Jump to content

Περισσότερα Watts ή περισσότερα Kelvin;


nikoskon

Recommended Posts

Ακούω εδώ και καιρό πως για να σου αναπτυχθούν και να μεγαλώσουν σωστά

κάποια δύσκολα φυτά που θέλουν αρκετό φώς(βλ. Myriophyllum Rouge) πρέπει να

έχεις περίπου 1Watt/lt .

Έχουμε 2 λάμπες που εκπέμπουν το ίδιο φασμα χρωμάτων και είναι και οι 2 αυτές

λάμπες T8 και 15W η καθεμιά.Η μία όμως έχει φωτεινότητα 18000K και η άλλη 5000Κ.

Ποια είναι η καταλληλότερη για ανάπτυξη φυτών;

Τα λέω αυτά διότι στο ενυδρείο μου άλλαξα πρόσφατα το καπάκι με ένα δικής μου

κατασκευής με σκοπό να χωρέσω πολλές αρκετές λάμπες ώστε να φτάσω το 1 Watt/lt.

Αλλά είδα κάτι λάμπες της PowerGlo με πολλά Kelvin και αναρωτήθηκα αν αυτό τελικά

που παίζει ρόλο είναι τα Watts ή τα Kelvins.

Αυτή τη στιγμη στο καπάκι είναι τοποθετημένες 2 Arcadia Τ8 60cm,μια Freshwater

και μια Original Tropical.Και υπάρχει χώρος για άλλες 4 T8.

post-957-1151668420_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσπαθω να μπω στο club των μποσταναδων :wootwoot: εδω και λιγο καιρο απ'οσο ξερω τα καλητερα kelvin για φυτα ειναι περιπου στης 6500 ...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μια photo του ενυδρείου όπως είναι τώρα.

Όλα τα φυτά που υπάρχουν μέσα έχουν "πιάσει" με περίπου 0.4W/lt

με απλές λευκές λαμπες.

Ακομα και μια Eusteralis Stellata "επιασε" που φαίνεται λιγο στο κέντρο πίσω απο

τα ξύλα.

Την Rouge την έβαλα προχθές αλλά τα επάνω φυλλώματά της αρχίζουν να κοκκινίζουν.

Σημείωση:

Η Freshwater είναι στα 7500K και η Original Tropical στα 4500K.

post-957-1151669160_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Τα Kelvin είναι το φάσμα που εκπέμπει μια λάμπα. Τα Watt είναι η ισχύς της. Αυτό που θέλουμε για ένα φυτεμένο ενυδρείο είναι να έχουμε όσα Watt χρειαζόμαστε σε φάσμα των περίπου 6500-7500 Kelvin.

Από την άλλη εγώ θα σου πρότεινα να μην γεμίσεις το καπάκι με άπειρες Τ8. Μπορείς να αντικαταστήσεις κάποιες Τ8 με Τ5 ή ακόμα και Power Compact. Ειδικά οι τελευταίες PC είναι πολύ δυνατές και αυξάνουν το φως το ενυδρείου πολύ. Χωρίς να είναι δεσμευτικό αυτό που θα πω, υπολόγοσε ότι μια Τ5 είναι 2 φορές πιο φωτεινή από 1 Τ8 και η PC περίπου 3 φορές. Δηλ. θα μπορούσε να πει κανείς πως αν θες να βάλεις 200 W στο ενυδρείο σου, θα μπορούσες να βάλεις μια PC 55W και μια-δυο Τ8 των 18 Watt. Έτσι περίπου πετυχαίνεις 3*55+2*18=201W. Βέβαια κοιτάς να φωτίζεται και το ενυδρείο εκεί που έχεις τα φυτά και να μην είναι μικρές (σε μήκος) οι λάμπες.

Αν θες μπορώ να σου δώσω να δοκιμάσεις PC 55W στα 6800 Κ, και να κρίνεις από μόνος σου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

istellas ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.

Η φωτεινότητα δεν με ενδιαφέρει.

Με ενδιαφέρει να έχουν τα φυτά μου το κατάλληλο φως για να αναπτυχθούν.

Αν αυτό είναι Watt τότε θέλω Watt.

Αν είναι Kelvin,θέλω Kelvin.

To ενυδρείο έχει μήκος 80cm.

Τ5 μπορώ να βάλω μόνο την Arcadia Plan Pro 24W(23€) η οποία ειναι 73cm.

Αυτή την στιγμή διαθέτω ένα σετ στεγανα ακροφύσια Τ8 και 2 λάμπες απλές

των 18W έκαστη,μήκους 60cm.

Δηλ με 15€ ακόμα(+1 σετ ακροφυσια,+ballast/starter) θα μπορώ να έχω στο ενυδρείο μου 2 ακόμα λάμπες.

Σύνολο: 1χ Arc Freshwater

1xArc ® Tropical

2xαπλές

=>4χ18=72W=> 0.86W/lt

Για Τ5 θέλω 23€ μόνο για την Plant Pro συν τα χρήματα για ηλεκτρονικό ballast το οποίο κυμαίνεται στ 25€ περίπου(για 24W).Σύνολο 50€.

Δηλαδή με 15€ φθάνω τα 0,86w/l και με 50€ τα 1W/lt.

Στην παρούσα φάση δεν έχω να δώσω 50€.

Σκέφτομαι να βάλω τις 2 απλές και στο μέλλον να τις αλλάξω με Sylvania/Arcadia κατάλληλες για φυτα κτλπ.

Αλλά αν πραγματικά αξίζει η Plant Pro τότε να περιμένω.

Να σημειωθεί πως στο καπάκι υπάρχει άπλετος χώρος πχ για 4χΤ8+3χΤ5 κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

So...?

Καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoskon το θέμα είναι να είσαι και στο σωστό φάσμα αλλά και στα σωστά Watt! Οπότε χρειάζεσαι και τα 2. Μπορείς να πάρεις 2 απλές λάμπες και να βάλεις. Απλά φρόντισε να είναι Osram daylight 865. Αυτές είναι στα 6500 Κ.

Πάντως η αύξηση του φωτισμού σου πρέπει να είναι σταδιακή και να παρακολουθείς και τα υπόλοιπα λιπάσματά σου για τα φυτά (όπως φωσφορικά, νιτρικά, σίδηρο)

Link to comment
Share on other sites

Thx for the advice... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

sorry που παρεμβαινω..

σε ενυδρειο 80lt που περνει 2 λαμπες Τ8 τον 18w η καθε μια και φωτισμος περιπου 0.5w/lt με παροχη λιπασματων και CO2 με φυτα χαμηλων και υψηλων απαιτησεων οπως myriophylium, ceratophyllum,nymfaea lotus,camboba,alternanthera κ.α εχω βαλει διαφορετικους τυπους λαμπτηρων Τ8 και ειδα της εξης διαφορες:

Με 2 osram worm-white 18w/830 3.000K 1350 lumens τα φυτα αναπτυσονται λιγο αργα και μερικα πιανουν στα κατω φυλλα τους (myriophillum) καφε αλγη και αυτες η λαμπες βγαζουν πολυ κιτρινο χρωμα.Τα κιτρινιζουν ολα.

Με 2 osram cool-white 18w/840 4.000K 1350 lumens τα φυτα αναπτυσονται κανονικα αλλα δεν εχουν τα φυσικα τους εντονα ομορφα χρωματα.Αυτες η λαμπες κανουν τα φυλλα των φυτων προς το κιτρινοπρασσινο χρωμα, δεν τονιζουν καθολου το κοκκινο.

Με 2 osram day-light 18w/765 6.500K 1050 lumens τα φυτα αναπτυσονται κανονικα, το φως ειναι πιο λευκο απο της παραπανο λαμπες τονιζονται λιγο καλυτερα τα χρωματα του ενυδρειου μερικα φυτα πιανουν πιο ευκολα πρασσινη αλγη στα κατω φυλλα τους.

Με 2 osram fluora 18w/77 4.800K 550 lumens τα φυτα αναπτυσονται κανονικα αλλα εχουν μεγαλυτερα διαστηματα απο φυλλο σε φυλλο και φενετε μακρυ το κοτσανι τους τα χρωματα ομως του ενυδρειου γενικα ειναι πολυ ωραια!

Με 2 phillips aquarelle 18w/89 10.000K 1020 lumens τα φυτα αναπτυσονται κανονικα εχουν λιγο πιο κοντα και χοντρα φυλλα τα διαστηματα απο φυλλο σε φυλλο ειναι πολυ πυκνα, κυριος στο myriophyllum, το οποιο γινετε πολυ ομορφο, τονιζονται πολυ καλα ολα τα χρωματα του ενυδρειου αλλα μπορει να πιασει πιο ευκολα πρασσινη αλγη..

Εχω βαλει ολους αυτους τους τυπους λαμπτηρων των καθε ενα για 3 μηνες και ειδα της παραπανο διαφορες.Δεν ξερω αν αυτο που εκανα ανα 3 μηνες μπορει να ειναι και σωστο.. σαν συμβουλη. Συμαντικο ρολο παιζει και η λιπανση στην αναπτυξη των φυτων. Δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο, στο ενυδρειο μου οπως και σε καθε ενυδρειο αλλαζουν λιγο τα πραγματα λογο τον διαφορετικων παραμετρον του νερου.

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις για αρχη 3 λαμπες Τ8 18βαττ και μετα απο 1 μηνα βαλε και την 4, αυτες να ειναι 1 cool-white, 1 day-light, 1 fluora, 1 aquarelle με αυτο των συνδιασμο εχεις πολυ καλη αναπτυξη στα φυτα και πολλα χρωματα που τονιζουν την ομορφια του ενυδρειου γενικα. Αν δεν μπορεις να βρεις της συγκεκριμενες λαμπες τοτε βαλε 2 day-light και 2 που εκπεμπουν στο κοκκινο φασμα (χρωμα) τυπου fluora

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι...

Μιας και οικονομικά δεν βγαίνω για Τ5,στο συγκεκριμένο ενυδρείο

θα χρησιμοποιήσω Τ8 απο την στιγμή που διαθέτω ακροφύσια,ballasts,starter κτλπ.

Περνώντας σήμερα απο γνωστό κατάστημα βρηκα Τ8 λάμπες στα 74εκ/25W

από τις εταιρείες Arcadia(Freshwater & ® Tropical) και μια Sylvania Aquastar.

Προέβησα στην αγορά μιας Aquastar κυρίως λόγω του φασματος της(10000 Κ).

http://sylvania.aquanet.de/English/Aqua.htm

Έχεις κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη λάμπα;

Με τον θέμα των Watt πιστεύω πως βρήκα λύση μιας και όταν καούν οι

Freshwater και Original Tropical που είναι στα 18W έκαστη,

θα τις αντικαταστήσω με αντίστοιχες Τ8 στα 25W.

Επομένως σύνολο 75W(0.9W/lt). :wootwoot:

Τα ερωτήματα τώρα είναι 2:

1.Ανάμεσα σε Arcadia Freshwater,Arcadia Original Tropical,Sylvania Grolux,

ποιες 2 θα προτείνατε για να συνδυαστούν με την Aquastar που ήδη αγόρασα;

2.Υπάρχουν απο άλλες εταιρείες λάμπες Τ8 60<cm<79 κοντά στα 25W,

κατάλληλες για ανάπτυξη φυτών;

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτές τις λάμπες που μπορώ να τις βρω….

Σε απλά μαγαζιά ή σε εξειδικευμένα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...