Jump to content

στρωσιμο ενυδριου


Recommended Posts

Εσενα πως θα σου φαινοταν εαν σε βαζαν μεσα στο ενυδρειο για να στρωσει το φιλτρο;

ενταξει ειμαστε φιλοζωοι αλλα οχι και ετσι ελεος... με ενδιαφερει να στρωθει καλα το ενυδριο και οχι τα 3 χρυσοψαρα που στην ουσια τα εσωσα απο τον πετσοπα αν τα εβλεπες πως ηταν και σε τι συνθηκες ζουσαν,εξαλου δεν νιωθουν τπτ και ειναι πολυ ανθεκτικα.εχουν οργοσει ολη την αμμο παντος.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επαναλάβεις το τελευταίο σου ποστ?

Αφού το σκεφτείς πρώτα σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα μπηκαν αφου ειχα ριξει ολα τα βακτηρια και αντιχλωριο και περιμενα 2 βδομαδες,.... πολοι μετα απο 2 βδομαδες αρχιζουν να βαζουν σταδιακα τα πρωτα ψαρακια,εγω εβαλα χρυσοψαρα για να βοηθησω το στρωσιμο.πλεον εχουν περασει 5 εβδομαδες και οι μετρισεις ειναι τελειες ,περιμενω σε 1 βδομαδα λογικα τα ψαρακια μου που εχουν γινει παραγγελια, ποιο ειναι το κακο??>?

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις ειχε το ενυδρειο κατα τη διαρκεια που ηταν μεσα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις ειχε το ενυδρειο κατα τη διαρκεια που ηταν μεσα ψαρια?

ειναι στο πρωτο μου ποστ

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειμαστε φιλοζωοι αλλα οχι και ετσι ελεος... με ενδιαφερει να στρωθει καλα το ενυδριο και οχι τα 3 χρυσοψαρα που στην ουσια τα εσωσα απο τον πετσοπα αν τα εβλεπες πως ηταν και σε τι συνθηκες ζουσαν,εξαλου δεν νιωθουν τπτ και ειναι πολυ ανθεκτικα.εχουν οργοσει ολη την αμμο παντος.....

Αυτό το ποστ εννοώ...

Το ξανασκέφτηκες μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποστ εννοώ...

Το ξανασκέφτηκες μήπως?

μαλλον εσυ πρεπει να ξαναδιαβάσεις το θέμα απο την αρχη και να δεις πως οταν εβαλα τα χρυσοψαρα μεσα ηταν ασφαλη.......... κοιτα βιολογικο υλικο που εβαλα μεσα για να ειναι τα ψαρια μου μια χαρα και μην βιαζεσαι να με κρινεις ετσι........

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο πρωτο μου ποστ

Οι μετρησεις της συγκεκριμενης μερας περιεχουν ΝΟ2.

Τα ψαρια ηταν και πριν και μετα απο εκεινη τη μερα της μετρησης.

Σε μετεπειτα μετρηση εχεις βρει και NH3.

Με λιγα λογια αστρωτο και με διακυμανσεις στο κυκλο του αζωτου το ενυδρειο. Αυτη ειναι μια αιτια να μη καλοπερνανε τα οποια ανθεκτικα ψαρακια υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο.

Το στρωσιμο με ψαρια ειναι μια μεθοδος για καποιους ισως οχι απανθρωπη αλλα τουλαχιστον οχι ζωοφιλικη.

Ουτε λιγο ζωοφιλικη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πολλοι δεν βαζουν καν βακτηρια και στρωνουν το ενυδριο τους μονο με χρυσοψαρα,εγω τα εβαλα 2 βδομαδες μετα απο τα βακτηρια, δεν τα πεταω μεσα σε πιρανχας οπως μερικοι κανουν για να σπασουν πλακα ....... ελεος δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

πολλοι δεν βαζουν καν βακτηρια και στρωνουν το ενυδριο τους μονο με χρυσοψαρα,εγω τα εβαλα 2 βδομαδες μετα απο τα βακτηρια, δεν τα πεταω μεσα σε πιρανχας οπως μερικοι κανουν για να σπασουν πλακα ....... ελεος δηλαδη

Οκ υπαρχουν και χειροτερα.

Τελειωνουμε εδω την παρενθεση.

Καλη συνεχεια και καλο στρωσιμο.

Περιμενουμε την παρουσιαση του πολυ ομορφου ενυδρειου με τις ωραιες κατασκευες σου ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τεταρτη περιμενω της μελαμινες για την επενδυση του ενυδριου.... θα σας τρελανω με το αποτέλεσμα και ειδικα με το καπακι... πιεστηκα λογο δουλειας γιαυτο δεν ασχολιθηκα τοσο καιρο...ευχαριστω για της συμβουλες σας και δεν κραταω σε κανεναν κακια οπως και στον FotisGt και ας μου την μπηκε....

εξαλου respect τους diy masters!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εσυ πρεπει να ξαναδιαβάσεις το θέμα απο την αρχη και να δεις πως οταν εβαλα τα χρυσοψαρα μεσα ηταν ασφαλη.......... κοιτα βιολογικο υλικο που εβαλα μεσα για να ειναι τα ψαρια μου μια χαρα και μην βιαζεσαι να με κρινεις ετσι........

Δεν είμαι εδώ για να σε κρίνω.Αν το ήθελα δε θα το έκανα για τη διαδικασία που ακολούθησες αλλά για τα λόγια σου:

ενταξει ειμαστε φιλοζωοι αλλα οχι και ετσι ελεος... με ενδιαφερει να στρωθει καλα το ενυδριο και οχι τα 3 χρυσοψαρα που στην ουσια τα εσωσα απο τον πετσοπα αν τα εβλεπες πως ηταν και σε τι συνθηκες ζουσαν,εξαλου δεν νιωθουν τπτ και ειναι πολυ ανθεκτικα.εχουν οργοσει ολη την αμμο παντος.....

Έχω διαβάσει όλο το θέμα πριν απαντήσω.

Τις συγκεκριμένες φράσεις όμως τις διάβασα 2 φορές.

Μιλάω φιλικά πάντα και μόνο για να σου υπενθυμίσω οτι το κάθε ψάρι είναι ζωντανός οργανισμός και "ΝΙΩΘΕΙ".

Μερικές φορές περισσότερα από εμάς...Σεισμό ο άνθρωπος δε μπορεί να προαισθανθεί.Το ψάρι μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

τεταρτη περιμενω της μελαμινες για την επενδυση του ενυδριου.... θα σας τρελανω με το αποτέλεσμα και ειδικα με το καπακι... πιεστηκα λογο δουλειας γιαυτο δεν ασχολιθηκα τοσο καιρο...ευχαριστω για της συμβουλες σας και δεν κραταω σε κανεναν κακια οπως και στον FotisGt και ας μου την μπηκε....

εξαλου respect τους diy masters!

Δε στην μπήκα!Κουβέντα κάνουμε... ;)

Περιμένουμε την κατασκευή σου και με χαρά να σε βοηθήσουμε!Κοίτα να κάνεις καλή δουλειά γιατί εκεί θα στην μπω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εδώ για να σε κρίνω.Αν το ήθελα δε θα το έκανα για τη διαδικασία που ακολούθησες αλλά για τα λόγια σου:

Έχω διαβάσει όλο το θέμα πριν απαντήσω.

Τις συγκεκριμένες φράσεις όμως τις διάβασα 2 φορές.

Μιλάω φιλικά πάντα και μόνο για να σου υπενθυμίσω οτι το κάθε ψάρι είναι ζωντανός οργανισμός και "ΝΙΩΘΕΙ".

Μερικές φορές περισσότερα από εμάς...Σεισμό ο άνθρωπος δε μπορεί να προαισθανθεί.Το ψάρι μπορεί...

σεβομαι και αγαπω τα ψαρακια του ενυδριου μου, γιαυτο δεν λιωνουμε εδω με της ωρες και μιλαμε? δεν μπορω να πω πως ειμαι 100% φιλοζωος μιας και ψαρευω στην θάλλασα...σεβομαι την φυση,αγαπαω τα ζωα γενικος, εχω και ενα σκυλο αλλα δεν μπορω να χαρακτηρισω τον εαυτο μου 100% φιλοζωο, δεν ξερω αν με καταλαβένεις... και οποσδήποτε δεν θελω να πεθανουν απο δικο μου λαθος,αν μου ελεγε καποιος απο το 1 ποστ μου πως ειναι λαθος θα τα εβγαζα. να ρωτισω κατι πιο απλο.... εφτιαξε κανενας λιμνη αφου μετρησε το νερο του???? γιατι δεν ακουσα κανεναν να το κανει επιδη ολοι ξερουν πως τα χρυσοψαρα ειναι μεγαλης αντοχης και προσαρμοζονται ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

...επιδη ολοι ξερουν πως τα χρυσοψαρα ειναι μεγαλης αντοχης και προσαρμοζονται ευκολα...

Το ιδιο και ο ανθρωπος. Ειμαι σιγουρος οτι αν σου ριξω λιγο βιτριολι δεν θα πεθανεις (αμεσως τουλαχιστον) και θα προσαρμοστεις κιολας.

Ουτε εγω ειμαι "ζωοφιλος". Τουναντιον μαλιστα, μπορω να πω οτι κραζω καποιους απο αυτους.

Απλα, καποιες απο τις σκεψεις σου ειναι λιγο ακομψες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...