιάσει (εάν είναι δυνατόν με φωτο) τους τύπους φίλτρων που υπάρχουν και ενδεικτικά κάποια μοντέλα εταιριών που προτείνει. Δυστυχώς δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση από τα pet shops και πολλοί αρχάριοι θα θέλαμε να γνωρίζουμε...

Πρόταση: Δε μαζευόσαστε καμιά 5άρα άτομα από το aquazone να ανοίξετε ενα pet shop μόνο για ενυδρεία??????? :wootwoot::wootwoot:

Όχι τίποτα άλλο αλλά να μη μας δουλεύουν οι μαγαζάτορες εμάς τους φοιτητές και πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας σε αηδείες που μας είναι τουλάχιστον άχρηστα....

Με σεβασμό και αυτοεκτίμηση (!) :wootwoot: kotsel...

Όποιος έρθει Ηράκλειο να επισκευτεί πάση θυσία το CretAquarium

πήγα σήμερα και εν καιρώ θα κάνω post φωτο...

Απλά μαγευτικά!!!

http://www.cretaquarium.gr

Link to comment
Share on other sites

Για τι ενυδρείο προρίζεται το φίλτρο που θές,για να

ποστάρουμε ανάλογα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που θέλω να βάλω φίλτρο είναι 60 λίτρων αλλά εγώ μιλάω για απλη παρουσίαση φίλτρων και γενικές πληροφορίες και οδηγείες...Παιδιά μην ξεχνάτε πως πολλοί καινούργιοι με το hobby αντλούμε πληροφορίες απο εδώ και κάποια πράγματα δεν μας είναι γνωστά και ευνόητα.Όσες πληροφορίες δίνετε τόσο το καλύτερο για μας...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί... :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και ό,τι απορίες έχεις ρώτα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς ΕΔΩ αλλά και ΕΔΩ αλλά και ΕΔΩ

Είναι κάτι που συνεχώς το εμπλουτίζουμε.Ελπίζω να βρείς αυτό που θέλεις.

Για οτιδήποτε άλλο μπορείς να ρωτήσεις!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλύ για το ενδιαφέρον σας. istellas κοίταξα την σελίδα σου (παρεπιπτόντως έχεις κάνει εκπληκτική δουλειά χίλια μπράβο!!) και μάλλον σ'αυτό που κολλάω είναι τα μηχανικά μερη.. πχ αεραντλία, φίλτρο βυθού, υαλοβάμβακες κλπ... Γενικά θέλω να τονίσω οτι είμαι εντελώς άσχετος...πέρα για πέρα!!! Τώρα κατά πόσο είναι εύκολο να με βοηθήσετε δεν ξέρω.. Εάν κάποιος θα ήθελε να ασχοληθεί ή να ποστάρει κάποιο σχετικό λινκ είναι ευπρόσδεκτη βοήθεια.. Συγγνώμη αλλά δεν έχω από που να αντλήσω πληροφορίες γιατί δεν γνωρίζω κανένα να ασχολείται με το αντικείμενο...

thanx anyway ...! :wootwoot:

Sorry που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά ελειπα :wootwoot: διακοπούλες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε τα άρθρα που έχει εδώ!

Και δώσε λεπτομέρειες για το τι σκέφτεσαι να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω αγοράσει από τα careffour ένα 60λιτρο ενυδρείο που είχε μια 15watt λάμπα ένα θερμοστάτη και ένα φίλτρο... Απλά από φωτό που είδα εδώ από ενυδρεία μελών δεν έχω δεί κάτι αντίστοιχο και υποψιάζομαι -χωρίς βέβαια να γνωρίζω- ότι δεν είναι και πολύ καλό.. Πρόβλημα βέβαια δεν έχω αντιμετωπίσει εδώ και ένα μήνα που τρέχει το ενυδρείο. Τα χρυσόψαρα είναι υγιέστατα και δείχνουν να απολαμβάνουν τη διαμονή τους.Το φίλτρο είναι με σφουγγάρι και από πάνω βγάζει οξυγόνο που παίρνει από ένα πλαστικό σωληνάκι που τραβάει αέρα απ'έξω. Το δουλέυω μέρα-νύχτα όλο αυτό το διάστημα. Θέλω να βάλω αργότερα πολλά φυτά και πολλά τροπικά ψαράκια (molly,gappy,tetra,pleco). Μήπως θα χρειαστώ κάτι παραπάνω για φίλτρανση??Κι αν ναι τι?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μπορεί να αντικατασταθεί από εξωτερικό για καλύτερα αποτελέσματα απλά να ξέρεις ότι δε βγαίνει το εσωτερικό με τα ψάρια μέσα!

Το βασικό είναι να φτιάξεις το φίλτρο σου με καλύτερα υλικά και φυσικά να βάλεις υαλοβάμβακα για να καθαρίζει μηχανικά το νερό και αν μπορείς και μακαρόνι!

Αν βάλεις τροπικά πρέπει να βγάλεις τα χρυσόψαρα!

Αν θες φυτά βάλε εύκολα μια και τα watt σου είναι πολύ λίγα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε kouzman!! :wootwoot:

Μήπως γνωρίζεις πόσο περίπου θα μου κοστίσει η όλη ιστορία??

Είμαι φοιτητής και δεν αντέχω πολλά έξοδα... Ο υαλοβάμβακας πού

και πώς μπαίνει?? Το μακαρόνι τί είναι??? ---Σόρυ αλλά θελω και

μερικές επεξηγήσεις καθότι άσχετος με τον τομέα φιλτρα...---

Thanx και πάλι!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Με ανακλαστήρα στη λάμπα πόσα watt επιπλέον κερδίζω??

Ή δεν κερδίζω κάτι σε watt αλλά απλά σε φωτεινότητα?

Αυτα προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό θα βρεις φτηνά ή στο νετ ή εδώ από αγγελία!

Αν και μπορείς να δεις τις τιμές της αγοράς και να κρίνεις τι σε συμφέρει καλύτερα!

Ο υαλοβάμβακας μπαίνει στην είσοδο του νερού στο φίλτρο (πρώτο υλικό) για να περνάει το νερό από κόσκινο και να μην βρωμίζει τα υπόλοιπα υλικά!

Εγώ τον βάζω ξανά κάπου στη μέση μια και κρατάει και εκεί βρομιά, η οποία διαφορετικά μένει μέσα στο φίλτρο!

Μην τον βάλεις σαν τελευταίο υλικό μια και μπορεί να τραβήξει καμιά ίνα η αντλία νερού και να έχεις ιστορίες (ανάλογα την ποιότητα του υαλοβάμβακα)!

Είναι το πιο φτηνό υλικό και το πετάμε μετά από μια εβδομάδα το πολύ!

Πάρε επώνυμο (πχ Sera παίρνω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος) και όχι ότι βρεις, θα δεις την ποιότητα για να ξέρεις μετά!

Μακαρόνι είναι το κεραμικό υλικό για να αποικίσουν τα βακτήρια και δες αν το χωράει το φίλτρο σου πρώτα!

Κάνε μας ένα σχεδιάγραμμα του φίλτρου σου να δούμε τι χωράει!

Αν σε συμφέρει μπορείς να βάλεις Sera Siropax (λένε ότι έχει πολλαπλάσια επιφάνεια από κάθε κεραμικό υλικό και η αποίκηση του γίνετε μέσα σε μια εβδομάδα) που μπορεί να είναι πανάκριβο αλλά θα σε καλύψει πλήρως το τελικό αποτέλεσμα και ίσως να σε συμφέρει τελικά (αν χωράει στο φίλτρο σου)!

Με την χρήση του ανακλαστήρα κερδίζεις το φως που πάει προς τα πάνω και χάνετε!

Αν δεν έχεις καλό θα ήταν να πάρεις μια και είναι φτηνός!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το φίλτρο μου πάνω κάτω είναι αυτό...

Επειδή δεν είμαι και καμιά καλλιτεχνάρα :wootwoot: .... κάποιο έμπειρο μάτι

νομίζω πως θα καταλάβει τι γίνεται.

Ακούω σχόλια και συμβουλές! :wootwoot:

post-1418-1151932065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν λειτουργεί;

Αν λειτουργεί θέλεις άλλη μεταχείριση το όλο εγχείρημα!

Θα βάλεις πρώτα το μισό σφουγγάρι που έχει τώρα αφού το κόψεις στη μέση και μετά μια στρώση υαλοβάμβακα (καλής ποιότητας) για να κρατάει τα πολλά!

Αν σε παίρνει οικονομικά και ως προς τον χώρο θα σου πρότεινα να βάλεις Siropax μετά (όσο χωράει) και πάλι υαλοβάμβακα για να μην περνάνε σκουπίδια στον ρότορα.

Κάπως έτσι έχω εγώ ένα παρόμοιο μοντέλο αλλά με κεραμικό μακαρόνι!

Αυτά έχω να σου προτείνω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που γράφεις φίλτρο εννοείς προφανώς σφουγγάρι έτσι ;

27743[/snapback]

Ναι σφουγγάρι εννοώ.. sorry!

Διάβασα το ποστ που είπες και ο φίλος μας έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα.

το Siropax είναι το "μακαρόνι" που λέτε??

φίλε kouzman σου είναι εύκολο να κάνεις ένα σχεδιαγραμματάκι

για το που θα βάλω τι και με ποια σειρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Siropax είναι μακαρόνι αλλά όχι κεραμικό!

Όλοι λένε ότι κάνει θαύματα!

Το είχα δει παλιότερα αλλά τότε δεν ήξερα!

Στο μέλλον μόνο αυτό θα παίρνω και ας είναι ακριβό η δουλειά που κάνει δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κανένα κεραμικό ή σφουγγάρι!

Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει!

Δες αυτό!

post-1048-1151943117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απ ότι είδα στο σχεδιάγραμμα που έκανες, η αντλια σου είναι 300 λιτρα την ώρα άρα κρίνεται πολυ ικανοποιητικη για το ενυδρείο σου. Αν το ενισχύσεις με τα υλικά που σου είπαν οι υπόλοιποι θα φτιάξεις ενα εξαιρετικό περιβάλλον για τα ψαράκια σου. :wootwoot:

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, πριν αποφασίσεις να προσθέσεις και άλλα ψαράκια, ρώτα εδώ γιατι με τα χρυσόψαρα που έχεις τώρα, έχεις πολλούς περιορισμούς. Γι'αυτό "ρωτώντας πας στην πόλη" :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πεί και πιο πάνω τα χρυσόψαρα θα βγούνε από το ενυδρειάκι και θα τοποθετηθούν αλλού και ΜΕΤΑ θα βάλω τροπικά ψαράκια...

Οπότε Zorba_The_Freak μην ανησυχείς! :wootwoot:

Κάτι έμαθα από εδώ μέσα με τόσο διάβασμα στα φόρουμ...

Παίδες δεν ξέρω πώς να σας ευχαριστήσω...

kouzman thnx for everything!

:wootwoot: the rest of you KEEP UP THE GOOD WORK!!!!!!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα αρχηγέ ελπίζω να σε βοηθήσαμε και να δούμε σύντομα φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...