Jump to content

Recommended Posts

kalispera sas..

Antimetwpizw provlima me to xelwnaki mou.. Nomizw oti einai se poly krisimi katastasi. To eixa parei to kalokairi kai itan mia xara.. To taiza garidoules kai etrwge san trelo. Omws nomizw oti i ypervoliki ekthesi tou ston ilio tou kserane to kavouki tou. Asprise to kavouki tou kai pleon meta apo mines exei kleista ta matia tis exei adynatisei ypervolika, den trwei tipota kai to kavouki tis einai se athlia katastasi. Einai tromera malako exei parei ena aspro xrwma san na exei kaei apo ilio kai merikes fores tin paratirw na anoigei to stoma san na fwnazei kati na kanw..

Sas parakalw as me voithisei kapoios.. Den thelw na tin xasw..

Please! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι περιβάλλον τη διατηρείς? Τι φως λαμβάνει? Έχει σημείο να βγει να στεγνώσει και να λιαστεί? Καλύτερα να της βάλεις λάμπα uv για χελώνες γιατί μόνο έτσι μπορεί να σκληρύνει το κέλυφός της.

Link to comment
Share on other sites

mod note

Θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς μικρά ελληνικά γράμματα,είναι στους κανόνες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες :wacko:

Κατά δεύτερον διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Στο θέμα μας... Δεν ξέρω πόσοι γνωρίζουν από χελωνίτσες ώστε να σε εξυπηρετήσουν, αλλά καλό θα ήταν να μας έλεγες κάποιες διαδικασίες αλλαγών νερού, διατροφής, βιταμίνων που δίνει στο χελωνάκι σου και θεωρώ απαραίτητη την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι περιβάλλον τη διατηρείς? Τι φως λαμβάνει? Έχει σημείο να βγει να στεγνώσει και να λιαστεί? Καλύτερα να της βάλεις λάμπα uv για χελώνες γιατί μόνο έτσι μπορεί να σκληρύνει το κέλυφός της.

Την εχω σε μία πλαστική χελωνιέρα. Το καλοκαίρι που την είχα συνέχεια εκτεθειμένη στον ήλιο μου άσπρισε το καβούκι της σαν να έχει καεί από τον ήλιο. ήταν φυσιολογικό αυτό? Γι' αυτό φοβήθηκα και την άφηνα λιγότερο. Έκανα λάθος? Αν την έχω να λιάζεται το καβούκι της θα επανέλθει? μπορεί να σκληρύνει αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ανακτήσει το φυσιολογικό του χρώμα. Προς τον παρών δεν έχω την δυνατότητα για λάμπα UV αλλά μπορώ να την αφήνω να λιάζεται. Αλλά νομίζω πως πια ούτε όρεξη για αυτό δεν έχει. Τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Την εχω σε μία πλαστική χελωνιέρα. Το καλοκαίρι που την είχα συνέχεια εκτεθειμένη στον ήλιο μου άσπρισε το καβούκι της σαν να έχει καεί από τον ήλιο. ήταν φυσιολογικό αυτό? Γι' αυτό φοβήθηκα και την άφηνα λιγότερο. Έκανα λάθος? Αν την έχω να λιάζεται το καβούκι της θα επανέλθει? μπορεί να σκληρύνει αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ανακτήσει το φυσιολογικό του χρώμα. Προς τον παρών δεν έχω την δυνατότητα για λάμπα UV αλλά μπορώ να την αφήνω να λιάζεται. Αλλά νομίζω πως πια ούτε όρεξη για αυτό δεν έχει. Τι να κάνω??

Παρακαλώ κοιτάξτε την φώτο.. Απ' ότι βλέπεται το καβούκι έχει αλλοιωθεί. Δεν τις δίνω κάποιες βιταμίνες γι' αυτό χρειάζομαι καθοδήγηση και για τα μάτια της τα οποία δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

η υπερβολικη εκθεση της στον ηλιο δεν ειναι καλο.θελει συγκεκριμενες ωρες.

απο εκει και μετα επρεπε να βαζεις ασβεστιο στο νερο για το κελυφος της.επισης υπαρχουν βιταμινες για τα ματακια της που μπαινουν επισης μεσα στο νερο.εαν τα ματακια της ειναι καιρο κλειστα νομιζω πως δεν θα την βγαλει,αφου αν δεν βλεπει δεν μπορει να τραφει,αδυνατιζει και πεθαινει.μαλλον εισαι στο τελευταιο σταδιο..... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

η υπερβολικη εκθεση της στον ηλιο δεν ειναι καλο.θελει συγκεκριμενες ωρες.

απο εκει και μετα επρεπε να βαζεις ασβεστιο στο νερο για το κελυφος της.επισης υπαρχουν βιταμινες για τα ματακια της που μπαινουν επισης μεσα στο νερο.εαν τα ματακια της ειναι καιρο κλειστα νομιζω πως δεν θα την βγαλει,αφου αν δεν βλεπει δεν μπορει να τραφει,αδυνατιζει και πεθαινει.μαλλον εισαι στο τελευταιο σταδιο..... :wacko:

Πολύ φοβόμουν να το διαβάσω αυτό... Κάποια στιγμή τα είχε ανοίξει τα μάτια της αλλά πάλι τα έκλεισε.. Νομίζω πως όλο το χειμώνα είχε πέσει σε χειμερία νάρκη αλλά τώρα που η ζέστη επανέρχεται ακόμα δεν ανταποκρίνεται. Θα πάω άμεσα να προμηθευτώ βιταμίνες για ασβέστιο και για τα μάτια. Μπορείτε να μου πείτε τι ώρες αν την αφήνω να λιάζεται? Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν θα αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

κατ΄'αρχας δεν επρεπε να την αφησεις να πεσει σε χειμερια ναρκη.επρεπε να βαλεις θερμοστατη το χειμωνα στο νερο....μακαρι να τα καταφερεις αλλα το βλεπω κομματι δυσκολο κατι τετοιο τωρα.

ΥΓ.το τελευταιο που σε ενδιαφερει τωρα,πιστεψε με ειναι το ποσο θα την αφηνεις στον ηλιο........

Link to comment
Share on other sites

κατ΄'αρχας δεν επρεπε να την αφησεις να πεσει σε χειμερια ναρκη.επρεπε να βαλεις θερμοστατη το χειμωνα στο νερο....μακαρι να τα καταφερεις αλλα το βλεπω κομματι δυσκολο κατι τετοιο τωρα.

ΥΓ.το τελευταιο που σε ενδιαφερει τωρα,πιστεψε με ειναι το ποσο θα την αφηνεις στον ηλιο........

κατανοητός... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...