Jump to content

το χτυπάει ο ηλιος


Recommended Posts

είμαι 4 όροφο το ενυδρείο είναι στα 5 μέτρα φάτσα απο την μπαλκονοπορτα

τρεχω το πρωί να κατεβάσω το στορ και τραβάω και τις κουρτίνες

μου είπαν οτι πέρα απο την άλγη και την θερμοκρασία το καλοκαίρι

δεν θα εχω αλλο πρόβλημα και οτι τα ψάρια την βρίσκουν κιόλας

τα φυτά??????

παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας περί ήλιου?????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη θερμοκρασία και έχεις μπόλικα φυτά ο ήλιος μόνο καλό θα κάνει, άλγη θα υπάρξει αν τα φυτά είναι λίγα και το λίπασμα πολύ (αν έχεις πολλά ψάρια παράγουν κι αυτά "λίπασμα" :D ).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη θερμοκρασία και έχεις μπόλικα φυτά ο ήλιος μόνο καλό θα κάνει, άλγη θα υπάρξει αν τα φυτά είναι λίγα και το λίπασμα πολύ (αν έχεις πολλά ψάρια παράγουν κι αυτά "λίπασμα" :D ).

ευχαριστώ για δεύτερη φορά

δηλαδή είναι μύθος σε ολα τα φυλάδια που λεει να τα βάζουμε σε μερος που δεν βαράει ο ηλιος???

απο το πετ μου είπαν οτι θα γίνει χάλια το ενυδρείο απο την άλγη (εχω μόνο 2 σαλιγκάρια tiger για καθαριστές)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για δεύτερη φορά

δηλαδή είναι μύθος σε ολα τα φυλάδια που λεει να τα βάζουμε σε μερος που δεν βαράει ο ηλιος???

απο το πετ μου είπαν οτι θα γίνει χάλια το ενυδρείο απο την άλγη (εχω μόνο 2 σαλιγκάρια tiger για καθαριστές)

ποσά λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

αν ο ήλιος κάνει κάλο τότε θα σου πρωτινά να το αφήσεις να το βλέπει ο ήλιος, ίσως κάποιες ώρες το πρωί, και μετά κλείνεις τα παντζούρια. όπως προαναφέρθηκε όλα βασίζονται στο τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σου. στην θέση σου θα το άφηνα κάποιες ώρες, θα παρατηρούσα τα αποτελέσματα και θα αντιδρούσα ανάλογος, ίσως 2 με 3 ώρες την ήμερα κάνει κάλο, άλλα κατά την διάρκεια που το βλέπει ο ήλιος θα έκλεινα την λάμπα του

μην γίνει και σολαριουμ :D

Link to comment
Share on other sites

άλλα κατά την διάρκεια που το βλέπει ο ήλιος θα έκλεινα την λάμπα του

μην γίνει και σολαριουμ :D

Δέ θα συμφωνούσα με αυτό..Οι ώρες που ανάβουν τα φώτα είναι στάνταρ και κάτι τέτιο ίσως τα στρεσάρει,είναι σα να είναι στο ποταμό ας πούμε και ξαφνικά απο μέρα με τον ήλιο "ντάλα"¨να σουρουπώσει :D:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

άλλα κατά την διάρκεια που το βλέπει ο ήλιος θα έκλεινα την λάμπα του

μην γίνει και σολαριουμ :D

Δέ θα συμφωνούσα με αυτό..Οι ώρες που ανάβουν τα φώτα είναι στάνταρ και κάτι τέτιο ίσως τα στρεσάρει,είναι σα να είναι στο ποταμό ας πούμε και ξαφνικά απο μέρα με τον ήλιο "ντάλα"¨να σουρουπώσει :D:thumbup::bowdown:

έχω την εντύπωση πως είναι υπερβολικό ,να αφήσει τα φώτα ανοιχτά και το ενυδρείο στον ήλιο. αν το φως του ηλίου είναι πολύ θα έσβηνα τις λάμπες για να κρατήσω το φως σε φυσιολογικά επίπεδα.

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το πολύ φώς δεν κάνει κακό αν υπάρχουν πολλά φυτά και η θερμοκρασία είναι οκ, εκτός και αν έχεις ήλιο ντάλα και χώσεις και άλλες 10 λάμπες από πάνω που πλέον... θα καεί το φιλμ!... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...