Jump to content

στρωσιμο ενυδριου


Recommended Posts

καλησπερα, εχω το εξης ενυδριο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8051&st=120

και δεν γνωριζω τιποτα απο στρωσιμο.διαβασα εδω διαφορα αλλα παλι μπερδευομαι. λοιπον το νερο του δυκτιου μου ειναι =ph=7.8

gh=12

kh = 11

μετα απο 2 βδομαδες που εβαλα το νερο προσθεσα αντιχλωριο aquasafe της τετρα και εβαλα 3 χρυσοψαρα μεσα για να βοηθήσουν το στρωσιμο. πριν μια βδομαδα προσθεσα 12 αμπουλες Prodibio START UP http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=785 και το stability της seachem http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550 με της αντιστηχες οδηγιες. μετραω σημερα το νερο και εχω

ph = 8.2 (υγρα τεστ της api)

gh = 8 (υγρα τεστ της api)

kh = 7 (υγρα τεστ της api)

nitrete no2- = 1 (υγρα τεστ της api)

nh3/nh4 = 0 (υγρα τεστ της api)

no3- =25 ( tetratest )

1 λαθος που εκανα ηταν πως ξεχασα στην αρχη να βάλω ανθρακα για μια βδομαδα . μπορω να βαλω μετα???

συμφωνα με της μετρησεις ειμαι σε καλο δρομο? παει κατι στραβα???

ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

επισεις ξεχασα να πω πως στο φιλτρο μου εχω 11 λιτρα siporax tetra

2 λιτρα substrat pro

2 λιτρα βιομπαλες

σφουγκαρια κλπ

η θερμοκρασια ειναι στους 26 και η φωτοπεριοδος 6 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να ταΐζεις και όταν μηδενιστεί no2 kai nh3 ενώ τα no3 αυξάνονται ο κύκλος του αζώτου έχει κλείσει και αρχίζεις να βάζεις τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

τα no3 δεν πρεπει να μηδενιστουν για να βάλω τα ψαρακια μου? η πρεπει να ειναι σε χαμηλο επιπεδο για να τρεφονται τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον δηλαδι οι τιμες του νερου μου ειναι φησιολογικες? μπορει καποιος να μου απαντησει για τον ανθρακα? αν τον βάλω μετα για 2 βδομαδες θα μου χαλασει την βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

επισεις ξεχασα να πω πως στο φιλτρο μου εχω 11 λιτρα siporax tetra

2 λιτρα substrat pro

2 λιτρα βιομπαλες

σφουγκαρια κλπ

η θερμοκρασια ειναι στους 26 και η φωτοπεριοδος 6 ωρες

τι φίλτρο έχεις φίλε μου; μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στα νούμερα;

τα no3 δεν πρεπει να μηδενιστουν για να βάλω τα ψαρακια μου? η πρεπει να ειναι σε χαμηλο επιπεδο για να τρεφονται τα βακτηρια?

τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι το αποτέλεσμα του κύκλου του αζώτου και είναι λογικό που έχεις και δε θα μηδενιστούν ποτέ. Θα τα κρατάς χαμηλά με αλλαγές νερού. Μέχρι 25 το πολύ να τα αφήνεις. Μόλις φτάνεις κάπου εκεί κάνε μια αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον δηλαδι οι τιμες του νερου μου ειναι φησιολογικες? μπορει καποιος να μου απαντησει για τον ανθρακα? αν τον βάλω μετα για 2 βδομαδες θα μου χαλασει την βιολογια?

Ο άνθρακας δεν χαλάει καμία βιολογία. Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου. Κράτα τον στην άκρη (αχρείαστος να είναι) μήπως θες αργότερα να απομακρύνεις κάτι χημικό από το νερό σου πχ φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

τι φίλτρο έχεις φίλε μου; μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στα νούμερα;

τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι το αποτέλεσμα του κύκλου του αζώτου και είναι λογικό που έχεις και δε θα μηδενιστούν ποτέ. Θα τα κρατάς χαμηλά με αλλαγές νερού. Μέχρι 25 το πολύ να τα αφήνεις. Μόλις φτάνεις κάπου εκεί κάνε μια αλλαγή νερού.

εχω sump .ειναι ικανοποιητικα τα υλικα που εχω μεσα ή να προσθεσω και αλλα? φυσικα αυτο εχει να κανει με την ιχθυοφορτηση..

Link to comment
Share on other sites

εχω sump .ειναι ικανοποιητικα τα υλικα που εχω μεσα ή να προσθεσω και αλλα? φυσικα αυτο εχει να κανει με την ιχθυοφορτηση..

μια χαρά είναι... δικό μου το λάθος... νόμιζα ότι το ενυδρείο σου είναι αυτό στο προφίλ με τα 120 λίτρα :D

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομη που με απασχολει ειναι πως επεσε το GH /KH Σ σε 8/7

εχω βάλει μεσα 40 κιλα αραγωνιτη και 40 κιλα χαλαζιακη αμμος

επισεις στο sump τριμενο κοραλι για να ανεβει η σκληροτητα.

θελω να το φτασω σε

GH = 16

KH = 14 για τα ψαρακια μαλαουι

πως θα τα ανεβασω αυτα???

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομη που με απασχολει ειναι πως επεσε το GH /KH Σ σε 8/7

εχω βάλει μεσα 40 κιλα αραγωνιτη και 40 κιλα χαλαζιακη αμμος

επισεις στο sump τριμενο κοραλι για να ανεβει η σκληροτητα.

θελω να το φτασω σε

GH = 16

KH = 14 για τα ψαρακια μαλαουι

πως θα τα ανεβασω αυτα???

λογικά θα ανέβει σιγά σιγά με τον καιρό μόνο του αλλά καλύτερα σε αυτό να σου πει κάποιος "αφρικανός" γιατί εγώ προσπαθώ συνήθως να τα μειώσω :D

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις ζωντανά μέσα, μην κάνεις περιττές μετρήσεις σκληροτήτων (ΚΗ, GH) και PH. Ο κύκλος του αζώτου αφορά την αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4), τα νιτρώδη (ΝΟ2) και τα νιτρικά (ΝΟ2). Όπως είπε και ο Γιώργος (viciouscircle) πιο πάνω πρέπει να σου μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη ενώ τα νιτρικά θα πρέπει να σου φτάσουν σε ένα επίπεδο κάτω του 50. Ρίχνε τροφή και κατά προτίμηση αλεσμένη για να μη περιμένεις να λιώσει και σιγά σιγά θα αποκτήσεις τα ζητούμενα.

Η πρότασή μου γενικώς για το στρώσιμο (εκτός του να βρεις υγιές μπόλι) είναι συνδυασμός Tetra bactozym και Tetra Safe Start.

Υπομονή και μην τρελαίνεσαι για τίποτα. Όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο θα αρχίσουμε να φτιάχνουμε και τις σκληρότητες ανάλογα με τα είδη ψαριών που θες να φιλοξενήσεις.

Για τον άνθρακα μην αγχώνεσαι. Αν τον έχεις μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις μετά το στρώσιμο. Εξυπηρετεί για να απομακρύνει πιθανές βλαβερές χημικές ουσίες που μπορεί να έχει το "φρέσκο" ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::thumbup: οκ!!!!

για το ΚΗ ακουσα πως ανεβένει με μαγειρηκη σοδα

για το GH δεν ξερω......

Link to comment
Share on other sites

Τις σκληρότητες και το pH θα τα ρυθμίσεις καμιά εβδομάδα αφού τελειώσει το στρώσιμο αφού τώρα τα διάφορα χημικά επηρεάζουν.

Επίσης σκέψου οτι τα ψάρια που θα πάρεις θα είναι σε νερό βρύσης οπότε μπορείς να αλλάζεις τις τιμές αφού μπουν τα ψάρια και να έχεις και μια τέλεια προσαρμογή σε μέρες και όχι ώρες. :D

Link to comment
Share on other sites

Τις σκληρότητες και το pH θα τα ρυθμίσεις καμιά εβδομάδα αφού τελειώσει το στρώσιμο αφού τώρα τα διάφορα χημικά επηρεάζουν.

Επίσης σκέψου οτι τα ψάρια που θα πάρεις θα είναι σε νερό βρύσης οπότε μπορείς να αλλάζεις τις τιμές αφού μπουν τα ψάρια και να έχεις και μια τέλεια προσαρμογή σε μέρες και όχι ώρες. :D

σωστος!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα ξαναμετρισα και βρηκα τα ιδια αποτελεσματα

nitrete no2- = 1 (υγρα τεστ της api)

nh3/nh4 = 0 (υγρα τεστ της api)

no3- =25 ( tetratest )

:D:angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα ξαναμετρισα

nitrete no2- = 0 (υγρα τεστ της api)

nh3/nh4 = 0,25 (υγρα τεστ της api)

no3- = 25 ( tetratest )

Link to comment
Share on other sites

nitrete no2- = 0 (υγρα τεστ της api)

nh3/nh4 = 0 (υγρα τεστ της api)

no3- = 50ml ( tetratest )

GH = 8 (υγρα τεστ της api)

KH = 7 (υγρα τεστ της api)

PH = 8.2 (υγρα τεστ της api

ειμαι ετοιμος????????? <_<

Link to comment
Share on other sites

nitrete no2- = 0 (υγρα τεστ της api)

nh3/nh4 = 0 (υγρα τεστ της api)

no3- = 50ml ( tetratest )

GH = 8 (υγρα τεστ της api)

KH = 7 (υγρα τεστ της api)

PH = 8.2 (υγρα τεστ της api

ειμαι ετοιμος????????? <_<

Ουσιαστικά πέρασαν 2 εβδομάδες, δηλαδή πέρασε η πρώτη φάση στρωσίματος.

Βέβαια δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να μιλάμε για ώριμο ενυδρείο.

Προσωπικά θα έκανα μια καλή αλλαγή μια που έχεις φτιάξει και καινούργιο Background προσθέτοντας αντιχλωριο και βακτήρια και την επόμενη ημέρα βαλε κάνα δυο κιχλιδες για αυτήν την εβδομάδα παρατήρησε και έχε το νου σου πάντα γιαΝΟ2 και ΝΗ3 μια που εχεις και υψιλο ΡΗ και εφόσον όλα βαίνουν καλώς σιγά σιγά συμπληρώνεις ψαράκια.

Αυτό έκανα εγώ και έως τώρα όλα πάνε καλά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη εάν κάτι πάει στραβά. Το αναφέρω αυτό όχι γιατί πιστεύω ότι κάτι θα πάει στραβά αλλά καταλαβαίνεις ότι πρέπει να προσέχουμε και τη λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Προετοίμασε νεράκι με 2πλό αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία για μερικές ωρίτσες (και 24ωρο δε σε χαλάει) και αλλάζεις πάνω απ' το μισό νερό (εγώ δεν θα κώλωνα ακόμα και για 80% <_< ) αφήνεις τα χρυσόψαρα κανονικά μέσα αν θες για μερικές μέρες ακόμα, μέχρι να έρθουν οι σκληρότητες όπου θες (εκτός αν χρησιμοποιείς αλάτι που θα το ρίζεις στο δοχείο προετοιμασίας κάμποση ώρα μετά το αντιχλώριο).

Ελπίζω να έχεις μεγάλο βαρέλι προετοιμασίας, αλλιώς θα κάνεις 2-3 διαδοχικές μικρότερες, με διαφορά κάπιων ημερών.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 χρυσοψαρα καταλαβα καλα, μεσα στο ενυδρειο?

ναι !!! σκαβουν τα παντα !!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Προετοίμασε νεράκι με 2πλό αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία για μερικές ωρίτσες (και 24ωρο δε σε χαλάει) και αλλάζεις πάνω απ' το μισό νερό (εγώ δεν θα κώλωνα ακόμα και για 80% :) ) αφήνεις τα χρυσόψαρα κανονικά μέσα αν θες για μερικές μέρες ακόμα, μέχρι να έρθουν οι σκληρότητες όπου θες (εκτός αν χρησιμοποιείς αλάτι που θα το ρίζεις στο δοχείο προετοιμασίας κάμποση ώρα μετά το αντιχλώριο).

Ελπίζω να έχεις μεγάλο βαρέλι προετοιμασίας, αλλιώς θα κάνεις 2-3 διαδοχικές μικρότερες, με διαφορά κάπιων ημερών.

ποιος ο λόγος να αλαχτει τοσο πολυ νερο? ειναι αναγκαιο??? πειραζει που εβαλα μεσα 3 χρυσοψαρα για να ( βοηθήσω) το στρωσιμο???... το νερο μετα απο ενα μηνα και απο της μετρησεις φενεται μια χαρα... τα ψαράκια εγιναν παραγγελια και περιμενω απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λόγος να αλαχτει τοσο πολυ νερο? ειναι αναγκαιο??? πειραζει που εβαλα μεσα 3 χρυσοψαρα για να ( βοηθήσω) το στρωσιμο???... το νερο μετα απο ενα μηνα και απο της μετρησεις φενεται μια χαρα... τα ψαράκια εγιναν παραγγελια και περιμενω απαντηση...

Εσενα πως θα σου φαινοταν εαν σε βαζαν μεσα στο ενυδρειο για να στρωσει το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...