Jump to content

ΑΤΑΛ πως λέμε Α.Τ.Ι.Α


Recommended Posts

th_20042010309.jpg th_20042010308.jpg

Τα βρηκα χθες το βραδυ στο 14λιτρό μου... Δεν ξέρω απο που ξεφύτρωσαν. Καλα αυτό το ενυδρειάκει τερατ-αποθήκη....! Εχουν βγεί τουλάχιστον 4 είδη οργανισμών τα οποία δεν ξέρω πως προέκυψαν..

Τι είναι το συγκεκριμένο σκουλικάκι; Είναι κάτασπρο με μαυρο κεφάλι (ή ουρά, δεν είμαι σίγουρος) περίπου 6 χιλιοστα... Απο κάτι ντοκυμαντερ που έχω δει μου θυμίζουν λαρβες μύγας, αλλα αυτές δεν γεννανε στο νερο. Ελπίζω μόνο να μην είναι κουνουπιου και γεμίσω κουνούπια...

Υ.Γ. το ενυδρειακι λειτουργεί με το mini filter της Elite και με ένα φωτιστικο με compact λαμπα 2-pin γραφείου...

Link to comment
Share on other sites

Και αν με φάει; :bowdown::wub:

:wacko: . Αν καποιος γνωρίζει ας πει! Εχει ενδιαφερον. Ειδικά με τόσα ζουζουνια εδω περα μεσα στην ανοιξη...

Δες και εδω. Είμαι 80% σίγουρος οτι είναι κουνουπι. ΩΧ ΘΕΕ ΜΟΥ!!! Μου φαίνεται θα βάλω μερικά γκαπακια να τα φάνε

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι οτι όταν έβγαλα δύο απο το 14λιτρο και τα έδωσα στα ψαρια μου τα χλαπάκιασαν, τόσο ένα ζεμπράκι όσο και ένα θυληκό γκάπυ. Τώρα ελπίζω να μην τα δω ανάποδα αυριο... :D

Επίσης στο μικρό είχαν βγεί κωπήποδα και σήμερα έβαλα τεσσερα μικρα γκάπυ και τα καταστρεφουν! Είναι συνεχως με τουρλοτες κοιλιες!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε λίγο καιρό θα έχεις πεταλουδίτσες :thumbup:

Παρακολούθα τες. Λογικά θα κάνουν κουκούλι από κάποια φυτά (αν έχεις στο ενυδρείο) και θα σταθούν κοντά στην επιφάνεια του νερού :D

Αν είναι τα πράγματα όπως τα λέω, μη σε τρομάζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Κουκουλι απο φυτα και όχι πάνω σε αυτά; Εχω lilaeopsis novea/zelandie, cladophora aegagrophila algae (moss ball σε κομματια δεμενα στο ξύλο) και salvinia minima (επιφανειας- σαν την πιστια).

Προσωπικά πεταλούδα δεν έχω δει το τελευταίο διαστημα στο δωμάτιό μου. Αντίθετα έχω δει μυγες (αρκετες) και κουνούπια...

Αρα λες να μην τα ταϊζω στα ψάρια μου;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και ύδρες στο ενυδρείου μου!!!! αυτα είναι! Ποιος αλλος έχει τόσους μικροοργανισμους στο ενυδρειο του;

Κωπήποδα

Υδρες

Καμπιες

και ενα αλλο περιεργο πράγμα που δεν εχω καταφέρει να φωτογραφήσω/αναγνωρίσω ακόμα...

Εχω τεσσερα μικρα γκαπυ μεσα περίπου μισο εκατοστο. Μπορεί να τα πειράξουν οι ύδρες;

Φωτογραφιες λιγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα έχω και πλανάρια στο μεγάλο μου ενυδρείο. Εβγαλα ενα κομματι riccia και τα βρήκα εκεί μεσα. Μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα ή αποτελούν ενα σνακ για τα ψάρια μου;

Στο "αρθρο" του vicious δεν αναφέρει τίποτα επ'αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα έχω και πλανάρια στο μεγάλο μου ενυδρείο. Εβγαλα ενα κομματι riccia και τα βρήκα εκεί μεσα. Μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα ή αποτελούν ενα σνακ για τα ψάρια μου;

Στο "αρθρο" του vicious δεν αναφέρει τίποτα επ'αυτού...

Δεν υπάρχει γιατί είναι αμφιλεγόμενο θέμα, κάποιοι λένε οτι τα ψάρια τους ξύνονταν επειδή είχαν μπει πλανάρια στα βράγχιά τους, κάποιοι λένε οτι είναι απλά ακόμα ένα φυσικό μεζεδάκι, η αλήθεια φαντάζομαι βρίσκεται κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...