Jump to content

περι στροσιματος ενυδρειου


Recommended Posts

Παιδεια ειμαι εντελοσ αρχαριοσ και μολισ πηρα το πρωτο μου ενυδρειο, του εβαλα φιλτρο (magi-380)

8ελω πληροφοριεσ και για το φιλτρο και για τιν θολουρα π εχει απο το χαλικι

γενικα για το στροσιμο..

το ενυδρειο ειναι 45χ25χ30 ποσα λιτρα ειναι?

σκοπευω να βαλω 2 τελεσκοπ α'ι' και 2 γατοψαρακια μπορω?

post-19081-1271890333_thumb.jpg

post-19081-1271890340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να στρώσει και τα ψαράκια τα βλέπουμε. :D

Αν δεν έπλυνες το χαλίκι πριν το βάλεις, τότε η θολούρα είναι φυσιολογική.... θα την τραβήξει η μηχανική φίλτρανση του φίλτρου σου.

45χ25χ30 σημαίνει γύρω στα 30 λίτρα νερού.

Τώρα το στρώσιμο... πρέπει να προμηθευτείς βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου και ζωντανά βακτήρια για να φτιάξεις τις πρώτες αποικίες

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ποστ με greeklish απαγορευονται και θα διαγραφονται αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα γράφεις μόνο με μικρά ελληνικά γράμματα γιατί είναι κανονισμός του φόρουμ. :D Όπως σου είπα πρέπει να προμηθευτείς από μαγαζί βιολογικό υλικό, υπάρχουν πολλές μάρκες, και αποικίες ζωντανών βακτηρίων για να αρχίσει να στρώνει το νερό.

Θα βγάλεις κάποια από τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και θα τα αντικαταστήσεις με το βιολογικό υλικό. Έπειτα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναγράφονται πάνω στο κουτί των ζωντανών βακτηρίων και θα αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου

Δες εδώ το αρθρο για τους αρχάριους: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ποστ με greeklish απαγορευονται και θα διαγραφονται αμεσα

συγγνωμη μ ξεφυγε δεν το προσεξα καθολου :D:thumbup::thumbup::thumbup:

οπωσ ειπα ειμαι αρχαριοσ εντελοσ οποτε αμα με βοηθουσατε στα πρωτα μ βηματα με την εμπειρια σασ

θα ηταν πολυ καλο για μετα και για το χομπι μασ,

το φιλτρο μιπωσ ειναι δυνατο για τα λιτρα? (magi 380) διοτι μερικεσ φορεσ το ψαρακι οταν παει απο

κατο το σπρωχνει, το εχω τοποθετιση σωστα?? (δειτε εικονα)

κατι αλλο σημαντικο το ειχα σε γιαλα με το π το αγορασα και μετα εμαθα απο το φορουμ μασ

και του πειρα ενυδρειο.

ελπιζω να μην σασ κουρασα περιμενω τισ βοη8ειεσ σασ ευχαριστω πολυ

post-19081-1271942460_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα γράφεις μόνο με μικρά ελληνικά γράμματα γιατί είναι κανονισμός του φόρουμ. :D Όπως σου είπα πρέπει να προμηθευτείς από μαγαζί βιολογικό υλικό, υπάρχουν πολλές μάρκες, και αποικίες ζωντανών βακτηρίων για να αρχίσει να στρώνει το νερό.

Θα βγάλεις κάποια από τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και θα τα αντικαταστήσεις με το βιολογικό υλικό. Έπειτα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναγράφονται πάνω στο κουτί των ζωντανών βακτηρίων και θα αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου

Δες εδώ το αρθρο για τους αρχάριους: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

διαβασα τα αρθρα, δεν εχω ακομα παρει τα καταληλα οργανα για μετρισησ :thumbup:

τα υλικα π χρησιμοποιω για το ενυδρειο ειναι αφτα στην εικονα.

ειναι καλα? πρεπει να αγορασω κατι αλλο?

post-19081-1271944392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο τζάμπα το ρίχνεις το nitrivec...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο τζάμπα το ρίχνεις το nitrivec...

δηλαδη? δεν εχω φυτα? να βαζω μονο aquatan?

τωτα ετσι οπωσ τον εχω ειναι καλα ο γκογκολεζοσ? τι πρεπει να κανω?

θελω τοσο πολυ να τιν ψαξω και να μαθω κιομωσ ειναι δυσκολο..

επισησ μερικεσ φορεσ παει να φαει και το χαλικακι και το φτινει μετα.. ειναι κακο?

Έγινε επεξεργασία - Fr3ddy
Link to comment
Share on other sites

To βιολογικό υλικό μπαίνει μέσα στο φίλτρο σου και είναι το μέρος όπου εγκαθστούνται τα βακτήρια. ΠΡΕΠΕΙ να πας να το αγοράσεις είναι απαραίτητο για το ενυδρείο. Πήγαινε ζήτα από το pet shop υπάρχουν διάφορες μάρκες στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει το φιλτρο σφουγγαρι?

Το σφουγγαρι ειναι μηχανικο αλλα και βιολογικο υλικο.

Θα πιασει βιολογια και αυτο.

Σε σωστη ιχθυοφορτωση θα εφτανε και μονο του.

Οταν θελουμε να ενιχυσουμε την φιλτρανση βαζουμε και κεραμικα υλικα που θεωρητικα πιανουν πιο πολυ βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, σημερα εβαλα και τον δευτερο γκογκολεζο,, σε λιγο καιρο θα παρω μεγαλιτερο ενυδρειο διοτι ξερω οτι 30Λ ειναι λιγα για τουσ 2 τους,

ναι εχει σφουγαρακι τι μπορω να κανω? τα υλικα π χρησιμοποιω ειναι πιο πανω (χωρισ το σαφεσταρτ)

ειναι ενταξη?

θα ειναι μια χαρα τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε το safestart, ακολούθα τις οδηγίες που γράφει στο κουτάκι του. Η αποικία θα εγκατασταθεί στα σφουγγάρια όπως λέει ο delta απλά δεν ξέρω αν τα σφουγγάρια είναι επαρκές σαν υλικό σ ένα 30 λιτρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα....

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε το safestart, ακολούθα τις οδηγίες που γράφει στο κουτάκι του. Η αποικία θα εγκατασταθεί στα σφουγγάρια όπως λέει ο delta απλά δεν ξέρω αν τα σφουγγάρια είναι επαρκές σαν υλικό σ ένα 30 λιτρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα....

το bio nitrivec δεν ειναι το ιδιο? για την αμονια δεν ειναι και τα 2? να τα βαζω και τα 2?

αν οχι πιο να βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν και τα δύο καλύτερα να προτιμήσεις το safestart και χρησιμοποίησε μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν και τα δύο καλύτερα να προτιμήσεις το safestart και χρησιμοποίησε μόνο αυτό.

ευχαριστω. πωσ μπορω να πιραματιστω με φυτα και αμμο? τι μ προτηνετε? 30 λιτρα ειναι..

για να εχω εμπιριεσ οταν θα παρω μεγαλιτερο να πιραματιστο σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε το safestart, ακολούθα τις οδηγίες που γράφει στο κουτάκι του. Η αποικία θα εγκατασταθεί στα σφουγγάρια όπως λέει ο delta απλά δεν ξέρω αν τα σφουγγάρια είναι επαρκές σαν υλικό σ ένα 30 λιτρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα....

Οτι θα πιασει το σφουγγαρακι βιολογια, θα πιασει .... αλλα θα ειναι λιγη για δυο χρυσοψαρα σε 30 λιτρα.

Για ενα μονομαχο θα ηταν μια χαρα ομως.

Δεν εχει το φιλτρο σφουγγαρι?

Το σφουγγαρι ειναι μηχανικο αλλα και βιολογικο υλικο.

Θα πιασει βιολογια και αυτο.

Σε σωστη ιχθυοφορτωση θα εφτανε και μονο του.

Οταν θελουμε να ενιχυσουμε την φιλτρανση βαζουμε και κεραμικα υλικα που θεωρητικα πιανουν πιο πολυ βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. πωσ μπορω να πιραματιστω με φυτα και αμμο? τι μ προτηνετε? 30 λιτρα ειναι..

για να εχω εμπιριεσ οταν θα παρω μεγαλιτερο να πιραματιστο σε αυτο

Τα πειραματα σε μικρο χωρο εχουν πιο δραστικα αποτελεσμα απο οτι σε μεγαλο χωρο.

Δλδ αν ειναι αρνητικα τα αποτελεσματα ενος πειραματος θα ειναι πολυ πιο αρνητικα σε ενα μικρο ενυδρειο.

Αν εχει ζωντανα αυτο το ενυδρειο θα τα βλάψει περισσοτερο απο οτι σε μεγαλο.

Σκεψου και πραξε αναλογα.

Εγω θα εκανα safe "πειραματα"

ΥΓ Τα φυτα που ειναι συμβατα με χρυσοψαρα ειναι λιγα. Κανε αναζητηση στο φορουμ με σχετικα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...